Vaikų lytinių organų priežiūra – mamos ir tėčio garbės reikalas

higiena

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

MERGAIČIŲ MAMOMS

Naujagimių mergaičių išskyros

Apžiūrėdami naujagimės mergaitės lytinius organus dažniausiai matome nemažai balsvų gleivingų išskyrų iš makšties. Tai normalios makšties išskyros, kurių atsiradimą lemia motinos lytinių hormonų poveikis vaisiui. Neretai gausokų išskyrų išlieka, kol mergytė žindoma krūtimi.

Tai normalu. Šių išskyrų nereikėtų kuo nors valyti.

Mažėjant motinos hormonų įtakai, išskyrų sumažėja iki nepastebimo kiekio arba negausių apnašėlių ant lytinių lūpų.

Kaip apiplauti mergaites

Mergaitės lyties organus apiplaukite šiltu vandeniu 1-2 kartus per dieną, vandens tekėjimo kryptis – nuo šlaplės angos išangės link.

Rekomenduojama nenaudoti jokio muilo (net ir vaikiško), intymios higienos ploviklių ar dezinfekuojančių tirpalų. Rankšluosčiu netrinkite odos, ją pakanka nusausinti. Mergaitei nuo pat mažiausio amžiaus derėtų turėti asmeninį rankšluostėlį ir jį naudoti tik lytinei higienai, o kelnaites keisti kasdien.

Šiuo metu neberekomenduojamas kalio permanganato naudojimas maudant naujagimius bei kūdikius.

Bet kuriuo atveju, jeigu naudojate kokias nors gydomąsias medžiagas, jas reikia supilti dar ruošiant vonelę, o tik po to maudyti kūdikį. Vonelėje negali būti jokių preparatų sankaupų, grūdelių, tada nebus nudeginimų pavojaus nei lyties organų nei kitose srityse.

Kuo tepti, jei reikia

Mergaitės lytiniai organai kartais parausta, sudirgsta, iššunta. Įvairaus amžiaus mergaitės lyties organams sutepti (kai oda sudirginta, paraudusi) rekomenduojama naudoti kūdikių odos priežiūrai skirtus aliejus ar kremus arba aliejus su vitaminais A, E, D ar vaistažolėmis (medetkomis, šaltalankiu).

Jei nėra alerginių požymių, lytinius organus galima patepti „baziniu kremu“, kūdikių slaugos kremais.

Nesibaiminkite, jeigu šios priemonės pateks ir tarp lytinių lūpų.

Išskyros ir uždegimas

Negausios išskyros iš lyties organų gali būti įvairaus amžiaus mergaitėms. Iki lytinio brendimo pradžios (8-9 metų) normalios išskyros iš makšties yra negausios, matomos praskleidus lytines lūpas. Prasidėjus lytiniam brendimui gausėja balsvų ar gelsvų gleivingų išskyrų iš makšties, jos pastebimos ant kelnaičių, kartais mergaitės jaučia šių išskyrų ištekėjimą iš makšties. Tai – normalaus lytinio brendimo požymis.

Makšties uždegimui būdingus pakitimus reikėtų įtarti, jeigu išskyros iš makšties turi nemalonų gendančios žuvies kvapą arba sukelia išorinių lyties organų niežulį, dirginimą, odos paraudimą.

Gydymas skiriamas įvertinus makšties uždegimą sukėlusias priežastis.

Kaip gydomi uždegimai

Mažoms mergaitės ir lytinių santykių neturėjusioms paauglėms dažniausiai makšties uždegimų priežastys būna:

spalinukės,

piengrybiai,

lyties organų sudirginimas (kad ir nuo sintetinių kelnaičių),

higienos priežiūrai naudotas muilas ar kitos medžiagos,

baseinų vandenį dezinfekuojančios priemonės,

kai į makštį patenka šlapimo bei išmatų neteisingai apsivalant po šlapinimosi ir tuštinimosi.

Nemotyvuotus, neaiškios kilmės, dažnai pasikartojančius išorinių lytinių organų paraudimus, išskyrų pagausėjimus gali sukelti ir lyties organų dirgimas (masturbacija arba lytinis mergaitės išnaudojimas).

