Net 5 procentai žmonių turi atlėpusias ausis. Tai nėra liga, kuri trukdytų mokytis, keltų skausmą ar fizinį diskomfortą. Tačiau atlėpusios ausys kiekvienam vaikui yra didelė psichologinė trauma.
Bendraamžiai, ypač paaugliai, yra negailestingi, jie tyčiojasi, pravardžiuoja, įžeidinėja tokį vaiką. Todėl geriausia daryti ausų korekcijos operacijas dar prieš vaikui patenkant į naują kolektyvą, prieš mokyklą.
Ar sudėtinga tokia operacija? O galbūt įmanoma priploti ausis ne chirurginiu būdu? Kokios ausys laikomos normaliomis? Į šiuos ir kitus klausimus atsako plastikos chirurgas medicinos mokslų daktaras Darius Radzevičius.
Kada ausys laikomos atlėpusiomis
Kiekvieno žmogaus ausys yra kiek kitokios, jos skiriasi dydžiu, forma ir pozicija, net to paties žmogaus ausys neretai truputį skiriasi. Kartais jos būna labiau atsikišusios negu normaliais atvejais. Normalios ausys yra tokios, kokias turi daugumas žmonių, kai atstumas tarp galvos ir ausies kaušelio priekinio paviršiaus, gydytojo manymu, būna lygus 1,5–2,0 cm.
Ar kepurė išspręs problemą?
Atlėpusios ausys – viena iš dažniausių galvos ir kaklo įgimtų deformacijų. Ją turi net 5 procentai gyventojų. Deformaciją sukelia įgimtos priežastys – nepakankamas ausies kaušelio viršutinės dalies išsivystymas, vidurinės ausies kaušelio dalies kremzlės perteklius.
Savaime suprantama, kad ausyčių fiksavimas pleistrais ir tamprių kepurėlių nešiojimas ankstyvoje vaikystėje šios deformacijos nepašalina. Kartais mamos tik be reikalo vargsta pačios ir vargina mažylius, klijuodamos pleistrus. Norint koreguoti ausų atlėpimą, reikalinga operacija.
Ar operacija sudėtinga?
Dažnai vien žodis „operacija“ vaikams ir jų tėvams sukelia didžiulę baimę. Tačiau atlėpusių ausų chirurginė korekcija yra palyginus nesudėtinga ir trumpa procedūra. Rezultatas matomas akimirksniu – pašalinus ausies kremzlės perteklių ar suformavus viršutinės ausies kaušelio dalies kremzlę, ausis tampa nebeatlėpusi. Įdomu stebėti paties vaiko reakciją po operacijos, pirmojo perrišimo metu. Jis žiūri į veidrodį ir neatpažįsta savo veido. Iš tiesų, kitokia ausų forma labai keičia žmogaus išvaizdą.
Koks amžius tinkamiausias operacijai?
Jei vaikas gimė su atlėpusiomis ausimis, pirmaisiais metais jokios korekcijos nedaromos. Operuoti pradedama nuo 5-6 metų amžiaus, kai ausis jau būna beveik pasiekusi suaugusio žmogaus ausies dydį.
Neretai operacijos atliekamos ir suaugusiesiems, kurie ilgą laiką savo ausis slėpė nešiodami ilgus plaukus arba tiesiog nekreipė dėmesio į savo išvaizdą. Operuojant suaugusiuosius ar vyresnius vaikus, taikoma vietinė nejautra. Todėl operacijos metu didelis pagalbininkas būna veidrodis, nes pats pacientas gali pasakyti, pageidauja labiau ar mažiau prigludusių ausų.
Metų laikas operacijai jokios įtakos neturi. Ausys gerai gyja tiek karštą vasarą, tiek šaltą žiemą.
Jeigu vaiko ausys yra pašaipų objektas, verta pasitarti su gydytoju – plastikos chirurgu, ar reikalinga korekcinė operacija. Operacija nėra sudėtinga, tačiau labai pakeičia žmogaus išvaizdą ir padeda atsikratyti kompleksų.
Atsakė plastikos chirurgas medicinos mokslų daktaras Darius Radzevičius
„Mamos žurnalas“