Atnaujinti lytinius santykius patariama praėjus 6-8 savaitės po gimdymo, tačiau tai ne konstanta. Griežtų taisyklių nėra, todėl lemiamą žodį turėtų tarti moters nuojauta ir savijauta. Jei savo nuojauta nepasitikite, eikite pas ginekologą – jis pamatys, kaip sugiję gimdymo takai, kaip susitraukė gimda. Per anksti pradėti santykiai gali sukelti skausmą, įnešti infekciją, sukelti lytinių organų uždegimą.
Kiekviena turi išlaukti tiek, kiek jai skirta
Moteris – ne kompiuteris, kai paspaudus mygtuką „start“ ji vėl taps sekso dievaite. Kiekviena turi išlaukti tiek, kiek jai skirta, juolab kad gimdymai – visiškai skirtingi. Vienoms atliktas cezario pjūvis ir makštis nepažeista, o kitoms tenka patirti ir gilius plyšimus. Kai kurioms taip tempia ir skauda siūlę, kad jos nenori apie vaginalinį seksą galvoti net ir praėjus 2-3 mėnesiams. Tačiau numoti ranka į lytinį gyvenimą ne tik kad nereikia, bet ir negalima.
Jaunystėje ir be lytinio akto poros moka pasitenkinti. Meilės žaidimai, vadinamo petingu, skatina gamintis lytinius hormonus, stimuliuoja makšties sekreciją, tarsi „užveda“ hormoninį mechanizmą.
Mylintis skauda
Kartais, nors po gimdymo praeina 2-3 mėnesiai, moterys nenori mylėtis, skundžiasi, kad mylintis skauda, nemalonu. Jei skauda, būtina kreiptis į gydytoją. Per gimdymą lytinių organų gleivinė dažnai nubrozdinama, patinsta, ji skausminga, net jei nereikėjo siūti. Paprastai intymią vietą nustoja skaudėti po 7-10 dienų, bet kartais skauda ir ilgiau. Jei makštis ilgai lieka jautri, apie tai būtinai pasakykite gydytojui, jis patars drėkinamąją želę, nuskausminančias žvakutes. Genitalijose ir makštyje yra daugybė nervų galūnėlių (juk dėl jų ir patiriamas orgazmas). Todėl traumuoti gimdymo takai ilgai būna skausmingi. Net jei ginekologas sako, kad viskas gerai sugijo, galite jausti skausmą.
Skaudėti mylintis gali ir dėl makšties sausumo, kuris būdingas maitinant krūtimi. Viso žindymo metu dėl hormonų pokyčių sutrinka lubrikacija. Pagal gamtos dėsnius, moteriai po gimdymo pradeda gamintis hormonai, kurie slopina lytinį potraukį (o kartu ir makšties lubrikaciją), todėl žindymo periodu rekomenduojama naudoti drėkinamąją želę.
Kartais ginekologas per apžiūrą mato, kad moters lytiniai organai gražiai sugiję ir jokių priežasčių skausmui nebėra, bet moteriai vis tiek mylintis skauda. Tai gilūs psichologiniai barjerai. Jei mylintis moteriai skauda, po kelių (kartais užtenka tik 5) tokių skausmingų kartų, gali prasidėti nesąmoningi savaiminiai makšties raumenų spazmai. Organizmas „prisimena“ praėjusius skausmingus kartus ir makštis priešindamasi pati susitraukia, nesudrėksta, neleidžia varpai įeiti.
Jei po gimdymo praėjo pusė metų, o mylintis vis dar skauda, patariama kreiptis į operuojantį ginekologą. Jis lengviau aptiks siuvimo metu įtrauktą nervo galūnėlę ar kitus anatominius pokyčius (gal reikės atlikti plastinę tarpvietės operaciją). Jei anatominių trukdžių tikrai nėra, reikėtų pasikonsultuoti su seksopatologu.
Nors sakoma, kad po gimdymo moteris lytiniai organai „atsistato“, iš tikrųjų jie iš naujo susiformuoja. Kad ir koks sklandus buvo gimdymas, po jo lieka anatominių pokyčių, todėl kiekviena pora, susilaukusi vaikučio, vėl iš naujo turi eksperimentuoti, ieškoti naujų pozų, pasitenkinimo būdų.
Galvoje per daug minčių
Tarkime, lytiniai organai sugijo, makštį drėkinate specialiais drėkinamaisiais geliais. Tačiau mylėtis nesinori. Nėra nustatyta laiko, kuriam praėjus po gimdymo moteriai vėl atsirastų pilnavertis libido (lytinis potraukis). Vienos džiugiai grįžta į seksualinį gyvenimą iš karto po tų 6-8 savaičių, o kitos mylisi „iš reikalo“ tol, kol žindo ir dar ilgiau. Tam įtakos turi hormonai. Geismui įtakos turi vyriški hormonai, o po gimdymo moters organizme vyrauja moteriškasis hormonas prolaktinas (skatinantis laktaciją).
Geismo priešas yra ir nuovargis. Tiek nuvargęs vyras, tiek nuvargusi moteris mylėtis nenorės. Žmogus turi vienodą kiekį energijos, kurį kažkaip paskirsto. Savo energiją po gimdymo moteris perkelia į rūpinimąsi kūdikiu, tad seksui energijos gali ir nebelikti. Tai vadinamoji sublimacija, ir po gimdymo ji itin pasireiškia.
Statistika
4 iš 5 porų, ką tik susilaukusių vaiko, patiria įvairiausių seksualinių problemų.
50 proc. visų porų prireikia 1 metų, kad po gimdymo jų seksualinis gyvenimas taptų normalus.
Atliktas tyrimas parodė, kad po pirmo gimdymo net 40 proc. moterų 3 mėnesius po gimdymo santykiaudamos jautė skausmą ir nepatogumą. Po antro gimdymo mylintis skaudėjo tik 20 proc. moterų.
Apklausos rodo, kad po gimdymo beveik visos moterys kurį laiką jaučiasi ypač nepatrauklios. Jas varžo dar nespėjęs susitraukti pilvas, antsvoris, strijos. Tačiau apklausus vyrus paaiškėjo, kad tik 3 iš 100 pagimdžiusi partnerė traukia mažiau.
Jei makštis sausa
Makšties sausumas gali varginti įvairaus amžiaus moteris, ne tik žindančias. Makštis būna sausa, kai sumažėja estrogenų kiekis, o taip būna ilgai naudojant hormoninę kontracepciją, preparatus, skirtus endometriozei gydyti, menopauzės laikotarpiu. Dėl blogos higienos makštis irgi sausėja. Kai makštis ir tampa sausa, gleivinė suplonėja, tampa mažiau elastinga. Sausa makštis – gera terpė daugintis įvairiems mikrobams bei grybeliams. Atsiradus jų sukeltiems uždegimams, nemalonūs sausos makšties pojūčiai sustiprėja dar labiau.
Pasinaudokite šiais patarimais:
Apatinis trikotažas. Reikėtų atsisakyti kvapniųjų kasdieninių įklotų, nes kvapiosios medžiagos gali sudirginti makšties gleivinę. Svarbu, kad apatinės kelnaitės būtų pagamintos iš natūralių, orui laidžių medžiagų, pavyzdžiui, medvilnės, šilko (elastano gali būti iki 5 proc.).
Intymi higiena. Intymiai higienai nederėtų naudoti paprasto muilo, kuriuo plaunamos rankos. Šis muilas turi aktyvių tenzidų, kurie agresyviau veikia hidrolipidinį odos sluoksnį, pažeidžia odą ir ją išdžiovina. Paprasti muilai yra šarminiai, jie sausina jautrią lytinių organų odą, naikina natūralųjį pH. Normalus makšties rūgštingumas yra 3,8-4,5 pH (o, pavyzdžiui, kūno odos – 5,5 pH). Kai moteris suserga bakterine vaginoze ar makšties uždegimu, pH būna didesnis nei 5. Kai pH mažesnis nei 4,5, dažniausiai nustatoma grybelinė infekcija.
Makšties drėkikliai. Kitos priemonės, padedančios įveikti makšties sausumą, tai drėkikliai. Jie makštį drėkina ilgesnį laiką. Jų sudėtyje gali būti glicerino ir detergentų, turinčių drėgmę sulaikančių bei sutepančių savybių. Be to, drėkiklių sudėtyje būna ir „gerųjų“ bakterijų (laktobacilų ir kt.), kurios užtikrina efektyvų apsauginį poveikį nuo išorinių medžiagų, galinčių sukelti uždegimines reakcijas. Itin veiksmingos priemonės su alfa-bisabololiu – natūralia medžiaga, kuri išskiriama iš ramunėlių ir veikia priešuždegimiškai. Alfa-bisabololis turi raminamąjį poveikį, todėl tinka ir pačiai jautriausiai gleivinei – numalšina niežėjimą, peršėjimą.
Vitaminai. Moterims, kurių makštis sausa, rekomenduojama vartoti vitaminų kompleksų, turinčių A, E, B grupės vitaminų, preparatų su ženšeniu. Tikslinga periodiškai naudoti ploviklius, gelius ar makšties kapsules su makšties mikroflorą atnaujinančiomis bakterijomis.
„Mamos žurnalas“
Labai naudingas straipsnis, kurio patarimais būtinai pasinaudosiu, nes iš tikrųjų, libido po gimdymo yra sumažėjęs, o nesinori vyro nuvilti. Taigi, reikės pasinaudoti patarimais ir susigrąžinti prarastą libido.