Gimė su hemangioma

hemangioma

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Gauname daug mamų laiškų, klausiančių, ką daryti, kai vaikutis turi hemangiomą. Apie gydymo būdus ir prognozes atsako chirurgas Gintaras Karalevičius.

Ant mūsų dukros skruostelio yra įgimta rausva dėmelė. Kaip žinoti, ar tai apgamas, ar hemangioma? Kaip atpažinti hemangiomą?

Geriausia kreiptis į gydytoją (vaikų chirurgą, plastikos chirurgą, dermatologą), kuris nustatys tikslią diagnozę ir, jei reikia, skirs gydymą. Yra ir „buitinis“ diagnostikos būdas. Reikia paimti skaidrų stiklo gabalėlį ir, uždėjus ant auglio, švelniai paspausti. Jei tai hemangioma – nuo spaudimo esantis auglio viduje kraujas išsispaus ir buvusi raudona auglio spalva virs balkšva.

Apgamo spalva pakinta nežymiai.

Vaikui – 6 mėnesiai, gimė su hemangioma. Gydytojai sakė, kad dauguma įgimtų hemangiomų išnyksta savaime. O literatūroje skaičiau, kad nerekomenduojama delsti ir reikia kuo skubiau pašalinti susidariusį darinį. Ką patartumėte?

Taip tai tiesa, dalis hemangiomų gali išnykti. Penkiasdešimt procentų išnyksta iki penkerių metų, 70 proc. –  iki 7 metų, 90 proc. –  iki 9 metų. P

astaruoju metu kiek keičiasi gydymo taktika, nes buvusiose hemangiomų vietose formuojasi nepilnavertis audinys – odos ir poodžio atrofija, hipopigmentacija. Šiuo metu galima naudoti naujus gydymo būdus, kuriais hemangiomos panaikinamos anksti, nelaukiant natūralaus savaiminio nykimo. Taip sumažėja ir psichologinis nepatogumas tiek tėvams, tiek mažiesiems pacientams. Patarčiau kuo ankščiau kreiptis į gydytoją, nes, priklausomai nuo vietos, kur yra auglys, parenkamas vienas ar kitas gydymo būdas. Pavyzdžiui, laiku negydytos akių vokų hemangiomos gali sutrikdyti regėjimą. Jei vaikas turi daugiau nei tris hemangiomas, būtina atlikti vidaus organų ultragarso tyrimą, nes kraujagyslių auglių gali būti įvairiuose organuose.

Mūsų sūnus gimė visiškai sveikas, bet vėliau atsirado hemangioma. Dėl ko taip atsitinka? Paveldėjimas?

Priežastys nėra aiškios. Trisdešimt procentų hemangiomų būna jau gimus, septyniasdešimt procentų  tampa matomos per pirmąjį mėnesį.

Hemangiomos atsiranda dėl kraujagyslių endotelio išvešėjimo. Hemangiomos gali atsirasti ir suaugusiesiems.

Teko girdėti, kad negydomos hemangiomos gali pratrūkti ir kraujuoti. Ar tai pavojinga?

Taip, gali pratrūkti, tačiau tai pasitaiko retai. Tokiu atveju reikia uždėti sterilų tvarstį ir prispaudus palaikyti kelias ar keliolika minučių. Jei kraujavimas nesustos, reikia kreiptis į gydymo įstaigą. Be kraujavimo, gali būti ir kitų komplikacijų – išopėjimas, infekcija.

Ar galima hemangiomą panaikinti vaistais, nechirurginiu būdu?

Taip. Hemangiomas gydyti galima ir nechirurginiais būdais. Gydyti naudojami sisteminiai hormoniniai preparatai, hormonų injekcijos į auglį, krioterapija. Buvo bandyta naudoti ir interferono preparatus, tačiau, pastebėjus šalutinių reiškinių, atsisakyta. Kartais efektyvi ir kompresinė terapija. Gana dažnai naudojami keli būdai kartu – taip pasiekiama geresnių rezultatų per trumpesnį laiką ir gaunamas geresnis kosmetinis efektas.

Pastebime, jog ant vaiko ausytės esanti hemangioma didėja. Kaip galima sustabdyti šį procesą?

Stabdyti reikia, nes augdama hemangioma gali sutrikdyti kremzlės vystymąsi. Priklausomai nuo hemangiomos dydžio ir formos, galima pasirinkti geriausią gydymo būdą – krioterapiją, radiochirurginį ar kurį kitą gydymo būdą.

Kokie pliusai ir minusai šalinant hemangiomą chirurginiu būdu ir lazeriu?

Efektyviausias – chirurginis būdas, tačiau po dažniausiai lieka randai. Gydymas lazeriu – pažangesnis. Tačiau tai ne visada vienkartinis gydymas – procedūrą tenka kartoti kelis kartus. Abi šias procedūras dažniausiai tenka atlikti su narkoze. Vienas iš pažangiausių būdų – radiochirurgija.

Procedūros metu radiobangos sukelia hemangiomos audinio destrukciją ir nykimą. Ši procedūra trunka kelias minutes ir atliekama su vietine nejautra. Taip ypač patogu gydyti vaikus.

Ar pašalinus lazeriu nelieka randų?

Jei hemangioma nedidelė, tai po lazerio ar radiochirurginės procedūros rando nelieka. Jei hemangioma didelė, gali tekti po to panaudoti specialias randus naikinančias priemones – tepalus, pleistrus.

Nuo kokio amžiaus galima taikyti vaikui lazerinį gydymą?

Amžiaus apribojimų nėra (tiek lazeriniam gydymui, tiek radiochirurgijai).

Mūsų dukrytei yra hemangioma ant akies voko. Ar šalinant lazeriu nenukentės vaiko regėjimas? Ar lazeriai saugūs?

Lazeriu sėkmingai pašalinamos hemangiomos ir ant vokų. Akys, jei reikia, apsaugomos specialiu silikoniniu gaubtu. Šalinant radiochirurginiu būdu, dažniausiai gaubtas nereikalingas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Gimė su hemangioma”

  1. Kotryna
    2017/05/11 at 14:09 #

    Ačiū už naudingą informaciją. Mano vaikas taip pat turi hemangiomą, bet ji jau beveik išnyko. O kokio dydžio ir formos hemangiomą galima būtų gydyti krioterapija ?

Palikite atsiliepimą


2 + = devyni

Kitos temos: