Gydytojai turi patarimą mergaičių mamoms – kas vakarą tiesiog apžiūrėti dukros kelnaites. Išskyros bus matomos ant audinio, pagal jų gausumą ir spalvą bus aišku, kada prasidėjo uždegimas.
Kodėl mergaitėms atsiranda išskyrų
Išskyros kūdikystėje. Išskyros kūdikystės periodu susidaro todėl, kad į makštį patenka įvairios negyvos odos ar servetėlių, vatos, tualetinio popieriaus dalelės. Tai sukelia infekciją ir oda aplink makštį gali parausti. Šiuo atveju paprastai išskyros skaidrios, balsvos arba gelsvos, gali būti lipnios ir nemalonaus kvapo.
Normalios išskyros. Šiek tiek baltų tirštų išskyrų tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų turi būti. Tai gerosios išskyros, kurios nerodo jokios ligos.
„Gerosios išskyros“ prieš brendimą. Makšties išskyros prieš paauglystę yra reakcija į hormoną – estrogeną, kurį mergaitės organizmas pradeda gaminti. Išskyros paprastai būna balkšvos ir skystos.
Išskyros, rodančios ligą. Žalsvos, gelsvos, gleivėtos, tirštos tepančios kelnaites, turinčios nemalonų kvapą išskyros – tai ženklas, kad prasidėjo infekcija.
Gausios klampios ir tamsios geltonos arba rudos spalvos išskyros gali būti požymis, kad į makštį pateko svetimkūnis. Tokiose išskyrose gali būti kraujo ir jos gali skleisti nemalonų kvapą. O svetimkūnis dažniausiai būna… tualetinio popieriaus gumuliukas.
Kodėl mergaitė suserga
Mergaitės gana dažnai serga išorinių lytinių organų ir makšties infekcinėmis ligomis, nes dar nėra įgudusios laikytis higienos, be to, jų lytinių organų anatomija skiriasi nuo suaugusios moters.
Mergaičių vulvos odelė yra plona, nepadengta plaukų ir neapsaugota poodinio riebalinio sluoksnio, todėl lengviau pažeidžiama. Pažeidžiamumui reikšmės turi ir mergaitės lytinių organų pH, kuris yra palankus daugintis patologiniams mikroorganizmams, nes gleivinė yra sausa. Nepamirškime, kad mergaitės dar nemoka pačios teisingai nusivalyti užpakaliuko, ir gali įnešti patogeninių mikrooganizmų iš išangės į makštį. Be to, turi įprotį liesti lytinių organų sritį nešvariomis rankomis, nesisaugo sėsdamosi ant smėlio, grindų, tad mikroorganizmai patenka ant lyties organų ir gali sukelti infekcinę reakciją. Lytinių organų infekcijoms turi įtakos ir parazitai, dažnas lytinių organų plovimas muilu, nubrozdinimai valant per šiukščiu popieriumi.
Dažniausia liga, kurios požymis – išskyros, – vadinama vulvovaginitu, ir ši liga sudaro bene 90 proc. ginekologinių susirgimų iki lytinio brendimo.
Kaip atpažinti
Ligos simptomai gali būti įvairaus intensyvumo – nuo nedidelio diskomforto iki intensyvaus tarpvietės niežulio.
Kūdikiško amžiaus mergaitė nemokės pasipasakoti, bet matysite, kad išrengta, kai lytinių organų niekas nespaudžia, jaučiasi geriau. O besišlapindama tampa dirgli.
Iš kūdikystės išaugusios mergaitės skųsis niežuliu, skausmingu šlapinimusi, deginimu, kasysis lytinius organus, o ant kelnaičių pamatysite išskyrų. Šios dažniausiai būna pūlingos ar gleivėtos. Ant mergaitės kelnaičių drabužių tuomet matomos dėmės, jaučiasi kvapas. Lytinių organų niežulį sukelia ir spalinės kirmėlės, tuomet labiau niežti naktį.
Lėtinės ar besikartojančios infekcijos atvejais gali atsirasti mažųjų lytinių lūpų sąaugos ar paveiktoje vietoje išplonėti oda.
Kaip gydyti
Vaistais vulvovaginitai gydomi nustačius sukėlėją. Jei sukėlėjas grybelis, bus skirti antigrybeliniai preparatai, jei bakterija, – antibakteriniai preparatai, bet tai jau gydytojo kompetencija.
Išvengti uždegimo nėra sunku, jei laikomasi keleto paprastų taisyklių:
Mergaitės neprauskite muilu, kuris galėjo sukelti šią problemą. Kasdien prauskite mergaitės lytinius organus vandeniu ir rinkitės specialius lytiniams organams pritaikytus prausiklius, kurių pH atitinka mergaitės pH.
Prausdamos nelieskite makšties – plaukite tik lytinių organų išorę.
Pasituštinusią mergaitę prauskite iš priekio atgal. Jeigu mergaitė paūgėjusi ir prausiasi pati, išmokykite ją tai daryti taisyklingai.
Mergaitė turi mūvėti medvilnines kelnaites. Tarpvietės odos apsaugai nuo infekcijos galite naudoti kremus, kuriuos kūdikiams naudojame nuo iššutimo.
Leiskite sudirgusiems lytiniams organams „pakvėpuoti“, tegul mergaitė miega be kelnaičių.
Kreipkitės į gydytoją, jeigu išskyros nesiliauja, jos tirštos, gausios ir skleidžia stiprų kvapą, tarpvietės oda niežti ir paraudusi.
„Mamos žurnalas“