Devintasis nėštumo mėnuo (33-36 savaitės). Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta tęsia ciklą apie nėštumą.
Vaisiaus vystymasis
Mėnesio pradžioje vaisiaus ilgis pasiekia 42 cm, kūno masė – 2500-2800 g. Šį laiką galima būtų pavadinti svorio priaugimu. Vaisius apetitas padvigubėja, jis jaučia, kad laukia sunkus darbas ateiti į pasaulį. Vaisius kasdien priauga po 28 gramus ir dar toliau auga. Taip sparčiai augti jam padeda placenta, kuri kas minutę praleidžia iki 600 ml kraujo. Jis atsinaujina kas 15 sekundžių. Dėl padidėjusio poodinio riebalinio sluoksnio vaisiaus kūnelis tampa apvalesnis. Tai jam leidžia gerai reguliuoti kūno temperatūrą po gimimo. Išnyksta ankstesnis veido raukšlėtumas. Mažylis daro viską, kas įmanoma, kad užimtų kuo mažiau vietos: jo alkūnės prispaustos prie kūnelio, rankutės sukryžiuotos ant krūtinės, keliukai pritraukti prie pilvuko. Iš tiesų, jam jau labai norėtųsi ištiesti kojas… Kūdikio nagučiai gali būti tokie ilgi, kad jis gims su įdrėskimais.
Kai kurių vaikų visa galvutė padengta gausiais plaukais, kiti plaukų turi visiškai mažai. Berniukams kiaušinėliai nusileidžia į kapšelį.
Stiprėja vaiko skeletas, nors galvutė vis dar lengvai lenkiasi. Oda tampa mažiau raudona.
35-36 savaičių gimę vaikai turi 99 procentus galimybių išgyventi, nes jų plaučiai beveik pilnai subrendę ir kvėpavimo problemas lengva išspręsti.
Atskiras vaiko kūno dalis jau lengva ranka užčiuopti per pilvo sienelę. Tai leidžia lengvai nustatyti, kokios padėties yra vaisius.
Jeigu mažylis žagsi, jūs galite pajusti lengvą lingavimą arba trūkčiojimą. Jūs daugiau nejaučiate jo padėties pasikeitimų, nebent kai kur smūgiuotų kumšteliu ar kojyte. Vietos nėra!
Paskutines ramias dienas jis išnaudoja savo įgūdžiams tobulinti, treniruodamas kvėpavimo ir virškinimo sistemas. Jis jaučiasi jau pakankamai stiprus atlikti šuolį į nežinomybę.
Fiziologiniai pakitimai
Gimda dabar užima beveik visą pilvo ertmę, pasiekdama šonkaulius. Jūs pastebimai pasunkėjote. Vaiko svoris ir padėtis gimdoje pakeičia lygsvaros centrą, dėl to gali skaudėti kryžkaulio srityje. Dabar gimda sveria apie 900-1200 g, jos talpa 4-5 litrai.
Gimdos proporcijos dabar sukelia jums daug nepatogumų:
- jos priekinė pusė remiasi į pilvo sienelę ir ją spaudžia;
- apatinė dalis remiasi į šlapimo pūslę ir tai ypač tampa jautru jai persipildžius;
- užpakalyje gimda spaudžia stuburą ir gali prispausti stambias kraujagysles, dėl to sutrinka kraujotaka ir jums gali staiga pradėti svaigti galva;
- viršuje gimda kelia žarnas ir spaudžia skrandį bei šonkaulius;
- iš dešinės spaudžia kepenis ir tulžies pūslę;
- iš kairės – plonojo žarnyno kilpas.
Retkarčiais gali skaudėti sąnarius, spausti skrandį, kamuoti rėmuo. Gulint horizontalioje padėtyje gali pykinti, nes gimda spaudžia stambiąsias kraujagysles ir trukdo kraujui grįžti į širdį. Todėl šiuo metu patogiausia miegoti ant šono arba remiantis į aukštą pagalvę.
Gali sutrikti miegas. Galite pastebėti išskyras iš krūtų. Tai labai daug baltymų turintis priešpienis – krekenos.
Sumažėja kraujo tūris ir tai jūs jaučiate: nekamuoja karštis, o kojos nejaučia didelio sunkumo.
Artėjant gimdymui gimdos susitraukimai tampa dažnesni, tačiau lieka trumpi ir nereguliarūs. Tai dar ne tikrieji gimdymo sąrėmiai.
Psichologiniai pakitimai
Jūs nekantraujate pamatyti mažylį. Norėtųsi, kad jis gimtų net anksčiau laiko ir jūs pagaliau išsilaisvintumėte nuo didžiulio pilvo ir su juo susijusiais nepatogumais. Tačiau kitą dieną jūs vėl nerimaujate dėl artėjančio gimdymo. Suprantama, kad kupinas nežinomybės gimdymas – rimta nerimo priežastis. Po šiuo konkrečiu nerimu slepiasi kitas, nesąmoningas nerimas: nuogąstavimas vėl pasilikti „viena savo kūne“, po to, kai jūs jį dalinotės su mažyliu. Kuo toliau, tuo labiau motinystė stebina savo sudėtingumu.
Vėl prasideda nuotaikų svyravimai, jūs galite tapti dirgli, nerami. Tai ne visada palankiai veikia jūsų su vyru santykius. Žinodami, kad nuotaikos svyravimai yra visiškai normalus šio periodo reiškinys, jūs ir jūsų artimieji galite lengvai ir supratingai tai išgyventi.
Būsimos motinos elgesys
Artėjant gimdymui gimda pradeda susitraukinėti intensyviau. Susitraukimai imituoja tikrą gimdymo veiklą, ir todėl jums neramu.
Nerimas dažniausiai yra nepagrįstas, tačiau yra keletas atvejų, kurie padidina riziką gimdymo metu:
jei visiškai ar iš dalies atsisakote medicininės kontrolės;
jei būsimieji tėvai serga genetinėmis ir chroninėmis ligomis;
jei motina vartoja alkoholį, narkotikus, rūko;
jei yra daugiavaisis nėštumas
jei moteris nesiruošė gimdymui ir nežino, kaip gimdymas vyksta bei kaip ji turi elgtis gimdymo metu.
Paskutiniuoju nėštumo trimestru reikėtų vengti ilgų ir varginančių kelionių. Kelionėje gali atsirasti priešlaikinio gimdymo pavojų, tuo labiau kad ne visada reikiamu laiku gali būti gydytojas. Šiuo metu nerekomenduojama skristi lėktuvu, skrydžiui reikia jūsų gydytojo leidimo raštu. Reiktų ir žinoti, kad kai kurios aviakompanijos neskraidina nėščių moterų paskutiniais nėštumo mėnesiais.
Jeigu jūs iki šiol vairuojate mašiną, nevažiuokite ilgų atstumų. Sėdėdama už vairo, neužmirškite prisisegti saugos diržą taip, kad viena jo dalis gulėtų žemiau jūsų pilvo, viršutinė dalis – virš gimdos dugno, t.y. kad diržas neliestų gimdos. Ir, pagaliau, jokiu būdu nesugalvokite sėstis už vairo, kai važiuosite gimdyti, prasidėjus gimdymo veiklai.
Nėštumo pabaigoje gali iškilti kai kurių higienos klausimų, pavyzdžiui, ar galima maudytis vonioje, ar tik duše. Jeigu nėštumo eiga normali, jaučiatės gerai, jūs galite maudytis vonioje iki pat nėštumo pabaigos kūno temperatūros vandenyje (maždaug 37 laipsnių).
Gleivių kamštis, esantis gimdos kaklelyje, patikimai apsaugo, kad vanduo nepatektų į gimdą. Vonioje nerekomenduojama maudytis nutekėjus vaisiaus vandenims. Būdamos vonioje ar duše, saugokitės, kad nepaslystumėte, nes jūsų judesiai šiuo metu ne tokie grakštūs, kaip kad buvo anksčiau.
Artėjant gimdymo terminui reikėtų dar rūpestingiau stebėti savo svorį: per savaitę rekomenduojama priaugti ne daugiau kaip 300 g.
Stebėkite išgerto skysčio kiekį: per parą turėtumėte išgerti ne mažiau kaip 1,5 litro. Skysčių perteklius gali sukelti pabrinkimus. Kad mažiau troškintų, apribokite druskos kiekį, visiškai atsisakykite aštraus, rūkyto, kepto maisto, konservuotų produktų. Troškulį malšinkite natūraliomis sultimis ar mineraliniu vandeniu be angliarūgštės.
Vaisiaus aktyvumas
Didėjant nėštumui, palaipsniui mažėja vaisiaus judesių. Nuo 25-40 judesių per valandą lieka tik 20-30. Vaikučiui judėti trūksta erdvės, mažiau yra vaisiaus vandenų.
Neturėtumėte jaudintis dėl to, jeigu vaikas nejuda apie pusdienį. Jis gali tuo metu miegoti. Tačiau jeigu ilgiau vaikas apie save neprimins, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją. Tarp vaisiaus judesių ir jo charakterio tiesioginio ryšio nėra. Dažnai būna, kad vaikai, kurie buvo ypač aktyvūs motinos įsčiose, gimę bus ramūs.
Organizmas ruošiasi gimdyti
2-4 savaites prieš gimdymą nusileidžia gimdos dugnas. Tai rodo, jog vaisiaus galvutė įėjo į dubenį.
Gimdžiusioms moterims tai atsitinka rečiau, nes galvutė įeina į dubenį prasidėjus gimdymui. Nusileidus gimdai, sumažėja plaučių ir skrandžio spaudimas. Nėščioji pasijunta geriau. Tačiau moteris gali nepastebėti nusileidusio gimdos dugno, jeigu jos vaikas visada gulėjo žemai, jeigu jai niekada nebuvo sunku kvėpuoti arba ji nepatyrė pykinimo po valgio.
Specialistai pataria pradėti ruošti krūtis natūraliam maitinimui. Atsargiai masažuokite spenelius, naudokite šiurkštesnį rankšluostį.
Jeigu speneliai plokšti ar įtraukti, reikėtų atsargiai keletą kartų per dieną švariomis rankomis patraukti spenelius, pasukti, pamasažuoti tarp nykščio ir rodomojo piršto. Parduotuvėje galima įsigyti ir specialių antspenių, kurie lengvai ištraukia spenelį. Tokias procedūras atlikite ryte ir vakare, palaipsniui ilginkite laiką. Jeigu ruošdamos spenelius pajusite gimdos susitraukimus, tokias procedūras nutraukite.
Nuotrauka http://michalovskaja.com/
„Mamos žurnalas“
Manau straipsnyje pateikta info nera visiskai tiksli.siuo metu labai daug kalbama apie zibdyma ir jo nauda bei pasiruosima. Zindymo specialistai nerekonenduoja niejaip stimuliuoti kruti kadangi tuo metu issiskiria hormonas oksitocinas kuris gali issaukti prieslaikinius gimdos susitraukimus ir atitinkamai gimdyma.