Man 38 metai. Normaliai prasirgau mėnesinėmis, bet po 3 dienų vėl pradėjau gana gausiai kraujuoti. Ar gali tai būti dėl lytinių santykių? Karštos vonios?
Jūs galite pradėti kraujuoti ir po lytinių santykių, taip pat tam įtakos gali turėti ir karšta vonia. Bet tai nėra normalu. Pakitimai gali būti gimdos kaklelyje ir, jį dirginant, pasirodo kraujingų išskyrų, jos gali būti ir iš gimdos. Bet kuriuo atveju jums būtina ginekologo konsultacija, kad jis nustatytų tikrąją priežastį.
Prieš nėštumą sportavau 3 kartus per savaitę (plaukiojau, bėgiojau, važinėjau dviračiu, užsiiminėjau fitnesu), tačiau po gimdymo vis tiek liko pilvas, visai nesusitraukė. Kodėl?
Po gimdymo moteriai rekomenduojama pradėti sportuoti po 6 savaičių. Jos fizinė sveikata, „formos“ grįžta į normą po 6-8 mėnesių. Jeigu ji tuo metu dar maitina krūtimi, atsistatymo periodas gali ir užtrukti. Jeigu jūs prieš gimdymą intensyviai sportavote, linkiu neatsisakyti šio pomėgio ir viskas susitvarkys. Kantrybės!
Turiu didelę problemą dėl pažastų prakaitavimo. Jos šlapios nuolatos. Ar tai gali būti susiję su hormonais?
Pažastų prakaitavimo priežasčių yra įvairiių. Reikėtų pasitikrinti skydliaukę, išsitirti dėl cukrinio diabeto. Prakaitavimą skatina stresas, patiriama įtampa, nusilpusi imuninė sistema, onkologinės ligos.
Pagal mėnesines mano nėštumas yra 7 savaitės, bet pagal echoskopą – vos 5. Kodėl taip yra? Gydytoja sako, kad reikia stebėti, o jei vaisius nesivystys, kaip reikia, bus skirti tyrimai. Kokie tie tyrimai gali būti? Man neramu.
Gali būti, kad jūs pastojote ne ovuliacijos metu (ciklo viduryje), o prieš pat mėnesines. Todėl nėštumo dydis 2 savaitėm mažesnis. Tačiau gali būti ir nesivystantis nėštumas. Diagnozei patikslinti kartojamas ultragarsinis tyrimas po 7-10 dienų arba tiriamas chorioninio gonadotropino kiekis dinamikoje. Jei jis didėja – nėštumas vystosi.
Ilgai vartojau kontraceptinius vaistus. Dabar planuojame kūdikį. Mano ginekologė sakė, kad galiu bandyti pastoti iškart, nutraukusi gerti kontraceptikus. Tačiau perskaičiau straipsnį, kad iškart po kontraceptikų vartojimo pastoti nepatariama, nes gali gimti apsigimęs vaikas. Kaip yra iš tikrųjų? Kokią pertrauką daryti po kontraceptikų prieš pastojant?
Jūs galite bandyti pastoti iš karto nutraukusi kontraceptinių tablečių vartojimą. Šie vaistai apsigimimų nesukelia. Jeigu neskubate, galite padaryti kelių mėnesių pertrauką, prieš pastojant 3 mėnesius pavartoti folinę rūgštį (centrinio nervinio vamzdelio vystymosi defektų profilaktikai) ir tada realizuoti savo planus.
Ginekologė patarė kontraceptines hormonines piliules pakeisti kontraceptiniu žiedu, dedamu į makštį. Ar jo poveikis toks pat, kaip kontraceptinių tablečių?
Kontraceptinio žiedo veikimo principas toks pat, kaip ir kontraceptinių tablečių. Tik hormonai į organizmą patenka iš makšties, o ne per virškinamąjį traktą.
Ar gali mano 13 metų dukra naudoti tamponus?
Patarčiau naudoti įklotus ar paketus. Dalis mergaičių turi pusmėnulio formos mergystės plėvę. Tik jos gali naudoti tamponus nieko nepažeisdamos. Gali būti skausmingas tampono įvedimas, svarbu ir tampono dydis.
Ar gali makšties pienligė atsinaujinti dėl patiriamo streso? Tokią hipotezę neseniai išgirdau iš vienos gydytojos. Mane pienligė kamuoja jau daug metų. Vos išsigydau, praeina mėnuo kitas ir ji vėl pasikartoja.
Stresas turi įtakos visam mūsų organizmui, medžiagų apkaitai. Pienligė atsinaujina, kai susidaro tinkama terpė makštyje, pasikeičia jos pH. Sename posakyje – visos ligos nuo nervų – yra tiesos. Pasikonsultuokite su ginekologe, besikartojančią pienligę taip pat galima įveikti.
Man ilgai nepavyksta pastoti. Nesisaugome jau beveik metus, ginekologė jokių pakitimų nemato. Kur turėčiau kreiptis, ką daryti toliau? Man jau 35 metai, todėl labai ilgai laukti nebenorėčiau.
Jei jums jau 35 metai, tai ilgiau laukti neverta. Tokiame amžiuje į specialistus (bet kurią nevaisingumo kliniką) patariama kreiptis, nepastojus pusę metų.
Man 39 metai. Paklausiau ginekologės, ar dar galėčiau galvoti apie pagranduką. Ji pasakė, kad šiais laikais nėštumas iki 44 metų laikomas norma. Sakykite, kodėl taip pailgintas moterų reprodukcinis amžius? Juk seniau buvo sakoma, kad 40 metų – jau riba?
Pagrindinė vyresniame amžiuje gimdančių moterų problema – dažniau pasitaikantys apsigimimai. Šiuo metu medicinoje atsirado daugiau galimybių juos diagnozuoti. Veikia Genetikos centras, kai kurios klinikos irgi atlieka specialius tyrimus (PRISCA1 ir PRISCA 2). Į nevaisingumo klinikas kreipiasi ir vyresnės moterys, joms pavyksta pastoti. Dalis moterų pirmiausia siekia karjeros, tvarko buitį ir tik po to planuoja šeimą. Dabar jau nieko nestebina keturiasdešimtmetė mamytė.
Man kartkartėmis maudžia pilvo apačią. Ginekologė padarė echoskopiją ir visus tyrimus – esu sveika. Ar gali pilvą mausti per ovuliaciją?
Dalis moterų jaučia ovuliaciją, net gali pasakyti kurioje kiaušidėje ji vyksta. Skausmas dažniausiai būna neintensyvus ir trunka vieną ar kelias dienas ciklo viduryje.
Kokie yra artėjančio klimakso požymiai? Man 35 metai, mėnesinės labai gausios, kartais net panašios į kraujoplūdį ir labai skausmingos. Ginekologė užsiminė, kad tai gali būti ankstyvojo klimakso požymiai. Ar gali taip anksti prasidėti menopauzė? Kodėl taip atsitinka? Kokie gali būti skirti tyrimai, kad įsitikinčiau, jog tai tiesa?
Ankstyva menopauzė yra tada, kai moteriai pasibaigia mėnesinės iki 40 metų (1 proc. moterų). Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu paankstina menopauzę 1-2 metais. Anksčiau baigiasi mėnesinės negimdžiusioms ir žemos socialinės padėties moterims. Lietuvoje vidutinis amžius, kai prasideda menopauzė – 51 metai. Klimakso požymių suskaičiuojama iki 35. Jie skirstomi į ankstyvuosius, tarpinius ir vėlyvuosius. Jus vargina vadinamieji disfunkciniai kraujavimai iš gimdos. Jų priežastys gali būti organinės, funkcinės ir kitokios kilmės. Jeigu tai ankstyvas klimaksas, jus turėtų varginti ir kiti simptomai: karščio pylimai, prakaitavimai, dirglumas, mieguistumas, galvos svaigimai. Reikėtų ištirti ultragarsu genitalijų būklę, atlikti hormoninius tyrimus ir spręsti, ar tikslingas tolimesnis tyrimas, pvz., histeroskopija, frakcinė gimdos abrazija ir kt.
Atsakė ginekologė Linda Širšinaitienė
„Mamos žurnalas“
Sveiki man itare nesivystanti nestuma. Tai buvo pries beveik 2sav nuo tada siek tiek patepliojo rusvai pira dienu,bet tai viskas. Dabar nieko nera. Ka man daryti? Ar gali buti,kad vis del to viskas gerai ar tu rusvu tepliojimu jau turi buti aisku,kad nestumas nebesivysto. Prasau jei galit kuo greiciau atsakykit. Aciu
Ar galejau pastoti jei pirsta su sperma isikisau sau i vagina giliai?