Kai gimsta vaikelis, visas pasaulis pradeda suktis apie jį. Mama, kurią vos prieš savaitę visi nešiojo ant rankų ir lepino, staiga tampa tik nepastebimu satelitu. O gaila, nes nuo mamos nuotaikos ir sveikatos priklauso visas šeimos mikroklimatas. Šiandien pakalbėsime apie vieną užslėptą temą, kuri ne vienai neseniai pagimdžiusiai moteriai sukelia problemų – intymų gyvenimą.
STIPRIAU MYLĖKITE VIENAS KITĄ!
Konsultuoja psichiatrė Aurima Dilienė
Jeigu būtų padaryta apklausa – kiek moterų po normalaus (be komplikacijų) gimdymo greitai vėl nori sekso, ir kiek – ne, manau, nugalėtų tos, kurios nori mylėtis, patikėkite! Tiesiog, ko gero, šios moterys į redakciją laiškų nerašo. Statistiškai patikimiausia būtų teigti, kad intymūs santykiai labiausiai priklauso nuo poros tarpusavio santykių! O po svarbiausio gyvenime įvykio – vaiko gimimo – ypač. Čia daug veiksnių: ar vaikas buvo planuotas, lauktas, koks buvo nėštumas ir, be abejo, gimdymas. Bet vyro atidumas ir švelnumas moteriai nugali net pačius didžiausius baimės (kad skaudės) sukeltus nemalonumus.
Po gimdymo reikia pamiršti pagrindinio moters priešo – nuovargio. Pakankamai daug jo tenka patirti paskutiniuoju nėštumo mėnesiu – kai sunku patogiai įsitaisyti, kartais apie miegą net sunku pasvajoti – nemiga kamuoja daugelį… Raumenys būna gerokai pertempti, o tai irgi sukelia nuovargį – tarsi dirbtum fizinį darbą be poilsio. Pagaliau pats gimdymas – tikrai daug energijos atimantis procesas. Tada prasideda rūpinimasis kūdikiu – ir čia tai jau tikrai tenka pamiršti savo poreikius, kol mažylis sustiprėja ir paauga. Manyčiau, tikrai normalu, kad tokiomis sąlygomis sekso poreikis kur kas sumažėja. Tik šioje vietoje yra, kaip sakoma, „du lazdos galai“. Nuo seno žinoma, kad moteris yra „davėja“ – duoda savo meilę, rūpestį. O norint duoti, reikia iš kažkur gauti. Kai kurios moterys žino: seksas pakrauna! Intymių santykių metu vyksta energijos apykaita, ir tas, kuris turi tuo metu mažiau energijos, gali jos gauti. Ir čia nebus koks nors „vampyravimas“, tarp mylinčių vienas kitą partnerių tai vyksta natūraliai. Taip vyrai gali labai palaikyti ir pastiprinti savo žmoną, kuri ką tik suteikė jo gyvenimui prasmę – pratęsė giminę.
Kada moteriai sugrįžta tikrasis seksualumas – be galo individualu. Visos moterys skirtingos savo jausmais ir gebėjimu juos išreikšti. Bet kad noras mylėtis atsiranda tik baigus žindyti – kažkoks mitas. Galime pafantazuoti, kad žindymas, kaip artimas ryšys su kūdikiu, moteriai atstoja intymius santykius su mylimu žmogum, tačiau taip yra galbūt tuomet, kai poros santykiuose yra spragų – tada moteris kompensuoja savo poreikį švelnumui bendraudama tik su kūdikiu. Tik po kurio laiko paaiškėja, kad to negana pilnatvės jausmui patirti. Štai tada atsiranda nepasitenkinimo jausmas ir priekaištai partneriui, kurie tikrai situacijos nepataiso ir noro mylėtis nesukelia.
Nemalonius pojūčius suartėjant po gimdymo dažniausiai sukelia skausmo BAIMĖ. Baimė, kad skaudės, kaip skaudėjo gimdant ar po gimdymo, ypač jeigu buvo tarpvietės pažeidimų… Skausmas ilgam lieka mūsų galvoje, todėl reikia laiko, kad susidarę smegenyse ryšiai nutruktų ir neprimintų mums tų nemalonių pojūčių.
Kalbant apie gebėjimą patirti orgazmą tik po pirmo ar antro gimdymo… Tikrai pakankamai moterų džiaugiasi sugebėjimu patirti orgazmą jau savo lytinio gyvenimo pradžioje – tai priklauso nuo moters sugebėjimo atsipalaiduoti, pasitikėti savimi ir partneriu. Tačiau teiginiai, kad pagimdžius kai kurioms moterims staiga „nušvinta“ seksualinio gyvenimo privalumai – irgi teisybė. Gimdymas – didžiulis perversmas moters organizme ir sąmonėje – po jo keičiasi viskas: kūnas, pasaulėžiūra, vertybių skalė, prioritetai, atsakomybė ir – ko gero – įsisąmoninamas moteriškumas, pajaučiama pilnatvė ir savirealizacijos džiaugsmas. Tai, ko negali suteikti karjera, pinigai ir kitos materialinės gėrybės. Tada ir pradedame mėgautis orgazmu. Beje, mokslininkai teigia (ir tai yra teisybė) kad moters seksualumas didėja su amžium – virš 30 metų jis didžiausias, o tuo metu moteris jau dažniausiai būna pagimdžiusi vaikus. Be to, gimdant natūraliu keliu (ne operaciniu) smarkiai stimuliuojami makšties receptoriai tampa jautresni ir tokie išlieka visam laikui, todėl po gimdymo dažnai vaginalis orgazmas yra stiprus ir lengvai pasiekiamas, lyginant su prieš tai dominavusiu klitoriniu.
Kalbant apie lubrikaciją – ji priklauso nuo susijaudinimo, todėl čia daugiau psichologinis momentas, kuris, be abejo, susijęs su nėštumu ir gimdymu, baime, nerimu ir visais kitais jausmais, kurių didžiulį spektrą patiria moterys gimdydamos vaikus. Kartais jos su tais jausmais nesusitvarko.
Vaiko atsiradimas subrendusius žmones suartina, o nebrandžius – subrandina… O tuos, kurie nenori tapti suaugusiais – išskiria. Todėl linkiu kuo stipriau mylėti vienam kitą, ir tada visi nesklandumai taps tik dar viena puikia galimybe suartėti, sustiprėti ir pasijusti laimingais.
TRUPUTIS KANTRYBĖS, IR VISKAS BUS GERAI
Į mamų klausimus sutiko atsakyti akušeris ginekologas Kazimieras Kalvinskas
Kada moteris po gimdymo fiziologiškai vėl gali pradėti mylėtis?
Pogimdyminis laikotarpis trunka 6-8 savaites. Žmogaus kūnas pavaldus Gamtos įstatymams, todėl nereikia stebėtis, kad moteris pogimdyminiu laikotarpiu ir dar ilgiau mažai ar visiškai nesidomi seksualiniu gyvenimu, nenori lytinių santykių. Pirmomis savaitėmis po gimdymo visas mamos dėmesys sutelktas į kūdikį. Ji atiduoda labai daug jėgų vaikučio maitinimui, priežiūrai ir apsaugai. Jai reikia laiko ir vėl prisitaikyti prie nenėščios moters būsenos, reikia sulaukti, kol normalizuosis hormonų gamyba. Lytiniai santykiai šiuo metu neturi jokio biologinio tikslo, nes žindymas slopina ovuliaciją, o tai aiškiai įrodo, kad naujas nėštumas dabar nereikalingas. Dėl šio gamtos sumanymo greičiau aprimsta po gimdymo jautrios makšties bei tarpvietės, cezario pjūvio siūlių skausmai.
Tik kartu išgyvenęs gimdymą, tik įsisąmoninęs, kokie sukrečiantys biologiniai procesai vyko partnerės organizme, vyras galės suprasti ir toleruoti moters elgesio pokyčius. Deja, vyrui Gamta nenumatė naujo vaidmens, jokie fiziniai ar psichiniai pokyčiai jo organizme neįvyko.
Jei praėjus 6 savaitėms po gimdymo viskas yra normalu, moteris ir jos vyras – kai to nori – gali atnaujinti seksualinius ryšius. Gydytojai akušeriai-ginekologai, išrašydami iš stacionaro pagimdžiusią moterį, rekomenduoja jai praėjus 6 savaitėms po gimdymo apsilankyti pas gydytoją, kuris ją pažiūrės, aptars kontracepciją.
Kodėl per tas kelias savaites, kai normaliai atsigauna moters lytiniai organai, retai kuriai grįžta noras mylėtis? Daugybė moterų mums rašo, kad po gimdymo apie seksą nenori net pagalvoti.
Per 6 savaites moters lytiniai organai, išskyrus krūtis, grįžta į normalią būklę. Jei moteris nemaitintų, mėnesinės atsinaujintų per 6 savaites (maitinant jos gali atsinaujinti ir po kelių mėnesių). Daugeliui moterų pirmosios savaitės po vaiko gimimo yra tikras šokas. Maitinimas krūtimi, bemiegės naktys, o gal dar ir geranorių lankytojų antplūdis atima visas jėgas. Viena iš 10 moterų patiria depresijos simptomus praėjus 2-8 savaitėms po gimdymo. Depresija galima susirgti ir po pusmečio ar metų.
Taigi po gimdymo moterį užplūsta begalės darbų, nelieka laiko daryti atsipalaidavimo pratimų, pasirūpinti savo mityba. Laiko trūkumas, nerimas, nuovargis… Todėl daugelis moterų po gimdymo apie seksą nenori net pagalvoti.
Labai svarbu, kokie santykiai su gyvenimo draugu. Tapus tėvais ne visada lengva prisitaikyti vienam prie kito. Kasdien reikėtų skirti nors truputį laiko TIK vienas kitam, išsikalbėti, palaikyti fizinį ryšį, net jei nesimylite.
Kada sugrįžta noras mylėtis – baigus žindyti, o gal niekada?
Noras mylėtis sugrįžta, kai moteris ir jos partneris jau yra pakankamai atsigavę. O atsigauti kartais prireikia kelių mėnesių. Pasikartosiu, bet net jei nenorite mylėtis, turite kitais būdais palaikyti fizinį artumą – apsikabinimais, glamonėmis, prisilietimais.
Kodėl daugybė moterų teigia, kad seksas po gimdymo joms sukelia skausmą ar nemalonius pojūčius, nors pasitikrinus pas ginekologą paaiškėja, kad viskas gražiai sugiję ir skausmui priežasčių tarsi nėra?
Jei po gimdymo vėl pradėjus mylėtis yra nemalonių pojūčių, skauda, būtina kreiptis į gydytoją. Jis apžiūrės, išsiaiškins priežastį. Dažnai skausmo priežastimi būna ne anatominiai dalykai, o moters nuovargis, depresija, baimė vėl pastoti, skausmo baimė (moteris žino, kad buvo plyšus tarpvietė, ir tarsi laukia skausmo). Skaudėti gali ir dėl makšties sausumo, kuris esti žindant, dėl partnerio grubumo. Gydytojas patars, kokią naudoti drėkinamąją želę, kaip keisti pozas.
Kiek laiko po sugijimo lieka jautri tarpvietės kirpimo ar plyšimo siūlė?
Per gimdymą tarpvietė dažnai nubrozdinama, patinsta, kartais ją tenka siūti. Paprastai tarpvietę nustoja skaudėti po 7-10 dienų, užgijus žaizdoms, bet kartais skauda ir ilgiau. Nuskausminimui galima išgerti nestiprių analgetikų (paracetamolio, ibuprofeno). Kelis kartus per dieną reikia apsiplauti tarpvietę šiltu vandeniu, galima pasėdėti plastmasiniame dubenyje ar vonelėje su vandeniu, po to nusausinti švelniu rankšluosčiu, marle ar tualetiniu popieriumi. Kad žaizdos geriau gytų, rekomenduojama daryti dubens apačios pratimus, naudoti storus, minkštus įklotus (ploni – kietesni), dėti šaltalankio kompresėlius, atlikti fizioterapijos procedūras (kokias – patars Jūsų gydytojas). Jei tarpvietė ilgai lieka jautri, apie tai būtinai pasakykite savo gydytojui, jis patars drėkinamąją želę, gydomuosius tamponėlius ar nukreips gydytojo fizioterapeuto konsultacijai (tikrų ultragarso ar lazerio procedūros).
