Po gimdymo – ne seksas galvoje

seksas

Sakoma, kad kiekvieno vaiko gimimas yra naujas lytinio gyvenimo startas porai

Dviejų žmonių – vyro ir moters – kūrinys, gimęs iš didžiausios meilės, kurį laiką apverčia aukštyn kojom pačių kūrėjų gyvenimą. Po gimdymo kartais tenka vėl iš naujo mokytis to, kas anksčiau buvo aišku kaip du kart du. Sakoma, kad kiekvieno vaiko gimimas yra naujas lytinio gyvenimo startas porai. Kiek turite vaikų, tiek kartų teko susipažinti lovoje iš naujo. Po gimdymo suartėjus pirmą kartą

Mediciniškai pogimdyminis laikotarpis trunka 6-8 savaites – toks yra biologinis atstatomasis periodas, per kurį moters organizmas turėtų „grįžti į vėžes“. Žmogaus kūnas pavaldus

Gamtos įstatymams, o jie sako: moteris po gimdymo mažai ar visiškai nesidomi seksualiniu gyvenimu, nenori lytinių santykių. Tai tobulas Gamtos išradimas, nes lytiniai santykiai šiuo metu neturi jokio biologinio tikslo – žindymas slopina ovuliaciją, o tai aiškiai įrodo, kad naujas nėštumas dabar nereikalingas. Dėl šio Gamtos sumanymo greičiau aprimsta po gimdymo jautri makštis bei tarpvietė, gražiai išsivalo gimda.

Kūno perversmai

Norint suvokti, kodėl moteris po gimdymo apie seksą negalvoja, tereikia įsivaizduoti, kokie perversmai tuo metu dedasi jos kūne. Intensyviai traukiasi gimda (per 6-8 savaites ji nuo 1,5 kg grįžta prie normalaus 100 g dydžio). Besitraukdama gimda valosi kraujingomis išskyromis. Tik per 10 dienų užgyja tarpvietės kirpimo ar plyšimo žaizda. Dėl sumažėjusio žarnyno tonuso gali sutrikti tuštinimasis, o daugybę moterų dar kamuoja ir hemorojus.

Natūralu, kad 1,5 mėnesio nepakanka visiškai atstatyti fizinei ir psichologinei formai, darbingumui. Deja, vyrui Gamta nenumatė naujo vaidmens, jokie fiziniai ar psichiniai pokyčiai jo organizme neįvyko. Todėl vyrui reikia daug tolerancijos ir supratimo, kad išlauktų šį periodą, kuris, patikėkite, ima ir baigiasi.

Daug ką patars gydytojas

Teigiama, kad atnaujinti lytinius santykius galima 6-8 savaitės po gimdymo, tačiau vienoms šis terminas gali būti ankstesnis, kitoms – vėlesnis.

Labai griežtų taisyklių nėra, todėl lemiamą žodį turėtų tarti gydytojas. Jis pamatys, kaip sugiję gimdymo takai, kaip susitraukė gimda. Per anksti pradėti santykiai gali sukelti skausmą, įnešti infekciją, sukelti lytinių organų uždegimą. Galų gale moteris – ne kompiuteris, kai paspaudus mygtuką „start“ ji vėl taps sekso dievaite. Kiekviena turi išlaukti tiek, kiek jai skirta. Kai kurioms moterims taip tempia ir skauda tarpvietės siūlę, kad jos nenori apie seksą galvoti net ir praėjus 2-3 mėnesiams.

Nors nesimylite, „purenkite dirvą“

Sakoma, kad atnaujinti lytinius santykius po gimdymo yra ne tik mokslas, bet ir menas. Abu tam turi ruoštis. Po gimdymo makštis susitraukia, tačiau pirmykštės būklės nepasiekia. Kiekvieną kartą gimdant makštis vis labiau išsitempia. Ji platėja, skersinis raukšlėtumas mažėja. Lytinis plyšys po gimdymo lieka praviras. Todėl moteris turėtų kasdien treniruoti apatinio dubens aukšto raumenis (atlikti Kėgelio pratimus). Jie stiprina šlapimo pūslę, makštį gaubiančiuosius raumenis, yra gera profilaktika prieš šlapimo nelaikymą. Atliekant apatinio dubens aukšto raumenų pratimus, sustiprėja makšties raumenys, todėl lytinio akto metu moteris jaučia didesnį pasitenkinimą. Atliekant Kėgelio pratimus, apatinio makšties trečdalio raumenys per gana trumpą laiką sutvirtėja, ir mylintis nebeatrodo, kad makštis „išsitampiusi“. Giluminė makšties dalis (audiniai iki gimdos kaklelio) nelabai susitraukia, bet jie seksui neturi daug reikšmės. Mat pojūčiams svarbiausia vadinamoji seksualinė manžetė – įėjimas į makštį ir apatinis makšties trečdalis.

Kasdien reikėtų skirti nors truputį laiko tik vienas kitam, išsikalbėti, palaikyti fizinį ryšį, glamones, net jei nesimylite.

Mylintis skauda

Maitinančiai moteriai patariama nevengti sekso, nes taip atgaivinama makšties sekrecija, daugėja reikalingų organizmui hormonų. Tačiau dažnai moterys skundžiasi, kad mylintis skauda, nors po gimdymo praėjo jau keli mėnesiai. Jei skauda, būtina kreiptis į gydytoją. Dažnai skausmo priežastis būna ne anatominiai dalykai, o moters nuovargis, skausmo baimė (moteris žino, kad buvo plyšusi tarpvietė, ir tarsi laukia skausmo). Per gimdymą tarpvietė ir makšties gleivinė dažnai nubrozdinama, patinsta, ji skausminga, net jei nereikėjo siūti. Paprastai tarpvietę nustoja skaudėti po 7-10 dienų, užgijus žaizdoms, bet kartais skauda ir ilgiau. Jei tarpvietė ilgai lieka jautri, apie tai būtinai pasakykite gydytojui, jis patars drėkinamąją želę, gydomuosius tamponėlius ar nukreips gydytojo fizioterapeuto konsultacijai. Genitalijose ir makštyje yra daugybė nervų galūnėlių (juk dėl jų ir patiriamas orgazmas). Todėl traumuoti gimdymo takai ilgai būna skausmingi. Net jei ginekologas sako, kad viskas gerai sugijo, galite naudoti nuskausminamąsias žvakutes.

Skaudėti mylintis gali ir dėl makšties sausumo, kuris būdingas maitinant krūtimi. Viso žindymo metu dėl hormonų pokyčių sutrinka lubrikacija.

Makštis tampa sausa, todėl lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti drėkinamąją želę. Gydytojas patars, kokią naudoti želę, kaip keisti pozas.

Kartais ginekologas per apžiūrą mato, kad moters lytiniai organai gražiai sugiję ir jokių priežasčių skausmui nebėra, bet moteriai vis tiek mylintis skauda. Tai gilūs psichologiniai barjerai. Jei mylintis moteriai skauda, po kelių (kartais užtenka tik 5) tokių skausmingų kartų, gali prasidėti nesąmoningi savaiminiai makšties raumenų spazmai. Organizmas „prisimena“ praėjusius skausmingus kartus ir makštis priešindamasi pati susitraukia, nesudrėksta, neleidžia varpai įeiti.

Jei po gimdymo praėjo pusė metų, o mylintis vis dar skauda, patariama kreiptis į operuojantį ginekologą. Jis lengviau aptiks siuvimo metu įtrauktą nervo galūnėlę ar kitus anatominius pokyčius (gal reikės atlikti plastinę tarpvietės operaciją). Jei anatominių trukdžių tikrai nėra, reikėtų pasikonsultuoti su seksopatologu.

Nors sakoma, kad po gimdymo moteris lytiniai organai „atsistato“, iš tikrųjų jie iš naujo susiformuoja. Kad ir koks sklandus buvo gimdymas, po jo lieka anatominių pokyčių, todėl kiekviena pora, susilaukusi vaikučio, vėl iš naujo turi eksperimentuoti, ieškoti naujų pozų, pasitenkinimo būdų.

Kada grįš geismas

Galėjimas mylėtis ir to norėjimas – ne tas pat. Moteriai viskas gali sugyti, bet ji nenori mylėti, jos netraukia. Nėra nustatyta laiko, kuriam praėjus po gimdymo moteris vėl norėtų pilnavertiškai mylėtis. Yra moterų, kurios džiugiai grįžta į seksualinį gyvenimą iš karto, kai tik leidžiama. Yra tokių, kurios mylisi nenoriai tol, kol baigia žindyti ir dar ilgiau. Tam įtakos turi hormonai. Žinoma, kad geismui įtakos turi ne moteriški, o vyriški hormonai, o juk po gimdymo moters organizme vis dar vyrauja prolaktinas (laktaciją skatinantis hormonas). Jei nepavyksta rasti kitų nuslopusio geismo priežasčių, lieka tik laukti žindymo pabaigos, kai hormonų fonas vėl taps įprastas.

Geismo priešas yra ir nuovargis. Tiek nuvargęs vyras, tiek nuvargusi moteris nedaug ko tenori. Žmogus turi vienodą kiekį energijos, kurį kažkaip paskirsto. Savo energiją po gimdymo moteris perkelia į rūpinimąsi kūdikiu, tad seksui energijos gali ir nebelikti.

Baisu vėl pastoti

Pilnaverčiam lytiniam gyvenimui gali trukdyti ir baimė pastoti. Kol moteris maitina krūtimi, pastojimo galimybė (ypač pirmaisiais mėnesiais) labai maža. Tačiau palaipsniui tikimybė pastoti didėja, nors moteris dar maitina ir nėra mėnesinių. Kadangi nėra mėnesinių, moteris negali žinoti savo ciklo. Be to, pastojus maitinant, jokių nėštumo požymių dažniausiai nėra. Kiekvienas ginekologas gali papasakoti kuriozų, kaip po gimdymo atėjusi pasitikrinti moteris skundžiasi, kad jai „juda žarnos“, o iš tikrųjų ji jaučia naujo vaisiaus judesius.

Jei moteris nemaitintų, mėnesinės atsinaujintų per 6 savaites. Maitinant jos gali atsinaujinti ir po kelių mėnesių, bet niekada neįmanoma žinoti, kada tiksliai. Ne taip retai pirmoji ovuliacija būna dar prieš mėnesines. Tada pasimylėjusi moteris gali jų visai nebesulaukti. Todėl saugotis reikia jau nuo pirmojo lytinio akto po gimdymo. Liaudyje sakoma, kad po gimdymo labai geras „kibimas“ – moteris pastoja greičiau nei paprastai. Šis pastebėjimas yra teisingas. Yra moterų, kurios turi tam tikrų hormoninių problemų, nėštumas ir gimdymas šias problemas išsprendžia. Tokioms moteris labai didelė tikimybė pastoti per pirmą pusmetį po gimdymo.

Ne veltui PSO rekomenduoja – jeigu po gimdymo moteris reguliariai žindo kūdikį, patikimą kontracepciją reikia pradėti vartoti praėjus 3 mėnesiams po gimdymo. Jeigu moteris po gimdymo žindo nereguliariai arba nežindo, patikimą kontracepciją reikia pradėti vartoti praėjus 3 savaitėms po gimdymo, ne vėliau kaip iki 28 dienos.

Kaip apsisaugoti

Ne visos kontraceptinės priemonės, kurios tiko moteriai prieš gimdymą, tiks ir po jo. Žindymo metu (net jei moteris žindo vos kartą-du per parą) nerekomenduojama naudoti kontraceptikų, kurių sudėtyje yra sintetinio moteriškojo hormono estrogeno, todėl žindančioms netinka hormoninės tabletės, hormoniniai pleistrai, makšties žiedai. Estrogenai patenka į motinos pieną ir kenkia kūdikiui. Tačiau mini piliulės – saugi ir patikima kontracepcija maitinant. Šių piliulių sudėtyje yra tik progestinas. Po gimdymo visiškai netinka natūralūs šeimos planavimo metodai, nes neįmanoma apskaičiuoti vaisingų dienų.

