Seksas po gimdymo – subtili, bet kiekvienam rūpima problema. Pati gamta taip sutvarkė, kad nėštumas ir gimdymas kuriam laikui pavagia mamos seksualumą. Tačiau gera žinia ta, kad seksualumas po gimdymo sugrįžta!
Gimdymai ir orgazmas
Prieš 20-30 metų buvo sakoma, kad nepatirdavusi orgazmo moteris „atsiskleis“ pagimdžiusi, nes su kiekvienu gimdymu šansai patirti orgazmą vis didėja. Dabar vis mažiau pabrėžiama gimdymo reikšmė orgazmui. Juk gimdymo takai po gimdymo nė kiek nepagerėja, o, atvirkščiai, nukenčia. Galbūt anksčiau, kai moterys gimdydavo labai jaunos, jos tik vėliau įgaudavo seksualinės patirties ir vėliau patirdavo orgazmą. Mūsų laikais moterys gimdo vyresnės ir spėja puikiausiai „atsiskleisti“ iki gimdymo. Seksualinė patirtis šiais laikais ateina daug anksčiau negu gimdymas.
Kita tema, kai moteris prieš gimdymą patirdavo orgazmą, o pagimdžiusi – nebe. Taip gali būti dėl anatominių lyties organų pokyčių. Kartais orgazmą lemia tam tikras lytinių organų kontaktas. Jei po gimdymo tas kontaktas pablogėjo, dingsta ir orgazmas. Dažnos ir psichologinės priežastys. Gimdymas – didžiulis išbandymas moteriai. Po gimdymo ant jaunos mamos pečių griūna milžiniškas krūvis. Jei moteris pervargusi, ji sunkiai pajus orgazmą.
Lubrikacija po gimdymo
Paprastai lytiškai susijaudinus makšties prieangis sudrėksta. Moterys pastebi, kad po gimdymo kuriam laikui lubrikacija sumažėja, tad mylintis būna nemalonus sausos gleivinės pojūtis, kuris santykius gali padaryti net skausmingais. Sausa gleivinė greičiau nusibrozdina, gali atsirasti įtrūkimų, žaizdelių, kurias pakui skauda ir peršti net šlapinantis. Išsausėjus gleivinei lengviau „kimba“ grybelis ir kitos infekcijos.
Lubrikacija po gimdymo sumažėja dėl pasikeitusio hormonų fono (sumažėja tam tikrų hormonų). Baigus žindyti, viskas turėtų grįžti į senas vėžes. Beje, makštis gali nesudrėkti, jei moteris mylisi įsitempusi, nenorėdama. Sumažėjusi lubrikacija – paprastai išsprendžiama problema, nes vaistinėse yra liubrikantų, vadinamų „intymiąja žele“. Renkantis lubrikantą svarbu, kad jis būtų bespalvis, bekvapis, kad nedirgintų ir nealergizuotų.
Dingęs geismas
Nėra nustatyta laiko, kuriam praėjus po gimdymo moteris vėl norėtų ir galėtų pilnavertiškai mylėtis. Yra moterų, kurios grįžta į seksualinį gyvenimą iš karto, kai tik leidžiama (po 6-8 savaičių). Po gimdymo moteris lytiniai organai iš naujo susiformuoja per 1,5-2 mėnesius, teoriškai tada ji gali vėl pilnavertiškai gyventi lytinį gyvenimą. Tiesa, anatominių pokyčių tikrai bus, todėl kiekviena pora, susilaukusi vaikučio, vėl iš naujo turi eksperimentuoti, ieškoti naujų pozų, pasitenkinimo būdų. Galima sakyti, kad kiekvieno vaiko gimimas yra naujas lytinio gyvenimo startas porai. Gal dėl to užsienyje taip populiarėja cezario pjūviai. Žvaigždės nebeslepia, jog nenori gimdyti natūraliai dėl to, kad vėliau nenukentėtų seksas.
Nenoro mylėtis priežastis gali būti iš pasąmonės išplaukianti baimė vėl pastoti. Savo daro ir hormonai.
Geismui padeda ne moteriški, o vyriški hormonai. Po gimdymo moters organizme vis dar vyrauja moteriški hormonai, ypač prolaktinas (laktaciją skatinantis hormonas). Jei nepavyksta rasti kitų nuslopusio geismo priežasčių, lieka tik laukti žindymo pabaigos, kai hormonų fonas vėl taps įprastas.
Geismo priešas yra ir nuovargis. Tiek nuvargęs vyras, tiek nuvargusi moteris nedaug ko tenori. Žmogus turi vienodą kiekį energijos, kurį kažkaip paskirsto. Savo energiją po gimdymo moteris perkelia į rūpinimąsi kūdikiu, tad seksui energijos gali ir nebelikti.
Skausmas santykių metu
Maitinančiai moteriai patariama nevengti sekso, nes taip atgaivinama makšties sekrecija, daugėja reikalingų organizmui hormonų. Tačiau dažnai moterys skundžiasi, kad mylintis skauda, nors po gimdymo praėjo jau keli mėnesiai. Jei skauda, būtina kreiptis į gydytoją. Dažnai skausmo priežastis būna ne anatominiai dalykai, o moters nuovargis, skausmo baimė (moteris žino, kad buvo plyšusi tarpvietė, ir tarsi laukia skausmo). Jei mylintis skauda, po kelių (kartais užtenka tik 5) tokių skausmingų kartų, gali prasidėti nesąmoningi savaiminiai makšties raumenų spazmai. Organizmas „prisimena“ praėjusius skausmingus kartus, ir makštis priešindamasi pati susitraukia, nesudrėksta, neleidžia vyro varpai įeiti.
Per gimdymą tarpvietė ir makšties gleivinė dažnai nubrozdinama, patinsta, ji skausminga, net jei nereikėjo siūti. Paprastai tarpvietę nustoja skaudėti po 7-10 dienų, užgijus žaizdoms, bet kartais skauda ir ilgiau. Jei tarpvietė ilgai lieka jautri, apie tai būtinai pasakykite gydytojui, jis patars drėkinamąją želę, gydomuosius tamponėlius ar nusiųs gydytojo fizioterapeuto konsultacijai. Genitalijose ir makštyje yra daugybė nervų galūnėlių (juk dėl jų ir patiriamas orgazmas). Todėl traumuoti gimdymo takai ilgai būna skausmingi. Net jei ginekologas sako, kad viskas gerai sugijo, galite naudoti nuskausminamąsias žvakutes.
Skaudėti mylintis gali ir dėl makšties sausumo, kuris būdingas maitinant krūtimi, todėl lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti drėkinamąją želę.
Jei po gimdymo praėjo pusė metų, o mylintis vis dar labai skauda, patariama kreiptis į operuojantį ginekologą. Jis lengviau aptiks siuvimo metu įtrauktą nervo galūnėlę ar kitus anatominius pokyčius (gal reikės siūlę persiūti, kažką praplėsti). Jei anatominių trukdžių tikrai nėra, reikėtų pasikonsultuoti su seksopatologu.
Pasikeitę lytiniai organai
Naivu tikėtis, kad po gimdymo moters lytiniai organai visiškai nepasikeis. Po gimdymo neretai tenka imtis medicininių priemonių ar specialių mankštų, kad lytinių organų konfigūracija taptų priimtina lytiniam gyvenimui. Kita vertus, sekse nepaprastai daug reiškia emocinis, dvasinis partnerių atitikimas, jų bendras požiūris į seksą. Apie pusė visų porų, nepaisant, ar moteris gimdžiusi, ar ne, turi įvairiausių seksualinių problemų. Tad po gimdymo pasikeitę moters lytiniai organai tikrai nėra sekso katastrofa.
Visoms pagimdžiusioms moterims patariama speciali makšties raumenų mankšta. Išsamiau apie ją turėtų žinoti ginekologas, tad nuėjusios į apžiūrą pirmą kartą po gimdymo, būtinai paklauskite. Panaši mankšta skiriama gydant dalinį šlapimo nelaikymą ir pagrįsta makšties raumenų sutraukinėjimu.
Mankštinant makšties raumenis, išorinio makšties trečdalio raumenys per gana trumpą laiką sutvirtėja, ir mylintis nebeatrodo, kad makštis „išsitampiusi“. Giluminė makšties dalis (audiniai iki gimdos kaklelio) nelabai susitraukia, bet jie seksui neturi daug reikšmės.
Tik faktai
Tyrimai rodo, kad 4 iš 5 porų, ką tik susilaukusių vaiko, patiria įvairiausių seksualinių problemų.
Manoma, kad 50 proc. visų porų prireikia 1 metų, kad po gimdymo jų seksualinis gyvenimas taptų normalus.
Po pirmo gimdymo net 40 proc. moterų 3 mėnesius po gimdymo santykiaudamos jaučia skausmą ir nepatogumą. Po antro gimdymo mylintis skauda tik apie 20 proc. moterų.
Po gimdymo beveik visos moterys kurį laiką jaučiasi ypač nepatrauklios. Jas varžo dar nespėjęs susitraukti pilvas, antsvoris, strijos, mėlynomis gyslomis išvagotos krūtys. Tačiau apklausus vyrus paaiškėjo, kad tik 3 iš 100 pagimdžiusi partnerė traukia mažiau.
„Mamos žurnalas“