Kiek teisingi teiginiai, kad niekada iki gimdymo orgazmo nepatyrusi moteris, pagimdžiusi taps seksualesnė, patirs orgazmą? Kai kurios kalba, kad orgazmas atsiranda tik po antro ar trečio gimdymo. Ar Jums teko girdėti tokių istorijų, ir kodėl taip atsitinka?
Apie orgazmus moterys kalba nenoriai. Tai dažnai yra šeimos tabu. Iki gimdymo moteris orgazmo gali nepatirti dėl įvairiausių priežasčių: nėštumo, partnerio grubumo, temperamentų skirtumo, seksualinių žinių stokos, menkos lytinio gyvenimo patirties.
Kai kurios moterys po antro ar trečio gimdymo jau turi pakankamą lytinio gyvenimo patirtį, be to – dažniausiai jau būna pagerėjusi buitinė šeimos padėtis, atsiradę daugiau informacijos. Nekalbėkime apie tas asocialias daugiavaikes šeimas, kai vartojant daug alkoholio dėl smegenų požievio veiklos sustiprėja lytiniai instinktai.
Kitos moterys rašo atvirkščiai – kad iki gimdymo normaliai patirdavo orgazmą, o po gimdymo niekaip nebepavyksta. Kodėl? Ar tai amžiams?
Apie moters būseną po gimdymo jau kalbėjome. Kai ji atsigaus, „grįš“ į senas vėžes, tada grįš ir orgazmas. Kad jis nedingtų „amžiams“, reikia gerų santykių šeimoje, visapusiškos pagalbos moteriai, o kartais – ir psichoterapeuto ar seksopatologo konsultacijos abiem partneriams.
Viso žindymo metu dėl hormonų pokyčių sutrinka lubrikacija. Makštis tampa sausa, todėl lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti drėkinamąją želę.
Ką patartumėte moterims, kurioms po gimdymo „išsitampo“ makštis? Laukti, kol pagimdys visus vaikus ir po to darytis plastinę operaciją? O gal padės tarpvietės pratimai?
Po gimdymo makštis susitraukia, tačiau pirmykštės būklės nepasiekia. Kiekvieną kartą gimdant makštis vis labiau išsitempia. Ji platėja, skersinis raukšlėtumas mažėja. Lytinis plyšys po gimdymo lieka praviras. Dubens apačios pratimai yra paprasti ir efektyvūs. Jie stiprina šlapimo pūslę, makštį gaubiančiuosius raumenis, yra gera profilaktika prieš šlapimo nelaikymą. Kaip daryti tuos pratimus, turi pamokyti kineziterapeutas. Beje, atliekant dubens apačios pratimus, sustiprėja makšties raumenys, todėl lytinio akto metu moteris jaučia didesnį pasitenkinimą.
Plastinės makšties-tarpvietės operacijos atliekamos, kai yra fiziologinių problemų – pavyzdžiui, šlapimo, dujų ar išmatų nelaikymas.
Kiek po gimdymo duodate laiko, kai jau viskas vėl bus kaip buvę?
Po gimdymo praėjus 6-8 savaitėms baigiasi dėl nėštumo pakitusių organų involiucija, ir moters organizmas grįžta į pirmykštę būklę. Tuo metu reikia apsilankyti pas gydytoją ir aptarti iškilusias problemas (jei kas nors kelia nerimą, žinoma, į gydytoją turite kreiptis ir anksčiau). Kiekviena moteris po gimdymo atsigauna per skirtingą laiką, taigi pats svarbiausias rodiklis yra ne vadovėliai, svetima patirtis, o moters savijauta.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai