Makšties uždegimas – apie jį mažiausiai norisi galvoti vasarą, bet…

makšties pienligė

Shutterstock

Vasarą mažiausiai norisi galvoti apie sveikatos sutrikimus, tačiau pasikeitęs oras, režimas, mityba gali sukelti įvairių nepatogumų. Vienas jų – makšties uždegimai.

Makšties mikroflora. Kas tai?

Makštis unikali tuo, kad yra vienas labiausiai mikroorganizmais kolonizuotų organų (pirmasis – žarnynas). Vieni šių mikroorganizmų gerieji, kiti sąlyginai patogeniniai, visi jie nuolatos tarp savęs sąveikauja, ir, jei išlaikomas balansas, moteris jaučiasi puikiai. Kol ši pusiausvyra išlieka, moters makšties išskyros yra bespalvės, bekvapės, nesukelia deginimo, niežulio ar kitokio diskomforto.

Gydytojai, kalbėdami apie makštį, vartoja terminą ekosistema. Ji yra labai jautri ir reaguoja į mažiausius pokyčius. Tereikia nedidelio dirgiklio, ir makšties ekosistema sutrinka, pasikeičia makšties mikroflora: gerųjų mikroorganizmų mažėja, sąlyginai patogeninių – daugėja. Kai makšties mikroflora sutrinka, lengviau susergama uždegimais, kuriuos sukelia iš išorės patekęs užkratas. Uždegimai pasireiškia išskyromis, deginimu, niežuliu, perštėjimu. Lytiniai santykiai tampa skausmingi, po jų diskomfortas dar labiau sustiprėja, kartais pasirodo ir kraujo.

Kas išderina mikroflorą

Makšties mikrofloros trikdžius medikai skirsto į dvi grupes. Tai vidinės priežastys, kurių pakeisti dažnai neįmanoma (hormonų pokyčiai per nėštumą, žindymą, menopauzę) ir išoriniai veiksniai, kuriuos tikrai nesunku suvaldyti, – tereikia žinių ir kantrybės.

Antibiotikai. Makšties mikroflora sutrinka, kai moteris vartoja antibiotikus, nes šie sunaikina ne tik ligų sukėlėjus, bet ir gerąsias bakterijas.

Imunitetas. Gerųjų bakterijų makštyje sumažėja, kai moteris serga tam tikromis ligomis (dažniausiai endokrininėmis) ar patiria imuniteto duobę. Manoma, kad streso sukeltas imuniteto nusilpimas yra trečdalio makšties infekcijų priežastis.

Imunitetas nusilpsta ne tik dėl streso, bet ir dėl skurdžios mitybos, nuovargio.

Cukrus maiste. Mokslininkų tikinimu, blogosios bakterijos geriausiai dauginasi tuomet, kai organizme daug cukraus.

Tai svarbu ne tik saugant makšties, bet ir viso organizmo sveikatą. Aukštu glikemijos indeksu pasižymintys produktai lemia, jog organizme išsiskiria daugiau insulino, o didelis jo lygis skatina uždegiminius procesus ir išderina hormonų sistemą.

Kontraceptikai. Renkantis kontraceptines, priemones reikia žinoti, kad jos irgi turės poveikį makšties mikroflorai.

Maždaug trečdalis oralinius kontraceptikus vartojančių moterų skundžiasi makšties sausumu.

Specialistų manymu, tai lemia didesnės hormono progesterono dozės. Antra pagal populiarumą apsisaugojimo priemonė po kontraceptinių tablečių – prezervatyvai. Deja, retai kalbama apie latekso ar kitų prezervatyvuose esančių cheminių medžiagų (pvz., sintetinių lubrikantų) dirginantį poveikį jautriai makšties gleivinei. Spermicidais sutepti prezervatyvai gali išprovokuoti makšties gleivinės sužeidimus, todėl mažiau apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, pūslelinės viruso plitimo. Kai kurios medžiagos, naudojamos latekso prezervatyvams gaminti, yra kancerogeniškos ir jų nedidelis kiekis išsiskiria lytinio akto metu.

Spermicidinės priemonės (tepalai, žvakutės, kempinėlės, kremas ir kt.) yra cheminės ir taip pat gali sudirginti makšties gleivinę. Tada užsisuka uždaras ratas: spermicidai pakeičia makšties mikroflorą, kyla uždegimai, o tuomet spermicidų efektyvumas kur kas sumažėja.

Netinkama higiena. Medikai, vis daugiau sužinodami apie makšties mikroflorą, keičia požiūrį į intymios higienos standartus. Senesnėje literatūroje rastumėte patarimų apsiplauti lytinius organus su muilu kelis kartus per dieną, daryti makšties praplovimus (vien švaros sumetimais). Dabar standartai švelnesni, muilo siūloma išvis atsisakyti, o makšties praplovimai laikomi net kenksmingais, nes sutrikdo natūralią makšties ekosistemą.

Lytinis partneris. Lytinis partneris makšties mikrobiologinę terpę gali pakeisti ne tik užkrėsdamas lytiškai plintančių ligų sukėlėjais, tačiau ir tiesiog sutrikdydamas makšties rūgščių bei šarmų pusiausvyrą. Sperma yra šarminė. Tad atsidūrusi makštyje sėkla sukuria sąlygas daugintis nepageidaujamoms bakterijoms. Ginekologai rekomenduoja iki sueities likus 4 val. apsiprausti abiem partneriams. Geriausia tai daryti šiltu vandeniu, derėtų išplauti visas vyriškųjų lyties organų raukšleles ir vageles.

Kas nutinka, kai pusiausvyra sutrinka

nėščia

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Sutrikus makšties mikrofloros pusiausvyrai, kai sumažėja gerųjų laktobakterijų, moteris pajunta makšties ligų požymius. Nors, priklausomai nuo sukėlėjo, ligos yra skirtingos ir ne vienodai gydomos, požymiai panašūs:

Padaugėja išskyrų, keičiasi jų konsistencija, atsiranda specifinis kvapas, kurį išskiria patogeniniai organizmai.

Jaučiamas perštėjimas, niežėjimas, deginimas.

Išoriniai lytiniai organai patinsta, jų oda išsausėja ir suplonėja.

Lytiniai santykiai tampa skausmingi, gali net pasirodyti kraujo.

Makšties mikrofloros disbalansą paprastai lydi dvi pagrindinės palydovės: bakterinė vaginozė arba makšties pienligė. Bakterinė vaginozė ir makšties pienligė – tai tarsi ligos-dvynės, kurias moterys painioja. Jų požymiai panašūs, bet gydymas skiriasi.

Tiek bakterinę vaginozę, tiek pienligę išprovokuoja tos pačios priežastys: dėl nusilpusio imuniteto, gretutinių ligų, antibiotikų vartojimo, netinkamos higienos, hormonų pokyčių atsiradęs makšties mikrofloros disbalansas.

Kaip atkurti sveikos makšties mikroflorą

Uždegimai yra mikrofloros sutrikimų pasekmė. Tuomet jau reikia mediko konsultacijos – bus skirtas gydymas antimikrobiniais vaistais, kurie priklauso nuo uždegimo sukėlėjo.

Makšties mikrofloros pusiausvyrą atkurti padeda gerosios bakterijos, kurių preparatai sukurti būtent makščiai. Gerųjų bakterijų galia mokslas neabejoja, ne veltui sukurti ir toliau kuriami probiotiniai preparatai, maisto papildai, probiotikais turtinami maisto produktai. Gerųjų bakterijų, skirtų žarnynui, rūšių daug, mes puikiai apie tai žinome, ir, tarkime, pradėję viduriuoti ar besigydydami antibiotikais, vartojame geriamąsias gerąsias bakterijas. Probiotikų tikslas – padėti organizmui greičiau atkurti normalią mikrobiotą, jie skiriami nusilpus imunitetui, virusų sezono metu, vartojant mikrofloros disbalansą sukeliančius vaistus, keliaujant ir t.t.

Tokiu pačiu principu veikia ir gerosios bakterijos, skirtos makščiai. Pasireiškus makšties mirofloros sutrikimo simptomams, patariamas gydymas vaistų deriniais su probiotikais, kurie ne tik atkuria pH bei makšties mikroflorą, bet pasižymi antiuždegiminiu poveikiu bei gleivinių regeneraciją skatinamosiomis savybėmis.

Probiotikus makščiai rekomenduojama vartoti ne tik jau susirgus uždegimu, bet ir profilaktiškai – tam tikrais gyvenimo etapais.

Gydytojų patarimai moterims, kurių intymi zona jautri:

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Dėvėkite medvilninį apatinį trikotažą.

Geriau per laisvos kelnaitės negu per ankštos.

Kelnaitės su juostele – tabu.

Masinės gamybos įklotus pakeiskite ekologiškais.

Išbandykite menstruacinę taurelę.

Rinkitės nespalvotą ir nekvepiantį tualetinį popierių.

Nesirinkite visiškos depiliacijos.

Jei naudojate įklotus, juos dažnai keiskite.

Intymiai higienai turėkite specialų prausiklį. Nederėtų naudoti paprasto muilo, kuriuo plaunamos rankos.

Kūno prausimui rinkitės mažiau prikvėpintas prausimosi priemones.

Intymiai higienai naudokite atskirą purų rankšluostį, kuriuo ne trinkite, o nuspauskite drėgmę.

Jei įmanoma, miegokite be kelnaičių, o nutaikiusi progą, pasidarykite oro vonių, patepkite intymią zoną kūdikių aliejumi.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


7 + = šešiolika

Kitos temos: