Jei šeima neplanuoja pametinukų, po gimdymo vienas iš „galvos skausmų“ – apsisaugojimas nuo naujo nėštumo. Akušerė Agnė Škudienė tęsia straipsnių ciklą apie įvairius apsisaugojimo metodus.
Pirmiausia – barjerinė kontracepcija. Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt
Barjerinė kontracepcija – tai, ko gero, tinkamiausia kontracepcija moterims po gimdymo, žindymo laikotarpiu, kuomet nerekomenduojama vartoti hormoninių kontraceptinių tablečių ar dėl įvairių priežasčių nenaudojama spiralė ar natūralios šeimos planavimo priemonės. Šios kontracepcijos metodas pagrįstas tam tikro barjero sudarymu, kad spermatozoidas ir kiaušialąstė nesusitiktų.
Tai antra pagal populiarumą apsisaugojimo priemonė po kontraceptinių tablečių. Jie ypač populiarūs tapo kylant ŽIV/AIDS epidemijai, nes tai pigi priemonė apsisaugoti ne tik nuo lytiškai plintančių ligų, bet ir nuo nepageidaujamo nėštumo.
Deja, retai kalbama apie latekso ar kituose prezervatyvuose esančių cheminių medžiagų (pvz., sintetinių lubrikantų) dirginantį poveikį jautriai makšties gleivinei. Spermicidais papildyti prezervatyvai gali išprovokuoti makšties gleivinės sužeidimus, mažiau apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, pūslelinės viruso plitimo. Kai kurios medžiagos, naudojamos latekso prezervatyvams gaminti, yra kancerogeniškos ir jų nedidelis kiekiai išsiskiria lytinio akto metu.
Pasaulyje maždaug 1 proc. žmonių negali naudotis latekso prezervatyvais dėl alergijos lateksui, tačiau alternatyvų yra. Net ir šiais moderniais laikais galima rasti ėriuko odos prezervatyvų, kuriuos gamina viena populiariausių prezervatyvų kompanijų, tačiau jie neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Taip pat yra poliuretano arba poliisopreno prezervatyvų, kurie tinka lateksui alergiškiems asmenims.
Retai kalbama, kad svarbu rasti ir naudoti tinkamo dydžio prezervatyvus, nes per maži gali plyšti, o per dideli – nusmukti akto metu. Dažnai vyrai skundžiasi, kad prezervatyvas nepatogus, tokiu atveju reikia vis bandyti kitus ir ieškoti tinkamiausių.
Kontraceptinis efektyvumas 82 proc.
***
Diafragma
Daugkartinio naudojimo, gaminama iš silikono arba latekso, dubenėlio formos priemonė, kuri, kartu su spermicidais, įvedama giliai į makštį prieš lytinius santykius. Diafragma apgaubia gimdos kaklelį ir neleidžia spermai patekti į gimdą. Neapsaugo nuo LPL. Diafragmų būna įvairių dydžių, reikėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu ir pasirinkti tinkamo dydžio.
Privalumai:
Neveikia vaisingumo
Gali būti kaip papildomas kontraceptinis metodas
Gali būti naudojama žindymo laikotarpiu
Gali būti įdedama, likus 6 val. iki lytinių santykių,
ir pašalinama, praėjus net 24 val. (bet ne anksčiau nei 6 val. po lytinio akto)
Nereikia partnerio „pagalbos“
Negalima naudoti, jei yra:
Alergija silikonui, lateksui ar spermicidams
Makšties anomalijos, dėl kurių diafragma gali nesilaikyti vietoje
Dažnos šlapimo takų infekcijos
Praėjo mažiau nei 6 sav. po gimdymo, persileidimo ar aborto
Kontraceptinis efektyvumas 88 proc.
—
Moteriškas prezervatyvas
Kaip ir įprasti vyriški prezervatyvai, moteriški prezervatyvai yra vienkartiniai, apsaugo nuo nėštumo ir LPL. Tai minkšti, laisvi „maišeliai“, su dviem elastiniais žiedais galuose. Uždarasis galas įvedamas giliai į makštį, žiedas įsiremia į sieneles ir taip laikosi, išorinis žiedas lieka išlindęs iš makšties.
Nerekomenduojama naudoti kaip papildoma apsaugos priemonė kartu su prezervatyvu, nes jie gali tarpusavyje sulipti ir plyšti.
Privalumai:
Gali būti įvedamas į makštį, likus 8 val. iki lytinių santykių
Kai kurios moterys teigia, kad išorinis žiedas papildomai stimuliuoja klitorį;
Kontraceptinis efektyvumas 79 proc.
***
Gimdos kaklelio gaubtelis
Kaip ir diafragma, tai daugkartinio naudojimo silikoninė barjerinė apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonė. Gaubtelis gali būti jaučiamas lytinio akto metu, jį sunku teisingai uždėti ant gimdos kaklelio, kartu rekomenduojama naudoti sintetinius spermicidus.
Kontraceptinis efektyvumas 79 proc.
***
Spermicidai
Tai nėra tikroji barjerinė kontracepcija, nes tai ne mechaninis, o cheminis barjeras, trukdantis susitikti spermatozoidui ir kiaušialąstei. Spermicidai, įvesti į makštį prieš lytinį aktą, paralyžiuoja ir nužudo spermatozoidus, todėl jie negali pakliūti į gimdą ir kiaušintakius, kur turi įvykti apvaisinimas.
Spermicidus rekomenduojama naudoti kartu su papildomomis barjerinėmis kontraceptinėmis priemonėmis, kad būtų didesnis kontraceptinis efektyvumas. Lytinių santykių metu naudojant tik spermicidus, kontraceptinis efektyvumas 79 proc.
Spermicidai gali būti įvairių naudojimo formų, pavyzdžiui, tepalas, žvakutės, kempinėlės, kremas ir kt.
Kadangi tai yra cheminė priemonė, ji gali sudirginti makšties gleivinę, o moterims, sergančioms įvairiomis makšties infekcijoms, spermicidų efektyvumas gali dar labiau sumažėti.
Įdomūs faktai:
Senovės Egipte moterys, norėdamos išvengti nėštumo, į makštį dėdavo žvakutes, pagamintas iš medvilnės, datulių, medaus, akacijų vaisių. Yra išlikę duomenų, kad tuo pačiu tikslu buvo naudojamas medaus, sodos, krokodilų mėšlo mišinys.
Senovės Kinijoje buvo vartojamas švino ir gyvsidabrio gėrimas, jo poveikis būdavo ne tik kontraceptinis, bet ir mirtinas…
Viduramžiais Europoje raganiai moterims, norinčioms išvengti neplanuoto nėštumo, rekomenduodavo tarp šlaunų prisitvirtinti žebenkšties sėklides arba ant kaklo nešioti pakabuką su šio žvėrelio koja.
Tikėta, kad moteris gali išvengti nėštumo, jei tris kartus apeis vietą, kurioje nusišlapino nėščia vilkė.
Azijoje, Afrikoje moterys naudodavo žolių, samanų, dumblių „tamponus“, kurie turėdavo kaip barjerai sugerti spermą ir neleisti įvykti apvaisinimui.
XVII a. Prancūzijoje buvo naudojamos kempinėlės/tamponai, išmirkyti alkoholyje kaip apsauginė priemonė nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų.
Daugiau nei du trečdaliai moterų pamiršta kasdien išgerti kontraceptinę tabletę. Pasekmės gali būti krykštaujančios.
Moterys apsvarsto mažiau kontracepcijos pasirinkimo galimybių nei pirkdamos kosmetiką, išeiginį rūbą ar mobilųjį telefoną.
Žemėje kiekvieną sekundę vyksta 2 778 lytiniai aktai.
„Mamos žurnalas“