Gamtoje vyrauja harmonija – gimęs naujas žmogus kažką ir atima. Gal gražią figūrą, nakties miegą ir laisvalaikio pramogas, o gal – ir seksualinį potraukį. Gera žinia ta, kad visi šie praradimai laikini. Pataria Irena Strazdienė, jogos ir meditacijų instruktorė, „Sąmoningų mamų“ bendruomenės įkūrėja, www.samoningosmamos.lt
Viskas bus kitaip?
Moterys puikiai išmano medicininius patarimus, kad po gimdymo lytinį gyvenimą galima atnaujinti po 4–8 savaičių, priklausomai nuo to, kaip valosi gimda. Kad idealu prieš atnaujinant santykius pasirodyti ginekologui, kad pirmieji santykiai gali būti skausmingi, ir viskas jau bus kitaip dėl pasikeitusios anatomijos (jei gimdyta per natūralius takus). Tačiau kaip vėl jausti geismą, aistrą, kaip susigrąžinti libido?
Irena. Lietuvoje apskritai labai mažai kokybiško švietimo apie lytinius santykius. Nemažai moterų – pradedant paauglyste, baigiant menopauze – nedrįsta apie tai kalbėti, nes daugeliui įskiepyta, jog seksas yra kažkas labai privataus. Nenuostabu, kad dažna moteris po gimdymo gėdijasi klausti ginekologo apie lytinį gyvenimą.
Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, jog pagimdžiusi moteris pirmiausia turi būti mama, o tik po to žmona.
Taip į antrą planą nustumiami ne tik vyro, bet ir pačios moters poreikiai.
Sutinku, kad pirmais mėnesiais kūdikis yra bejėgis. Sutinku, kad mamos pareiga patenkinti visus jo pirminius poreikius. Tačiau laikas taip greitai bėga ir, užsisukusi vaiko poreikių tenkinimo rate, vieną dieną moteris gali suvokti, jog visą laiką savo, kaip moters, poreikius ji stūmė į antrą planą. Nepamirškime, kad į mūsų gyvenimą atėję vaikai turi mus pripildyti džiaugsmo, meilės, o ne atvirkščiai – atimti pomėgius, laisvą laiką, erdvę sau, mėgavimąsi intymiais santykiais.
Meilės žaidimai yra energijos mainai. Vyro organizmas į sėklą įdeda viską, ką tuo metu yra sukaupęs geriausia – pradedant genofondu, baigiant meile, jėga, stiprybe, vyriškumu ir begaliniu energetiniu užtaisu. Moteris, priimdama į save šią energiją, vėliau panaudoja ją meilei, švytėjimui, savęs ir aplinkos puoselėjimui. Iš šios energijos moteris sėja aplink save grožį.
Mūsų visuomenė dažnai klaidingai seksualumą suvokia kaip vulgarumą, ir jei moteris visa atsiduoda savo vyrui, tai vadinama tik vyro poreikių tenkinimu. Džiaugiuosi dėl moterų, kurios išlipa iš buitinio mąstymo, perpranta energijos mainų schemą ir pagaliau supranta, jog meilės žaidimai pirmiausia yra savo pačios poreikių tenkinimas. Mylimos ir seksualiai patenkintos moters savivertė yra keleriopai aukštesnė, todėl jos tikslai ir siekiai yra aukšti, o turėdama nuolatinį jėgų ir palaikymo šaltinį tuos tikslus ji pasiekia be vargo. Šių dalykų galima išmokti gilinantis į vedų kultūrą, tantrą, to moko daugelis moteriškumo ugdymo seminarų.
Ruošdamasi šiai temai nutariau atlikti apklausą ir savo pažįstamų moterų paprašiau užpildyti anoniminę anketą, kad galėčiau suprasti, kokia iš tikrųjų yra situacija intymiuose reikaluose.
Orgazmai – ne dabar…
Anksčiau tekstuose apie seksą po gimdymo skirdavome skyrelį ir orgazmui – seksologų klausdavome, ar tiesa, kad iki gimdymo orgazmo nepatyrusios moterys pagimdžiusios jį patiria? Dabar tai atrodo pasenę, nes orgazmo (kai tiek literatūros ir patarimų) gali nepatirti, regis, tik beraštė. Ar tenka sutikti moterų, kurios ateina į mokymus ir sužinote, kad orgazmas – tik siekiamybė. Kita klausimo dalis atvirkštinė – ar gali dėl pasikeitusios anatomijos orgazmas sugrįžti vėliau, nei moteris tikisi? Tarkime, ar normalu, kad pirmieji pasimylėjimai bus be orgazmo?
Irena. Orgazmas – aukščiausio lygio pasitenkinimas, tai savotiška meditacija, išskridimas už suvokimo ribų. Ne paslaptis, kokiame greitame pasaulyje gyvename, kiek patiriame įtampų, streso ir kokį nuovargį jaučiame. Patiriant orgazmą, atpalaiduojama centrinė nervų sistema ir dingsta įtampos – štai kodėl daugelis po sekso tiesiog užmiega.
Vyrų orgazmas siejamas su sėklos išsiveržimu, tad šioje situacijoje akivaizdu, jog jis patyrė orgazmą. Kalbant apie moteris, viskas ne taip paprasta. Psichologai teigia, jog moterų orgazmas pirmiausia prasideda smegenyse – prieš seksą turi susidaryti virtinė pozityvių dalykų, kad moteris sugebėtų atsipalaiduoti ir patirti aukščiausio lygio palaimą. Greičiausiai nustebsite, tačiau orgazmo nepatiria labai daug moterų. Nors atrodo, šiais laikais galima rasti daugybę literatūros, seminarų šia tema, vis dėlto ši problema išlieka. Nežinau, ar kaltas prastas lytinis švietimas, gėdos jausmas, partneris, ar moteris nemoka atsipalaiduoti. Mums, moterims, dažnai koją pakiša noras visada viską kontroliuoti, nesugebėjimas atsiduoti kitam, pasitikėti juo aklai, tačiau giliai viduje daugelis nori būti nuginkluota švelniais ginklais ir ištirpti vyriškoje jėgoje. Galbūt dėl tos priežasties erotiniai romanai tampa bestseleriais.
Su kolege Giedre esame skaičiusios paskaitas apie „didijį O“. Susirenka pilna salė gražių, protingų ir seksualių moterų, nė nesitiki jog jos turi problemų lytiniame gyvenime. Tačiau kai pradedi kalbėti apie Kėgelio pratimus, meilės žaidimus, parodai vaginalinius rutuliukus, daugelio akys išsipučia taip, lyg matytų Sniego žmogų. Tokiomis akimirkomis man atrodo, kad vis dar gyvename akmens amžiuje.
Savo anketoje klausiau – ar iki pastojimo visada jausdavote orgazmą. Tik trečdalis atsakė – taip. Po gimdymo trims iš beveik 40 apklaustųjų situacija pagerėjo ir dabar jos visada patiria orgazmą.
Prie klausimo apie orgazmą pridėjau papildomą klausimą – ar pasakėte vyrui apie tai, jog nepatiriate orgazmo? Liūdna, tačiau 10 proc. vyrui apie tai nepasako. Dar liūdniau, kad tie patys 10 proc. vyrų to nepastebi… Ir sunku pasakyti, kodėl nei vienas, nei kitas partneris nededa pastangų kažką pakeisti.
Pirmi lytiniai santykiai po gimdymo gali būti šiek tiek skausmingi, tad nenuostabu, kodėl moteris nepatiria orgazmo. Tačiau laikui bėgant, jei partneriai deda pastangas, meilės žaidimai vėl ima džiuginti. Mano patarimas visoms poroms – kalbėkitės, neskubėkite ir bandykite!
Sumažinti įtampą visada padeda kvapieji eteriniai aliejai. Prieš meilės naktį užsidekite aromatinę lempą su keliais lašeliais jazmino, rožės ar nerolio eterinio aliejaus. Garuodami jie ne tik skleidžia jaudinantį aromatą, bet ir atpalaiduoja centrinę nervų sistemą, sumažėja įtampa ir stresas.
Lubrikacija po gimdymo
Jau žinome, kad žindant lubrikacija sumažėja. Ar tai moteriai minusas, gėda, jos seksualumo brokas? Paprastai nėštumo metu lubrikacija būna puiki, o pagimdžius – lyg kas ją būtų išjungęs… Ne visoms tinka pramoniniai lubrikantai (niežti, alergizuoja, džiovina gleivinę), gal turite savų paslapčių – kokie aliejai rekomenduojami, o gal kremai, vazelinai, seilės? Kada tikėtis lubrikacijos „sugrįžimo“?
Irena. Šiuo klausimu turėjau mažai informacijos, o anketos atsakymai padėjo pamatyti tikrąją situaciją. Beveik kas antros moters lubrikacija po gimdymo buvo pasikeitusi. Kelioms moterims ji buvo net pagerėjusi, o kitos nepatyrė didesnių nepatogumų, nes naudojo vaistinėse siūlomus lubrikantus. Šio klausimo atsakymai mane nudžiugino. Vadinasi, lubrikacijos sutrikimai nėra kažkas labai siaubinga, ir poros puikiai su tuo susitvarko. Kelios moterys minėjo, jog lubrikacijos pagerinimui su partneriu daro ilgesnes įžangas ir mėgaujasi glamonėmis. Tai padeda atsipalaiduoti ir pajusti didesnį malonumą. Čia padėtų ir aromaterapija, ir ankščiau aprašytų eterinių aliejų naudojimas. Juos galima garinti aromatinėje lempoje arba daryti atpalaiduojantį masažą – į 50 ml bazinio aliejaus įlašinkite 3–7 lašus norimų eterinių aliejų. Masažuokite šiuo mišiniu visą kūną, tik nelieskite gleivinių ir lytinių organų.
Kada vėl norėsis
Viena yra galėti mylėtis, kita – norėti. Kada po gimdymo atsistato moters libido? Juk jis priklauso nuo hormonų fono, kuris, esant mėnesinėms, keičiasi, ir moteris kai kuriais etapais jaučia padidėjusį libido, kai kuriais – mažesnį. Žindant ir kai nėra mėnesinių, tokio bangavimo nebelieka?
Irena. Jau aptarėme, kad noras mylėtis pirmiausia prasideda mūsų galvoje. O ką tik gimdžiusios mamos galva dirba viršvalandžius ir ten kol kas tikrai nėra vietos intymiems žaidimams. Turi praeiti šiek tiek laiko – kiekvienai skirtingai. Dažniausiai libido sumažėja ne tik dėl hormonų, o tiesiog dėl miego stokos, nuovargio ir pasikeitusio gyvenimo ritmo. Stebiu savo lankytojas ir matau, kaip augantis pilvukas po truputėlį pasiglemžia jų senąjį AŠ. Jų akys dažnai būna kupinos sumaišties ir išgąsčio. Tai natūralu – juk dalis senojo mūsų gyvenimo numiršta tuomet, kai pradedame lauktis, ir mes jau niekada nebebūsime tokios, kokios buvome.
Tačiau svarbu nepamiršti, jog pirmiausia mes esame moterys, o tik po to mamos. Jei mes nepatenkinsime savo pirminių poreikių (pavalgyti, išsimiegoti, nusiprausti, pasimylėti), mes neturėsime fizinių ir psichologinių jėgų rūpintis savo mažyliu. Ir nepamirškime, kad šalia visada yra mylintis partneris, kuriam galime atiduoti dalį rūpesčių dėl kūdikio, galime pasikalbėti, pasiguosti. Moterys per dažnai nuvertina vyrų gebėjimus, pačios stumia juos nuo vaiko, nuo savęs, o po to stebisi, kodėl vyrai atitolsta nuo buitinių reikalų.
Dauguma mano apklaustų moterų teigė, jog po gimdymo lytinių santykių dažnumas pasikeitė. Keturios iš jų mylisi dažniau, o likusios – rečiau.
