Vaikų tuštinimosi tema pirmaisiais metais labai svarbi. Kai vaikutis sunkiai tuštinasi, stena ir kankinasi, – bėda ir vaikui, ir visai šeimai. Dar baisiau išmatose pamatyti kraujo. Kalbiname vaikų ligų gydytoją dr. Algimantą Vingrą
Kraujas vaiko išmatose. Nuo ko jis?
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, pažvelgę į vystyklą galite daug sužinoti apie savo mažylio vystymąsi. Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais pastebėsite rudų, geltonų ir žalių išmatų – visos šios spalvos normalios žindomiems ir mišiniais maitinamiems kūdikiams. Tačiau kartais kūdikio išmatose galite pastebėti kraujo – tai jau ženklas, kad reika susirūpinti, ieškoti šio reiškinio priežasties ir pagalbos.
Kraujas išmatose gali pasirodyti kaip raudoni dryžiai, tamsios dėmės arba įvairaus dydžio taškai ar lašai. Dėl to visos išmatos gali pasirodyti tamsiai raudonos ar net juodos. Tačiau, jei kūdikio išmatos yra raudonos arba tamsios spalvos, tai ne visada reiškia, kad kūdikiui teka kraujas. Kūdikio išmatose gali atsirasti raudonų dryžių ar gabalėlių dėl tam tikrų maisto produktų, tokių kaip pomidorai, burokėliai arba maisto dažikliai. Todėl pirmiausia reikia prisiminti, ką kūdikis valgė, ar davėte vaistų, ir po to atsirado išmatų spalvos pokytis.
Dažniausiai naujagimių kraujingų išmatų priežastys yra gerybinės, pvz., prarytas motinos kraujas ir išangės plyšimas, tačiau tai taip pat gali būti kraujavimas iš virškinimo trakto dėl įvairių priežasčių, įskaitant virškinamojo trakto sutrikimus ir kai kurių kritinių ligų gretutines ligas.
Kraujo išmatose gali atsirasti dėl kai kurių infekcijų. Viena iš pavojingiausių būklių yra nekrozinis enterokolitas. Ši infekcija dažniau pasitaiko neišnešiotiems kūdikiams ir kūdikiams, turintiems kitų sveikatos sutrikimų. Artimieji gali pastebėti, kad kūdikio skrandis yra išpūstas arba kad vaikutis nenori valgyti.
Nekrotizuojantis enterokolitas gali būti mirtinas. Todėl gydytojas turi įvertinti visus kūdikius, kurių išmatos yra kruvinos arba kurie turi kitų rizikos veiksnių. Naujagimiams, sergantiems nekroziniu enterokolitu, kurie maitinami iš buteliuko, kraujingos išmatos atsirada anksčiau nei žindomiems. Daliai ligonių prireikia operacinės pagalbos.
Vis dėlto šios pavojingos priežastys yra retos. O dažniausios kruvinų išmatų priežastys yra:
Alergija karvės pieno baltymams (53,3 proc.)
Praryto kraujo sindromas (10 proc.)
Virusinis žarnų uždegimas (9,7 proc,)
Ir tik tada ekrozinis enterokolitas.
Kruvinos kūdikio išmatos gali atsirasti ir dėl retesnių priežasčių. Pavyzdžiui, Streptococcus bakterijos gali užkrėsti odą aplink išangę, sukeldamos uždegimą ir taip išmatose atsiranda kraujo priemaišų. Dėl Kolito (storosios žarnos uždegimas) ir Krono ligos irgi gali atsirasti kraujo išmatose.
Labai retai viena žarna gali įlisti į kitą, t.y. atsirasti invaginacija. Tai sukelia žarnyno užsikimšimą, ligą dažnai lydi stiprus ir staigus mėšlungiškas skausmas (dažniausiai su pertraukiamu verksmu), vėmimas ir kruvinos išmatos su gleivėmis, kurios gali atrodyti kaip želė. Tai gyvybei pavojinga būklė, todėl jei įtariate invaginaciją, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kraujas išmatose gali atsirasti ir dėl laikino laktozės (pieno cukraus) netoleravimo sergant ir persirgus žarnyno infekcija.
Jei naujagimio vystykluose pamatėte oranžinės, rožinės spalvos į kreidą panašią medžiagą – neišgąskite. Tikėtina, kad tai yra uratų kristalai, atsirandantys, kai kūdikio šlapimas yra itin koncentruotas. Taip dažniausiai nutinka pirmosiomis dienomis po gimimo.
