Kai moteris po gimdymo apsilanko pas ginekologą ir pasako, kad kitą vaikutį ruošiasi gimdyti konkrečiai po 3, 4 ar 5 metų, jai pasiūloma ilgalaikė kontracepcija. Dar nesame įpratusios prie „priemonės“, kuri apsigyventų mūsų kūne tokiam ilgam laikui, nors pasaulinė statistika rodo, jog tokią apsaugą dėl patogumo renkasi vis daugiau moterų. Pokalbiui pakvietėme ginekologę.
Kas yra ilgalaikė kontracepcija?
Ilgalaike kontracepcija vadiname tokią, kuri naudojama 3 metus ir ilgiau be pertraukų.
Negaliu pasakyti, kad ilgalaikė kontracepcija išstumia kitus kontracepcijos metodus, tačiau ji labai patogi tam tikrai moterų grupei – toms, kurios apsisprendusios ir žino, kad nenori pastoti 3 metus ir ilgiau. Jeigu moteris svarsto apie pastojimą po metų ar dvejų, žinoma, jai ilgalaikės kontracepcijos nesiūlysime.
Ilgalaikės kontracepcijos metodai yra šie: hormoninės gimdos spiralės, varinės gimdos spiralės, implantai ir injekcijos. Populiariausios, be abejo, spiralės.
Jau apie 15 metų lietuvės žino apie hormoninę spiralę, kuri veikia 5 metus. Turiu pacienčių, kurioms šią spiralę įvedžiau jau trečią kartą. Žinoma, galima tuos 5 metus vartoti tabletes, tačiau joms reikia recepto, paskui kas mėnesį pirkti, tada kasdien nepamiršti išgerti. Paprastai moteris, nusprendusi dėl ilgalaikės kontracepcijos, sako, kad jai „palengvėjo, nebejaučia įtampos, yra rami“. Manoma, kad apie pusė moterų, vartojančių geriamuosius kontraceptikus, kartą per 3 mėnesius pamiršta išgerti tabletę. Dėl kontraceptinių tablečių, pleistro ar makšties žiedo naudojimo klaidų per metus pastoja apie 90 moterų iš 1000.
Iš tablečių hormonai patenka į bendrąją kraujotaką (tai sistemiškai veikianti kontracepcija), o ilgalaikės gimdos spiralės išskiria hormonus vietiškai ir itin mažais kiekiais. Tai dar vienas ilgalaikės kontracepcijos, konkrečiai – gimdos spiralių – pliusas. Dažnai moterys nuo tablečių pereina prie spiralių dėl to, kad, kaip jos sako, pailsintų skrandį ir kepenis.
Prieš keletą metų atsirado nauja gimdos spiralė – minispiralė. Kuo ji skiriasi nuo mums jau gerai žinomos hormoninės spiralės?
Pasaulyje nuolatos kažkas kuriama ir tobulinama, kad moterims būtų patogiau, sukeltų mažiau pašalinių reiškinių. Prieš metus Lietuvoje pasirodė ne 5, o 3 metus veikianti hormoninė minispiralė. Didžiausias jos privalumas – itin mažas hormonų kiekis. Ir pati spiralė yra mažesnė už visas pirmtakes.
Kam reikia dviejų rūšių spiralių, gal pakanka minispiralės?
Tikrai ne, nes abi spiralės skiriasi ir turi savo vartotoją.
Hormoninė spiralė skiriama ir kontracepcijai, ir gausioms mėnesinėms gydyti. Be to, ji veikia ilgiau – 5 metus.
Minispiralė, kaip minėjau, yra mažesnio dydžio, plonesnė, todėl gali būti tinkama ir negimdžiusioms moterims. Tokią priemonę idealu rinktis jaunoms merginoms, kurios nori baigti studijas ar planuoja karjerą. Minispiralė tiks ir daugumai gimdžiusių moterų, tačiau ja negalės naudoti tos, kurių didesnė gimda, kurių gimdos kaklelio žiotys dėl gimdymų yra platesnės, – žodžiu, dėl anatominių priežasčių. Tačiau yra moterų, kurios pagimdė 4 vaikus, o jų kaklelis idealiai tinkamas minispiralei. Tokius dalykus gali įvertinti tik gydytojas apžiūros metu. Yra moterų, kurios nori tik 2 metų pertraukos, tokioms vietoje kontraceptinių tablečių, pleistro ar žiedo verta rinktis minispiralę, nes tai kur kas taupesnis kontracepcijos metodas. Net vienerius metus „praradus“, galutinė suma, kurią sumokėsime už spiralę, bus kur kas mažesnė, nei vartojant minėtas apsisaugojimo priemones.
Beje, nors minispiralė Lietuvoje dar tik metus, moterys jau daug apie ją žino.
Su ankstesne hormonine spirale gydytojai įgudę dirbti ir žino, ko tikėtis. O kaip dėl minispiralės? Jau girdėjote atsiliepimų?
Žinoma, patirties su minispiralėmis turime mažiau, bet jau išgirdome atsiliepimų. Vienintelis skundas – nereguliarūs patepliojimai pirmaisiais 3 mėnesiais. Tą patį sako ir moterys, kurioms įvedama hormoninė spiralė. Manoma, kad per pirmus mėnesius organizmas prisitaiko, todėl, kaip juokaujame, moteris gali jaustis „truputį nėščia“ – šiek tiek kaupiasi skysčiai, labiau riebaluojasi plaukai. Šie požymiai būna tik mažai dalelei moterų, juk visos esame skirtingos, ir kiekviena į tą patį preparatą reaguojame skirtingai.
Naudojant 5 metus veikiančią hormoninę spiralę, šie požymiai gali pasireikšti labiau, nes joje yra daugiau hormonų nei minispiralėje.
Tiek su viena, tiek su kita spirale pasikeičia mėnesinės. Toms, kurioms buvo gausios, jos tampa trumpesnės, ne tokios gausios, o toms, kurioms buvo negausios, gali visai išnykti. Štai dėl ko hormoninės spiralės skiriamos gydyti gausiems kraujavimams (ir dėl jų kylančiai mažakraujystei). Vis dėlto hormoninėje spiralėje yra didesnis hormonų kiekis, todėl ji labiau kontroliuoja kraujavimą, naudojant minispiralę, pokyčiai gali būti beveik nepastebimi.
Gausiai kraujuojančioms moterims netinka vario spiralės, kurios mėnesines gali dar labiau pagausinti ir padidinti menstruacinį skausmą.
Kam gimdos spiralės visiškai netinka?
Tinka beveik visoms, išimtys taikomos tik sergančioms rimtomis krūtų, kepenų ligomis moterims. Kai skiriame kontraceptines tabletes, kontraindikacijų sąrašas tikrai ilgesnis, nes reikia sužinoti ir moters kraujo krešumą (dėl tromboembolijos rizikos), ir jos polinkį sirgti migrena, svarbu ir svoris, rūkymas, amžius. Kai skiriame hormoninę spiralę, šie dalykai nėra svarbūs.
Spiralė netinka, kai gimdoje yra didelių miomų, deformuota pati gimdos ertmė, nes tuomet sunku ją įvesti techniškai.
Ar gimdos kaklelis turi būti idealiai sveikas? Kokie tyrimai reikalingi, prieš įvedant spiralę?
Kaklelio būklė neturi reikšmės, žinoma, jis turi būti visavertis. Be abejo, turi būti atliktas gimdos kaklelio onkocitologinis tyrimas (PAP), bet jį profilaktiškai turi pasidaryti kiekviena moteris kas 3 metus, nepaisant to, ar jai bus įvedama spiralė, ar ne. Prieš įvesdami spiralę, mes linkę kaklelį išgydyti, kad paskui, jau esant spiralei, nereikėtų to daryti.
Prieš įvedant spiralę, pakanka echoskopijos ir gimdos kaklelio tepinėlio tyrimo. Kitose šalyse dar atliekamas tyrimas dėl chlamidijų. Jei moteris turi galimybę, patariama atlikti tyrimą dėl lytiškai plintančių infekcijų, kurios gali daugelį metų nekelti jokių pojūčių, bet paskui „išlįsti“, sukeldamos uždegimą, nevaisingumą.
Ar hormonines spirales patartumėte mūsų skaitytojoms – dar maitinančioms moterims?
Tiek hormoninė spiralė, tiek minispiralė tinka maitinant kūdikį, nes, kaip sakiau, iš jų hormonai patenka į gimdą, o ne į visą organizmą. Minimalus kiekis, kuris patenka į kraujotaką, labai greitai suskyla ir pašalinamas iš organizmo, atvirkščiai, nei vartojant sistemiškai veikiančias kontraceptines priemones.
Be to, ir tas minimalus kiekis yra progesterono, o ne estrogeno (progesteronas saugus žindant kūdikį).
Po gimdymo praėjus 6–8 savaitėms, jau galima įvesti spiralę, laukti pirmų mėnesinių tikrai nereikia, nes, kaip ne kartą yra atsitikę mano pacientėms, jų galite ir nesulaukti. Ne kartą teko konsultuoti žindančią mamą, kuriai dar neatsinaujino mėnesinės, bet jos nėštumo testas jau teigiamas! Žinoma, pastojimo tikimybė žindant pirmus 3 mėnesius beveik nulinė, bet paskui, kai tarpai tarp maitinimų pailgėja, prolaktino kiekis mažėja, naktimis vaikutis išmiega ilgiau – pastoti visiškai realu, nes gali įvykti pavienė spontaninė ovuliacija. Jei moteris nenori jausti įtampos, gydytojas gali įvesti spiralę po 6–8 savaičių, kai šiaip ar taip reikėtų apsilankyti pas ginekologą.
Ar teko pacientei įvesti ilgalaikį kontraceptinį implantą?
Jis Lietuvoje nėra labai populiarus, bet naudojamas. Implantas turi stipresnį hormoninį poveikį, lyginant su spirale, nes hormonus išskiria į organizmą (poveikis sisteminis). Implantas įvedamas po oda į vidinį žasto paviršių. Kiekvieną dieną iš implanto į organizmą patenka tam tikras progesterono kiekis, kuris blokuoja ovuliaciją, kaip ir kontraceptinės tabletės. Tik tiek, kad implanto veikimas švelnesnis, nes jame yra tik progesterono, o tabletėse – dar ir estrogeno. Hormoninės spiralės dažniausiai ovuliacijos neblokuoja, kiaušidės funkcionuoja kaip funkcionavusios, o išskiriami hormonai veikia tik gimdoje. Beje, dėl to, turint hormoninę spiralę, nesumažėja moterų libido, o taip kartais nutinka vartojančioms sisteminius hormoninius kontraceptikus moterims.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai