Gydytojai mielai atsako į mamų klausimus, kaip kūdikį maudyti, gydyti iššutimus, prižiūrėti odą, kad ji neišsausėtų, tačiau šykščiai dalina patarimus, kaip prižiūrėti mažų vaikų intymiausias vieteles.
Šį kartą ateiname į pagalbą mergaičių mamoms.
Pataria Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Jūratė Kiesylytė.
Varškinės naujagimių išskyros – normalu
Apžiūrėdami naujagimės mergaitės lytinius organus dažniausiai matome nemažai balsvų gleivingų išskyrų iš makšties. Tai yra normalios makšties išskyros, kurių atsiradimą lemia motinos lytinių hormonų poveikis vaisiui. Neretai gausokų išskyrų išlieka, kol mergytė žindoma krūtimi. Tai normalu.
Šių išskyrų nereikėtų kuo nors valyti. Mažėjant motinos hormonų įtakai, išskyrų sumažėja iki nepastebimo kiekio arba negausių apnašėlių ant lytinių lūpų.
Kaip apiplauti mergaites
Mergaitės lyties organus apiplaukite šiltu vandeniu 1-2 kartus per dieną, vandens tekėjimo kryptis – nuo šlaplės angos išangės link. Rekomenduojama nenaudoti jokio muilo (net ir vaikiško), intymios higienos ploviklių ar dezinfekuojančių tirpalų.
Sausinandami rankšluosčiu netrinkite odos, ją pakanka nusausinti. Mergaitei nuo pat mažiausio amžiaus derėtų turėti asmeninį rankšluostėlį ir jį naudoti tik lytinei higienai, o kelnaites keisti kasdien.
Jeigu naudojate kokias nors gydomąsias medžiagas, jas reikia supilti dar ruošiant vonelę, o tik po to maudyti kūdikį.
Vonelėje negali būti jokių preparatų sankaupų, grūdelių, tada nebus nudeginimų pavojaus nei lyties organų nei kitose srityse.
Ar išskyros rodo uždegimą?
Negausios išskyros iš lyties organų gali būti įvairaus amžiaus mergaitėms. Iki lytinio brendimo pradžios (8-9 metų) normalios išskyros iš makšties yra negausios, matomos praskleidus lytines lūpas. Prasidėjus lytiniam brendimui gausėja balsvų ar gelsvų gleivingų išskyrų iš makšties, jos pastebimos ant kelnaičių, kartais mergaitės jaučia šių išskyrų ištekėjimą iš makšties. Tai yra normalaus lytinio brendimo požymis.
Makšties uždegimui būdingus pakitimus reikėtų įtarti, jeigu išskyros iš makšties turi nemalonų „gendančios žuvies“ kvapą arba sukelia išorinių lyties organų niežulį, dirginimą, odos paraudimą.
Gydymas skiriamas įvertinus makšties uždegimą sukėlusias priežastis.
Kaip gydomi uždegimai
Mažoms mergaitės ir lytinių santykių neturėjusioms paauglėms dažniausiai makšties uždegimų priežastys būna:
spalinukės,
piengrybiai,
lyties organų sudirginimas (kad ir nuo sintetinių kelnaičių),
higienos priežiūrai naudotas muilas ar kitos medžiagos,
baseinų vandenį dezinfekuojančios priemonės,
kai į makštį patenka šlapimo bei išmatų neteisingai apsivalant po šlapinimosi ir tuštinimosi.
Noriu priminti, kad „nemotyvuotus, neaiškios kilmės“, dažnai pasikartojančius išorinių lytinių organų paraudimus, išskyrų pagausėjimus gali sukelti ir lyties organų dirgimas (masturbacija arba lytinis mergaitės išnaudojimas). Lyties organų paraudimą be išskyrų pagausėjimo dažniausiai sukelia spalinukės ir piengrybiai, netinkamos higieninės procedūros, taip pat – masturbacija, lytinis išnaudojimas. Kai kada, kartojantis lyties organų paraudimui, sulimpa lytinės lūpos – susidaro sąauga, uždengianti makšties ir šlaplės angas. Įtarus uždegimą būtina mergaitę apžiūrėti, atliekamas ir išskyrų iš makšties tyrimas, todėl rekomenduojama gydytojo konsultacija pas jums priimtiną specialistą (šeimos gydytoją ar ginekologą). Patarimai neapžiūrėjus mergaitės yra tikrai nepilnaverčiai.
Ar infekcija gali „kilti aukštyn“
Iki lytinio brendimo pradžios mergaitėms nebūna gimdos ir kiaušidžių uždegimų, vadinamosios „kylančios infekcijos“ iš makšties, todėl nereikėtų baimintis, kad kartojantis lyties organų paraudimui ar išskyrų pagausėjimui, vėliau bus vidinių lyties organų uždegimai ir jų sukeltos komplikacijos. Moterų vidinių lyties organų (dubens uždegimai) yra lytiškai plintančių sukėlėjų sukeltos ligos ir būdingos lytiškai aktyvioms merginoms bei moterims.
„Mamos žurnalas“