Iš kur mamos piene gali būti kraujo?
Kartais motinos piene gali būti kraujo dėl sužalotų spenelių. Dėl to kūdikio išmatose gali atsirasti neryškių kraujo dėmių arba visos išmatos gali atrodyti rausvos.
Žindymo metu kūdikiui nepavojinga nuryti kraujo. Tačiau jei mama serga ŽIV arba AIDS, nuo žindymo geriau susilaikyti, nes niekada neaišku, kokia bus žindymo technika, ar piene atsiras kraujo.
Jei mamos piene yra kraujo, svarbu nedelsti ir kreiptis į slaugytoją ar žindymo konsultantę, gydyti spenelio pažeidimus, nes lėtinis spenelio pažeidimas gali sutrikdyti žindymą ir sukelti infekciją.
Ką daryti, pamačius kraują vaiko išmatose, – jaudintis, nekreipti dėmesio, lėkti pas gydytoją? Koks tėvų veiksmų planas?
Visuomet, nors ir pastebėjus nežymų kraujo kiekį išmatose (kraujo taškelius, siūlelius, lašiukus), reikia nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju, nes, kaip minėjau, priežasčių yra daug ir pagal vieną požymį – kraują išmatose – negalima nustatyti priežasties. Būtina įvertinti mažylio būklę, nustatyti kraujo pasirodymo išmatose priežastį, nors dauguma kruvinų išmatų iš karto nekelia pavojaus gyvybei.
Pagalbos reikia kreiptis iškart, jei kūdikis jaunesnis nei 12 savaičių arba pastebėjote bet kurį iš šių papildomų simptomų:
- Per didelis kraujo kiekis išmatose
- Išangės pažeidimas
- Juodos spalvos išmatos
- Kruvinos išmatos su gleivėmis
- Tamsiai raudonas kraujas išmatose arba ant jų
- Viduriavimas su krauju
- Nuovargis
- Karščiavimas
- Nervingumas arba nepaguodžiamas verksmas
- Deguto konsistencijos išmatos
- Kūdikis neprabunda valgyti, nenori valgyti
- Atsisako valgyti ar gerti
- Skuda skrandį
- Išmatos yra kraujingos, kūdikis karščiuoja arba turi kitų ligos požymių
- Buvo neišnešiotas ir išmatose buvo kraujo
- Išmatos yra kruvinos, o pilvukas išpūstas
- Atrodo mieguistas, sutrikęs
Ar kraujo išmatose priežastis gali būti tiesiog žaizdelė išangėje?
Žinoma. Žaizdelių, kitaip – išangės įplėšų, atsiranda, kai per kietos išmatos eina pro išangę. Įplėšos skausmingos, dėl to mažyliui skauda, atsiranda kitų nemalonių jutimų. Mažyliui skauda tuštinantis, todėl vaikutis pastenėjęs pravirksta. Kadangi skauda tuštinantis, storojoje žarnoje kaupiasi išmatos, pučiasi pilvukas. Tada pertempiama storoji žarna, dingsta noras tuštintis – išmatos šalinasi nevalingai.
Pasak Amerikos pediatrų akademijos (AAP), išangės įtrūkimai yra dažniausia kraujo atsiradimo vaiko išmatose priežastis. Kraujas iš išangės plyšių bus ryškiai raudonos spalvos.
Ar gali vaikai kraujuoti iš stemplės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos?
Taip, gali. Tamsus kraujas išmatose arba juodos išmatos gali reikšti, kad kraujuoja viršutinė kūdikio virškinimo trakto dalis, pvz., skrandis, stemplė, gerklė ar net nosis.
Kartais tai atsitinka po trauminio sužalojimo, pavyzdžiui, užspringimo. Kitais atvejais kraujavimas iš viršutinės kūdikio virškinimo trakto dalies atsiranda dėl sunkios infekcijos ar ligos.
Jei kraujuoja iš viršutinės kūdikio virškinimo trakto dalies, reikalinga neatidėliotina medicininė pagalba, todėl kūdikį ir bet kurio amžiaus vaiką reikia nedelsiant parodyti vaikų chirurgui.
Ar vaikai gali turėti hemorojų? Papasakokite plačiau.
Hemorojus būdingas suaugusiesiems, tačiau kartais jis gali atsirasti ir kūdikiams bei mažiems vaikams. Kūdikių hemorojus – tai tiesiosios žarnos ir išangės venų patinimas. Jis gali likti išangės viduje arba išlisti už išangės (tuomet matomi vienas ar keli mazgai).
Požymiai, rodantys, kad kūdikiui ar mažyliui gali būti hemorojus, yra šie:
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos pasituštinus arba tuštinantis, valant ir keičiant sauskelnes.
- Maži rausvi arba melsvi iškilimai prie išangės krašto.
- Jei vaikas moka kalbėti, jis gali apibūdinti niežulio ar dirginimo jausmą aplink išangę. Kartais hemorojus sukelia tiesiosios žarnos skausmą.
Dažniausia mažų vaikų hemorojaus priežastis yra vidurių užkietėjimas. Jei vaikas labai stena, susidarto spaudimas šalia tiesiosios žarnos esančioms venoms. Mažiems vaikams, kurie per ilgai sėdi tualete, bandydami tuštintis, irgi gali išsivystyti hemorojus.
Kita hemorojaus priežastis mažiems vaikams yra lėtinis kepenų nepakankamumas. Kai kepenys neveikia tinkamai, venos, pernešančios kraują į kepenis, gali nukreipti kraują į kitas venas. Papildoma kraujotaka padidina slėgį venose šalia tiesiosios žarnos ir sukelia hemorojų.
Pastebėjus hemorojaus požymius, mažylio gydytojas (dar geriau – gydytojas vaikų chirurgas-proktologas) turėtų ištirti nuodugniau. Kolonoskopinis tyrimas atliekamas pritaikius bendrąją nejautrą. Ištyrimas būtinas, nes reikia atmesti kitas būkles, panašias į hemorojų:
Išangės įtrūkimus: dėl išangės odos įtrūkimų ar plyšimų gali atsirasti kraujo arba skausmas tuštinimosi metu. Išangės įtrūkimai gali atsirasti, kai kūdikiai pradeda tuštintis didesniais, tvirtesniais judesiais, kurie ištempia išangę.
Išangės karpas: genitalijų karpos dažniausiai yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) pasekmė. Kūdikiai gali užsikrėsti karpomis kontaktuodami su virusu užsikrėtusiu asmeniu.
Tiesiosios žarnos polypus, t.y. nenormalų ląstelių augimą, kuris dažniausiai yra nekenksmingas. Polipai gali būti plokšti arba iškilę. Labai retai tiesiosios žarnos polipai vaikams yra vėžiniai.
Odos žymes (akrohordonus): tai mažos, nešvarios odos ataugos. Jos primena mažus iškilimus.
Hemorojus kūdikiams dažniausiai praeina savaime. Jei hemorojus atsirado dėl vidurių užkietėjimo, vaiko gydytojas turėtų sudaryti mitybos planą.
Kaip vaikas bus gydomas?
Tinkamas gydymas priklauso nuo priežasties. Tai gali būti:
Skausmo gydymas dėl išangės įtrūkimų: gydytojas gali rekomenduoti sėdimąsias vonias arba kremus.
Chirurgija: jei tai žarnyno nepraeinamumas, sukeliantis kraujavimą, gali prireikti operacijos.
Antibiotikai: gydytojas gali skirti antibiotikų tam tikroms infekcijoms gydyti arba (retai) užkrėstai žarnos įplėšai gydyti.
Skysčiai: kūdikiui, kurio viduriavimas sukelia dehidrataciją, gydytojas gali rekomenduoti intraveninius skysčius arba elektrolitų gėrimus.
Dieta: dėl vidurių užkietėjimo gali būti patarta valgyti daugiau skaidulų. Kūdikiams gali tekti pakeisti mišinius arba gerti daugiau motinos pieno. Kartais žindanti mama turi pakeisti savo mitybą.
APIBENDRINIMAS
- Ne visas kruvinas išmatas reikia gydyti. Lengvas vidurių užkietėjimas ir išangės įtrūkimai dažnai praeina savaime.
- Kadangi kūdikiai yra labiau pažeidžiami tam tikrų infekcijų, gydytojas tikriausiai sieks diagnozuoti priežastį ir ją gydyti.
- Vaiko gydytojas gali nukreipti mažylį gydytojų specialistų (vaikų chirurgo proktologo ar alergologo) konsultacijai.