
Vidurių užkietėjimas (obstipacija) yra tuštinimasis nedideliu kietų, sausų išmatų kiekiu, paprastai rečiau nei 3 kartus per savaitę.
Užkietėjus viduriams, būna sunku ir skausminga tuštintis, o pasituštinus nepalengvėja.
Taip pat gali būti pilvo pūtimas, gurguliavimas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Dažniausios priežastys yra neracionali mityba ir judėjimo stoka. Dažniausiai vidurių užkietėjimas būna laikinas ir nesunkus. Žinant vidurių užkietėjimo priežastis galima jo išvengti ir tinkamai gydyti.
Pagrindinės vidurių užkietėjimo priežastys:
1. Nepakankamas skaidulinių medžiagų kiekis maiste
2. Esant magnio trūkumui organizme
3. Nepakankamas skysčių suvartojimas
4. Nepakankamas fizinis aktyvumas
5. Vidurių užkietėjimą skatinantys vaistai
6. Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)
7. Gyvenimo būdo ar gyvenimo tėkmės pasikeitimai (nėštumas, vyresnis amžius, kelionė)
8. Piktnaudžiavimas vidurių laisvinamaisiais
9. Atsiradusio poreikio tuštintis ignoravimas
10. Specifinės ligos, storosios ar tiesiosios žarnos ligos
11. Parazitai
Kitos vidurių užkietėjimo priežastys:
Gali būti skydliaukės nepakankamumas, nugaros ar galvos smegenų pažeidimas, nervų ligos bei depresija. Organinės kilmės vidurių užkietėjimą sąlygoja žarnyno navikai, uždegimai ir sąaugos, įvairios pooperacinės būklės. Vidurius gali kietinti ilgą laiką vartojami įvairūs vaistai, kaip kalcio ir aliu-minio preparatai, kraujo spaudimą mažinantys ir kiti vaistai.
Paprasti būdai įveikti vidurių užkietėjimą
Pirmas žingsnis: soda + citrinos sultys
Tik nubudus ryte, paimkite didžiausia stiklinę ir įdėkite kupiną šaukštelį sodos, įspauskite puse citrinos į maždaug 500ml vandens, tuomet viską gerai išmaišius išgerkite.
Priklausomai nuo sodos kiekio rezultatas bus skirtingas. Vieniems kupinas šaukštelis gali sukelti skystus sprogimus „WC“, kitiems jo gali nepakakti, bet maždaug toks kiekis yra geras būdas pradėti gydymą.
Kodėl soda ir citrinų sultys?
Valgomoji soda turi daugybę naudingų funkcijų tokių kaip rūgščių neutralizavimas bei absorbavimas, taip pat, soda pritraukia daugiau skysčių į žarnyną todėl šis komponentas pagerina peristaltiką, tai smulkūs žarnų judesiai kurių dėka maistas, o paskui fekalijos juda virškinamuoju traktu.
Na, o apie citrinų sultis girdėjo daugelis, yra gerai žinoma kad citrinos padidina druskos rūgšties išsiskyrimą bei jose esantys polifenoliai padidina riebalų rūgščių oksidaciją. Citrinų sultys padidina organizmo šarmingumą, o citrinos eterinis aliejus skaitomas kaip viena geriausių priemonių prieš vidurių užkietėjimą.
Šis gėrimas padeda iš organizmo pašalinti nesuvirškintas medžiagas, kurios gali nusėsti ir ant tiesiosios žarnos sienelių. Citrinos sultys gali būti greita pagalba užkietėjus viduriams, o reguliariai geriant pagerins virškinimo sistemos darbą.
Antras žingsnis: magnio aliejus
Gaunant pakankamai magnio, neutralizuojasi skrandžio rūgščių poveikis žarnynui, taip leidžiama maistui sklandžiai keliauti žarnynu. O esant magnio trūkumui visa tai nevyksta. Magnis dalyvauja raumenų susitraukimo procesuose, todėl tai yra natūralus ir geras preparatas padedantis virškinimo sutrikimams gydyti.
Jei jūs kenčiate nuo sudirgusio žarnyno sindromo arba vidurių užkietėjimo, būtinai turėtumėte įtraukti magnio aliejų kaip vieną iš gydymo priemonių. Bene populiariausias Lietuvoje yra būtent lietuvių gaminamas, originalus, maksimalaus potencialo, 100% natūralus, jokių alergenų neturintis ir visiems tinkamas – GERA KARMA™ magnio aliejus Zechstein Inside® 31%, kuris yra tarp pretendentų tapti metų gaminiu Lietuvoje!
Išskirtinės kokybės produktas, kartu – už itin prieinamą kainą. Produktą galite įsigyti tiesiai iš UAB GERA KARMA el. parduotuvės – www.gerakarma.com, pristatymas nemokamas visoje Lietuvoje! Itin greito pasisavinimo magnio papildas – pašalina magnio trūkumą greitai ir be šalutinio poveikio.
Trečias žingsnis: Judėjimas
Judėjimas ne tik padeda palaikyti gerą fizinę formą, bet ir paspartina žarnyno darbą. Reguliari fizinė veikla pažadina limfinę sistemą ir paskatina nesuvirškintų medžiagų atsikratymą – tyrimai rodo, kad sportuojantys žmonės daug rečiau serga žarnyno ligomis.
Padarykite trumpą jogos sesiją, pritūpimų, pašokinėkite vietoje, bet koks judėjimas, kuriame yra šuoliai veikia labai gerai.
Atlikus šuoliukus, išgerkite puodelį juodos kavos, nurimkite, priglauskite krūtinę prie kelių pakėlę kulnus nuo žemės.
Tam, kad išvengtume ar sumažintume vidurių užkietėjimo problemų, siūlau daugiau judėti, vartoti skysčių, padauginti kasdieniniame maisto racione produktų, turinčių daugiau ląstelienos, tokių, kaip švieži vaisiai ir daržovės, sėlenos, visi grūdai, džiovinti vaisiai, ypač datulės, slyvos ir abrikosai.
Linkiu visiems sveikatos ir geros savijautos! Geriausi linkėjimai.
O koks efektyviausias vaistas nuo vidurių užkietėjimo? Kadangi homeopatiniai būdai man nelabai padeda, kokį vaistą patartumėte? Vaistininkė rekomendavo šitą https://www.gintarine.lt/bisacodyl–5mg-skrandyje-neirios-tabletes-n30/catalogstoredetail.aspx?ID=346754.