Kokie plaukų dažai tinka nėščiai moteriai?

plaukai

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Kokie plaukų dažai tinka nėščiai moteriai?

Kodėl praėjus pusmečiui po gimdymo plaukai ima slinkti kuokštais?

Kaip grąžinti jaunos mamos plaukų žvilgesį?

Apie visa tai pasakoja gydytoja dermatologė Gitana Šabūnienė.

Nesuskaičiuojama armija

Suaugusio žmogaus galvos plaukuotoje dalyje yra apie 100 000 – 120 000 plaukų folikulų. Kiekvienam folikului būdinga aktyvaus augimo ir ramybės fazių kaita. Per tokį natūralų ciklą plaukas tame pačiame folikule iškrenta ir vėl atauga.

Skiriamos 3 plauko gyvenimo fazės:

1. Anageno (arba aktyvaus augimo). Ji gana ilga – trunka 2-6 metus. Šioje fazėje yra apie 80-90 procentų žmogaus plaukų.

2. Katageno (tarpinė fazė). Tai plauko involiucijos fazė, trunkanti 2-3 savaites. Katageno fazėje yra apie 2-3 proc. plaukų.

3. Telogeno (arba ramybės). Šioje fazėje yra apie 10-15 procentų plaukų, o ji trunka 3-4 mėnesius. Po to plaukas iškrenta, nes yra išstumiamas naujai augančio plauko. Jei per dieną šukose ar šepetyje lieka nuo 50 iki 100 plaukų, tai normalu.

Plaukai nėštumo metu

Antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestru moters organizmas išskiria daug estrogenų. Šie hormonai skatina pirmąją plauko gyvenimo fazę (ją prailgina), todėl moterys džiaugiasi, kad plaukų tarsi pagausėja, jie tampa stipresni, sustorėja.

Kai vaikučiui keli mėnesiai

Gydytoja Gitana Šabūnienė

Gydytoja Gitana Šabūnienė

Po gimdymo iš prailgėjusios anageno fazės plaukai greit pereina į katageno fazę ir kartu į telogeno. Trečioji fazė – telogeno – trunka apie 3 mėnesius, todėl intensyviai plaukai slinkti pradeda praėjus 6-16 savaičių po gimdymo.

Tada kasdien netenkama žymiai daugiau plaukų. Išsigandusios mamos skundžiasi, kad joms plaukai slenka kuokštais, ypač jei plaukai tamsūs ir ilgi (taip tiesiog labiau pastebimas jų slinkimas, nors nereiškia, kad tamsiaplaukių ar ilgaplaukių plaukai neatsparesni).

Dėl hormoninių pokyčių trečiojoje – telogeno – fazėje būna nebe 10, o žymiai daugiau procentų plaukų. Plaukų slinkimas po gimdymo paprastai trunka apie 3-4 mėnesius. Tai natūralus procesas, todėl moterys tikrai turėtų nusiraminti! Po pusės metų 95 procentai iškritusių plaukų ataugs.

Jeigu plaukai gausiai slenka 6–8 mėnesius, tuomet jau reikėtų susirūpinti – kreiptis į gydytoją. Ilgas slinkimas gali reikšti prasidedančią androgeninę alopeciją (nuplikimą). Plikimas nėra toks pat kaip vyrų – slenka ne atskiros zonos, o difuziškai retėja visos galvos plaukai. Maždaug 5 procentai moterų susiduria su tokia problema. Androgenų kiekis jų kraujyje yra normalus, tačiau genetiškai paveldėta plaukų savybė ypatingai reaguoti net į normalų kiekį cirkuliuojančių androgenų (vyriškų hormonų).

Ypač neabejingos savo išvaizdai turėtų būti moterys, kurios gimdo ne vieną kartą, ir plaukai slenka po kiekvieno gimdymo.

Gydomieji šampūnai?

Jeigu moteris pradėjo plikti, ji būtinai turėtų kreiptis į gydytoją dermatologą, nes kirpėjo patarimai, kaip prižiūrėti plaukus, jau nebepadės. Šampūno paskirtis – palaikyti švarią, sveiką galvos odą, pašalinti pleiskanas. Jis labai trumpai būna ant plaukų (ne ilgiau kaip 2-3 minutes), todėl neturi didelio gydomojo poveikio. Šampūnus geriau rinktis augalinės kilmės. Jei oda jautri, patariama pirkti vaistinėse tuos, kurie labiau tausoja odą, mažiau ją dirgina. Masinės reklamos šampūnai tinka tik sveikai galvos odai.

Ar galima nėščiajai plaukus dažyti?

Dažant cheminiai dažai plauko šaknies nepaveikia. Dažomieji šampūnai ir dažai veikia dalį, esančią virš odos, t. y., plauko tiltą. Juk pastebime, kad kai plaukai atauga, jie vėl būna natūralios spalvos. Todėl laukiant vaikelio plaukus dažyti tikrai galima.

Galbūt tuo metu nepatartina radikaliai keisti spalvos ir naudoti dažų, kuriuose daug vandenilio peroksido. Šviesinant plaukus vandenilio peroksidu, kartais pažeidžiama plauko struktūra, sumažėja blizgesys, elastingumas, stiprumas. Dabar daug augalinių dažų, kurie mažiau pažeidžia plauką. Be to, tokių dažų malonesnis kvapas, nejaučiama aitrių cheminių priedų, nuo kurių gali pradėti pykinti.

Jei moteris buvo įpratusi dažyti iki nėštumo, jei ji turi žilų plaukų, tikrai nereikėtų atsisakyti dažyti plaukų. Kur kas kenksmingiau bus, jei moteris dėl savo išvaizdos jausis nepatogiai.

Stiprinantys preparatai

plaukai

Eglės Gelažiūtės pieš.

Plaukų slinkimas po gimdymo – natūrali būsena, jei moters nėštumas ir gimdymas buvo normalus. Tada specialių priemonių nereikia. Jeigu per gimdymą moteris stipriai nukraujavo ar jai buvo atliktas cezario pjūvis, tada organizme gali trūkti geležies. Plaukų folikulai jautriai reaguoja į šios medžiagos trūkumą. Jei pagimdžius plaukai gausiai slenka, ir žinote, kad sergate mažakraujyste, reikėtų atlikti pakartotinius kraujo tyrimus. Galbūt plaukų slinkimo priežastis – geležies trūkumas, ir jums būtina vartoti geležies preparatų.

Ir nėštumo, ir natūralaus maitinimo metu moteris turėtų pasitarti su savo ginekologu dėl vitaminų ir mineralų vartojimo. Gal jai reikės tam tikrų preparatų, kad organizmas nenusilptų. Jeigu moterį neramina jos plaukų būklė, jai reikėtų kreiptis į specialistus. Moterims stiprus plaukų slinkimas ir atsiradęs plikimas gali sukelti didelių psichologinių išgyvenimų, ir dėl to plaukai dar taps prastesni.

Galvos masažas 

Silpnus ir retus plaukus patariama šukuoti retesnėmis šukomis. Šepečiai turėtų būti tik natūralaus pluošto.

Rekomenduojama du kartus per dieną po 5-10 minučių švelniai, tausojant plaukų šaknis šepečiu šukuoti plaukus.

Netiesa, kad šukuojant šepečiu plaukai dar labiau išjudinami ir pradeda slinkti. Iškrenta ne sveiki, o telogeno fazėje esantys plaukai. Jie vis tiek anksčiau ar vėliau iškris, nes jau netvirtai laikosi folikule. Juk aktyvesnį slinkimą pastebime ne tik šukuodamos, bet ir trinkdamos plaukus. Tai nereiškia, kad trinkti plaukus – kenkia. Tie plaukai iškristų savaime, o šiltas vanduo ir galvos trinkimas paspartina procesą, jie greičiau išjudinami.

Gydomosios procedūros

Masažas, fizioterapinės procedūros pailgina plauko aktyvaus augimo fazę, gerina galvos kraujotaką.

Brangesnė gydymo rūšis – lazerio terapija. Patobulintas lazerinis gydymas – kvantinė terapija. Jos metu plaukų folikulai veikiami lazerio spindulių ir magnetinio lauko. Dėl to gerėja kraujotaka, galvos odos medžiagų apykaita, normalizuojamos riebalinių liaukų funkcijos, atsinaujina pažeistas, nualintas cheminių preparatų, silpnas plaukas. Galima derinti gydomąją kosmetiką su lazerio terapija. Ji rekomenduojama ir normaliems plaukams, kai norima juos atgaivinti.

Kondicionieriai ir kaukės

plaukai

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Daugelio žmonių pamėgta kosmetika nebūtinai tiks jums. Jeigu pradėjus vartoti naujas kosmetikos priemones atsiranda pleiskanų, tokios kosmetikos atsisakykite. Padovanokite pažįstamiems – gal jiems labiau tiks.

Jeigu plaukas sausas, rinkitės tokius kondicionierius ir balzamus, kurių nereikia išplauti. Tokios priemonės maitina plaukus.

Mėgstančios natūralias priemones moterys plaukus stiprinti gali svogūno sultimis. Tačiau paskui gana sunku atsikratyti aštraus ir nemalonaus kvapo.

Be to, natūralios priemonės ne visada veiksmingos. Patartina pirkti profesionaliam naudojimui skirtų kokybiškų plaukų priežiūros produktų – jų galima įsigyti žinomų firmų kosmetikos parduotuvėse, kirpyklose.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsnai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


trys + = 10

Kitos temos: