Vaikų gydytojai sako, kad sauskelnės ar puoduko turinys – geriausias informatorius apie vaiko sveikatą. Kai vaiko išmatos pasidaro neįprastos spalvos, tėvai ne juokais sunerimsta. Kada nerimas ne be pagrindo?
Tik krūtimi maitinami kūdikiai. Nuo tamsiai žalios iki chaki ir garstyčių
Naujagimis tuštinasi tamsiomis žalsvai rudos spalvos bekvapėmis ir tąsiomis išmatomis. Po 2–4 dienų naujagimio išmatos pašviesėja, tampa chaki spalvos. Tai „pereinamojo“ tarpo išmatos.
Motinos pieno išmatos pasirodo nuo 4–6 gyvenimo dienos. Jos yra garstyčių spalvos (šviesiai gelsvos arba gelsvai žalsvos), tirštos košelės konsistencijos. Išmatose gali būti gleivių, baltų nesuvirškintų motinos pieno gabaliukų. Jei vien tik krūties pienu maitinamo kūdikio išmatų spalva kiek pasikeitė, tačiau mažylis jaučiasi normaliai – noriai žinda, būdrauja ir miega, nepasikeitė jo elgsena – nerimauti nereikia. Išmatų spalvos pokyčių priežastis – žindančios motinos dietos pasikeitimas.
Jei vien tik mamos pieną valgančio mažylio išmatos tapo žalios, putotos ir jis pradėjo dažniau nei jam įprasta tuštintis, galima įtarti, kad jis gauna daug pirmojo (vandeningo, neriebaus) pieno, o negauna riebesnio‚ galinio pieno. Taip atsitinka tuomet, kai mama žindo per trumpai. Suprantama, kūdikis prie krūties irgi neturi kaboti daugiau kaip 30 min. Žindomo kūdikio išmatų kvapas neaitrus.
Jeigu žindomo mažylio išmatose pastebėjote juodų intarpų, o jums skauda spenelius, galima įtarti, kad mažylis prarijo kraujo. Mažylio savijauta išlieka gera.
Motinos pienu ir mišiniais maitinami kūdikiai. Visi rudos spalvos atspalviai
Kai kūdikiui duodama motinos pieno ir pieno mišinių, jo išmatų spalva kinta, apimdama visus rudos spalvos atspalvius. Ji gali kisti ir nuo pilkšvai bei žalsvai rudos iki geltonos. Išmatų kvapas būna aitrus.
Kai suvalgytas maistas žarnyne slenka greitai, išmatose gali būti žalsvų gleivių. Jeigu tokių gleivių pagausėja ir svarbiausia – pakinta mažylio elgsena ir pakitusi išlieka keletą parų, dera kreiptis į gydytoją.
Gaunantys papildomo maisto kūdikiai. Ruda spalva su morkų atspalviais
Kai kūdikis pradedamas maitinti papildomu maistu, jo išmatos tampa įvairių atspalvių rudos ir gana aštraus kvapo.
Jeigu išmatose pamatėte morkų, burokėlių ar pomidorų spalvos intarpų, o mažylio savijauta nėra pakitusi, neišsigąskite. Vadinasi, daržovių košė žarnyne slinko greitai ir ne visa buvo suvirškinta. Jei mažylio svoris neauga, jei vaikutis pablyško, ir nesuvirškinto maisto gabaliukų yra nuolat, dera kreiptis į gydytoją. Kai kūdikis gauna per daug morkų, išmatos gali tapti oranžinės, o kai burokėlių – įgyti jų atspalvį.
Kas dar puoduke…
Gleivėtos išmatos gali atsirasti dėl dantukų dygimo. Dantukui išdygus, gleivių kiekis mažėja, nes kūdikis praryja mažiau seilių. Gleivių išmatose pagausėja dėl įvairios infekcijos žarnyne. Ji įtariama, kai pakinta vaikučio savijauta, pvz., atsiranda viduriavimas, apetito pokyčiai, vidurių putimas.
Tuomet reikia kreiptis į gydytoją.
Kraujo siūliukai, taškučiai išmatose gali atsirasti vaikui susirgus infekcine žarnyno liga, esant maisto alergijai. Būtina kreiptis į gydytoją.
Kai vaiką kankina vidurių užkietėjimas, dažniausiai baigiant tuštintis gali pasirodyti kraujo – dalis išmatų bus ryškiai raudonos spalvos. Tai reiškia, kad išangė įtrūko. Reikėtų kreiptis į gydytoją, gydyti vidurių užkietėjimą dieta ir gydytojo skirtais vaistais.
Tamsiai žalios, beveik juodos išmatos gali atsirasti, kai vaikutis gauna maisto papildų su geležimi ar vaistų, kuriuose yra geležies. Toks išmatų spalvos pasikeitimas yra norma, vaikui nekenkia.
Balkšvos išmatos, ypač jei tokios jos pastebimos ilgėlesnį laiką, rodo, kad mažokai išsiskiria tulžies, maistas nepakankamai suvirškinamas. Dera kreiptis į gydytoją. Labai šviesiai geltonos, beveik baltos išmatos atsiranda, kai susergama kepenų uždegimu, sukeltu hepatito viruso. Tuomet pakinta ir vaiko savijauta, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją.
Žalsvos, gleivėtos, kartais su kraujo priemaišomis išmatos yra vienas iš alergijos maistui požymių, ypač jei apie išangę yra žiedo formos paraudimas.
Reikia kreiptis į gydytoją.
Išmatų spalva priklauso nuo maisto suvirškinimo ir slinkimo virškinimo traktu greičio. Kai maistas slenka lėtai, išmatos yra įvairaus atspalvio rudos, o kai greitai – jos gali būti žalsvokos su žalių gleivių priemaiša.
Bristolio skalė
Svarbu įvertinti ne tik išmatų spalvą, kvapą, bet ir jų konsistenciją. Ji vertinama pagal tarptautinę Bristolio skalę.
Kai išmatos yra kieti panašūs į riešutus gabaliukai arba fragmentuotos dešros formos – tai jau vidurių užkietėjimas, kurį būtina gydyti. Dera kreiptis į gydytoją, aptarti su juo vaiko dietą, vidurius skystinančių vaistų dozę, ieškoti vidurių užkietėjimo priežasties.
Kai išmatos yra dešros ar gyvatės formos su įtrūkiais paviršiuje arba „dešra“ švelni ir lygi – išmatos yra normalaus kietumo.
Kai išmatos yra minkšti gumulėliai aiškias kraštai, arba purūs gabalėliai nelygiais kraštais, arba visiškai skystos – yra viduriavimas, kurį reikia gydyti.
Visuomet, kai dėl išmatų būklės kreipiamasi į gydytoją, tėvai turi išsamiai paaiškinti, kokios spalvos yra išmatos, kokios jose priemaišos (nesuvirškintas maistas, kraujas), koks išmatų kvapas, kaip ilgai pastebimos pakitusios išmatos ir kokia yra vaiko savijauta, kai pastebėti išmatų pokyčiai, ar yra panašiai sunegalavusių šeimos narių.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“