Žmonos nėštumo metu dauguma sutuoktinių išgyvena nuotaikų kaitą. Jeigu žmona jaučiasi pakylėta ir džiaugsminga, tai vyras labai dažnai tuo metu gali jausti depresiją, ir atvirkščiai.
Šiuo metu psichologai pataria atkreipti dėmesį į vyro psichinę sveikatą. Nors jis ir nenešioja vaiko, tačiau užjaučia savo žmoną ir gali išgyventi daug priešgimdyminių požymių, kurie būdingi nėščiai žmonai. Gali būti, kad sutuoktiniams prireiks psichologo pagalbos.
Kaip įveikti depresijos būseną?
Pirmiausia, nepasiduok niūrioms mintims, nes objektyvių priežasčių dažniausiai tam nėra. Pasistenk persijungti nuo savo problemų į žmonos problemas. Tokiu būdu tavo blogos emocijos taps antraeilės ir tavęs taip nekamuos.
Neužsidaryk savyje. Aptark savo pojūčius su žmona. Jeigu ji labai susirūpinusi savimi bei vaiku ir neteikia reikiamo dėmesio tavo problemoms, pakalbėk su draugu, kuris nesenai tapo tėvu arba su savo tėvu.
Jokiu būdu neieškok išsigelbėjimo alkoholyje ar narkotikuose. Yra žinoma, kad jie gali sustiprinti depresiją ir nuotaikos svyravimus.
Pradėk sportuoti arba prisiversk reguliariai atlikti fizinius pratimus.
Naudok sveikatą stiprinančias vandens procedūras: dušą, šiltas žolelių vonias, pirtį, apsitrynimus ar apsipylimus šaltu vandeniu.
Kai kurie vyrai, gelbėdamiesi nuo depresijos, padidina krūvį darbe arba stengiasi atlikti sunkų fizinį darbą namuose.
Susipažink su patarimais, kuriuos duoda motinoms, išgyvenančioms depresiją prieš gimdymą.
Jeigu vykdydamas mūsų patarimus ne tik nepajausi palengvėjimo, bet ir pastebėsi, kad depresija auga, ieškok pagalbos pas psichologus ar dvasininkus.
Susierzinimo, dirglumo pojūtis
Aišku, kartais būna sunku iškęsti nėščios žmonos kaprizus ir ašaras be priežasties. Tačiau turi žinoti apie žmonos nuotaikos svyravimus, kurie susiję su hormoniniais pakitimais nėštumo laikotarpiu. Be to, stresas, sukeltas žinios apie nėštumą, dažnai lieka ir toliau. Todėl moteris išgyvena emocijų blyksnius, bejėgiškumo pojūtį. Ir tai gali tęstis net iki gimdymo.
Kaip įveikti dirglumą?
Pasistenk ramiai reaguoti į žmonos elgesį, kaip į galimą būtinybę. Atmink, kad nėštumas nėra nuolatinis reiškinys ir kad žmonos tiek emocinės būsenos, tiek ir jos figūros pakitimai yra laikini.
Sulaikyk dirglumą. Natūralu, kad tai bus nelengva ir kartais tau pasirodys, kad tiesiog tai neįmanoma. Gali pagalvoti: „Ar turi prasmės visos mano pastangos? Ar tai kam nors reikalinga?“ Tavo abejonės išsisklaidys, kai tik pastebėsi, kad žmonos verksmingumas praėjo dėl tavo dėmesio, švelnumo ir glamonių. Juk jeigu moteris sudirgusi, tavo abejingumas jai gali sukelti isteriją.
Privalai būti itin kantrus ir geraširdiškas. Ketvirtą nėštumo mėnesį turėjai pastebėti, kad žmonos nuotaikos nusistovėjo, nes susireguliuoja hormonų lygis. Jei jai dėl neaiškios priežasties liūdna, pasiūlyk savo petį, kad ji 15 minučių paverktų. Tai normalu nėštumo metu. Pamatysi, kaip greitai pagerės žmonos, o kartu ir tavo nuotaika. Paglamonėk ją.
Atmink, kad tu taip pat gali atsidurti depresijos būsenoje ir tau prireiks pagalbos. O vėliau, kai jūsų vaikas paaugs, panaudosi mūsų patarimus jo liūdesiui ir nuotaikos svyravimams įveikti.
Baimė dėl vaiko
Ne tik motinos, bet ir būsimieji tėčiai nerimauja dėl negimusio vaiko sėkmės. Tokia baimė dažniausiai yra be pagrindo, nes moteris ir mažylis yra nuolat gydytojo stebimi. Tik tai nereiškia, kad nieko nedarydamas turi tik laukti vaiko gimimo, įsitikinęs apie sėkmingą nėštumo baigtį. Nuo pat nėštumo pradžios kartu su žmona lankydamas profesionalią nėščiųjų mokyklą, sužinosi daug vertingos informacijos apie tai, kaip reikia elgtis.
Ką vyras gali padaryti dėl geros vaikelio sveikatos?
Pakontroliuok, kaip žmona lankosi pas gydytoją ir atlieka tyrimus. Įsitikink, kad ji gauna tinkamą medicinos priežiūrą nuo pat nėštumo pradžios.
Būtų labai gerai, jeigu į gydytojo apžiūras galėtumėte vykti kartu.
Stebėk, kaip žmona maitinasi. Patark jai prisilaikyti sveikos mitybos. Parodydamas tinkamą sveikos mitybos pavyzdį, lengviau padėsi ir žmonai sveikai valgyti. Tokiu būdu jūsų vaikui bus sudarytos tinkamos sąlygos suformuoti gerą sveikatą.
Uždrausk žmonai vartoti alkoholį, narkotikus ir tabaką. Aišku, jeigu pats visa tai darysi, tuo nepadėsi savo žmonai išsivaduoti nuo kenksmingos priklausomybės.
Gali pasakyti: „Mesti rūkyti? Tai man per didelė auka!“ Pagalvok apie tą auką ir tuos apribojimus, kuriuos patiria tavo mylima moteris tam, kad gimtų jūsų sveikas mažylis.
Žmona privalo būti apsaugota nuo visų gyvenimo nemalonumų. Stebėk, kad ji nepervargtų. Daugiau vakarų praleiskite namuose. Padėk žmonai namų ruošoje. Jai bus malonu, jeigu paimsi dalį jos tradicinių pareigų. Kartu su ja atlik atpalaiduojančius pratimus.
Skaityk literatūrą, skirtą nėščiosioms. Privalai žinoti visus simptomus, kurie rodo galimus sunkumus nėštumo bei gimdymo metu ir pogimdyminiu periodu. Turėdamas žinių ir pastebėjęs pavojingus požymius, galėsi laiku padėti žmonai.
Jeigu atsirastų rimtų problemų dėl žmonos sveikatos, iškviesk gydytoją, net jeigu žmona bus prieš. Ji gali būti perdaug susierzinusi ir realiai neįvertinti situacijos.
Privalai išsakyti žmonai savo nuogąstavimus dėl vaiko sveikatos. Ji savo ruožtu papasakos apie savo nerimą. Kartu aptark problemas ir elgesio taktiką. Tau bus lengviau išvengti nusivylimo. Suvokimas, kad darai viską, ką moki, leis tau ramiai laukti vaiko gimimo. Nors visiškai nusiraminti greičiausiai sugebėsi tik pamatęs sveiką mažylį.
Baimė dėl žmonos sveikatos
Nors šiais laikais nėštumas ir gimdymas nepavojingi, tačiau vis dėlto gali jaudintis dėl jos bei būsimo mažylio sveikatos. Jeigu žmona vykdo visus gydytojo patarimus ir sunkiai neserga, nuogąstavimai visiškai nepagrįsti. Rizikos grupę sudaro tos būsimos motinos, kurios nesinaudoja gydytojo konsultacijomis bei priežiūra, neteisingai maitinasi, vartoja alkoholį ar narkotikus, rūko. O jeigu nori padėti savo žmonai, išlaisvinti ją nuo nuovargio ir ligų, padaryti jos gyvenimą nepavojingą ir ramų, nuramink ją, teigdamas, kad ji gauna visą reikalingą medicininę pagalbą. Prisiimk sau dalį jos rūpesčių, kad žmona galėtų daugiau pailsėti. Suteik jai ir psichologinę pagalbą, kuri dabar labai reikalinga. Atmink, kad nėščia moteris visada yra psichiškai labai pažeidžiama.
Kartais itin jautrūs vyrai taip išgyvena savo nėščios žmonos negalavimus, kad ir patys ima jausti nėštumo požymius: pykinimą rytais, vėmimą, pilvo skausmus, apetito pakitimus, svorio augimą, alkį, mėšlungį kojose, galvos svaigimą, nuovargį ir nuotaikos svyravimus. Šie reiškiniai atsiranda trečią nėštumo mėnesį ir gimdymo metu.
Apie tai, kad nėštumo metu vyrus taip pat galima laikyti „besilaukiančiais“, kalbama daugelyje senovės šaltinių. Pastaruoju metu šie teiginiai patvirtinami mokslininkų tyrimais.
Senai žinoma, kad nėščios moters organizme per 9 mėnesius įvyksta stipri hormoninė „audra“. Auga prolaktino kiekis – hormono, atsakingo už pieno atsiradimą, kortizolio – atsakingo už motinos rūpestį ir dėmesį vaikui, kurį ji dar nešioja ir pagrindinio moters hormono – estradiolio.
Baimė dėl žmonos išorės
Beveik kiekvienas vyras nuogąstauja dėl to, kad po gimdymo jo žmona, turėjusi iki nėštumo gražią figūrą, sustorės, o jos oda taps ne tokia elastinga, kaip anksčiau.
Ši baimė turi pagrindą. Juk oda nėštumo metu ant pilvo pakankamai išsitempia, o žmonos svoris nuolatos didėja. Atrodo, kad ji visam laikui pasiliks su tokiu dideliu pilvu. Jeigu žmona papilnėjo nėštumo metu, gali nuraminti save mintimi, kad tai – dėl jūsų vaiko sveikatos.
Aišku, per didelis svoris neatneš naudos nei motinai, nei vaikui. Jis gali sukelti komplikacijas tiek nėštumo, tiek ir gimdymo metu. Kad žmona nepriaugtų daug svorio, stebėk jos svorio pakitimus nėštumo metu. Vidutiniškai nėštumo metu svoris turėtų padidėti nuo 11 kg iki 15 kg. Jei žmona vartoja kokybišką maistą, jūsų vaikas gaus visas medžiagas, būtinas normaliam vystymuisi ir lengvam gimdymui. O žmona, maitindama vaiką krūtimi, esant tokiam svoriui, sugebės greitai grįžti prie ankstesnės išvaizdos.
Gaila, tačiau ne visi vyrai tai supranta. Kai kurie iš jų „gundo“ žmonas saldumynais, parnešdami juos į namus ir tvirtindami, kad vienas ar kitas torto gabalėlis nepadarys jai žalos.
Privalai tapti atrama ir padėjėju savo žmonai. Saugok žmoną nuo mitybos pagundų. Nepirk be saiko saldumynų. Jeigu pats nori ką nors suvalgyti, kas nerekomenduojama nėščiai moteriai, geriau tai padaryk ne namuose.
Nepradėk moralizuoti. Net jeigu pamatei, kad žmona valgo ką nors neleistino, nekelk skandalo, o ramiai tai pasakyk (pageidautina su humoro gaidele priminti jai apie sveiką mitybą).
Kontroliuok, ar žmona atlieka fizinius pratimus. Jeigu juos atliksite kartu, šie užsiėmimai bus kur kas efektyvesni. Fiziniai pratimai svarbūs ne tik tam, kad išlaikytų gerą žmonos savijautą, tačiau neleidžia didėti ir svoriui.
Paremk žmoną ir jai padėk natūraliai maitinti mažylį. Maitinimas krūtimi sunaudoja daug energijos ir tai padeda reguliuoti svorį.
Po gimdymo mankštinkite vaiką. Tai, tarp kitko, labai gera mankšta ir mamai. Mūsų mokyklos jaunos mamos, mankštinančios savo vaikus, neturi jokių problemų su viršsvoriu po gimdymo.
Baimė dalyvauti gimdyme
Baimės pojūtį prieš gimdymą išgyvena beveik visi tėvai. Todėl, kai nuspręsi dalyvauti gimdyme, įsiklausyk į šiuos patarimus.
Būtinai išklausyk nėščiųjų mokykloje atitinkamą psichologinio pasiruošimo kursą. Perskaityk atitinkamos literatūros ir pažiūrėk filmus apie gimdymą.
Pasistenk iš anksto būtinai apsilankyti ligoninėje, kad pasirinktumėte vietą, kur gimdyti ir susipažintumėte su aplinka.
Pakalbėk su draugais, kurie lankė pasiruošimą ir po to dalyvavo gimdyme. Jie sugebės pateikti tau naudingų patarimų, nes patys kažkada taip pat bijojo, tačiau vėliau sėkmingai gimdė kartu. Nediskutuok su tais pažįstamais ar draugais, kurie nelankė pasiruošimo mokyklos, o dalyvavo gimdyme. Jų pasakojimas ir įspūdžiai tikrai tave nuteiks ne pozityviai, o pripildys baimės, gali išvesti iš pusiausvyros.
Atmink, kad gimdyme privalai ne dalyvauti ar stebėti, kaip gimdo žmona, tačiau kartu su ja gimdyti, jai padėti. Reikiamos pagalbos įgūdžių išmoksi, lankydamas pasiruošimo kursus.
Atmink, kad žmonai labai reikalinga tavo parama gimdymo metu. Nustatyta, kad moteris gimdo daug greičiau ir lengviau, jeigu jai padeda vyras.
Jeigu dėl kokių nors priežasčių nelankei pasiruošimo kursų, geriau gimdyme nedalyvauk, nes yra rizika, kad žmona gali sunkiai ir ilgai gimdyti.
Atmink, kad nepasiruošę vyrai, nelankę specialių kursų, neturėtų dalyvauti gimdymo metu.
Ilgametė mūsų Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos patirtis rodo, kad vyrai, kurie iš anksto net nesiruošė dalyvauti gimdyme, po kursų lankymo pakeitė savo požiūrį ir visi sėkmingai padėjo savo gimdančioms žmonoms. Situacijos supratimas, savo pareigų žinojimas pašalino baimę, išsklaidė mitus apie vyrų silpnumą, suteikė daugiau jėgų.
Apsilankymai pas gydytoją kartu su žmona nėštumo metu, pasiruošimo kursų lankymas, aktyvus dalyvavimas gimdyme, virkštelės perkirpimas ir tik ką gimusio nuogo vaiko palaikymas savo rankose – tai neišdildomi momentai kiekvienam būsimam tėčiui, paliekantys su niekuo nepalyginamus įspūdžius visam gyvenimui. Tai privalo padaryti kiekvienas vyras, besiruošiantis tapti tėčiu.
Romualdas Šemeta, akušeris ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas, tel.: 8*687 64 757
„Mamos žurnalas“