Miela redakcija!
Savo būseną galėčiau pavadinti „likau prie suskilusios geldos“. Pirmasis vaikelis gimė planuotas ir lauktas. Iki pastojimo vartojau hormoninius kontraceptikus, kuriuos man buvo parinkusi ginekologė. Kai pagimdžiau, net į galvą neatėjo, kad turėčiau saugotis, nes buvau įsitikinusi, kad žindant krūtimi pastoti neįmanoma. Apie tai išklausiau paskaitą vienoje nėščiųjų mokyklėlėje – lektorius teigė, kad tai natūralus apsisaugojimo būdas, tik reikia žindyti tada, kai kūdikis nori, dieną ir naktį, o mažyliui neduoti jokio papildomo maisto, net gerti.
Taip ir dariau – pieno turėjau daug, sūnus noriai žindo, todėl, kai su vyru atnaujinome lytinį gyvenimą, nenaudojome jokių apsisaugojimo priemonių. Žinojau, kad žindant mėnesinių nebūna, todėl jų ir nelaukiau.
Kai sūnui sukako 4 mėnesiai, nešdama vežimėlį laiptais žemyn, nualpau (laimė, kad nešiau vežimėlį, o ne vaiką). Atvažiavo greitoji, patikrino spaudimą, apžiūrėjo ir patarė…pasidaryti nėštumo testą. Taip, atspėjote – testas buvo teigiamas. Mano ginekologė susiėmė už galvos – ji negalėjo man atsakyti, kodėl pastojau (spėliojo – gal dėl to, gal kaltas sūnaus viduriavimas, kai jis, pasigavęs virusą, mažiau žindo).
Klausiau – ar galiu toliau žindyti, pasakė, kad taip.
Toks dvigubas mano gyvenimas (vieną žindau, o kitas auga įsčiose) tęsėsi dvi savaites. Vieną rytą, kai sūnus žindo krūtį, pajutau veriančius gimdos susitraukinėjimus. Įvyko persileidimas. Teko gultis į ligoninę, o sūnelį tuo metu prižiūrėjo mano mama. Nors gulėdama ligoninėje bandžiau nusitraukinėti pientraukiu (pienuką pyliau lauk, nes gydytojai sakė, kad jame per daug medikamentų), pieno vis mažėjo, o kai grįžau namo, jis visai dingo.
Štai tokia istorija „per durną galvą“ – nebeturiu nei antro vaikelio, kurį jau buvau spėjusi pamilti, nei pieno pirmajam, nors troškau žindyti nors iki metų…“
Daugybė jaunų mamų prisimena, kaip baimingai po gimdymo laukdavo pirmųjų mėnesinių. Jos pasirodo vėliau, nei gydytojai leidžia pirmą kartą pasimylėti. Todėl atsėlina kankinančios mintys – o gal vėl pastojau? Gydytojai nenusistatę prieš pametinukus, daugybė šeimų specialiai suplanuoja, kad vaikučiai gimtų vienas paskui kitą. Tačiau daugumą šeimų po gimdymo aplanko klausimas – kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo.
Apie tai kalbamės su akušeriu ginekologu Rolandu Žiobaku.
Kas galėtų moteriai patarti, kokia kontraceptinė priemonė jai labiausiai tinka?
Šiuolaikinė medicina siūlo daug apsisaugojimo priemonių, tarp kurių moteris gali pasiklysti. Todėl po gimdymo, prieš atnaujinant lytinius santykius, apsilankykite pas savo ginekologą – jis padės pasirinkti labiausiai jums tinkamą kontracepciją.
Lytinių santykių gydytojai nepataria maždaug 6 savaites po gimdymo, kol yra kraujingų išskyrų, valosi gimda (lytinių santykių metu iš makšties į gimdą gali patekti infekcija, be to, po gimdymo turi sugyti gimdymo takai, jei būta plyšimų, kirpimų, siuvimų). Vis dėlto, ne viena pora lytinį gyvenimą pradeda neišlaukusios tų 6 savaičių. Susitikimas su ginekologu turėtų įvykti dar anksčiau.
Kada po gimdymo moteriai atsinaujina mėnesinės?
Kiekvienai moteriai menstruacijos po gimdymo atsiranda labai individualiai. Dažniausiai, kol maitinama krūtimi, jų nebūna.
Jos atsiranda po 1-2 mėnesių baigus maitinti. Apie 15 proc. moterų ir maitinant krūtimi atsinaujina menstruacijos. Tai – normalu, ypač kai yra ilgos pertraukos tarp maitinimų. Kurį laiką mėnesinių ciklas po gimdymo gali būti nereguliarus.
Nepaisant to, moteris gali pastoti.
Klaidingai manoma, kad pirmieji lytiniai santykiai po gimdymo yra visiškai saugūs, nes moteris paprastai žindo krūtimi, dar nebuvo mėnesinių, vadinasi, dar nevyksta ovuliacijos. Deja, tai pasenusios tiesos. Pirmoji ovuliacija būna dar prieš mėnesines. Saugotis reikia jau nuo pirmojo lytinio akto po gimdymo, ypač tuo atveju, jei moteris kūdikio nežindo krūtimi.
Vieni teigia, kad žindymas – pats natūraliausias apsisaugojimo nuo nėštumo būdas. Kiti sako – žindant galima pastoti. Kaip yra iš tikrųjų?
Klysta tie, kurie tiki, kad ilgalaikė laktacija ir žindymas yra šimtaprocentinė apsauga nuo nėštumo.
Žindant dažniausiai nebūna menstruacijų, ši būsena vadinama laktacine amenorėja (menstruacijų nebuvimu). Tai vienas iš kontracepcijos metodų, tačiau juo galima pasikliauti tik tuomet, kai:
- kūdikis žindomas tik motinos pienu, jam neduodama jokio papildomo maisto;
- kūdikis žindomas tada, kai jis nori (tiek dieną, tiek naktį);
- tarp maitinimų yra ne ilgesnės nei 2–3 valandų pertraukos;
- moteris pieno nenusitraukinėja;
- moteris visiškai nekraujuoja (nėra mėnesinių ar nereguliaraus kraujavimo bei „tepliojimo“ iš gimdos).
Pirmuosius 3 mėnesius po gimdymo šio metodo kontraceptinis veiksmingumas – 100 proc., 4-6 mėnesį po gimdymo – 98 proc. Vėliau šis metodas tampa neefektyvus, nes vyresniam kaip pusės metų kūdikiui vien motinos pieno nepakanka… Ši apsisaugojimo metodą gali sugriauti ir nedidelė klaida – jei pertraukos tarp žindymų ilgos, jei vaikutis naktį neišalksta ir išmiega iki ryto, jei mama turi išeiti ir pieną nutraukia. Be to, ši apsisaugojimo priemonė tampa nebepatikima, kai kūdikis paragauja papildomo maisto.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad laikotarpis nuo gimdymo iki pirmosios ovuliacijos (kai naujagimis maitinamas tik motinos pienu) yra įvairus ir gali trukti nuo 43 iki 193 dienų. Tačiau kai žindoma ilgai, palaipsniui vaisingumo atsinaujinimo tikimybė didėja, todėl didėja ir poreikis naudoti kontraceptines priemones. 4 proc. moterų, kurios visiškai nesisaugojo nėštumo po gimdymo, tik maitino kūdikį, pastojo per 5 mėnesius. 7 procentai tokių moterų pastojo per 12 mėnesių.
Kada po gimdymo pradėti saugotis nėštumo, jei moteris žindo? O jei – ne?
Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija skiriant laktacinę (pogimdyminę) kontracepciją, rekomenduoja:
Jeigu po gimdymo moteris reguliariai žindo kūdikį (taip pat ir nakties metu), patikimą kontracepciją reikia pradėti vartoti, praėjus po gimdymo 3 mėnesiams.
Jeigu moteris po gimdymo nežindo visai, arba žindo nereguliariai, patikimą kontracepciją reikia pradėti vartoti, praėjus 3 savaitėms po gimdymo, ne vėliau kaip iki 28 dienos.
Kokia kontracepcija netinka ir kokia tinka žindančioms mamoms?
Netinka. Žindymo metu negalima naudoti kontraceptikų, kuriuose yra sintetinio moteriškojo hormono estrogeno (sudėtinių hormoninių tablečių, pleistrų, makšties žiedų). Estrogenai gali sumažinti pieno gamybą (gali vėluoti laktacijos pradžia, prireikti kūdikį primaitinti, sutrumpėti maitinimo trukmė).
Estrogenai patenka į motinos pieną ir gali sukelti naujagimiui nepageidaujamų reiškinių, pvz. krūtų padidėjimą (ginekomastiją).
Po gimdymo visiškai netinka natūralūs šeimos planavimo metodai (vaisingų dienų skaičiavimas). Jie tinka tuomet, kai menstruacijų ciklas tampa itin reguliarus.
Tinka. Žindančiai moteriai tinka spermicidinės priemonės (vietiškai veikiantys kremai, žvakutės, putos, į makštį dedamos tabletės ir t.t.), tačiau visos šios priemonės priskiriamos tik prie vidutiniškai veiksmingų. Šis terminas reiškia, kad jei 100 moterų naudosis šiomis priemonėmis, per metus iš jų pastos net 20.
Prezervatyvai labiausiai rekomenduojami tuomet, kai lytiniai santykiai atsitiktiniai, nes apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Tačiau šeimoje, kai lytiniai santykiai pastovūs, prezervatyvai gali sukelti diskomfortą. Be to, per metus, saugodamosi nėštumo prezervatyvais, iš 100 moterų pastoja 14 (vidutiniškai veiksmingas metodas). Todėl jei jau nusprendėte saugotis prezervatyvais, kartu kaip papildomą apsaugą naudokite ir spermicidines priemones.
Žindančioms moterims gydytojai dažnai rekomenduoja spirales, kurių būna dvejopų: padengtų variu ir išskiriančių hormonus.
Paprastos spiralės be hormonų gaminamos iš lanksčios plastmasės, padengtos variu. Spiralė išskiria vario jonus, jie veikia gimdos gleivinę ir sukelia joje pakitimų, kurie trukdo gemalui įsitvirtinti gimdoje.
Be to, vario jonai, mažina spermatozoidų gebėjimą apvaisinti kiaušialąstę. Spiralės su variu pagausina ir pailgina mėnesines, todėl netinka toms moterims, kurių mėnesinės ir taip buvo gausios.
Kitos rūšies spiralės su hormonu progestinu labiau tiks toms, kurių mėnesinės buvo gausios ir ilgos.
Spiralėje esantys hormonai tirština gimdos kaklelio gleives, tad per jas sunkiai prasiskverbia spermatozoidai. Be to, progestinas sudaro kiaušialąstės apvaisinimui nepalankias sąlygas.
Svarbiausia pasirinkti labiausiai tinkamą metodą sau, o tai geriausiai patars jūsų ginekologas.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“