Lyties organų paraudimą be išskyrų pagausėjimo dažniausiai sukelia spalinukės ir piengrybiai, netinkamos higieninės procedūros. Kai kada, kartojantis lyties organų paraudimui, sulimpa lytinės lūpos – susidaro sąauga, uždengianti makšties ir šlaplės angas. Įtarus uždegimą būtina mergaitę apžiūrėti, atliekamas ir išskyrų iš makšties tyrimas, todėl rekomenduojama gydytojo konsultacija pas jums priimtiną specialistą (šeimos gydytoją ar ginekologą). Patarimai neapžiūrėjus mergaitės yra tikrai nepilnaverčiai.

Iki lytinio brendimo pradžios mergaitėms nebūna gimdos ir kiaušidžių uždegimų, todėl nereikėtų baimintis, kad kartojantis lyties organų paraudimui ar išskyrų pagausėjimui, vėliau bus vidinių lyties organų uždegimų ir jų sukeltų komplikacijų. Moterų vidinių lyties organų (dubens uždegimai) yra lytiškai plintančių sukėlėjų sukeltos ligos ir būdingos lytiškai aktyvioms merginoms bei moterims.

Mamos, tik nuo jūsų priklauso, kaip mergaitė išmoks rūpintis savo intymiomis vietomis.

Konsultavo Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Jūratė Kiesylytė.


BERNIUKŲ MAMOMS

Nuotrauka Foto Happy

Nenusileidę kiaušinėliai

Kada jie turi nusileisti? Kodėl dauguma berniukų gimsta su nusileidusiais kiaušinėliais, bet dalis – su nenusileidusiais? Nuo ko tai priklauso?

Sėklidės nenusileidimas – kriptorchizmas – yra sutrikusio sėklidės nusileidimo į kapšelį rezultatas. Veiksniai, sukeliantys sėklidžių nenusileidimą, nėra pakankamai aiškūs. Tyrimai rodo, kad tam būtinas reikiamas vyriško hormono testosterono kiekis. Aukščiausias vyriškų hormonų kiekis motinos cirkuliuojančiame kraujyje aptinkamas 28 nėštumo savaitę. Todėl manoma, kad sėklidės nusileidimo procesas gali sutrikti esant nepakankamam šio hormono kiekiui arba dėl neadekvačios organo reakcijos į šių hormonų poveikį. Kriptorchizmas nustatomas 1-4 proc. berniukų. 15-20 proc. jis būna abipusis. Kriptorchizmas gali būti pilvinis ir kirkšninis, priklausomai nuo to, kur sėklidė guli.

Normalu, kad gimus naujagimiui, sėklidė turi būti kapšelyje. Nenusileidusios sėklidės 8 kartus dažniau pasitaiko neišnešiotiems naujagimiams.

Nenusileidusias sėklides dažniausiai nustato gydytojas pirmos apžiūros metu arba patys tėvai. Esant nenusileidusiai sėklidei, ta kapšelio pusė būna mažesnė, jame neapčiuopiama sėklidė. Kai yra kirkšnies kriptorchizmas, sėklidė čiuopiama kirkšnyje, kai pilvinė – sėklidės neapčiuopiama. Esant nenusileidusiai sėklidei, neretai ligoniams kartu būna išvarža.

Kaip kiaušinėlius „nuleisti“

Anomalinės sėklidės padėtis sudaro palankias sąlygas įvairioms komplikacijoms: nevaisingumui, sėklidės užsisukimui ir nekrozei, supiktybėjimui. Sėklidės degeneracija prasideda jau antraisiais gyvenimo metais. Manoma, kad tam turi įtakos aukštesnė aplinkos temperatūra (kapšelyje ji 5-6°C žemesnė negu pilve).

Kūdikiams sėklidė dar gali savaime nusileisti į kapšelį, todėl jie neoperuojami. Dėl greitai progresuojančios sėklidės degeneracijos ir kitų komplikacijų chirurginė korekcija turi būti atlikta iki 2 metų. Kai kriptorchizmas abipusis, galima gydyti hormonais, tačiau geriau operuoti.

Nustačius kriptorchizmą, vaikus operuoja urologai, vaikų chirurgai. Operacija atliekama tik su bendrąja nejautra. Su paruošimu ir pabudimu užtrunkama apie 1 val. Prieš operaciją gydytojai papasakoja tėvams apie galimas komplikacijas, tačiau jos nėra dažnos. Po operacijos vaikutį slaugyti nėra sudėtinga. Po 5 parų, sugijus žaizdai, vaikas išleidžiamas namo. Po to kurį laiką jis stebimas, skiriama kontrolinė apžiūra.

Apyvarpės bėdos

Visiems jaunesniems kaip 2 metų berniukams yra fiziologinis apyvarpės susiaurėjimas. Jų varpos galvutė aptraukta oda, o apyvarpės vidinis paviršius švelniomis sąaugomis sulipęs su varpos galvute.

Vaikui augant, sąaugos išnyksta, apyvarpė išsiplečia. Iki 5 metų maudant varpos galvutės odelę nebūtina atsmaukti. Po 5 metų fimozė dažniausiai išnyksta ir apiplauti apyvarpę bei varpos galvutę nesukelia jokių sunkumų.

Berniukų lytinius organus reikia apiplauti šiltu vandeniu ir muilu kasdieną.

Paraudo galiukas

Jei paraudo varpos galiukas, atsirado pūlingų išskyrų, būtina kreiptis į vaikų chirurgą arba urologą. Rekomenduojamos vonelės šiltame vandenyje su kalio permanganatu, varpos galvutę ir apyvarpę galima tepti sintomicino arba kitu antibakteriniu tepalu.

Sauskelnės ir nevaisingumas

Mamos susirūpinusios, kiek tiesos, kad „šuntantis“ sauskelnėse berniukas paskui bus nevaisingas.

Šlapios sauskelnės palaiko šilumą, tai lyg kompresas sėklidėms. Aukštesnėje temperatūroje yra sunkesnės sąlygos sėklidėms bręsti ir geresnės sąlygos degeneraciniams pokyčiams. Todėl berniukams sauskelnes reikia keisti dažnai.

Berniukus reikia saugoti ne tik nuo šutimo sauskelnėse, bet ir nuo sėdėjimo ant smėlio ar žolės, kad nesušaltų lytinių organų, kad nemirkytų nešvariame ežero vandenyje. Ypač berniukų lytinius organus reikia saugoti nuo traumų. Berniukus reikėtų saugoti nuo peršalimo, infekcijų, o ypač nuo infekcinio parotito (kiaulytės). Trumpikes reikėtų keisti kasdieną, jos neturėtų veržti sėklidžių.

Dažniausios berniukų lytinių organų ligos

Apyvarpės uždegimas (balanopostitas). Vaikas pradeda skųstis skausmais, skausmingu šlapinimusi, apyvarpė parausta, iš jos skiriasi pūlingos išskyros. Būtina vaikų chirurgo apžiūra.

Apyvarpės susiaurėjimas. Kartojantis apyvarpės uždegimams, gali išsivystyti randinis apyvarpės susiaurėjimas. Vaikas šlapinasi plona srovele arba lašais, apyvarpė išsipučia lyg balionėlis. Gydyti reikia operacija.

Sėklidės užsisukimas. Tai ūminė kapšelio organų liga, pasireiškianti staigiais, labai intensyviais skausmais, vienos kapšelio pusės pabrinkimu ir paraudimu. Užsisukus sėklidei, sutrinka jos kraujotaka ir gali greitai prasidėti jos nekrozė. Būtina skubiai operuoti. Panašiai ir su sėklidės ataugų užsisukimu, jį irgi reikia skubiai operuoti.

Konsultavo vaikų chirurgas Pranas Gurskas

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsiai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

3 komentarai kategorijoje “Vaikų lytinių organų priežiūra – mamos ir tėčio garbės reikalas”

 1. 2016/07/29 at 09:02 #

  Man atrodo, kad verta ir sėklidžių vandenę arba hidrocelę paminėti. Tai irgi gana dažnai pasitaikanti liga.

 2. remigijus
  2017/11/14 at 08:53 #

  profesorius balys dainys teigia kad berniukams varpa apiplauti atsmaukus apyvarpe reikia berniukams dar iki metu laiko,nors ji tebera dar susiaurejusi. o vaiku chirurgas pranas gurskas teigia kad iki 5 metu berniukams varpos aatsmaukti nereikia. kaip yra istikruju?

 3. Vidas
  2019/06/13 at 16:11 #

  Teko ir mums dometis siais klausimais, visai nebloga nuomone susidariau apie https://www.azuolynospa.lt/

Palikite atsiliepimą


− 5 = vienas

Kitos temos: