Psichologinis konsultavimas internetu: reali pagalba ar laiko švaistymas?

Psichologė Lina Butkutė

Neretai lietuviai, išvykę gyventi į kitas šalis, susiduria su iššūkiu kaip gauti profesionalią psichologo pagalbą gimtąja kalba. Vietos psichologų paslaugos būna pernelyg brangios. O ir kalbėti apie savo išgyvenimus su svetimšaliu ne visada norisi. Tokiais atvejais tenka ieškoti alternatyvų. Viena tokių – pokalbiai su psichologu internetu.

Konsultuoja psichologė Lina Butkutė

Kas tai yra psichologinis konsultavimas internetu?

Psichologinis konsultavimas internetu yra palyginti naujas reiškinys tiek Lietuvoje, tiek ir kitose pasaulio šalyse. Toks konsultavimas dar kartais vadinamas internetine terapija ar elektroniniu konsultavimu.

Ypatinga čia yra tai, kad terapeutas psichologines konsultacijas ir paramą teikia internetu. Tai gali vykti elektroniniu paštu, internetiniais pokalbiais vaizdo ar audio transaliacijomis, tekstiniais pranešimais arba elektroniniu paštu.

Iš tiesų, bendravimas per atstumą tarp psichikos sveikatos specialisto ir kliento nėra tik paskutinio dešimtmečio naujiena.

Dar Sigmundas Freudas naudojosi laiškais susirašynėjimams su savo klientais. Šiandien yra daugybė svetainių, teikiančių informaciją psichikos sveikatos klausimais. Paskutiniu metu neretai užtinkamos ir mobiliosios programėlės, padedančios spręsti įvairias psichologines problemas.

Kodėl žmonės renkasi tokį bendravimo būdą, o ne tiesiog susitinka su terapeutais jų kabinetuose? 

Turbūt viena svarbiausių priežasčių – paslaugos prieinamumas. Galima bendrauti su specialistu, dirbančiu už šimtų kilometrų. Tai ypatingai aktualu emigravusiems į kitas šalis ar gyvenantiems atokesnėse vietovėse. Nereikėtų pamiršti ir asmenų, kuriems dėl įvairių priežasčių sudėtinga išeiti iš namų (kaip pavyzdžiui, mamoms, auginančioms mažamečius vaikus). Ar tų, kurie daug keliauja ir jų darbo pobūdis suteikia mažiau lankstumo dienotvarkėje. 

Svarbus ir finansinis aspektas. Pokalbis su psichologu iš savo darbo vietos ar namų ne tik sutaupo transporto išlaidas, bet ir laiką. Be to, kai kuriems žmonėms jautrus privatumo klausimas. Jie nenorėtų išeidami iš psichologo kabineto susitikti pažįstamą ar kolegę. Šiuo atveju konsultavimasis internetu yra idealus variantas, sutekiantis maksimaliai saugią anonimišką aplinką.

Ar konsultuojantis su psichologu internetu nenukenčia paslaugos kokybė?

Kartais vis dar pasigirsta abejonių dėl terapijos internetu efektyvumo. Deja, skeptikus tenka nuvilti. Mokslininkų tyrimai rodo, kad abejonės nepagrįstos. Nėra skirtumo, ar jūs nueisite pas psichologą, ar susisieksite su juo interneto pagalba. Jūsų terapijos efektyvumas nuo to nenukentės. 

Konsultavimas internetu yra veiksmingas sprendžiant įvairaus pobūdžio problemas – nuo depresijos, nerimo iki priklausomybės nuo alkoholio (Andrew ir kiti, 2010). Internetu teikiama psichologinė pagalba gali padėti sustiprinti pasitikėjimą savimi ar savivertę.

Tačiau jei jūs ruošiatės spręsti tokius sunkumus kaip priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, sergate psichikos ligomis, ar jus aplanko mintys dėl savižudybės, kontaktas su terapeutu tik per internetą nėra geriausias pasirinkimas. Tokiais atvejais rekomenduojame rinktis tarpinį variantą. Tam tikrą susitikimų skaičių praleisti psichologo kabinete, o likusius – internetu.

Ir pabaigai.

Nors psichologinis konsultavimas internetu niekada nepakeis “gyvo” bendravimo, tai ir nėra tokių paslaugų pagrindinis tikslas. Svarbiausia – atverti naujas galimybes tiems, kuriems psichologo paslaugos kitaip būtų neprieinamos. Psichologai internetu siekia, kad jūs neuždelstumėte spręsti savo problemų ir gautumėte jums tinkamą profesionalią pagalbą tuo laiku ir toje vietoje, kuri jums yra patogiausia.

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


3 + vienas =

Kitos temos: