Dėmesio – nėščias vyras!

nėščias vyras

Jurgitos Kerulienės nuotr.

Gydytojas R. Šemeta lengvai prisilies prie plačios ir labai svarbios temos. Dėmesio – nėščias tėtis.

Tėtis nuo pirmos akimirkos

Daug metų atliekami tyrimai parodė, kad vyro įtraukimas į nėštumo ir gimdymo procesus sumažina visų komplikacijų riziką. Deja – ir atvirkščiai. Vaikučių, kurių tėčiai nenorėjo ir jais nėštumo metu nesidomėjo, psichinis vystymasis sulėtėja. Visi žinome, kad motinystės instinktas yra įgimtas, o tėvystės – išugdomas. Retai kada vyri jaučiasi tėčiais nuo pat žmonos pastojimo. Dauguma jų tampa tėčiais, kai pirmą kartą paima į rankas savo mažylį. O yra vyrų, kurie savo tėvystę pradeda suvokti tik praėjus keliems mėnesiams ar net metams po vaiko gimimo.

Visus juos jungia vienas bendras ypatumas: kiekvienam tėvystė ateina palaipsniui. Ką gi daryti, kad užsimegztų tėčio ir vaikučio ryšys? Manoma, kad tai skatina elementari 6 punktų programa.

Vyras turėtų:

1. Kartu su nėščia partnere lankytis pas ginekologą.
2. Pamatyti ultragarso tyrimo metu vaikutį, augantį įsčiose.
3. Dalyvauti kartu su būsimąja mama nėščiųjų parengimo kursuose.
4. Dalyvauti gimdyme ir aktyviai padėti gimdančiai partnerei.
5. Nukirpti virkštelę.
6. Paimti tik ką užgimusį vaikutį ant rankų.

Laukti ir nelaukti netyčiukai

Noras turėti vaikutį pirmiausia gimsta moteriai. Rytų medicina sako, kad vaikas dvasinėje būsenoje pas mamą ateina prieš 3-4 mėnesius iki pastojimo. Kai moteris nuolat pastebi mieste daug mamų su vežimėliais, vadinasi, jau būsimo vaikučio siela atkeliavo.

Gaila, ne visada vaikutis laukiamas. Apie tai, kiek daug lemia, ar vaikas laukiamas, ar ne, galite paskaityti R. Šemetos knygoje „Gimdymas su šypsena“ (skyrije „Prenatalinio smurto šaknys“). Lietuvoje kas antras vaikas yra netyčiukas, kurio tėvai neplanavo. Nejau net pusė vaikų auga nelaimingi? Tikrai ne. Jei moteris pastojo netyčia, bet šis faktas šeimą nudžiugino, jie nuo pirmos dienos susitaikė ir laukia šio vaiko, kaip planuoto, vadinasi – viskas puiku. Tačiau jei pora mąsto – gimdyti ar darytis abortą – vaikučio vystymasis nebus toks sklandus.

Žmonai ne geriausi laikai

Testas jau patvirtino nėštumą. Moteriai kelias aiškus – konsultacijos su gydytojais, ramus ir sveikas laukimas. O ką daryti būsimajam tėčiui? Gydytojas R. Šemeta sako, kad nuo tos akimirkos vyro dėmesys ir meilė žmonai turi padidėti keliskart – svarbu bent 3 kartus per dieną pabučiuoti ir prisipažinti, kad myli, stengtis nukreipti moters mintis nuo niūrių į linksmas, pozityvias.

Nėštumo metu moteris neabejotinai pagražėja, tačiau jai pačiai atrodo kitaip – sunku priimti save daug didesnę, pūškuojančią, nepaslankią. Vyro pareiga įrodyti, kad moteris šiuo metu dar daugiau mylima, ir, žinoma, labai graži. Dabar ne laikas tikrinti žmonos humoro jausmą. Net jei iki nėštumo žmona buvo šmaikšti ir mielai iš savęs pasišaipydavo, dabar dėl nekaltos replikos gali ir apsiverkti.

Valdo dešinysis pusrutulis

Žinoma, kad dešinysis žmogaus smegenų pusrutulis atsakingas už kūrybą, meną, vaizduotę, o kairysis – už skaičius ir logiką. Nėštumo metu dominuoja dešinysis pusrutulis. Štai dėl ko moterų fantazija ir vaizduotė liejasi per kraštus, atsiranda polinkis į meną, kūrybą, o ką jau kalbėti apie jausmingumą. Vyras turėtų suprasti, kad visus 9 mėnesius moteris bus valdoma šio pusrutulio ir – nenuostabu – greitai susijaudins, ašaros, pieš mintyse blogus scenarijus. Būsimojo tėčio pareiga – elgtis taip, kad žmona bent kartą per dieną nusišypsotų. Įrodyta, kad moterų, kurios dažnai juokiasi nėštumo metu, vaikučiai gimsta ir auga fiziškai stipresni. Logiška – juoko metu moters organizmas pagamina natūralių imunostimuliatorių, laimės hormonų endorfinų (vadinamų vidiniais morfinais), o visi jie persiduoda ir vaikeliui. Beje, šie laimės hormonai gaminasi ir sportuojant bei mylintis, tad ir šių dviejų barų nėštumo metu nereikėtų apleisti. Dauguma moterų nėštumo metu geidžia daugiau mylėtis, o seksas nepatartinas nebent tik gresiančio persileidimo atveju.

Nėštumo metu patariama specialiai nekrauti į galvą blogos informacijos, neskaityti liūdnų knygų, nežiūrėti siaubo filmų. O nuo 36 savaitės reikėtų rinktis tik komedijas.

Vyrui reikėtų žinoti, kad nėštumo metu moters organizme gaminasi reprodukcinių hormonų, kurie „išmetami“ į kraują pliūpsniais. Tuo metu smegenų nervinio reguliatoriaus lygis krenta, ir moteris gali staiga tapti dirgi, jautri, įsitempusi, gali be priežasties pasipilti ašaros. Ką tada daryti vyrui? Pirmiausia – suvokti, kad tai biologinis reiškinys, kurio moteris negali valdyti. Ir ramiai nukreipti žmonos mintis.

Nėštumas – abiejų reikalas

Ne kartą rašėme apie „besilaukiančio tėčio sindromą“, kai vyras tarsi atkartoja nėščios partnerės būseną.

Pirmaisiais mėnesiais vyrą gali pykinti, paskui pradeda augti svoris, o gimdymo metu gali kamuoti gana stiprūs pilvo skausmai (sąrėmių imitavimas). Gydytojas R.Šemeta pasakoja apie unikalų „nėščio vyro“ atvejį, kai vyras (žmona tuo metu buvo paskutinį mėnesį nėščia) pateko į ligoninę dėl padidėjusio pilvo, įtariant piktybinį darinį – skrandžio ar kepenų vėžį. Nesuradus ligos, vyras buvo išleistas namo „stebėti“.

Kai žmona pradėjo gimdyti, vyrui sukilo baisūs pilvo skausmai, jis vėl atsidūrė ligoninėje – šį kartą jau įtarė apendicitą. Besiruošdamas operacijai vyras sužinojo, kad žmona sėkmingai pagimdė. Įsitempęs pilvas subliuško, skausmai liovėsi. Jaunasis tėvelis iškeliavo namo. Tiesa, po kelių dienų jis vėl kreipėsi į poliklinikos medikus – iš spenelių jam pradėjo sunktis skystis…

Pasakos pilvukui ir kivis per dieną

Apie tai, kaip svarbu bendrauti su pilvuko gyventoju, rašėme praėjusiame numeryje. Kalbėtis su vaikučiu turėtų ir mama, ir tėtis. Susikurkite ritualų, pavyzdžiui, vakarinė pasaka pilvukui ar dienos darbų papasakojimas. Vaikutis tikrai girdi Jūsų balsą ir tikrai prisimins jį po gimimo.

Nėštumo metu vyras tampa tarsi moters apsaugininkas, asmens sargybinis ir gyvenimo būdo vadybininkas. Reikia stebėti, ne tik kokius filmus moteris žiūri, kokias knygas skaito, bet ir ką ji valgo, kaip saugosi nuo virusų. Jei žmona laukiasi šaltuoju metų laiku, kai siautėja virusai, reikia apriboti pasibuvimus viešose vietose, priminti, kad dažniau plautų rankas, pasiūlyti papildomų vitamino C šaltinių, pavyzdžiui, po kivį per dieną. Nepirkite beverčio maisto – saldumynų, traškučių, o kad žmonai būtų lengviau, solidarizuokitės ir valgykite bei gerkite tą patį, ką ir ji.

Nėštukei (ypač paskutiniais mėnesiais) norisi gulinėti, tingisi išeiti į lauką. Vyras turi griežtai reikalauti pasivaikščiojimų – kad ir trumpų 500 m pirmyn ir 500 m atgal. Vienas kilometras per dieną (arba 8-10 minučių ėjimo) yra minimumas, kurį moteris turi nueiti. Kad būtų aiškiau, galite atstumą pamatuoti važiuodamas automobiliu. Idealu, jei nėščia moteris per dieną nueina 10 000 žingsnių (60-70 cm ilgio).

Na, o apie tokius dalykus, kad žmonos nėštumas – puiki proga vyrui mesti rūkyti ir išmokti dirbti visus buities darbus – nereikia ir komentuoti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− trys = 3

Kitos temos: