Ar kūdikis tikrai girdi?

Aurelijos Bacevičienės nuotrAurelijos Bacevičienės nuotr

Aurelijos Bacevičienės nuotr.

Nustatyta, kad maždaug vienas iš 1000–2000 kūdikių gimsta, turėdami klausos sutrikimų. Savo mažylio klausos sutrikimą gali pastebėti ir patys tėveliai. Konsultuoja LKNUC surdopedagogė Rūta Vyšniūnienė.

Klausos sutrikimas įtariamas, jei:

• 3 mėn. kūdikis nereaguoja į stiprų garsą; neklauso kalbančiojo balso; nežiūri į kalbančiojo veidą; nepradeda bandyti tarti balsio „o“; nepradeda guguoti;

• 6 mėn. kūdikis nepasisuka į kalbantį asmenį; neguguoja; nereaguoja į suaugusiojo kalbos tono pasikeitimą; reaguoja tik į tokį garsą, kuris sukelia vibraciją; nebando mėgdžioti suaugusiojo tariamų garsų;

• jei 9–12 mėn. kūdikis nereaguoja į savo vardą, į muziką, daineles; guguodami netaria priebalsių (b, g, m, p ir kt.).

Susirūpinti reikėtų, jei kūdikis nesugeba ištarti atskirų žodelių („ma-ma“, „te-te“), priebalsių, esančių žodžio pradžioje, nesupranta paprastų žodžių („ate“), daiktų pavadinimų,(„batai“) arba paliepimų („ne“, „ateik“).

Kaip skirstomi klausos sutrikimai?

Klausos sutrikimai skirstomi į dvi grupes: neprigirdėjimas (nežymus, vidutinis, žymus, labai žymus) ir kurtumas (praktiškas, visiškas). Jei vaikui nustatomas vidurinės ausies pažeidimas, gydytojai klausai grąžinti dažniausiai rekomenduoja chirurginius metodus. Jei vaikui diagnozuojamas neurosensorinis klausos pažeidimas (vidinėje ausyje), neprigirdėjimas reabilituojamas klausos aparatais. Jei nustatomas kurtumas arba klausos aparatai nėra efektyvūs, klausa grąžinama kochleariniais implantais.

Kokiais tyrimais nustatomas klausos sutrikimas?

Klausos tyrimai, priklausomai nuo vaiko amžiaus, yra skirtingi. Naujagimiams ir mažiems vaikams atliekama otoakustinė emisija (OAE) bei sukeltųjų potencialų tyrimas (BERA). Vyresniems – nuo 6 mėn. iki 2 metų – vaikams atliekama rega sustiprinta audiometrija, paremta natūraliu kūdikio instinktu pasukti galvą į garso signalą. Vaikams nuo 2 iki 3 metų atliekama žaislinė audiometrija, kuomet, vaikui žaidžiant, stebimas ir registruojamas vaiko atsakas į garso signalą (išgirdęs garsą, vaikas rodo atsaką, pvz., pakelia vėliavėlę, sudeda piramidę).

Kaip patikrinti, ar kūdikis girdi?

• Stebėkite kūdikio reakciją į didelį triukšmą – ar jis krūpteli, ar nustemba. Kūdikis paprastai krūpteli, išgirdęs durų skambučio arba nukritusio ant žemės indo garsą.

• Stebėkite 6 mėn. kūdikio reakciją į garsą ir triukšmą – ar sukioja galvą, ar ieško garso šaltinio akimis.

• Apsilankykite pas pediatrą ar savo šeimos gydytoją ir gaukite siuntimą į Vaikų klausos tyrimų skyrius.

 

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 + trys =

Kitos temos: