Nenusileidę kiaušinėliai, raudonas galiukas ir viskas, kas svarbu būsimajam kavalieriui

urologija

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Net ir nežinodamos gydytojų patarimų, mamos intuityviai jaučia, kaip rūpintis intymiais dukrų reikalais. Auginant sūnų, klausimų kyla daugiau. Apie tai kalbamės su vaikų urologu Kastyčiu Griciumi.

Nenusileidusios sėklidės

Kodėl nenusileidžia? Kiaušinėliai berniukams į kapšelį nusileidžia dar prieš gimimą. Jei tuo metu besileisdami kiaušinėliai dėl kokių nors priežasčių užkliūva vaiko pilvelyje ar kirkšnies kanalėliuose, tai ir nenusileidžia. Dėl tokių mechaninių kliūčių paprastai nenusileidžia tik vienas kiaušinėlis. Kai yra hormoninių sutrikimų, vidaus sekrecijos liaukų nesklandumų, gali nenusileisti abu kiaušinėliai. Štai kodėl net 10-20 berniukų iš šimto gimsta su vienu ar abiem nenusileidusiais kiaušinėliais. Daugumai jų kiaušinėliai nusileidžia per pirmąjį mėnesį. Tikimybė, kad kiaušinėliai nusileis vėliau lieka labai nedidelė. Liaudiški patarimai (pilvuko maigymas, karšta vonia, masažai) čia nebepadės.

Kiaušinėlių nenusileidimui paveldimumas ar aplinka neturi įtakos. Kartais, kai kapšelio tonusas yra labai aukštas, kiaušinėliai gali slankioti aukštyn žemyn. Jie gali pasislėpti kirkšnies kanale pasikeitus temperatūrai, palietus sėklides ar vidinį šlaunies paviršių. Dėl to nerimauti neverta.

Kaip gydoma? Kapšelis, kuriame turi būti nusileidę kiaušinėliai, ne šiaip sau yra organizmo išorėje. Sėklidės gali normaliai funkcionuoti tik esant žemesnei nei kūno temperatūrai.

Jei įtariamos hormoninės priežastys, dėl kurių nenusileido kiaušinėliai, berniuką turi tirti endokrinologai. Tuomet jie skirs reikiamą hormoninį gydymą. Vis tik populiariausias gydymo būdas – operacija. Operuoti būtina, kol berniukui nesukako 2 metukai (ankstesnės nuostatos, kad galima lūkuriuoti iki mokyklos ar net iki 12 metų, paneigtos). Operacija nėra pavojinga ar sudėtinga, kasmet ji atliekama šimtams berniukų. Neoperuoti yra žymiai pavojingiau. Ilgiau uždelsus, vaiko laukia nevaisingumas ir endokrininės problemos, gal net sėklidžių vėžys.

Paraudęs galiukas

Kodėl raudonuoja? Neramu, kai mažo berniuko varpa parausta, paburksta, tampa skaudi, niežti, atsiranda kraujingų ar pūlingų išskyrų. Tokie paraudimai – tai varpos galvutės ir apyvarpės uždegimai, vadinami balanopostitais. Jie dažniausiai kyla dėl nešvaros, nes po apyvarpe patekusios bakterijos sukelia uždegimą. Kad nesusirgtų balanopostitu, berniuko užpakaliuką reikia plauti po kiekvieno pasituštinimo, dažnai keisti sauskelnes. Amoniakas, kurį skleidžia sauskelnėse susikaupęs šlapimas, dirgina berniukų lytinius organus. Dėl to šie pradeda šusti, perštėti, raudonuoti.

Urologai pataria berniukams ilgai nepiktnaudžiauti sauskelnėmis (pavyzdžiui, iki 3-5 metų). Geriau anksčiau išmokyti valingai šlapintis ant puoduko, nes tada mažesnė tikimybė, kad berniukas kentės nuo enurezės (naktinio šlapimo nelaikymo). Būdamas su sauskelnėmis berniukas nepajunta diskomforto būti šlapias, todėl jam sunku išmokti šlapintis ir tuštintis valingai. Yra buvę kuriozų, kai gana didelis berniukas gali pasituštinti tik tada, kai jam užmaunamos sauskelnės.

Kita problema – sauskelnėse berniuko sėklidės nuolat šildomos, o juk jos normaliai funkcionuoti gali tik esant 2 laipsniais žemesnei nei kūno temperatūrai. Nėra vieningai nutarta, ar toks berniuko sėklidžių šildymas gali vėliau atsiliepti vaisingumui, bet visko gali būti. Urologai linkėtų berniukui sauskelnes mauti tik kelionėje ar išėjus į svečius.

Kaip gydyti? Balanopostitus dažniausiai pavyksta išgydyti dezinfekuojančiomis vaistažolių vonelėmis ir griežta higiena.

Gydant reikia nuo varpos galvutės atsmaukti apyvarpę ir nuplauti šiltu vandeniu su paprastu vaikišku muilu. Tik po to vilgyti gydytojo skirtu antiseptiniu tirpalu (furacilinu ar paprasčiausiu ramunėlių užpilu). Sergančiam vaikui šlapinantis skauda. Pasišlapinti padės šilta vonia. Tegul berniukas joje patupi, o užsižaidęs ir pasišlapina. Varpos ir apyvarpės uždegimai dažniau berniukus kamuoja šituoju metų laiku, kai mažyliai trina sėdynes į paplūdimio smėlį ar nuogi tupi smėlio dėžėse.

Nepaslanki apyvarpė

Kodėl neatsismaukia? Mamos klausia, ar reikia atsmaukinėti naujagimių ir kūdikių apyvarpes (mat norisi kruopščiai nuplauti varpos galvutę). Taip daryti negalima ir net neverta, nes kūdikių apyvarpė neatsismaukia. Medicinos literatūroje teigiama, kad berniukų apyvarpė pamažu gali atsismaukti jau pirmųjų metų pabaigoje, tačiau vaikų urologai pataria apyvarpės neplėšyti ir nesmaukinėti net iki 4 metų – tol, kol ji netaps visiškai paslanki (beje, kartais net mokyklinio amžiaus berniuko apyvarpė būna vietomis suaugusi su varpos galvute, todėl jos negalima atsmaukti – nesigraužkite, apyvarpė tikrai atlips). Net tada, kai apyvarpė lengvai atsismaukia, nereikia jos atplėšinėti ir plauti berniuko varpos kelis kartus per dieną. Pakanka tik kartą per savaitę maudomam berniukui atsmaukti apyvarpę ir švelniai nuplauti varpos galvutę šiltu vandeniu ir paprastu vaikišku muilu.

Kodėl nereikia atsmaukinėti? Mažiems berniukams dar nesigamina ir nesikaupia apyvarpės sekretas (smegma), be to, dažnas apyvarpės smaukinėjimas berniukui gali patikti, o tai bus vienas žingsnis onanizmo link. Stipriai atsmaukta apyvarpė gali užsiveržti ir nebesugrįžti į savo ankstesnę būseną. Jei taip atsitiko, reikia greičiau kreiptis į medikus, gali net prireikti operacijos. Beje, jei apyvarpė siaura, ji gali užsismaugti ir berniukui onanizuojantis. Kartais dėl dažnų apyvarpės ir varpos galvutės uždegimų apyvarpė užrandėja, nebeatsismaukia. Vaikui pasidaro sunku šlapintis, šlapimas teka maža srovele, jo vis lieka šlapimo pūslėje. Pastebėti šią patologiją nesunku: šlapinantis išsipučia vaiko varpos galiukas, vaikas šlapindamasis stena. Užrandėjusią ir nebeatsismaukiančią apyvarpę reikia gydyti, nes kitaip gali sutrikti inkstų veikla.

Sėklidžių kapšelio ligos

Kodėl susergama? Berniukui gali užsisukti sėklidžių ataugėlės (hidatidos). Tokias ataugėles turi beveik visi berniukai, bet (kaip ir apendikso) jų nejaučia. Tik kai kuriems berniukams dėl nežinomų priežasčių hidatidos užsisuka. Ataugėlės paprastai užsisuka 6-7 metų berniukams, dažniausiai rudeniop: staiga pradeda labai skaudėti, kapšelis parausta, patinsta.

Berniukai gali sirgti sėklidžių ligomis. Viena jų – sėklidžių apdangalų vandenė (hidrocelė). Ši liga paprastai būna įgimta.

Tuomet kūdikio sėklidžių kapšelis būna pamėlęs, didesnis nei įprastai, pačiupinėjus juntama, kad kapšelis pilnas skysčio.

Hidrocelė gali prasidėti sėklides sumušus, todėl šia liga dažniau suserga padaužos, nuolat besikarstantys po medžius, besispardantys berniukai.

Kaip gydyti? Jei hidrocelė įgimta, ji gali pati praeiti, kol berniukui sueis metai. Kitaip tenka operuoti. Jei metukų nesulaukusiam berniukui sėklidžių kapšelis vis didėja, operuojama ir anksčiau.

Įtarus, kad užsisuko sėklidžių ataugėlės, berniuką reikia gabenti į ligoninę. Ne visada reikia chirurginio gydymo. Daug didesnė bėda, kai užsisuka pačios sėklidės. Beniukui labai skauda, jis vemia, sėklidės pakyla, staiga įsitempia, ima didėti.

Jei užsisukusių sėklidžių nespėjama operuoti per 6 valandas, jos žūsta.

Kada pasitarti su gydytoju?

Berniukui jau metai, o jo kiaušinėliai dar nenusileidę.

Užrandėjo ir nebeatsismaukia apyvarpė, nors iki šiol ją galima buvo lengvai atsmaukti.

Berniukas stipriai susidaužė sėklides.

Kūdikio sėklidžių kapšelis pamėlęs, didesnis nei įprasta, pačiupinėjus juntama, kad jis pilnas skysčio.

Paraudo ir ištino berniuko varpa, iš jos pasirodo kraujingų ir pūlingų išskyrų.

Staiga pradėjo skaudėti sėklides, jos paraudo.

Sėklidės pakilo, įsitempė ir pradėjo labai skaudėti.

Berniuko lytiniai organai akivaizdžiai patologiški: pavyzdžiui, ne vietoje atsivėrusi šlaplės anga.

Jei berniukas pradėjo gėdytis, tegul jo higiena rūpinasi tėtis.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

7 komentarai kategorijoje “Nenusileidę kiaušinėliai, raudonas galiukas ir viskas, kas svarbu būsimajam kavalieriui”

 1. Diana K
  2016/08/08 at 19:04 #

  Sveiki,mano berniukui 4.5 metukai, radau pas ji pamelynavima ant peliuko,bet ne ant galiuko ,o pacioje pradzioje kur tik prasideda peliukas atrodo kaip melyne ar kaip nusalimas tokios spalvos,Sunerimau ir nuvedziau ji pas gydytoja (mes esam Anglijoje) cia kazkaip viskas skiriasi nuo Lietuvos gydytojo,gydytojas,nei tyrimu nei nieko nepadare,ir nutare,kad cia viskas yra normalei,praies.Vaizdas pradejo geret ,bet vakarop vel pamelynaves atrodo.Lb prasau Jusu pagalbos,patairmu ka reiketu daryt tokiu atveju?
  Pagarbiai,
  Diana K

 2. As
  2016/09/19 at 10:42 #

  Sveiki mano sunus jau beveik 4 metuku vis nenusiraminam del jo seklidziu buna dienu kai uzciuopi abu kiausinukus o va buna dienu kai tik viena ir niekur neberandi antro ar verta nerimauti mums?

 3. Vaidas
  2017/01/28 at 20:45 #

  Laba diena,
  Mano berniukui 3 metai, noreciau suzinoti kaip atrodo nenusileidziuses seklydes.
  Ar kapselis turi buti tuscias visai ?
  O jai kiausinukai islinde bet jie aukstai o kapselio apacia visai tuscia apie pora cm. ar taip normalu ?

  Aciu.

 4. Nija
  2017/04/29 at 21:37 #

  Sveiki. Mano berniukui 6m.Pastaruoju metu skundžiasi,kad padidėja peniukas.nepriklausomai nuo noro šlapintis.gal kas negerai??

 5. Ramunė
  2018/07/20 at 15:28 #

  Laba diena.mano sūnui 6 mėn.pastebejau,kad kartais jo vienas kiaušinėlis tuščias.pasidaro toks guzas.poto vėl viskas savo vietoje.ar tai normalu.

 6. 2019/01/10 at 13:22 #

  Berniukas gimė neišnešiotas. Dabar jam tuoj 4 metai ( vasario mėn.)
  vis dar nenusileido kiaušinęliai. Ką daryti? Kur kreiptis? Ar ne vėlu operuoti?

 7. Kristina
  2019/01/11 at 19:58 #

  Sveiki prasau paaiskinti man nes nesuprtau ar kreipti demesi jai varpa neatsilenkia iki 4 metu ir-ar tai gali gresti liga?aciu.

Palikite atsiliepimą


− 8 = nulis

Kitos temos: