Vyras gimdyme – atimintinė, kuri padės nesutrikti, nenualpti ir atnešti naudos

semet7a07

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Besilaukiančiai moteriai didelė laimė, kai ji gali atsiremti į vyrą, sugebantį ja pasirūpinti, kai jai nereikia visų sunkumų nugalėti pačiai. Moteris, kuri jaučiasi esanti mylima, kartu jaučiasi ir sveika, kartu su ja sveikesni būna ir jų vaikai, nes šis gerovės jausmas vaikui persiduoda. Skaitykite nėščiųjų guru Romualdo Šemetos patarimus, kaip turi elgtis vyras gimdyme. 

Dalyvauti gimdyme ar ne?

Kai kurie būsimi tėčiai nori matyti (ir net filmuoti) mažylio atėjimo į pasaulį procesą, kitus gąsdina vien mintis apie dalyvavimą gimdymo metu.

Moters norai taip pat būna įvairūs: vienoms gimdymo metu gyvybiškai būtina, kad šalia būtų artimas žmogus, kitos teigia, kad nesugebės atsipalaiduoti (arba, atvirkščiai, susikaupti) dalyvaujant partneriui. Dar kitos poros į gimdymą žiūri kaip į ypatingos rūšies išbandymą, kurį būtina išgyventi abiem kartu.

Ruošiantis gimdymui, reikėtų aptarti įvairias galimybes. Mūsų daugiametė patirtis (virš 3 tūkstančių paruoštų porų) įrodo, jog jeigu vyras paruoštas gimdymui, jam nekyla jokių abejonių dėl dalyvavimo jame. Dalis moterų nenori, kad vyras dalyvautų gimdyme dėl to, kad gimdymo vaizdas neva gali sutrikdyti seksualinį gyvenimą, kad vyras gali pasibjaurėti ja, matydamas kitokios būsenos. Man tokie teiginiai keisti ir visiškai nesuprantami: į pasaulį ateina jų laukta nauja gyvybė, tad kas gi šiame procese yra pasibjaurėtino? Mūsų mokyklą lankiusiems vyrams mes pateikėme panašius klausimus, norėdami sužinoti jų nuomonę. Jie visi, atsakydavo, jog tuo metu jie labiau stengėsi kuo daugiau padėti, palengvinti savo žmonai. Aišku, jeigu vyras visiškai nepasiruošęs dalyvauja gimdyme, kaip dar dažnai pasitaiko, jis negali galvoti, kaip padėti, nes nežino. Jis tuo metu tik stebi, kas vyksta.

Kartais galima išgirsti nuomonę, kad vyro dalyvavimas gimdyme gali būti santykių šeimoje pablogėjimo priežastis. O gal poros santykiai ir taip jau buvo kritiškos būsenos? Ir antra – vyras nebuvo pasiruošęs dalyvauti žmonos gimdyme, nesuprato savo vaidmens tiek žmonos, tiek mažylio atžvilgiu.

Pirmas pagalbininkas bus mama, toliau – vyras ar kiti artimieji ir po to, jeigu reikia, gydytojas arba akušerė.

Šalia turi būti savas žmogus

Apie vyro pasiruošimą gimdymui vertėtų pakalbėti detaliau. Kursų lankymas, literatūros skaitymas, vaizdajuosčių peržiūra – visa tai suteikia vyrui žinių apie tai, kas vyksta gimdymo metu, apie jo vaidmenį. Praktika rodo, kad tie vyrai, kurie ignoravo tokį pasiruošimą, labai dažnai ne tik nepadėdavo žmonai, bet net ir trukdė.

Tyrimai parodė, jog gimdančios moterys su pasirengusiu vyru jaučia mažiau sunkumų: pats gimdymas tampa trumpesnis, mažiau komplikacijų, mažiau pogimdyminių nuotaikų kaitų. Manoma, kad gerai paruošto, rūpestingo žmogaus buvimas sumažina streso hormonų kiekį, kurie nepalankiai veikia gimdymo eigą.

Vyro dalyvavimas gimdymo metu ypač svarbus moteriai su aukšta rizika, priešlaikinio gimdymo metu arba atliekant cezario pjūvį. Tai ne užgaida, o būtinybė, kad sumažėtų stresas bei komplikacijų rizika. Jeigu vyras negali dalyvauti gimdymo metu, šalia gimdyvės turėtų būti kitas emociškai artimas žmogus: mama, sesuo, draugė.

Labai svarbu iš anksto žinoti, kas bus padėjėjas, nes medicinos personalas turėtų žinoti ne tik moters, bet ir jos padėjėjo poreikius. Juk gali būti, pavyzdžiui, kad vyras, sergantis cukralige, gimdymo metu padėdamas žmonai užmirš ir valgį, ir vaistus. Kiekviena pora yra unikali ir turi savo ypatumų, savų problemų.

Jeigu vyras planuoja dalyvauti gimdyme, visų pirma jam reikia paaiškinti, kad jis bus ne įprastinis stebėtojas, o padėjėjas. Todėl būtina, kad jis sukauptų kuo daugiau informacijos ir apie nėštumą, ir apie gimdymą. Vyras turėtų žinoti, kad iš jo nebus reikalaujama padėti gydytojui arba akušerei. Jo dalyvavimas gimdyme turi vienintelį tikslą – fiziškai, psichologiškai ir emociškai padėti žmonai, o po to pasidalinti su ja vaiko gimimo džiaugsmu. Pastebėta, kad jeigu šalia gimdančios moters yra stipriai išsigandęs arba ypač susijaudinęs asmuo, sunkiai ir ilgai atsidaro gimdos kaklelis, gimdymo procesas komplikuojasi ir užsitęsia.

Patarimai vyrams prieš einant į gimdymą

Baimės pojūtį prieš gimdymą išgyvena beveik visi vyrai. Jeigu jie nelankė kartu su žmona pasiruošimo kursų ir nežino, kaip jam reikia elgtis, gimdymo metu jie gali blogai pasijausti. Todėl, prieš tai, kai nuspręsi dalyvauti gimdyme, įsiklausyk į šiuos patarimus.

 • * Būtinai išklausyk nėščiųjų mokykloje atitinkamą pasiruošimo kursą. Paskaityk literatūros, pažiūrėk filmų apie gimdymą. Kai su žmona norėsite lankyti pasiruošimo kursus, iš anksto pasiteirauk, ar juose ruošiami ir vyrai. Kai kuriuose kursuose rengiamos tik moterys. Po kursų būtinai įvertink, ar susidarei tinkamą gimdymo vaizdą, ar aiški tavo paskirtis.
 • Pasistenkite iš anksto su žmona apsilankyti ligoninėje, kad pasirinktumėte vietą gimdyti ir susipažintumėte su aplinka.
 • Pakalbėk su draugais, kurie lankė pasiruošimo kursus ir po to dalyvavo gimdyme. Jie sugebės pateikti reikalingų patarimų, nes patys kažkada taip pat bijojo, tačiau vėliau sėkmingai gimdė kartu. Nediskutuok su tais pažįstamais ar draugais, kurie nelankė pasiruošimo mokyklos, o dalyvavo gimdyme. Jų pasakojimas ir įspūdžiai tikrai nenuteiks pozityviai, greičiau gali išvesti iš pusiausvyros. Jie – ne pavyzdys, kaip reikia elgtis. Dauguma pasiruošusių vyrų tau pasakys, kad dalyvavimas gimdyme – tai pačių įvairiausių emocijų škvalas. Tai susijaudinimas ir pasididžiavimas, liūdesys ir baimė, dirglumas, panika ir visiška ramybė. Tačiau visi pasiruošę vyrai tau pasakys, kad jie nė už ką nepraleistų šio įvykio ir dalyvautų dar sykį.
 • Atmink, kad gimdyme privalai ne dalyvauti ar stebėti, kaip gimdo žmona, tačiau kartu su ja gimdyti. Reikiamos pagalbos įgūdžių išmoksi, lankydamas pasiruošimo kursus.
 • Jeigu dėl kokių nors priežasčių nelankei pasiruošimo kursų, nežinai, kaip reikia elgtis gimdymo metu, geriau gimdyme nedalyvauk, nes yra pavojus, kad žmona gali sunkiai ir ilgai gimdyti.
 • Užsiimk savišvieta. Vaiko gimimas daugeliui žmonių atrodo paslaptingas, bauginantis procesas. Skaityk knygas apie tai. Kuo daugiau žinosi, kas laukia ateityje, tuo labiau pasitikėsi savimi.
 • Aptark savo jausmus su žmona. Ji nori žinoti, ką jauti prieš eidamas į gimdymą, ko tikiesi. Tačiau šiame pokalbyje būk ypač jautrus.
 • Įsiklausyk į žmonos išankstinius pageidavimus, ko ji norėtų iš tavęs gimdymo metu. Galbūt jos pageidavimai kol kas nesiderina su tavo planais, galbūt tau trūksta papildomos informacijos. Tokiais klausimais pasidomėk pasiruošimo gimdymui mokykloje. Pageidautina, kad galėtum patenkinti žmonos norus, nes priešingu atveju ji gimdymo metu dėl to gali jausti diskomfortą.
 • Kartu su žmona mokykis atpalaiduojančių pratimų. Laukiant gimdymo tai padės pašalinti ar sumažinti nerimą, įtampą.
 • Nežiūrėk į gimdymo procesą kaip į egzaminą, nes būsi sau be pagrindo reiklus, o atsiradus kokioms nors nesėkmėms, prisiimsi didelę dalį kaltės. Negalvok, kad gydytojas ir akušerė vertins kiekvieną tavo poelgį arba lygins tave su kitu vyru. Svarbu žinoti, kad žmona taip pat tavęs nekontroliuos. Jai bus reikalingas tavo dalyvavimas, rankos laikymas, padrąsinimai ir praktinė pagalba.

Neabejotina, kad po pasiruošimo gimdymui išgyvensi šį procesą daug lengviau negu tikėjai. Mūsų ilgametė patirtis teigia, kad net ir tie vyrai, kurie nebuvo pasirengę dalyvauti gimdyme, po pasiruošimo išreiškė teigiamas emocijas apie gimdymą. Kai kurie iš jų netgi sakė, jog pasiruošimas ir dalyvavimas gimdyme turėtų būti privalomas, nes šis procesas jiems suteikė nepaprastai daug nė su kuo nepalyginamų teigiamų emocijų, jie pasijautė daugiau pasitikintys savimi, lengviau reagavo į pogimdyminius rūpesčius. Pagaliau, kaip jie teigė, reikia ne „dalyvauti“ ar „stebėti“ gimdymą, o aktyviai padėti žmonai. Ir iš tiesų, jų pagalbą visada teigiamai įvertindavo žmonos. „Neįsivaizduoju, kaip būčiau gimdžiusi, jeigu jis man būtų nepadėjęs,“ – po gimdymo prisimindavo jos. Atkreipkite dėmesį, jos sako „padėjęs“, bet nesako, jeigu „dalyvavęs“. O tai yra svarbus skirtumas.

Mūsų Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos patirtis rodo, kad vyrai po kursų lankymo pakeisdavo savo požiūrį ir visi sėkmingai padėdavo savo gimdančioms žmonoms. O svarbiausia – jų nepaprastai malonūs, įspūdingi prisiminimai, apie kuriuos jie pasakoja ypač emocingai.

Lankymasis nėštumo metu pas gydytoją kartu su žmona, pasiruošimo kursai, aktyvus dalyvavimas gimdyme, virkštelės perkirpimas ir tik ką gimusio nuogo vaiko palaikymas rankose – tai neišdildomi momentai, kurie kiekvienam būsimam tėčiui palieka nepakartojamus įspūdžius visam gyvenimui, stiprina šeimos santykius, vaiko ir tėvo ryšį.

Baimės, kurias jaučia vyras

semet7a07

Vyras gali jausti vis stiprėjančią baimę, kai nėštumas artėja į pabaigą, Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Vyras gali jausti vis stiprėjančią baimę, kai nėštumas artėja į pabaigą. Mūsų mokyklos vyrų apklausa parodė, kokios baimės kamuoja būsimus tėčius artėjant gimdymui.

* Ar aš norėsiu dalyvauti gimdyme?

* Ar aš tikrai subrendęs būti tėčiu?

* O gal aš išmesiu vaiką?

* Ar užteks man laiko skirti vaikui?

* Ar neiširs tie santykiai su žmona, kurie susiformavo iki vaiko pasirodymo?

* Ar aš prarasiu laisvę?

* Ar sugebėsiu aprūpinti šeimą?

* Kaip aš elgsiuosi, kai vaikas verks?

* Ar aš būsiu geras tėtis?

Pakalbėk su žmona apie savo nuogąstavimus. Galbūt ji pati nepanorės tavo dalyvavimo gimdyme (tarp mūsų paruoštų šeimų tokių atvejų nebuvo). Kai kurias moteris sunkiomis minutėmis dirgina vyro dalyvavimas ir jo elgesys. Todėl tik sukaupęs pakankamai informacijos spręsk, ar dalyvauti gimdyme. Iš patirties galiu pasakyti: jeigu lankysi pasiruošimo gimdymui kursus, kur kalbama ir apie vyrus, tau galvoti nereikės – atsakymas ateis savaime. Nesivadovauk emocijomis ir nepasiruošusių draugų bei pažįstamų pasakojimais.

Nuspręsdamas atmink, kad pirmoje vietoje turėtų būti meilė, dėmesys ir rūpestis tiek žmonai, tiek ir jūsų mažyliui.

Kad vyras dalyvautų gimdyme, labai svarbu:

Moters noras

Abipusis pasiruošimas gimdymui

Darnumas tarp partnerio ir medikų

Palankus požiūris į gimdymo situaciją

Pasitikėjimas savimi, sėkminga gimdymo baigtimi

Sugebėjimas suteikti pagalbą

Savo vaidmens supratimas (kompetencija)

Gimdymo proceso žinojimas

Visa tai pasiekiama specialiu pasiruošimu.

Ar gali vyras dalyvauti cezario pjūvio operacijos metu

Kai kurie vyrai tiek jaudinasi dėl savo žmonos ir vaiko sveikatos, kad norėtų dalyvauti ir operacijos metu.

Šiuo metu dauguma mūsų ligoninių neleidžia vyrui dalyvauti operuojant. Tačiau viskas priklauso nuo paties noro. Šiandien, kai cezario pjūvio operacija dažniausiai atliekama su epidūrine nejautra ir moteris išlieka sąmoninga, vyro sėdėjimas šalia jos, švelnūs ir raminantys žodžiai žmonai neapsunkina gydytojų darbo. Tik užgimusį mažylį galima atiduoti į vyro rankas, kad jis parodytų žmonai, o po to išneštų iš operacinės apžiūrai.

Aišku, nereikėtų vyrui stovėti už gydytojų nugarų ir stebėti, kaip jie operuoja.

O jeigu gydytojai kategoriškai pasipriešins vyro dalyvavimui atliekant operaciją, nevertėtų dėl to išgyventi. Būk priešoperaciniame kambaryje ir lauk, kol atneš mažylį. Čia gali kartu su gydytoju jį apžiūrėti. Tai taip pat suteiks daug neišdildomų įspūdžių.

Užsienyje daugelyje gimdymo namų vyrui leidžiama dalyvauti operacinėje cezario pjūvio operacijos metu. Mūsų šalies ligoninėse egzistuojantis draudimas niekuo nepagrįstas. Jeigu vyras yra paruoštas, jeigu pageidauja, jis galėtų būti šalia žmonos. Šį klausimą su gydytoju reikėtų aptarti iš anksto nagrinėjant individualų gimdymo planą.

Mūsų šalyje po truputį daugėja vyrų, dalyvaujančių gimdyme. Tuo tarpu daugelyje šalių gimdymas dviese yra įprastinis reiškinys ir ten greičiau neįprasta, kai vyras atsisako dalyvauti.

Partneris gimdymo metu – tai žmogus, kuris padeda žmonai gimdymo metu tiek psichologiškai, tiek ir panaudodamas visas priemones, kurias kartu nagrinėjo pasiruošimo laiku ir kurios suteikia moteriai daugiau patogumo, mažina diskomfortą. Jis turi būti ir tarpininkas bendraujant su medicinos personalu. Dauguma moterų gimdymo pagalbininku pasirenka savo vyrą, vaiko tėvą arba draugą. Kitos moterys pasikviečia artimą draugę ar giminaitę. O kai kurios moterys nepasitenkina vienu padėjėju. Nepaisant to, kas padės gimdymo metu, kiekvienas turi ruoštis gimdymui, skaitydamas knygas apie gimdymą, lankydamas kartu su moterimi pasiruošimo kursus, mokydamasis masažuoti, atlikti atpalaiduojančius bei kvėpavimo pratimus.

Daugelio gimdymų patirtis patvirtina, kad gimdymas dviese tai idealus variantas tiek šeimyninei porai, tiek ir vaikui.

Apytikrė gimdymo schema

Pirmas gimdymas įprastai tęsiasi maždaug apie 12-14 valandų. Kiti dažniausiai vyksta trumpiau ir tęsiasi apie 8 valandas. Mes atkreipėme dėmesį, kad pasiruošusioms moterims ši trukmė kur kas yra trumpesnė.

Gimdyvės būsenai stebėti sudaryta tipinė gimdymo schema. Gimdymas buvo padalintas į 3 laikotarpius. Tai svarbu žinoti, nes palengvina žmonos bendrą savijautą, paaiškina patogiausią metą, kada vykti į gimdymo namus.

Pirmas gimdymo laikotarpis – gimdos kaklelio atsivėrimas. Kai kurios moterys (ypač tai būdinga mūsų mokyklos paruoštoms) gali nepajusti, kad gimdymas prasidėjo, nes sąrėmiai būna neskausmingi, maudžiančio pobūdžio. Šis laikotarpis baigiasi visišku gimdos kaklelio atsivėrimu iki 10 cm.

Antras – vaiko išstūmimo. Jis baigiasi mažylio gimimu.

Trečias – placentinis. Jo metu gimsta vaiko vieta – placenta.

PIRMAS GIMDYMO LAIKOTARPIS

Pirmoji – paslėpta gimdymo fazė

Ji yra pati ilgiausia ir nėra kankinanti. Šioje fazėje sąrėmiai gali būti nejaučiami arba mažai skausmingi, daugiau maudžiančiojo pobūdžio, besitęsiantys net savaitę. Gimdos kaklelis iki 3 centimetrų gali atsidaryti per dieną ar per 24 val. Šios fazės pabaigoje jūs privalote vykti į ligoninę.

Ką šiuo metu gali jausti moteris?

Skausmus kryžkaulio srityje.

Skausmus pilvo apačioje, kaip mėnesinių metu.

Virškinimo sutrikimus.

Viduriavimą ir deginimo jausmą pilvo plote.

Kraujingas išskyras iš makšties.

Vaisiaus vandenų nutekėjimą.

Emocinės būsenos pakitimus, baimės pojūtį, laukimą ir nerimą.

Kaip gali žmonai padėti šiuo metu

Matuok sąrėmių dažnumą (nuo vieno sąrėmio pradžios iki kito sąrėmio pradžios).

Palaikyk žvalesnę žmonos nuotaiką. Būtinai privalai išlikti ramus ir atsipalaidavęs tiek viduje, tiek išorėje, nes nerimą ir nervinę įtampą gali perduoti žmonai net prisiliesdamas. Kartu su žmona būtinai atlik atpalaiduojančius pratimus, daryk lengvą masažą. Ragink žmoną vaikščioti: buvimas vertikalioje padėtyje skatina gimdymo veiklą.

Jei žmona jaučia didesnį nepatogumą kryžkaulio srityje, paruošk šildytuvą su šiltu vandeniu ir pridėk prie kryžkaulio. Gali padėti ir šaltis.

Pasiūlyk žmonai lengvai užkąsti ir atsigerti.

Primink, kad žmona dažniau pasišlapintų, nes pilna šlapimo pūslė stabdo gimdymo veiklą, sukelia didesnius skausmus.

Šiuo metu neįkainojamas humoro ir ramybės jausmas.

Užimk kuo nors žmoną. Galima garsiai paskaityti, pažiūrėti įdomią laidą per TV arba trumpai pavaikščioti.

Nuo pat gimdymo pradžios ir iki pabaigos galite klausytis muzikos. Ji labai gerai pašalina stresą. Pasiimkite į gimdymo namus įvairaus stiliaus muzikos įrašų (nežinia, kas patiks gimdymo metu!).

Labai gerai padeda aromatų terapija. Iš anksto pasirinkite ir išbandykite aromatinius aliejus ar smilkalus.

Skatink žmoną pamiegoti, jeigu sąrėmiai prasidėjo vėlų vakarą arba naktį.

Sustok ir prilaikyk žmoną, jeigu sąrėmis prasideda einant.

Būtinai padrąsink ją, sakydamas, kad viskas vyksta normaliai, kad ji nepraranda savitvardos.

Mes pastebėjome, kad gimdymui pasiruošusios moterys šios fazės diskomforto dažniausiai nepastebi.

Kokia žmonos padėtis šiuo metu patogiausia

Stovinti, nes ši padėtis padės pagreitinti gimdymą.

Padėtis, laikantis ant vyro rankų, nedaug pasvirus atgal ir atsirėmus į vyrą. Galima sėdėti ant sukamosios ar gimdymo kėdės.

Nereikėtų gulėti ant nugaros. Tai labai nepatogi padėtis įvairiu požiūriu. Ji gali sulėtinti gimdymo eigą. Jeigu norisi atsigulti, reikėtų gultis ant šono, kaskart pasiverčiant ant kito.

Antroji – aktyvi gimdymo fazė

Ši fazė tęsiasi nuo 2 iki 5 valandų. Šioje, daug trumpesnėje fazėje, spazmai tampa ilgesni – iki 40-60 s, stipresni ir dažnesni – kas 3-4 min. Tokiu būdu gimdos kaklelis atsidaro iki 7cm. Ne visų moterų sąrėmiai reguliarūs, tačiau tarp jų atsiranda mažiau laiko poilsiui. Šiuo metu jūs jau turėtumėte būti ligoninėje.

Ką šiuo metu gali jausti žmona

Stiprius sąrėmius, kurių metu sunku kalbėti.

Skausmą kryžkaulio srityje ir šlaunyse.

Augantį nuovargį.

Iš makšties gali pagausėti kraujingų išskyrų.

Gali nutekėti vaisiaus vandenys, jei tai neįvyko anksčiau.

Augantį nerimą bei įtampą.

Įsitikinimą, kad gimdymas vyksta sėkmingai arba, atvirkščiai, nepasitikėjimą savimi ir gimdymo eiga.

Tavo taktika

Tavo vaidmuo dabar ypač svarbus, net jeigu kartais jautiesi nereikalingas. Tu juk visą laiką būni šalia žmonos ir jai padedi tiek fiziškai, atlikdamas masažus, tiek ir psichologiškai ramindamas, padrąsindamas ją.

Išlaikyk ramybę, stebėk, kad žmona nesinervintų.

Stebėk sąrėmius, jiems prasidedant, atlik nuskausminantį masažą.

Atitrauk žmonos dėmesį nuo skausmo, pajuokaudamas arba tarp sąrėmių ką nors papasakodamas.

Gerink žmonos nuotaiką.

Sąrėmių metu kartu su žmona atlik kvėpavimo pratimus.

Palengvink žmonos savijautą, suvilgęs rankšluostį šaltame vandenyje ir šluostydamas jos veidą.

Padėk žmonai keisti padėtis sąrėmių metu.

Kuo dažniau pagirk žmoną už kantrumą ir primink, kad kiekvienas sąrėmis artina gimdymo pabaigą ir kad greitai jūs pamatysite savo mažylį.

Masažuok pilvą arba kryžkaulio sritį.

Paduok atsigerti ar pačiulpti gabalėlį užšaldytų sulčių.

Palaikyk kontaktą tarp medicinos personalo ir gimdyvės, teiraudamasis apie kiekvieną medikų atliekamą veiksmą.

Sąrėmių metu padėk žmonai sutelkti dėmesį į bet kokį objektą.

Pertraukose tarp sąrėmių padėk žmonai atsipalaiduoti, atlikdamas atpalaiduojantį masažą.

Bučiuodamas žmoną nuolatos ją drąsink, žadink pasitikėjimą savo jėgomis.

Įjunk muziką, kuri tuo metu patiks žmonai.

Ypač reikalingas gimdyvės raminimas ir padrąsinimas. Padėk jai išsaugoti kontrolę sąrėmių metu. Tavo patarimai turi būti trumpi, ramūs, konkretūs.

Jeigu žmona nori vaikščioti, eik kartu, ją prilaikydamas.

Skatink sąrėmių metu daugiau judėti.

Labai gerai, jeigu turėtum iš anksto pasiruošęs masažui šalavijų ir mandarinų aliejaus. Jazminų aliejus, sumaišytas su apelsinų aliejumi, padės grąžinti žmonai pasitikėjimą savimi ir palengvins kvėpavimą. Meilės ir šilumos atmosferai sudaryt ypač gerai tinka rožių ir snapučio (gandražolės) aliejai. Neignoruokite aromatų terapijos poveikio: jis išties labai efektyvus.

Labai svarbu, kad tu pajustum ir įvertintum, kokią įtampą išgyvena žmona. Gimdymo metu moteris gali net nesuvokti, kiek ji įsitempia. Todėl treniruočių namuose metu turi išmokti vizualiai ir fiziškai įvertinti jos įtampos požymius. Labai svarbu kuo labiau sumažinti įtampą tarp sąrėmių, kad moteris galėtų pailsėti. Jeigu pamatei įtampą, atlik mūsų rekomenduojamus pratimus.

Kad atpažintum žmonos būseną, iš pradžių įvertink ją vizualiai. Ar jos antakiai sutraukti? Ar sukandusi dantis? Ar jos pečiai ir kaklas įsitempęs? Ar ji sulenkia kojų pirštus? Ar spaudžia rankų pirštus?

Po to nustatyk jos fizinės įtampos laipsnį:

 • nustatyk kaklo įtampos laipsnį, švelniai pasukdamas jos galvą nuo šono į šoną;
 • įvertink pečių juostos raumenis, padėdamas rankas ant pečių ir švelniai kreipdamas nuo šono į šoną: įtempti pečiai nejuda, o atpalaiduoti lengvai juda;
 • švelniai pakelk ranką, stipriai laikydamas už alkūnės ir plaštakos. Viršutinė ir apatinė rankos dalis, o taip pat plaštaka turi judėti atskirai, ir tu tai turi pajusti;
 • jeigu ranka įtempta ir negalima sulenkti arba jeigu žmona pakelia ją pati, ranka yra įtempta. Švelniai nuleisk ranką. Niekada jos nemesk. Tą patį pakartok su kita ranka;
 • įvertink žmonos šlaunų įtampos laipsnį, padėdamas rankas ant dubens ir pajudink juos nuo šono į šoną. Atpalaiduotos šlaunys lengvai juda;
 • pakelk vieną koją, palaikydamas už kelio ir pėdos ir įvertink įtampą. Atpalaiduota koja labai sunki ir jos dalys juda atskirai, kaip ir rankų. Lengvai nuleisk koją. Tą patį pakartok su kita koja.

Jeigu įvertinimo metu pastebėsi neatpalaiduotas kūno dalis, pabandyk vieną iš šių pratimų:

tyliai pakartok: „Atsipalaiduok (atpalaiduok ranką, koją ir pan.)“;

paprašyk žmonos, kad įtemptų tą kūno dalį tiek stipriai, kiek ji gali, o po to lėtai atpalaiduotų, skaičiuodama iki 10;

stipriau krestelėk įtemptą kūno dalį arba sukamaisiais judesiais lengvai pamasažuok;

tegul groja raminanti muzika.

Trečioji – pereinamoji gimdymo fazė

Tai tarpinė fazė tarp pirmojo ir antrojo gimdymo periodo. Gimdyvei ji bus pati sunkiausia ir skausmingiausia. Šiuo periodu labai stiprūs sąrėmiai vyksta kas 2-3 min. ir trunka 60-90 s. Moteriai kartais atrodo, kad ji niekad neišsivaduos iš skausmo, nes negali atsipalaiduoti ir pailsėti tarp ilgų sąrėmių. Tačiau nepamirškite, kad ši fazė trumpa, ir gimdos kaklelis šiuo metu atsiveria labai greitai iki 10 cm.

Prasidėjus pereinamajai stadijai, tavo parama ir buvimas šalia yra būtini. Nepalik nė minutei jos vienos, nes ji gali prarasti savitvardą. Primink jai, kad prasidėjo paskutinis etapas, ir gimdymas jau čia pat.

Būk ramus ir pozityviai nusiteikęs.

Nereaguok, jeigu žmona pradės grubiai elgtis su tavimi, šauks.

Skatink žmoną dažniau keisti padėtis.

Nepalik jos ilgesniam laikui.

Sakyk žmonai, kad ji puikiai atrodo.

Atsiradus norui stenėti, praneškite tai akušerei. Jeigu ji neleis stenėti, naudokite anksčiau išmoktą specialų kvėpavimo pratimą.

Jeigu akušerė leis stenėti, paragink žmoną stenėti kiek galima ilgiau vertikalioje padėtyje.

Būtinai stenkis palaikyti su žmona vizualinį kontaktą, ypač jeigu ji pradeda panikuoti arba praranda savitvardą.

Padrąsink sakydamas, kad gimdymas jau baigiasi.

Jeigu žmona pradeda kvėpuoti dažnai ir giliai, padėk jai sustabdyti hiperventiliaciją, pridėjęs jos delnus prie burnos, kad ji įkvėptų iškvėpiamą orą.

Ką daryti, jeigu moteris praranda savitvardą?

Pastebėsi, kad gimdyvė nefiksuoja žvilgsnio, sukioja galvą į visas puses, spaudžia pagalvę, paklodę ar tavo ranką. Sąrėmiui prasidėjus, ji gali nustoti kvėpuoti, pradėti rėkti, bartis. Tai reiškia, kad ji panikuoja. Kad sugrąžintum jai savitvardą, tu turi atsistoti, apimti jos veidą savo rankomis ir, žiūrėdamas į jos veidą, ištarti jos vardą. Priartink savo veidą kiek galėdamas arčiau prie jos veido, ir pabandykite kartu ramiai pakvėpuoti. Jeigu ji šaukia, paprašyk ją geriau padejuoti. Tuo metu tu turi būti tvirtas ir jokiu būdu pats neprarasti savitvardos. Visą situacijos kontrolę tu turi prisiimti pats, o ne medicinos personalas, kuris dažnai siūlys nuskausminamuosius. Primink žmonai, jeigu sąrėmiai tapo ypač skausmingi, vadinasi, gimdymas čia pat, po kelių sąrėmių.

Kad sugrąžintum jai savitvardą, tu turi atsistoti, apimti jos veidą savo rankomis ir, žiūrėdamas į jos veidą, ištarti jos vardą. Priartink savo veidą kiek galėdamas arčiau prie jos veido, ir pabandykite kartu ramiai pakvėpuoti.
Tuo metu, kad sumažintum diskomfortą, pasiūlyk žmonai vonią arba dušą. Ir toliau naudok įvairius anksčiau išmoktus palengvinimo metodus. Atlik akupresūros pratimus, masažuok, pridėk šiltą ar šaltą kompresą. Jeigu jai pradės šalti kojos, užmauk šiltas kojines. Jeigu tuo metu pradės drebėti jos kojos, stipriai masažuok vidinius šlaunų paviršius arba apkabink jos kojas. Jeigu ją pradeda pykinti, palaikyk šaltą kompresą ant kaktos ar ant kaklo. Sakyk jai, kad ji puikiai susitvarko ir nuolat informuok apie gimdymo eigą. Tačiau visų svarbiausia išsaugoti  pozityvų požiūrį.

Ką šiuo metu gali jausti žmona

Stiprų spaudimą kryžkaulio srityje ir tarpvietėje. Šis spaudimas gali sukelti norą tuštintis.

Karščio arba šalčio pojūtį.

Drebulį ir kojų mėšlungį.

Pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą.

Išsekimą.

Dirglumą, nervingumą, silpnumą.

Tavo taktika

Ramink žmoną, sakydamas, kad vaiko gimimas jau čia pat.

Abu aktyviai judėkite.

Neįsižeisk, jeigu žmona atsisakys pagalbos. Tiesiog pabūk šalia ir patylėk.

Neįgrisk jai savo patarimais.

Pagerink žmonos nuotaiką žvilgsniu, prisilietimu.

Sąrėmių metu kartu su žmona atlik kvėpavimo pratimus.

Padėk jai atpažinti sąrėmio pradžią ir pabaigą.

Padėk žmonai atsipalaiduoti pertraukose tarp sąrėmių, atlikdamas atpalaiduojantį masažą.

Primink jai apie ramų, ritmišką kvėpavimą pertraukose tarp sąrėmių.

Pranešk gydytojui, kai atsiras „nepertraukiamų“ sąrėmių.

Paduok žmonai vandens, dažnai nušluostyk jai kaktą ir veidą šaltame vandenyje suvilgytu rankšluosčiu.

Paskatink žmoną pabūti vonioje ar po dušu. Šiuo metu tai ypač gerai padeda.

Kas gali sulėtinti pirmą gimdymo periodą?

Įtempta žmonos psichinė būsena gimdymo pradžioje. Dėl baimės išsiskiria stresinės medžiagos, kurios gali stabdyti gimdos sąrėmius, labai lėtai atsiveria gimdos kaklelis.

Ankstyvas nuskausminamųjų vaistų vartojimas.

Kokie veiksniai gali kur kas padidinti skausmo pojūtį?

Moters vienatvė.

Alkis, troškulys.

Nuolatinės mintys apie skausmą ir jo laukimas.

Nerimas ir baimė sąrėmių metu.

Paniška baimė prieš nežinomybę.

Moters ir ją supančių žmonių nesugebėjimas padėti.

Džiaugsmo stoka.

Kokie veiksniai gali sumažinti skausmą?

Artimų žmonių aplinka ir jų pagalba.

Poilsis ir visiškas atsipalaidavimas pertraukose tarp sąrėmių.

Lengvas maistas, sultys, ledo gabalėlio čiulpimas.

Dėmesio nukreipimas nuo skausmo ir mintis apie tai, kad greitai viskas baigsis.

Atpalaiduojamais ir nuskausminamasis masažai, kvėpavimo pratimai.

Mintys apie gimstantį mažylį.

Gimdymo proceso išmanymas ir aktyvus dalyvavimas jame.

Pokalbis su mažyliu sąrėmių metu, jo raminimas ir mintis, kad jam taip pat sunku.

ANTRASIS GIMDYMO PERIODAS

Šiuo gimdymo periodu moteris privalo sukaupti paskutines jėgas ir padėti gimti savo vaikui. Gimdos kaklelis jau atsivėrė iki galo. Dabar atsiranda noras stenėti – stangos. Tai užims vidutiniškai maždaug nuo 0,5 iki 1 val. Tačiau šis gimdymo periodas gali užtrukti keletą valandų arba tik 10 min., nes priklauso nuo moters pasiruošimo.

Stangos šiuo periodu trunka nuo 60 sek iki 90 s, kas 2-5 min. Kartais būna sunku nustatyti tarpus tarp sąrėmių.

Ką šiuo metu gali jausti žmona

Stiprų norą tuštintis.

Nelauktą jėgų antplūdį arba, atvirkščiai, bejėgiškumą ir nuovargį.

Spaudimą į tiesiąją žarną.

Kraujingų išskyrų pagausėjimą.

Tempimo, deginimo arba dilgčiojimo pojūtį makštyje.

Nerimą ir susijaudinimą.

Kančių pabaigos, o ne mažylio pasirodymo laukimą.

Pykinimą, vėmimą, drebulį, šalčio krėtimą, šaltą prakaitą.

Tavo taktika

Šiuo laikotarpiu gali padėti žmonai tiek psichologiškai, tiek ir fiziškai.

Padėk surasti žmonai patogiausią stūmimo padėtį. Geriausia padėtis yra vertikali. Jeigu ji guli ant gimdymo lovos, pakelk ją už pečių iki sėdimosios padėties.

Kartu su žmona teisingai kvėpuok ir imituok stūmimą.

Neleisk žmonai prarasti savitvardos.

Padėk žmonai atsipalaiduoti ir pailsėti per trumpas pertraukas.

Suteik emocinę paramą – ji šiuo metu labai svarbi.

Palaikyk gerą žmonos nuotaiką.

Kalbėk žmonai švelnius žodžius: jie dabar gali būti jai labai svarbūs.

Padėk žmonai, pridėjęs šaltu vandeniu suvilgytą rankšluostį prie kaktos, kaklo ir pečių. Paduok gabalėlį ledo čiulpimui arba suvilgyk vandeniu lūpas.

Padėk stangintis vertikalioje padėtyje, palaikydamas ją už pažastų ar tupint.

Informuok žmoną apie gimdymo eigą. Laikyk jai už rankos.

Stebėk, kad būtų atpalaiduoti žmonos žandikauliai. Juos atpalaidavus, atsipalaiduoja dubens dugno, tarp jų ir tarpvietės, raumenys.

Nuolat kartok jai, kad ji puikiai viską atlieka.

Vaikui gimus, stebėk, ar laukiama, kol nustos pulsuoti virkštelė.

Nustojus pulsuoti virkštelei, nepamiršk ją nukirpti.

Būtinai pakelk, palaikyk minutėlę mažylį ir vėl paguldyk mamai ant krūtinės.

Stebėk, kad vaikas gulėtų ant krūtinės ne mažiau 1,5-2 valandų.

Nepamiršk, prieš aprengiant mažylį, užmauti jam vilnones kojinytes.

Iškart po vaiko gimimo, jūs galite išsaugoti kraują iš placentos. Kraujas, paimtas iš virkštelės, turi daug kamieninių ląstelių, kurios gali būti vėliau panaudojamos daugeliui, ypač piktybinėms ligoms gydyti. Išsamiau apie tai jums galite paaiškinti gydytojas, dar jums aptariant gimdymo planą.

TREČIASIS GIMDYMO PERIODAS

024

Olesios Michalovskajos nuotr. www.michalovskaja.com

Šiuo periodu moteris jaučia palengvėjimą ir laimę. Ant jos krūtinės guli mažylis ir pirmą kartą savo gyvenime čiulpia krūtį. Šiuo metu stiprėja įgimtas ryšys tarp motinos ir vaiko. Liko tik pagimdyti vaiko vietą – placentą.

Ką tuo metu gali jausti žmona

Švelnius sąrėmius, kurie tęsiasi apie 1 minutę. Kai kurios moterys tai gali net nepastebėti.

Didelį nuovargį arba, atvirkščiai, jėgų antplūdį.

Troškulį arba alkį.

Stiprų drebulį.

Palengvėjimą.

Pagyvėjimą ir norą kalbėtis.

Atsakomybę dėl vaiko.

Naujo ryšio su vaiku pojūtį.

Labai retai – atitolimą nuo vaiko, gailestį sau (ypač po sunkaus gimdymo).

Skausmą siuvant tarpvietę.

Vyro taktika

Išreikšk žmonai meilę ir pripažinimą, pabučiuok ją ir padėkok už mažylį.

Pagirk, kokia šauni ji buvo viso gimdymo metu.

Palaikyk ilgiau vaiką ant rankų.

Jeigu pageidaus, duok žmonai atsigerti sulčių.

Jeigu abu pageidaujate, užfiksuok fotokameroje pagrindinius momentus, ypač po gimdymo, kai mažylis gulės ant žmonos krūtinės.

Paprašyk gydytojo, kad nufotografuotų jus trise.

Atkimšk šampano butelį, pažymėti šį reikšmingą įvykį.

Žmogaus gyvenime nėra įspūdingesnio įvykio negu Mažylio atėjimas į pasaulį. Pažvelkime į šiuolaikinį gimdymą mylinčiomis akimis ir patirsime šeimos džiaugsmą. Gimdymas gali tapti ne tik fiziologijos, bet ir Žmogaus didžiosios Kūrybos  šedevru. Gimdymas – tai stebuklas. Juk kiekvienas gimdymo proceso reiškinys – tai būtina, labai tiksliai Gamtos sureguliuoto sudėtingo mechanizmo detalė, be kurios visa sistema gali žlugti. Joks mokslas dar nežino prigimties tų jėgų, kurios taip harmoningai sukūrė šią naują gyvybę, tik ką pasirodžiusią iš motinos įsčių.

Akušeris ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas Romualdas Šemeta (tel. 8*687 64757)

„Mamos žurnalas“Susiję straipsniaiŽymos: ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 + = dešimt

Kitos temos: