Žmonės skirtingai įsivaizduoja, kaip dažnai jie ar jų vaikai turi tuštintis. Todėl panagrinėsime šią temą plačiau.
Dažniausiai įsivaizduojama, kad kasdien tuštintis yra normalu, o jei rečiau – jau nenormalu, viduriai užkietėję. Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems normalu tuštintis ir tik 3 kartus per savaitę. Jei vaikas tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę, jam sunku pasituštinti, išmatos kietos ir jei tai tęsiasi daugiau kaip 6 savaites, tuomet jau užkietėję viduriai.
Tuštinimosi dažnis per parą priklauso nuo vaiko amžiaus:
Naujagimiai tuštinasi 1-9 kartus per parą.
1 mėnesio kūdikiai – 4-6 kartus per parą.
Kūdikiai iki 6 mėn. – 1-7 kartus per parą.
1-4 m. vaikai – 1-2 kartus per parą.
Vaikai nuo 4 metų – labai įvairiai, nuo 1-3 kartų per parą iki 3 kartų per savaitę.
Kadangi vaikų tuštinimosi dažnis taip skiriasi, vaikų vidurių užkietėjimą sunku nustatyti. Dėl to atsižvelgti reikia ne tik į tuštinimosi dažnį (ar rečiau nei 3 kartai per savaitę), bet ir kitus dalykus: ar tuštinimasis pasunkėjęs, išmatos kietos.
Kodėl vaikams užkietėja viduriai
Dažniausiai vaikams būna vadinamas funkcinis vidurių užkietėjimas, kai nėra ligos, sukeliančios vidurių užkietėjimą:
Kelionėje.
Atostogaujant ar pakeitus aplinką, pvz., ligoninėje.
Po ūmios ligos.
Vartojant tam tikrus vaistus.
Vidurių užkietėjimas priklauso ir nuo vaiko mitybos – jei maiste trūksta maistinių skaidulų, vaikas per mažai geria skysčių, jei vaikas valgo nepakankamai – viduriai irgi gali užkietėti.
Be funkcinio gali būti ir organinis vidurių užkietėjimas – kai sergama liga, kuri sukelia ir vidurių užkietėjimą, pvz., Hiršptungo liga, hipotireoze, cukriniu diabetu, išangės įplėša ir pan. Viduriai paprastai užkietėja ir tada, jei vaikas serga depresija ar nervine anoreksija.
Kaip jaučiasi vaikas
Kai užkietėja viduriai, vaikui skauda pilvą, jį pučia. Vaikas gali prarasti apetitą, būti dirglus. Jei vidurių užkietėjimas tęsiasi ilgai, palaipsniui organizmas prisitaiko prie storosios žarnos pertempimo, pilvo skausmai sumažėja ir išnyksta.
Skystis ir skaidulos
Kai vaikui užkietėja viduriai, svarbiausia sureguliuoti jo mitybą taip, kad maiste būtų pakankamai maistinių skaidulų ir skysčių. Skysčių reikia gerti daug, nes skaidulos veikia tik išbrinkusios. Brinkdamos skaidulos padidina išmatų kiekį, jas suminkština, ir vaikui būna lengviau pasituštinti.
Maistinių skaidulų kiekį maiste reikėtų didinti pamažu. Maistinės skaidulos yra augalinio maisto (vaisių, daržovių, ankštinių, grūdų) dalis, kurios žmogaus virškinimo sistema nevirškina ir nepasisavina. Mažai pakitusios skaidulos praeina per skrandį, plonąją žarną, storojoje žarnoje jas fermentuoja ten gyvenančios bakterijos.
Skaidulos skirstomos į dvi grupes: tirpios ir netirpios.
Tirpios skaidulos tirpdamos vandenyje suformuoja į želę panašią masę. Jos mažina cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje. Tirpios skaidulos yra ir žarnyne gyvenančių bakterijų maistas. Šių skaidulų yra avižose, žirneliuose, pupelėse, vaisiuose, morkose, pomidoruose.
Netirpios skaidulos brinkdamos didina išmatų tūrį ir skatina žarnyno judesius, tokiu būdu apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Šių skaidulų yra daugelyje daržovių, riešutuose, grūdų luobelėse, sėlenose.
Vaikas, kuriam užkietėję viduriai, turi gauti abiejų rūšių skaidulų.
Kiek reikia maistinių skaidulų per dieną, apskaičiuojama pagal vaiko amžių: amžius plius 5. Tiek gramų skaidulų reikia per dieną. Taigi 2 metukų vaikui reikia 7 gramų skaidulų per dieną, 4 metų – 9 g ir t.t. Lentelėje pateiktas maistinių skaidulų kiekis kai kuriuose produktuose.
Daugiau nei rekomenduojama maistinių skaidulų vaikui duoti nereikėtų. Didesnis kiekis norimo efekto nesukels, bet pablogins kai kurių medžiagų pasisavinimą iš maisto. Daug skaidulų turinčiuose produktuose būna daug fitatų, kurie pablogina kalcio, geležies ir kitų mineralų įsisavinimą, o jų augančiam vaikui labai reikia.
Nors ankštiniai produktai (pupelės, žirneliai, lęšiai) turi daug skaidulų, nuo jų pučia pilvuką. Todėl duodami juos vaikui stebėkite, kaip jis jaučiasi – jei jam pučia pilvą, geriau jų atsisakyti, ir pasirinkti kitus produktus, turinčius skaidulų.
Produktų, turinčių maitinių skaidulų, reikėtų duoti vaikui tiek kartų, kiek kartų per dieną jis valgo – t.y. kiekvieno valgymo metu. Neduokite viso rekomenduojamo skaidulų kiekio per dieną iš karto.
Mitybos korekcijos
Kai kurie produktai lėtina žarnyno judesius, tokių produktų vaikui, kuriam užkietėję viduriai, reikėtų duoti nedaug. Tokie produktai yra ryžiai, kukurūzai, kakava, šokoladas, mėlynės, granatai, arbata, kava. Taip pat reikėtų riboti lengvai pasisavinamus angliavandenius.
Burokėliai, morkų sultys, išbrinkintos džiovintos slyvos – geriausiai žinomi žarnyno judesius skatinantys produktai, jų galite duoti vaikui kasdien. Vietoj saldaus pieno geriau duoti kefyrą arba jogurtą, jie mažiau kietina vidurius, be to, juose yra probiotikų (gerųjų bakterijų) kurios labai reikalingos vaikams, kurių viduriai užkietėję.
Nuo 9 mėnesių vaikams į maistą galima įdėti sėlenų – po 0,5-1 arbatinį šaukštelį įmaišyti į patiekalus.
Maistinių skaidulų kiekis produktuose
Maisto produktas Skaidulos g
Obuolys 4,0
Bananas 3,0
Mėlynės, 0,5 stiklinės 4,4
Duona, 1 riekelė 2,0
Brokoliai, 1 stiklinė virtų 7,0
Kopūstas, 0,5 stiklinės 1,5
Morkos, 0,5 stiklinės 3,4
Vynuogės, 20 vnt. 1,0
Apelsinas, 1 vnt. 2,4
Pupelės, 0,5 stiklinės 9,8
Žirneliai, 0,5 stiklinės 7,7
Avižos, ¾ stiklinės 9,1
Džiovintos, figos 3 vnt. 10,5
Migdolai, 1 šaukštas 0,6
Gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė,
„Mamos žurnalas“