Kaip užkietėję vaiko viduriai sutrikdo šeimos gyvenimą

laimafoto 0057

Laimos Druknerytės nuotr., www.laimosfoto.lt

Užkietėję vaiko viduriai šeimos gyvenimą sutrikdo net labiau nei viduriavimas. Kankynė matyti stenantį, išraudusį vaiką. Be to, viduriavimas ateina ir praeina, o vidurių užkietėjimas gali kamuoti ilgai. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja.

 Dėl ko kietėja

Pagal ajurvedos mokymą, negalima valgyti pusryčių, kol nepasituštinote. Palengvinti rytinį pasituštinimą leidžiama išgeriant vandens stiklinę. Nesame indai, tačiau mūsų seneliai prisimintų, kaip seniau kaimuose pirmasis kaimynų pasisveikinimas būdavo visiems panašiu metu – anksti ryte – skubant prie savo lauko tualetų.

Dėl ko kietėja viduriai:

Per mažai judrumo ir fizinio krūvio.

Per mažai daržovių ir skaidulinių medžiagų.

Dirbtinis maitinimas pieno mišiniais.

Motinos pieno trūkumas.

Vitamino D perdozavimas.

Genetinis-šeiminis polinkis.

Monotoniška dieta (daug miltinių patiekalų, saldumynų, sausainių ir kitų kepinių, saldaus pieno, varškės, bananų, ryžių, manų kruopų).

Vilhelmas Storostas Vydūnas sakė: „Dauguma žmonių maitinasi visiškai neprotingai, o jie to net nežino“.

Vidurių užkietėjimas pats dažniausias šių dienų funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas, varginantis visus nuo jauno iki seno, nuo kūdikio iki jo promočiutės. 90 proc. atvejų vaikų vidurių užkietėjimų priežastis yra funkcinė, 10 proc. – organinė patologija (dubens-kryžkaulio srities augliai, sutrikdantys žarnyno peristaltiką; celiakija; Hiršprungo liga; skydliaukės veiklos sutrikimai; alergija karvės pienui).

Pastaruosius 10 metų kūdikiai ir maži vaikai vis dažniau serga vidurių užkietėjimu.

Baimė įsuka blogio ratą

Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja

Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja

Viena iš gana dažnų funkcinių vaikų vidurių užkietėjimo priežasčių yra skausmingas tuštinimasis ir su tuo susijusi baimė tuštintis. Neretai ta baimė atsiranda pakeitus aplinką, pradėjus eiti į darželį, mokyklą.

Vaikui neramu tuštintis naujoje aplinkoje. Jis pradeda vengti tuštintis ne namie, dėl to išmatos užsilaiko ir kaupiasi žarnyne, sausėja, tuštintis tampa sunku, skausminga. Įsisuka „užburtas ratas“ – išmatoms ilgai būnant virškinamajame trakte, iš jų rezorbuojamas vanduo, jos dar labiau kietėja, tuštinimasis tampa dar sunkesnis ir skausmingesnis, žarnų sienelės pertempiamos. Gali net susidaryti išmatų akmenys – koprolitai, pro juos gali prasiveržti aukščiau esančios skystos išmatos ir tai pasireiškia kaip netikras viduriavimas, tepimas išmatomis. Nuo vaiko sklinda išmatų kvapas, kurio jis pats nejaučia.

Vidurių užkietėjimo požymiai

Vidurių užkietėjimą reikėtų įtarti, jei jaunesnis nei 4 metų vaikas tuštinasi rečiau kaip 3 kartus per savaitę arba tuštinasi dažniau nei 3 kartus per savaitę, bet kietomis išmatomis ir yra stebimi vidurių užkietėjimo simptomai (nepastovūs pilvo skausmai be aiškios lokalizacijos, meteorizmas, tepimas išmatomis, retas gausus tuštinimasis, išmatų nelaikymas).

Nepamirškite, kad kūdikiai, maitinami tik motinos pienu, gali tuštintis tik kartą per 10 dienų normalios konsistencijos išmatomis. Tai nėra vidurių užkietėjimas, jie tiesiog suvirškina ir pasisavina visą suvalgytą mamos pieną. Tačiau jei pastebėjote, kad kūdikis pradėjo tuštintis kietomis negausiomis išmatomis, kad ir kasdien, jam prastai auga svoris, būtina atkreipti dėmesį, nes greičiausiai jam trūksta motinos pieno.

Jei vyresnis vaikas tuštinasi retai, bet jo išmatos nėra kietos, sausos, jo nevargina meteorizmas, prastas apetitas, pilvo skausmai ir kiti vidurių kietėjimo simptomai, – tai nėra vidurių užkietėjimas.

Dažniausiai nuo funkcinio vidurių užkietėjimo kenčia 2–4 metų vaikai. Kūdikystėje prasidėjęs vidurių kietėjimas dažnai vėliau pereina į išmatų nelaikymą (enkoprezę).

Sergantis vidurių užkietėjimu vaikas tuštinasi kas 4–14 dienų.

Vaikas, kuriam kietėja viduriai, yra irzlus, neramus, nevalgus,
nervingas, jį vargina meteorizmas. Išmatose ar kelnaitėse dėl išangės įtrūkimų gali pasirodyti kraujo gyslelių. Išmatos yra sausos, kietos, dešrelės ar spirų pavidalo.

Kaip padėti vaikui

daržovės

Pixabay.com

Pirmas vaistas nuo vidurių užkietėjimo – fizinis aktyvumas.

Vyresni vaikai ir suaugusieji turi sportuoti bent tris kartus per savaitę bei nueiti per dieną apie 6 km, kad užtikrintų normalią žarnyno veiklą. Kūdikiams ir mažiems vaikams padeda masažai, mankštelės.

Maitintis kietėjant viduriams, kaip ir tuštintis, rekomenduojama reguliariai, pagal įprastinį režimą. Jei maitinate vaiką be jokio grafiko, kiekvieną dieną skirtingu laiku, tai neabejotinai sutrikdys virškinimą.

Daržovės ir skaidulinis maistas turi sudaryti 70 proc. viso mūsų suvalgomo maisto, to tikrai didžioji dauguma nė iš tolo nepasiekiame. Daržovių turime suvalgyti daugiau negu vaisių. Suaugęs žmogus per parą turėtų suvartoti apie 600 g daržovių. Vaikų daržovių poreikis priklauso nuo amžiaus. 4 ir daugiau mėn. kūdikiams galima duoti trintų obuolių, slyvų, morkų, trinto kivio, tarkuoto šviežio agurko, bet ne sulčių, nes peristaltiką skatina skaidulinės medžiagos, o ne vanduo ar vaisių cukrus, fruktozė, todėl neišmeskite sveikiausios dalies.

Vyresniems vaikams galima duoti rupaus malimo miltų juodos duonos. Į verdamą košę galite įberti nedidelį žiupsnelį linų sėmenų ar čia sėklų, tik jokiu būdu neduokite šių sėklų valgyti, jei jos dar nėra gerai išbrinkusios.

Skysčiai, kurių mums trūksta, yra ne sultys, ne kakava ir ne arbatėlė, o būtent vanduo, todėl kuo mažesnį vaiką pradėsite pratinti gerti vandenį, o ne sultis ar saldintas arbatas, tuo geriau bus jums ir jam.

Jei vaikas, kuriam kietėja viduriai, maitinamas pieno mišiniu, tai irgi gali būti negalavimo priežastis, tuomet tenka pakeisti ne vieną mišinį. Šiuo atveju geriausiai tinka mišiniai su prebiotikais.

Kai nepadeda natūralios priemonės, naudojamos klizmos, vaistų klizmutės, geriami vidurius laisvinantys vaistai, probiotikai. Tačiau prie klizmučių greitai priprantama, tuomet be pagalbos vaikas pats juo labiau nesituštins. Kūdikiams svarbu laiku pradėti duoti rupesnį maistą, tai irgi skatina virškinamojo trakto peristaltiką.

Vidurius laisvinančios arbatos vaikams netinka.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ vienas = 6

Kitos temos: