
Besilaukiančiai moteriai didelė laimė, kai ji gali atsiremti į vyrą, sugebantį ja pasirūpinti, kai jai nereikia visų sunkumų nugalėti pačiai. Moteris, kuri jaučiasi esanti mylima, kartu jaučiasi ir sveika, kartu su ja sveikesni būna ir jų vaikai, nes šis gerovės jausmas vaikui persiduoda. Skaitykite nėščiųjų guru Romualdo Šemetos patarimus, kaip turi elgtis vyras gimdyme.
Dalyvauti gimdyme ar ne?
Kai kurie būsimi tėčiai nori matyti (ir net filmuoti) mažylio atėjimo į pasaulį procesą, kitus gąsdina vien mintis apie dalyvavimą gimdymo metu.
Moters norai taip pat būna įvairūs: vienoms gimdymo metu gyvybiškai būtina, kad šalia būtų artimas žmogus, kitos teigia, kad nesugebės atsipalaiduoti (arba, atvirkščiai, susikaupti) dalyvaujant partneriui. Dar kitos poros į gimdymą žiūri kaip į ypatingos rūšies išbandymą, kurį būtina išgyventi abiem kartu.
Ruošiantis gimdymui, reikėtų aptarti įvairias galimybes. Mūsų daugiametė patirtis (virš 3 tūkstančių paruoštų porų) įrodo, jog jeigu vyras paruoštas gimdymui, jam nekyla jokių abejonių dėl dalyvavimo jame. Dalis moterų nenori, kad vyras dalyvautų gimdyme dėl to, kad gimdymo vaizdas neva gali sutrikdyti seksualinį gyvenimą, kad vyras gali pasibjaurėti ja, matydamas kitokios būsenos. Man tokie teiginiai keisti ir visiškai nesuprantami: į pasaulį ateina jų laukta nauja gyvybė, tad kas gi šiame procese yra pasibjaurėtino? Mūsų mokyklą lankiusiems vyrams mes pateikėme panašius klausimus, norėdami sužinoti jų nuomonę. Jie visi, atsakydavo, jog tuo metu jie labiau stengėsi kuo daugiau padėti, palengvinti savo žmonai. Aišku, jeigu vyras visiškai nepasiruošęs dalyvauja gimdyme, kaip dar dažnai pasitaiko, jis negali galvoti, kaip padėti, nes nežino. Jis tuo metu tik stebi, kas vyksta.
Kartais galima išgirsti nuomonę, kad vyro dalyvavimas gimdyme gali būti santykių šeimoje pablogėjimo priežastis. O gal poros santykiai ir taip jau buvo kritiškos būsenos? Ir antra – vyras nebuvo pasiruošęs dalyvauti žmonos gimdyme, nesuprato savo vaidmens tiek žmonos, tiek mažylio atžvilgiu.
Pirmas pagalbininkas bus mama, toliau – vyras ar kiti artimieji ir po to, jeigu reikia, gydytojas arba akušerė.
Šalia turi būti savas žmogus

Apie vyro pasiruošimą gimdymui vertėtų pakalbėti detaliau. Kursų lankymas, literatūros skaitymas, vaizdajuosčių peržiūra – visa tai suteikia vyrui žinių apie tai, kas vyksta gimdymo metu, apie jo vaidmenį. Praktika rodo, kad tie vyrai, kurie ignoravo tokį pasiruošimą, labai dažnai ne tik nepadėdavo žmonai, bet net ir trukdė.
Tyrimai parodė, jog gimdančios moterys su pasirengusiu vyru jaučia mažiau sunkumų: pats gimdymas tampa trumpesnis, mažiau komplikacijų, mažiau pogimdyminių nuotaikų kaitų. Manoma, kad gerai paruošto, rūpestingo žmogaus buvimas sumažina streso hormonų kiekį, kurie nepalankiai veikia gimdymo eigą.
Vyro dalyvavimas gimdymo metu ypač svarbus moteriai su aukšta rizika, priešlaikinio gimdymo metu arba atliekant cezario pjūvį. Tai ne užgaida, o būtinybė, kad sumažėtų stresas bei komplikacijų rizika. Jeigu vyras negali dalyvauti gimdymo metu, šalia gimdyvės turėtų būti kitas emociškai artimas žmogus: mama, sesuo, draugė.
Labai svarbu iš anksto žinoti, kas bus padėjėjas, nes medicinos personalas turėtų žinoti ne tik moters, bet ir jos padėjėjo poreikius. Juk gali būti, pavyzdžiui, kad vyras, sergantis cukralige, gimdymo metu padėdamas žmonai užmirš ir valgį, ir vaistus. Kiekviena pora yra unikali ir turi savo ypatumų, savų problemų.
Jeigu vyras planuoja dalyvauti gimdyme, visų pirma jam reikia paaiškinti, kad jis bus ne įprastinis stebėtojas, o padėjėjas.
Todėl būtina, kad jis sukauptų kuo daugiau informacijos ir apie nėštumą, ir apie gimdymą. Vyras turėtų žinoti, kad iš jo nebus reikalaujama padėti gydytojui arba akušerei. Jo dalyvavimas gimdyme turi vienintelį tikslą – fiziškai, psichologiškai ir emociškai padėti žmonai, o po to pasidalinti su ja vaiko gimimo džiaugsmu. Pastebėta, kad jeigu šalia gimdančios moters yra stipriai išsigandęs arba ypač susijaudinęs asmuo, sunkiai ir ilgai atsidaro gimdos kaklelis, gimdymo procesas komplikuojasi ir užsitęsia.
Patarimai vyrams prieš einant į gimdymą

Baimės pojūtį prieš gimdymą išgyvena beveik visi vyrai. Jeigu jie nelankė kartu su žmona pasiruošimo kursų ir nežino, kaip jam reikia elgtis, gimdymo metu jie gali blogai pasijausti. Todėl, prieš tai, kai nuspręsi dalyvauti gimdyme, įsiklausyk į šiuos patarimus.
- Būtinai išklausyk nėščiųjų mokykloje atitinkamą pasiruošimo kursą. Paskaityk literatūros, pažiūrėk filmų apie gimdymą. Kai su žmona norėsite lankyti pasiruošimo kursus, iš anksto pasiteirauk, ar juose ruošiami ir vyrai. Kai kuriuose kursuose rengiamos tik moterys. Po kursų būtinai įvertink, ar susidarei tinkamą gimdymo vaizdą, ar aiški tavo paskirtis.
- Pasistenkite iš anksto su žmona apsilankyti ligoninėje, kad pasirinktumėte vietą gimdyti ir susipažintumėte su aplinka.
- Pakalbėk su draugais, kurie lankė pasiruošimo kursus ir po to dalyvavo gimdyme. Jie sugebės pateikti reikalingų patarimų, nes patys kažkada taip pat bijojo, tačiau vėliau sėkmingai gimdė kartu. Nediskutuok su tais pažįstamais ar draugais, kurie nelankė pasiruošimo mokyklos, o dalyvavo gimdyme. Jų pasakojimas ir įspūdžiai tikrai nenuteiks pozityviai, greičiau gali išvesti iš pusiausvyros. Jie – ne pavyzdys, kaip reikia elgtis. Dauguma pasiruošusių vyrų tau pasakys, kad dalyvavimas gimdyme – tai pačių įvairiausių emocijų škvalas. Tai susijaudinimas ir pasididžiavimas, liūdesys ir baimė, dirglumas, panika ir visiška ramybė. Tačiau visi pasiruošę vyrai tau pasakys, kad jie nė už ką nepraleistų šio įvykio ir dalyvautų dar sykį.
- Atmink, kad gimdyme privalai ne dalyvauti ar stebėti, kaip gimdo žmona, tačiau kartu su ja gimdyti. Reikiamos pagalbos įgūdžių išmoksi, lankydamas pasiruošimo kursus.
- Jeigu dėl kokių nors priežasčių nelankei pasiruošimo kursų, nežinai, kaip reikia elgtis gimdymo metu, geriau gimdyme nedalyvauk, nes yra pavojus, kad žmona gali sunkiai ir ilgai gimdyti.
- Užsiimk savišvieta. Vaiko gimimas daugeliui žmonių atrodo paslaptingas, bauginantis procesas. Skaityk knygas apie tai. Kuo daugiau žinosi, kas laukia ateityje, tuo labiau pasitikėsi savimi.
- Aptark savo jausmus su žmona. Ji nori žinoti, ką jauti prieš eidamas į gimdymą, ko tikiesi. Tačiau šiame pokalbyje būk ypač jautrus.
- Įsiklausyk į žmonos išankstinius pageidavimus, ko ji norėtų iš tavęs gimdymo metu. Galbūt jos pageidavimai kol kas nesiderina su tavo planais, galbūt tau trūksta papildomos informacijos. Tokiais klausimais pasidomėk pasiruošimo gimdymui mokykloje. Pageidautina, kad galėtum patenkinti žmonos norus, nes priešingu atveju ji gimdymo metu dėl to gali jausti diskomfortą.
- Kartu su žmona mokykis atpalaiduojančių pratimų. Laukiant gimdymo tai padės pašalinti ar sumažinti nerimą, įtampą.
- Nežiūrėk į gimdymo procesą kaip į egzaminą, nes būsi sau be pagrindo reiklus, o atsiradus kokioms nors nesėkmėms, prisiimsi didelę dalį kaltės. Negalvok, kad gydytojas ir akušerė vertins kiekvieną tavo poelgį arba lygins tave su kitu vyru. Svarbu žinoti, kad žmona taip pat tavęs nekontroliuos. Jai bus reikalingas tavo dalyvavimas, rankos laikymas, padrąsinimai ir praktinė pagalba.
Neabejotina, kad po pasiruošimo gimdymui išgyvensi šį procesą daug lengviau negu tikėjai. Mūsų ilgametė patirtis teigia, kad net ir tie vyrai, kurie nebuvo pasirengę dalyvauti gimdyme, po pasiruošimo išreiškė teigiamas emocijas apie gimdymą.
Kai kurie iš jų netgi sakė, jog pasiruošimas ir dalyvavimas gimdyme turėtų būti privalomas, nes šis procesas jiems suteikė nepaprastai daug nė su kuo nepalyginamų teigiamų emocijų, jie pasijautė daugiau pasitikintys savimi, lengviau reagavo į pogimdyminius rūpesčius. Pagaliau, kaip jie teigė, reikia ne „dalyvauti“ ar „stebėti“ gimdymą, o aktyviai padėti žmonai. Ir iš tiesų, jų pagalbą visada teigiamai įvertindavo žmonos. „Neįsivaizduoju, kaip būčiau gimdžiusi, jeigu jis man būtų nepadėjęs,“ – po gimdymo prisimindavo jos. Atkreipkite dėmesį, jos sako „padėjęs“, bet nesako, jeigu „dalyvavęs“. O tai yra svarbus skirtumas.
Mūsų Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos patirtis rodo, kad vyrai po kursų lankymo pakeisdavo savo požiūrį ir visi sėkmingai padėdavo savo gimdančioms žmonoms. O svarbiausia – jų nepaprastai malonūs, įspūdingi prisiminimai, apie kuriuos jie pasakoja ypač emocingai.
Lankymasis nėštumo metu pas gydytoją kartu su žmona, pasiruošimo kursai, aktyvus dalyvavimas gimdyme, virkštelės perkirpimas ir tik ką gimusio nuogo vaiko palaikymas rankose – tai neišdildomi momentai, kurie kiekvienam būsimam tėčiui palieka nepakartojamus įspūdžius visam gyvenimui, stiprina šeimos santykius, vaiko ir tėvo ryšį.
Baimės, kurias jaučia vyras

Vyras gali jausti vis stiprėjančią baimę, kai nėštumas artėja į pabaigą. Mūsų mokyklos vyrų apklausa parodė, kokios baimės kamuoja būsimus tėčius artėjant gimdymui.
* Ar aš norėsiu dalyvauti gimdyme?
* Ar aš tikrai subrendęs būti tėčiu?
* O gal aš išmesiu vaiką?
* Ar užteks man laiko skirti vaikui?
* Ar neiširs tie santykiai su žmona, kurie susiformavo iki vaiko pasirodymo?
* Ar aš prarasiu laisvę?
* Ar sugebėsiu aprūpinti šeimą?
* Kaip aš elgsiuosi, kai vaikas verks?
* Ar aš būsiu geras tėtis?
Pakalbėk su žmona apie savo nuogąstavimus. Galbūt ji pati nepanorės tavo dalyvavimo gimdyme (tarp mūsų paruoštų šeimų tokių atvejų nebuvo). Kai kurias moteris sunkiomis minutėmis dirgina vyro dalyvavimas ir jo elgesys. Todėl tik sukaupęs pakankamai informacijos spręsk, ar dalyvauti gimdyme. Iš patirties galiu pasakyti: jeigu lankysi pasiruošimo gimdymui kursus, kur kalbama ir apie vyrus, tau galvoti nereikės – atsakymas ateis savaime. Nesivadovauk emocijomis ir nepasiruošusių draugų bei pažįstamų pasakojimais.
Nuspręsdamas atmink, kad pirmoje vietoje turėtų būti meilė, dėmesys ir rūpestis tiek žmonai, tiek ir jūsų mažyliui.
Kad vyras dalyvautų gimdyme, labai svarbu:
Moters noras
Abipusis pasiruošimas gimdymui
Darnumas tarp partnerio ir medikų
Palankus požiūris į gimdymo situaciją
Pasitikėjimas savimi, sėkminga gimdymo baigtimi
Sugebėjimas suteikti pagalbą
Savo vaidmens supratimas (kompetencija)
Gimdymo proceso žinojimas
Visa tai pasiekiama specialiu pasiruošimu.
Ar gali vyras dalyvauti cezario pjūvio operacijos metu

Kai kurie vyrai tiek jaudinasi dėl savo žmonos ir vaiko sveikatos, kad norėtų dalyvauti ir operacijos metu.
Šiuo metu dauguma mūsų ligoninių neleidžia vyrui dalyvauti operuojant.
Tačiau viskas priklauso nuo paties noro. Šiandien, kai cezario pjūvio operacija dažniausiai atliekama su epidūrine nejautra ir moteris išlieka sąmoninga, vyro sėdėjimas šalia jos, švelnūs ir raminantys žodžiai žmonai neapsunkina gydytojų darbo. Tik užgimusį mažylį galima atiduoti į vyro rankas, kad jis parodytų žmonai, o po to išneštų iš operacinės apžiūrai.
Aišku, nereikėtų vyrui stovėti už gydytojų nugarų ir stebėti, kaip jie operuoja.
O jeigu gydytojai kategoriškai pasipriešins vyro dalyvavimui atliekant operaciją, nevertėtų dėl to išgyventi. Būk priešoperaciniame kambaryje ir lauk, kol atneš mažylį. Čia gali kartu su gydytoju jį apžiūrėti. Tai taip pat suteiks daug neišdildomų įspūdžių.
Užsienyje daugelyje gimdymo namų vyrui leidžiama dalyvauti operacinėje cezario pjūvio operacijos metu. Mūsų šalies ligoninėse egzistuojantis draudimas niekuo nepagrįstas. Jeigu vyras yra paruoštas, jeigu pageidauja, jis galėtų būti šalia žmonos. Šį klausimą su gydytoju reikėtų aptarti iš anksto nagrinėjant individualų gimdymo planą.
Mūsų šalyje po truputį daugėja vyrų, dalyvaujančių gimdyme. Tuo tarpu daugelyje šalių gimdymas dviese yra įprastinis reiškinys ir ten greičiau neįprasta, kai vyras atsisako dalyvauti.
Partneris gimdymo metu – tai žmogus, kuris padeda žmonai gimdymo metu tiek psichologiškai, tiek ir panaudodamas visas priemones, kurias kartu nagrinėjo pasiruošimo laiku ir kurios suteikia moteriai daugiau patogumo, mažina diskomfortą. Jis turi būti ir tarpininkas bendraujant su medicinos personalu. Dauguma moterų gimdymo pagalbininku pasirenka savo vyrą, vaiko tėvą arba draugą. Kitos moterys pasikviečia artimą draugę ar giminaitę. O kai kurios moterys nepasitenkina vienu padėjėju. Nepaisant to, kas padės gimdymo metu, kiekvienas turi ruoštis gimdymui, skaitydamas knygas apie gimdymą, lankydamas kartu su moterimi pasiruošimo kursus, mokydamasis masažuoti, atlikti atpalaiduojančius bei kvėpavimo pratimus.
Daugelio gimdymų patirtis patvirtina, kad gimdymas dviese – tai idealus variantas tiek šeimyninei porai, tiek ir vaikui.
Akušeris ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas Romualdas Šemeta (tel. 8*687 64757)
„Mamos žurnalas“