Vaisingų moterų skaičius sparčiai mažėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Susilaukti atžalų nepavyksta įvairaus amžiaus poroms. Hormonų pusiausvyros problemas moterims padedanti spręsti Rasa Zinkevičienė teigia, kad sunkumų pastojant galima turėti dėl ilgalaikio kontraceptinių preparatų vartojimo: „90 proc. moterų, kurioms nepavyksta pastoti, iki bandant susilaukti vaikų, vartojo hormonines kontraceptines tabletes“, – statistiką atskleidžia pašnekovė.
„Negaliu pastoti!“
Nūdienos gimstamumo rodiklius galima įvardinti kaip skaudžią nevaisingumo rykštę – statistika rodo, kad vaikų susilaukti negali kas trečia pora. Mokslininkų teigimu, didelę įtaką tam turi porų amžius.
Į kovą su moterų hormonų disbalansu stojusi R. Zinkevičienė atskleidžia, kad negalėjimui pastoti tiesioginę įtaką gali turėti hormoninių kontraceptinių preparatų naudojimas.
„Moterys vis dažniau susiduria su pastojimo problemomis. Poros gyvena aktyvų lytinį gyvenimą ir nesisaugo nuo nėštumo, tačiau pastoti nepavyksta. Kartais specialistai randa priežastis, kodėl poroms nepavyksta susilaukti vaikų, tačiau ne visada. Statistika rodo, kad 90 proc. moterų, kurioms nepavyksta pastoti, iki bandant susilaukti vaikų, vartojo hormonines kontraceptines tabletes“, – sako holistinės medicinos praktikė.
Paprašyta detalizuoti, kokį tiesioginį poveikį moters organizmui turi hormoniniai kontraceptiniai preparatai, R. Zinkevičienė atskleidžia, kad jie apgauna endokrininę sistemą ir kiaušides. Esminė problema – kontraceptinės tabletės ar kitos alternatyvios priemonės maskuoja moterų hormonų problemas. Dažnu atveju, moterys tik nutraukusios preparatų naudojimą sužino, kad tokių turi.
„Kai ilgą laiką apgaudinėji organizmą ir ignoruoji esamas problemas, kai kuriais atvejais, visam laikui užkerti galimybę pastoti. Tenka pripažinti, kad moterys šiais laikais pastoti bando vis vyresnės, todėl kartais nebelieka laiko spręsti problemas. Negalėdamos pastoti, moterys renkasi pagreitintą dirbtinio apvaisinimo kelią, tačiau ne paslaptis, kad šis kelias gali sukelti didelių šalutinių poveikių“, – sako moteris konsultuojanti R. Zinkevičienė.
Kontraceptinės tabletės negydo
Kontraceptinių preparatų naudojimas skirtas apsisaugoti nuo nėštumo, tačiau šiandieninėje medicinoje, pasitelkiant šiuos medikamentus, bandoma išspręsti su nėštumu niekuo nesusijusias organizmo reakcijas, pavyzdžiui, skausmingas ar nereguliarias mėnesinės, migreną, aknę, endometriozę.
„Išvardintos problemos atsiranda dėl hormonų sutrikimų. Turiu pabrėžti, kad kontraceptinės priemonės negydo nė vienos iš šių problemų, jos pakeičia hormonų santykį moters organizme ir silpnina arba pašalina simptomus. Esminės hormonų problemos išlieka. Jeigu moteris vartoja kontraceptines tabletes, ji gali puikiai gyventi ir tie simptomai galbūt niekada neišlenda. Problemos atsiranda tuomet, kai nusprendžiama pastoti. Nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, daugelis moterų pastebi, kad negali pastoti. Taip nutinka dėl paprasčiausios priežasties – hormonų problemos, kurių simptomams slėpti buvo išrašytos kontraceptinės priemonės, niekada nebuvo sprendžiamos. Kuo ilgiau buvo maskuojami visi šie simptomai, tuo hormonų pusiausvyrą organizme sunkiau atstatyti“, – aiškina R. Zinkevičienė.
Pirmosios „Moters hormonų akademijos“ Lietuvoje įkūrėja sako, kad pati ne kartą buvo susidūrusi su ginekologinėmis problemomis, o joms gydyti buvo siūloma kontracepcija:
„Visuomet gaudavau atsakymą, kad reikalinga operacija arba kontraceptinės priemonės. „Mes turime tik tokį gydymą“, – šio atsakymo iš medikų sulaukiau ne kartą. Norėčiau pabrėžti, kad kontraceptinės priemonės negydo. Jeigu žmonės serga, jiems yra išrašomi vaistai, nuo kurių jie pasveiksta ir nustoja juos vartoti. O su kontraceptinėmis priemonės kažkodėl reikia gydytis visą gyvenimą. Ką tai sako? Tik vieną – ši priemonė negydo. Laikausi nuomonės, kad visų pirma, moteris paskutiniu atveju“.
Kontraceptinės tabletės jaunoms mergaitėms
Bene didžiausia problema, pasak specialistės, kai kontraceptinės tabletės išrašomos jaunoms mergaitėms. Spuoguotumą ar skausmingas menstruacijas išgyvenančios paauglės, besikreipusios į gydytojus specialistus, gauna receptą kontraceptinėms tabletėms įsigyti.
„Kas nutiks moterų reprodukcinei sistemai, kai 12 metų mergaitėms toliau bus skiriamos kontraceptinės tabletės? Kaip atrodys šių mergaičių endokrininė sistema tokį „gydymą“ tęsiant dešimtmečius? Trisdešimties metų jos taps nuostabiu klientu dirbtinio apvaisinimo centre“, – pabrėžia R.Zinkevičienė.
Pašnekovė stebisi, kad gydytojai neieško problemos ištakų ir nesiūlo pacientėms atkreipti dėmesį į tai, kas galėjo iššaukti hormonų sutrikimus: „Paauglei didžiausia problema gali būti spuogas ant veido ir ji nėra pajėgi įsivertinti, kada norės susilaukti vaikų, todėl apie ateities problemas ji negalvoja. Šiuo atveju, atsakomybę dėl tokio amžiaus pacienčių gydymo perkelčiau gydytojams ir, žinoma, tėvams. Liūdna, tačiau mamos šiuo klausimu yra per mažai šviečiamos“.
R. Zinkevičienė pokalbio metu keletą kartų pabrėžė, kad kontraceptinės tabletės – puiki priemonė, apsauganti nuo nėštumo, tačiau jas rinktis turėtų „tinkama“ moteris: „Kontraceptinės tabletės puikiai pasitarnavo mūsų mamų ir močiučių kartoms apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, dar didesnio abortų skaičiaus. Kai suaugusios moterys geria kontraceptines tabletes tam, kad apsisaugotų nuo nėštumo, viskas yra laiku ir vietoje. Tačiau nėra tikslinga rinktis šios priemonės kaip gydymo metodo“.
Hormonų šokis organizme
Holistinės medicinos atstovė siūlo moterims stengtis pažinti savo kūną, ciklą, atkreipti dėmesį į savo savijautą ir labai gerai pasverti poreikį vartoti kontraceptines tabletes.
„Šiai misijai įgyvendinti – padėti moterims suprasti savo organizmą ir jo siunčiamus signalus – įkūriau „Moters hormonų akademiją“. Konsultuoju moteris tokiais klausimais kaip hormonų pusiausvyra organizme ir kaip ją atstatyti, kas yra sveikas žarnynas, kaip sukurti tvarius įpročius, siekiant ilgalaikių rezultatų, kurie pamažu grąžina optimalią endokrininės sistemos veiklą. Tai iš principo yra funkcinės sveikatos praktika, skirta gauti atsakymus, gydymą, palaikymą“, – teigia specialistė.
Programos „Moters ciklo ir gyvenimo tango“ metu moterys mokomos pažinti, sužinoti, išmokti viską, kas susiję su hormonų veikla jų kūnuose.
„Stengiuosi moteris šviesti, supažindinti su organizme vykstančiais procesais ir kokią įtaką jie gali turėti. Kaip reikėtų elgtis, norint pašalinti tam tikrus simptomus, ne maskuojant juos, o ieškant problemos priežasties. Rekomenduoju liautis kištis į hormonų pusiausvyrą, kuri pati saugo mus nuo erzinančių simptomų“, – sako R.Zinkevičienė.
Pašnekovė pabrėžia, kad moters ciklas – jos vizitinė kortelė. Esą, jeigu moteris nejaučia jokių nepageidaujamų simptomų, galima daryti prielaidą, kad ji veda teisingą gyvenimo būdą. Tačiau, jeigu mėnesinės dingsta, jos ateina per vėlai arba per anksti, yra gausios, skausmingos, dėl jų atsiranda įkyrūs spuogai ar migreniniai galvos skausmai, galima įžvelgti, kad kažką moteris daro netinkamai.