Sumažėjęs libido buvo tik kelioms, tuo tarpu pagrindinė reto sekso priežastis yra nuovargis, laiko stoka ir vaikas tame pačiame kambaryje.
Darau išvadas, kad vis dėlto ne sumažėjęs libido žlugdo intymius santykius po gimdymo, o patys partneriai, negebantys susidėlioti prioritetų ir griežtos dienotvarkės. Raskite dienoje bent 30 minučių, kurios priklausys tik jums. Nesvarbu, kas per dieną įvyko, tebūnie tai šventas laikas, kai jūs mylitės, maudotės kartu, šnekatės, žiūrite vienas kitam į akis arba tiesiog tylite prisiglaudę. Uždekite aromatinę lempą, padarykite vienas kitam masažą, pagulėkite kvepiančioje vonioje, pasižiūrėkite filmą, galų gale ramiai pavakarieniaukite be vaiko klyksmų ir košės ant stalo. Improvizuokite!
Greitėjant gyvenimo tempui, atrodo, net laiko per parą turime vis mažiau, todėl kartais verta įsivesti tam tikras taisykles, kad buitiniai rūpesčiai nesuėstų viso mūsų laisvo laiko. Dažnai kartoju kažkur išgirstą frazę – buitis niekada nesibaigia, tačiau tik nuo mūsų priklauso, – ar ji mus pasiglemš, ar mes gebėsime save iš jos ištraukti.
Laiminga santuoka susideda iš daugelio dėlionės detalių ir viena tų detalių – seksualiniai santykiai, reikėtų tą prisiminti abiem partneriams ne tik iki gimstant vaikams, bet ir po to.
Labai suretėję santykiai
Natūralu – kūdikis, nuovargis, nebėra libido. Jūsų patarimas – stengtis palaikyti rimtą, bent jau neišsimušti iš jo mėnesiams, ar elgtis natūraliai? Ar lytiniai organai netreniruojami atrofuosis? Nebus taip, kad paskui seksas ir liks retenybė? Ar palaikote mechaninį seksą – be aistros, bet palaikomąjį, vadinamuosius „greitukus“? Jei leidžiate seksą suretinti, koks retumas yra proto ribose? Teko kalbinti porų, kurios, kol moteris žindo, visai nesimyli. Ar tai ne viduramžiška?
Irena. Aš manau, kad tokie klausimai net nekyla dviejų mylinčių, vienas kitą palaikančių, vertinančių žmonių galvose. Jokie skaičiai čia nevaidina vaidmens – mėnuo ar šeši – koks skirtumas, svarbu kaip pora jaučiasi santykiuose ir ką abu daro, kad kitas jaustųsi gerai. Aš netikiu, kad mąstantis vyras reikalaus iš moters sekso matydamas, kad jai fiziškai dar yra sunku. Aš netikiu, kad mylinti moteris neras būdų, kaip sugrįžti į mylimojo glėbį.
Kartais man atrodo, jog šioje vietoje perlenkiama lazda ir randasi nepagrįsti mitai. Mums įkalama į galvą, kad po gimdymo moteris priklauso vaikui, o vyras nustumiamas į šalį. Žinoma, jei moteris to norės, dangstytis vaiko poreikių tenkinimu galima net ne mėnesį ir ne du. Tačiau tada kyla klausimas, – ar šie du žmonės tikrai myli vienas kitą?
Atidėkime į šalį kraštutinumus – gimdymo traumos, pogimdyminė depresija, skausmingi randai. Jei viso šito moteris gimdymo metu nepatyrė ir asistuodamas vyras deda visas pastangas, noras mylėtis turi sugrįžti gana greitai. Jei taip nėra, vadinasi, kažkas moters viduje neleidžia jai atsipalaiduoti, būti geidžiamai, neleidžia sugrįžti moteriškumui. Galbūt reikia dar šiek tiek laiko, galbūt nuoširdaus pokalbio, o gal vis dėlto laikas palikti mažylį seneliams ir pabandyti? Manau nustebsite, kiek daug stebuklingų gydančių galių turi aistringas mylimo vyro bučinys ir atsidavimas.
Skausmas santykiaujant
Kiek sueičių laikoma, kad skausmas yra normalu? Gal čia kaip su nekaltybės praradimu – pirmi 2–3 kartai sunkūs, o paskui viskas išsitampo? Kada eiti pas gydytoją? Ar skauda tik moteriai? Kaip paruošti lytinius organus, kad mažiau skaudėtų? Gal padės minėtas tarpvietės masažas?
Irena. Rekomenduojama, kad praėjus 6 savaitėms po gimdymo, moteris turėtų apsilankyti pas ginekologą. Jis apžiūrės, kaip gyja randai, jei tarpvietė buvo siūta, ir pakonsultuos, kada galima pradėti lytinius santykius.
Pirmasis lytinis aktas gali būti skausmingas arba tiesiog nepatogus.
Juk tai, galima sakyti, pirmasis kartas, kai pora mylisi jau pasikeitus jų statusui, – dabar jie ne šiaip sau mylimieji, dabar jie yra tėvai. Ir šis faktas atneša ne tik džiaugsmą, bet ir daugybę rūpesčių. Skausmas gali būti dėl sutrikusios lubrikacijos, dėl randų ir – nemaža dalimi – dėl psichologinės moters būsenos. Dažnai moteriai dar būna likę antsvorio, kūnas po gimdymo suglebęs, krūtinė jautri, galvoje greičiausiai ramybės neduoda mintis apie tuoj atsibusiantį mažylį – tai tikrai ne pats geriausias fonas pirmai meilės nakčiai. Visi šie psichologiniai dalykai sukuria įtampą moters kūne, ir tapvietė negali atsipalaiduoti.
Daugelis, kaip ir gimdymo metu, bijo skausmo, ir ši baimė dar labiau „surakina“ apatinę kūno dalį.
Štai kodėl jau iškart po gimdymo rekomenduojama daryti Kėgelio pratimus (jei tapvietė buvo siūta, palaukite, kol iškris siūlai). Darydama šiuos pratimus, moteris ne tik stiprina dubens dugno raumenis, bet ir išmoksta pajausti skirtumą tarp įtemptos ir atpalaiduotos tarpvietės.
Žinoma, jei su partneriu turite šiltus intymius santykius, galite prašyti atlikti tapvietės masažą. Tai ne tik atpalaiduos tarpvietės raumenis, minkštins randus, bet ir įneš pikantišką prieskonį jūsų pogimdyminiam laikotarpiui.
Pasikeitę lytiniai organai
Kiek tiesos pasakojimuose, kad su kiekvienu gimdymu makštis išsitampo, ir malonumas mylintis mažėja? Kokia to išsitampymo prevencija? Kėgelio pratimai? Ar esate sutikusi moterų, kurios ryžosi makšties plastikai po gimdymo?
Irena. Du trečdaliai mano paklaustų moterų pasakė, jog po gimdymo jų lytiniai organai visiškai nepasikeitė. Likusios atliko Kėgelio pratimus ir tarpvietė greitai atsistatė. Sklando dar vienas mitas – „po gimdymo moteriai viskas išsitampo ir jie abu su vyru nieko nebejaučia“.
Ką mes darome jei mums reikia treniruoto kūno? Taip, mes einame į sporto salę. Tarpvietėje irgi yra raumenys, kurie atstatomi atliekant tarpvietės masažą, tarpvietės stiprinimo pratimus (Kėgelio bei Tansbergerio metodai), dubens dugno stiprinimo mankštas. Šie pratimai ne tik sustiprina dubens raumenis, tarpvietę, bet ir suteikia daugiau žinių apie savo kūną, o tai leidžia labiau džiaugtis jo teikiamais malonumais.
Cezaris ir seksas
Ar skiriasi lytinių santykių atnaujinimo ABC, jei moteris gimdė natūraliai, ir jei per cezario pjūvį? Gal yra kokių nors niuansų?
Irena. Moters kūnas ruošiasi gimdymui, išskirdamas hormoną relaksiną, nepriklausomai nuo to, ar gimdymas bus natūralus, ar moteriai bus atliekamas cezario pjūvis, tad sąnariuose gali atsirasti laisvumo, atsipalaiduoja raiščiai ir kaulų jungtys. Augantis mažylis spaudžia dubens dugną, todėl visi raumenys šioje srityje būna per daug ištempti. Štai kodėl dubens dugno mankštas ir tarpvietės stiprinimo pratimus būtina atlikti ir po cezario pjūvio operacijos. Žinoma, po cezario tarpvietės atsistatymas greitesnis, nei vaikeliui atkeliavus į šį pasaulį per gimdymo takus.
Tačiau po operacijos didžioji dalis diskomforto būna dėl rando ant pilvo.
Gyjantis randas ir tempimas pilvo srityje šiek tiek pristabdo grįžimą prie lytinio gyvenimo. Moteris gali kompleksuoti dėl rando, o tai gali lemti įtampą kūne ir tarpvietėje. Kaip ir sakiau – viskas mūsų galvose.
Mano patarimas gimdžiusioms moterims (nesvarbu, ar tai natūralus gimdymas, ar cezaris) – nelaikykite visko viduje, pasikalbėkite su savo partneriu – tai, kas jums atrodo katastrofa, jam greičiausiai sukels jaukią šypseną ir norą dar labiau jumis rūpintis.
Moteris jaučiasi bjauri
Po gimdymo dar keletą mėnesių moterys jaučias ne savo kailyje, sako, kad „viskas varva“, šlapia, prakaituota, neestetiška. Daugumai dar likę antsvorio. Krūtys ne tokios, kaip visada. Kokia savitaigą siūlote, kad moteris pasijustų graži ir viliojanti?
Irena. Hormonų audros, klykiantis mažylis, pasikeitęs kūnas iš pusiausvyros gali išvesti net stabilios psichikos moterį. Ypač jei ji gimdė pirmą kartą. Žiūrėdamos į pagimdžiusias drauges, mintyse ne kartą sau kartojote – man taip nebus ir aš tikrai žinosiu, kaip elgtis. Tačiau štai dabar jūsų kūdikis verkia ir, nežinodama kaip jį nuraminti, jūs verkiate kartu. Atvaizdas veidrodyje rodo moterį, kurios visiškai nepažįstate. Vyras išeina į darbą, ir jūs liekate viena su nepažįstama būtybe ant rankų…
Šis jausmas natūralus ir jo nereikėtų baimintis. Per paskaitas būsimiems tėvams sakau – jei jums atrodo, kad pažįstate šalia sėdintį žmogų, tai labai klystate, nes nė neįsivaizduojate, koks jis bus tėvas ar mama. Iki vaiko gimimo nežinojote, kaip elgsitės vienoje ar kitoje situacijoje, kai neturėjote vaikų, jums atrodė, kad draugės elgiasi su vaikais netinkamai. Dabar žinote, kaip klydote, nes nėra visiškai visiems tinkančios vienos taisyklės – tai būtų per daug paprasta.
Išeitis yra! Kasdien kartokite sau – „aš myliu save tokią, kokia esu“, tai padeda pačiomis sunkiausiomis savigraužos minutėmis. O laikui bėgant jums teks susidraugauti su ta pasikeitusia moterimi, žiūrinčia į jus iš veidrodžio. Šypsokitės jai. Mylėkite kiekvieną jos kūno lopinėlį. Mūsų kūnas yra stebuklas, nes sugeba padovanoti gyvybę ne vienam vaikeliui. Ir jei šis kūnas yra mylimas, priimamas besąlygiškai, puoselėjamas, tuomet greitai atsistato po gimdymo ir vėl ima mus džiuginti juslėmis ir kūniškais malonumais.
„Mamos žurnalas“
Labai gaila, kad moteris jaučiasi bjauri po gimdymo. Taip, pasikeičia visų gimdžiusių moterų figūra, bet vyras tikiu jus myli tikrai ne vien dėl tobulų formų.