Žindančiai moteriai tinka spermicidinės priemonės (vietiškai veikiantys kremai, žvakutės, putos, į makštį dedamos tabletės ir t.t.), tačiau visos šios priemonės priskiriamos tik prie vidutiniškai veiksmingų (iš 100 moterų, kurios naudojasi šiomis priemonėmis, per metus pastoja 20). Tinka ir prezervatyvai, tačiau ir jie priskiriami prie vidutiniškai veiksmingo kontracepcijos metodų (per metus iš 100 moterų, kurios naudojasi šiuo metodu, pastoja 14). Tad poroms, kurios saugosi prezervatyvais, kartu kaip papildomą apsaugą patariama naudoti ir spermicidines priemones.

Žindančioms moterims puikiai tinka gimdos spiralės, kurias galima įvesti praėjus 6 savaitėms po gimdymo. Jų patikimumas – 97-99 procentai.

Baigusioms žindyti moterims tinka hormoninės kontraceptinės tabletės, juolab kad dabar jau galima rinktis tokias, kurios turi mažiausiai šalutinių poveikių.

Ar pajusiu orgazmą

Kadaise buvo populiarus mitas, kad su kiekvienu gimdymu šansai patirti orgazmą vis didėja. Ši nuomonė vyravo prieš 20-25 metus ir dar seniau.

Dabar vis mažiau pabrėžiama gimdymo reikšmė orgazmo pajutimui. Juk gimdymo takai po gimdymo nė kiek nepagerėja, o, atvirkščiai, nukenčia.

Vis dėlto, yra moterų, kurios iki gimdymo negalėjusios patirti orgazmo, pagimdžiusios jį patiria. Mitas apie gimdymo ir orgazmo ryšį galbūt kilo ir dėl to, kad moters geidulingumas ir seksualumas bėgant metams auga. Netekėjusi ir negimdžiusi – vadinasi, nepatyrusi. Pagimdžiusi – vadinasi, jau vyresnė, patyrusi. Mūsų laikais ši „taisyklė“ nebeteko prasmės, nes moterys gimdo vyresnės ir spėja puikiausiai „atsiskleisti“ iki gimdymo.

Seksualinė patirtis šiais laikais ateina daug anksčiau negu gimdymas.

Kita tema, kai moteris prieš gimdymą patirdavo orgazmą, o pagimdžiusi – nebe. Taip gali būti dėl anatominių lyties organų pokyčių. Kartais orgazmą lemia tam tikras abiejų partnerių lytinių organų kontaktas. Jei po gimdymo tas kontaktas pablogėjo, dingsta ir orgazmas. Dažnos ir psichologinės priežastys. Jei moteris pervargusi, ji sunkiai pajus orgazmą.

Statistika

Tyrimai rodo, kad 4 iš 5 porų, ką tik susilaukusių vaiko, patiria įvairiausių seksualinių problemų.

Manoma, kad 50 proc. visų porų prireikia 1 metų, kad po gimdymo jų seksualinis gyvenimas taptų normalus.

Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai parodė, kad po pirmo gimdymo net 40 proc. moterų 3 mėnesius po gimdymo santykiaudamos jautė skausmą ir nepatogumą. Po antro gimdymo mylintis skaudėjo tik 20 proc. moterų.

Apklausos rodo – po gimdymo beveik visos moterys kurį laiką jaučiasi ypač nepatrauklios. Jas varžo dar nespėjęs susitraukti pilvas, antsvoris, strijos, mėlynomis gyslomis išvagotos krūtys. Tačiau apklausus vyrus paaiškėjo, kad tik 3 iš 100 pagimdžiusi partnerė traukia mažiau.

Konsultavo akušerė–ginekologė Regina Giliasevičienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Related Posts

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Po gimdymo – ne seksas galvoje”

  1. 2017/10/02 at 10:36 #

    Makšties sausumas – pats nemaloniausias pojūtis, kuris gali atsirasti žindymo laikotarpiu. Manau, svarbu naudoti želes ir taip drėkinti makštį, kad sekso metu moteris nebūtų išsitempusi, galėtų atsipalaiduoti, nejausti skausmo ir patirti malonumą.

Palikite atsiliepimą


+ keturi = 12

Kitos temos: