Intymių organų ligos yra tarsi našlaitės kitų ligų kontekste. Su draugais drąsiai kalbame apie gastritą ar otitą, tačiau vargu ar užsiminsime, kad neseniai gydėmės makšties uždegimą. O juk, pagal statistiką, kiekviena moteris tokiu yra sirgusi, kai kurios – daug kartų.
Priežasčių daug, simptomai panašūs
Vulvovaginito (makšties uždegimo) priežasčių daug – tai gali būti makšties sausumas, nusilpęs imunitetas, padidėjęs lytinis aktyvumas, kontraceptinių priemonių vartojimas, alergenai, nėštumas, svetimkūniai, estrogenų lygis, lytiškai plintančios ligos, antibiotikų vartojimas, diabetas, higienos įpročiai.
Uždegimas apima išorinių ir vidinių moters lytinių organų gleivinę, kuri pasidaro perštinti, dirgli, jautri, paburkusi, net patinusi, skauda šlapinantis ar lytinių santykių metu, pagausėja išskyrų. Priklausomai nuo ligos sukėlėjo, kai kurie simptomai gali skirtis (pavyzdžiui, išskyrų pobūdis), tačiau bendrieji požymiai lieka tokie patys: didžiulis diskomfortas intymių organų srityje.
Tiesa, vien tik išskyrų pagausėjimas uždegimo nerodo, beveik visada būna simptomų visuma. Dažniausiai moterys, pastebėjusios gausesnes išskyras iš makšties, galvoja apie makšties gleivinės uždegimą, tačiau gausesnės išskyros gali atsirasti ir ne uždegiminio proceso metu. Tai gali būti ir normalūs, cikliniai pokyčiai organizme, kurių nereikia gydyti. Mityba, lytinis aktyvumas, medikamentai, stresas irgi gali turėti įtakos išskyrų pagausėjimui.
Dažniausiai vulvovaginitas pasireiškia vaisingo amžiaus moterims, tačiau pasitaiko ir mergaitėms ar moterims menopauzės metu. Makšties uždegimų kilmė dvejopa – infekcinė ir ne. Neinfekcinio vulvovaginito gydymui paprastai užtenka pakeisti higienos įpročius, intymios higienos prausiklį, higieninius įklotus ar tamponus, nedėvėti sintetinių kelnaičių. Infekciniai vulvovaginitai gydomi medikamentais – antibiotikais ar antigrybeliniais vaistais.
Ką moterys daro susirgusios
Dėl makšties uždegimo moterys į specialistus kreipiasi rečiau nei turėtų, galvodamos, kad ligą gali išsigydyti pačios. Tai viena dažniausiai pacienčių daromų klaidų, sako gydytojai.
Makšties uždegimas yra linkusi kartotis liga, todėl moterys prisimena, kaip gydėsi praėjusį kartą, ir ieško tokių pačių vaistų. To daryti nepatariama, nes makšties uždegimo priežasčių ne viena, galbūt praėjusį kartą simptomai atsirado dėl kitos priežasties, kito sukėlėjo. Tuomet buvęs gydymas netiks. Prieš pradedant gydymą, reikia tiksliai nustatyti, koks sukėlėjas sukėlė simptomus šį kartą, kad būtų skirtas specifinis gydymas.
Savigyda, esant makšties uždegimui, gali net pakenkti, nes nenustačius tikslaus ligos sukėlėjo, dažnai liga ne tik neišgydoma, bet ir vystosi atsparumas vaistams. Tai gali lemti ilgesnę gydymo trukmę ir didesnes vaistų dozes ateityje, sunkumus parenkant veiksmingą vaistą.
Tad kada skubėti pas ginekologą? „Kai, be gausesnių išskyrų, atsiranda ir papildomų simptomų, tokių kaip niežulys, skausmas, deginimo jausmas, jautrumas, paraudimas, odos pažeidimai, skausmingi lytiniai santykiai ar nemalonūs pojūčiai šlapinantis. Uždegimas ypač pavojingas nėščiosioms, kadangi gali didinti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo riziką. Moterims, kurioms makšties gleivinės uždegimai kartojasi dažnai, rekomenduojama išsitirti dėl lytiškai plintančių ar lėtinių ligų, nes tai gali būti ir besikartojančių vulvovaginitų priežastis“, − sako akušerė ginekologė.
Kol priims gydytojas
Ne visada pas gydytoją pateksite tą pačią dieną ar net tą pačią savaitę. Kadangi makšties uždegimo simptomai erzina, lemia bendrą savijautą ir nuotaiką, kol pateksite pas gydytoją, reikėtų padėti sau palengvinti šiuos nemalonius pojūčius.
Kaip pagalbinė priemonė gydant makšties ir išorinių lytinių organų uždegimus naudojamos makšties apiplovimo priemonės. Specialūs tirpalai greitai malšina niežulį, deginimą, skausmą. Toks tirpalas apiplovimams padės ir pirmomis gydymo dienomis, nes gydytojo skirti vaistai makšties infekcijoms gydyti pasireiškia ne iš karto, o per keletą dienų.
Ūminio makšties uždegimo atveju rekomenduojama vengti lytinių santykių.
Jei liga kartojasi ir kartojasi
Jei makšties uždegimai kartojasi, gydytojai jums patars pasidaryti keletą tyrimų, nes galbūt šią ligą sukelia kitos ligos – cukrinį diabetas, alergija, kirmėlinės žarnyno ligos, lytiniu keliu plintančios ligos ir kt. Vulvovaginitai kartojasi moterims, kurių imunitetas nusilpęs, taip pat tuomet, kai yra makšties sausumas. Sausa gleivinė yra suplonėjusi, todėl greitai reaguoja į dirgiklius: sintetinį apatinį trikotažą, per mažas kelnaites, intymios zonos depiliaciją, netinkamus higieninius paketus ir įklotus. Be to, sausoje makštyje atsiranda galimybė kauptis bakterijoms, tad greičiau išsivysto uždegimas.
Susiję straipsniai