
Atėjusi žiema – išbandymas ne tik mažųjų sveikatai, bet ir jų plaukams, kurie patiria staigias oro permainas: drėgmę, šaltį, sausą orą. Pasikeitusios oro sąlygos lemia vaiko plaukų būklės prastėjimą – jie pradeda elektrinis, veltis, tampa nepaklusnūs.
Kaip tinkamai reikėtų prižiūrėti vaiko plaukus šaltuoju metų laiku? Pataria „InHair“ parduotuvės specialistė Ramunė Stankevičienė.
Vaikų plaukai visai kitokie nei suaugusiųjų
Ką tik gimusio kūdikio plaukai yra labai ploni ir minkšti – ir tai normalu.
Vaikučiui paūgėjus, tėvai nori, kad plaukučiai sutvirtėtų, taptų vešlūs. Deja, plaukai daugiau apimties ir tvirtumo įgauna tik vaikui sulaukus maždaug 7 metukų, o visiškai susiformuoja paauglystėje.
Todėl tėveliams nereikėtų jaudintis, jei vaiko plaukai yra reti ir plonučiai, jie pamažu stiprės ir vešlės.
Apie būsimus mažylio plaukus galima spręsti ir pagal giminaičių plaukus. Jeigu tėvų, senelių ar net prosenelių plaukai buvo ploni ir reti, vargu ar vaikui bręstant jie pasidarys labai vešlūs ir stori. Genetiškai užkoduotų savybių nepadės sukurti ir jokios plaukų priežiūros priemonės, tačiau jos gali užkirsti kelią plaukų lūžinėjimui ir slinkimui. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamus produktus.
Galvos plovimas šampūnu
Siekiant vaiko plaukus išlaikyti sveikus, reikia juos plauti švelniu šampūnu, kuris nedirgina jautrios galvos odos.
Dažniausiai vaikams skirti šampūnai negraužia akių ir nesukelia alergijos, tačiau labai jautrią odą turintiems vaikams patartina naudoti hipoalerginį šampūną, kurio pH yra neutralus. Toks šampūnas nedirgins nei uoslės, nei galvos odos.
Vaikučiui paaugus, galima naudoti ir plaukų kondicionierių, tačiau juo reikėtų tepti tik plaukų galiukus, nes būtent jiems reikalingas intensyvus drėkinimas. Renkantis kondicionierių, reikia stebėti, kad jo sudėtyje nebūtų aštrių ir odą dirginančių sudedamųjų dalių. Šiuo klausimu geriausia konsultuotis su plaukų specialistu, kuris parinks priemonę pagal individualius poreikius.
Kas kiek dienų plauti galvą
Kūdikiams plauti galvą rekomenduojama kas antrą dieną. Vyresnio amžiaus vaikui taip dažnai plauti nepatartina, kadangi dažnas plovimas skatina galvos odos riebalavimąsi. Tėveliai turėtų stebėti vaiko plaukų būklę. Jeigu vaikas aktyvus, natūralu, jog galvą plauti gali tekti dažniau. Kitu atveju plaukai plaunami, kai praranda purumą, ima riebaluotis. Specialistų manymu, vaiko plaukus pakanka plauti kas 3–4 dienas.
Plaukų plovimui reikia naudoti vėsesnį vandenį ir plaukus muiluoti bent 2 kartus. Po trinkimo juos būtina labai gerai išskalauti, kad neliktų šampūno likučių. Tiek trumpų, tiek ilgų plaukų negalima stipriai trinti rankšluosčiu, kadangi taip plaukas žalojamas. Plaukus reikia sausinti sugertuko principu – uždėjus rankšluostį ant galvos, jį švelniai spausti iš visų pusių ir palaikyti, tik jokiu būdu netrinti ir nevelti šlapių plaukų.
Nerekomenduojama šukuoti drėgnų plaukų, pirmiausiai jiems reikia leisti išdžiūti, tada retomis kuo natūralesnėmis šukomis prašukuoti. Tokia plaukų plovimo ir priežiūros rutina padės plaukus išlaikyti sveikesnius ir stipresnius.

Plaukų džiovinimas ir garbanojimas
Išplovus vaiko plaukus svarbu juos tinkamai išdžiovinti. Tikriausiai nėra tokio plaukų priežiūros specialisto, kuris rekomenduotų vaiko plaukus sausinti plaukų džiovintuvu. Kodėl? Plaukų džiovintuvo srovė labai sausina plaukus, dėl to vėliau oda gali pradėti pleiskanoti, o tai gali atsiliepti tolesniam plaukų augimui.
Jeigu nėra kitos išeities, plaukų džiovinimui patartina rinktis naujos kartos džiovintuvus, kurių išpučiamo oro kiekis ir temperatūra yra reguliuojama, o plaukai džiovinami greičiau. Tokiu būdu plaukas nespėja išsausėti ir yra maksimaliai tausojamas.
Mergaitės dažnai prašo mamų sugarbanoti joms plaukus, bet nuliūsta, kai garbanos greitai išsileidžia. Norint garbanas išlaikyti kaip įmanoma ilgiau, reikia naudoti specialią priemonę plaukų garbanoms formuoti. Tai ypač aktualu šaltuoju metų laiku, nes plaukai yra sausesni, ne tokie paklusnūs, todėl sunkiau formuojami. Parduotuvėse yra įvairių priemonių, sutvirtinančiu šukuoseną, – tai gali būti plaukų kremas, želė ar lakas. Vaikui geriausia naudoti purškiamąją plaukų priemonę, nes ji ne taip stipriai įsigeria į plauką ir lengviau išsiplauna.
Džiovinant ar garbanojant plaukus, būtina naudoti nuo karščio apsaugančias priemones, kurios padengia plauką apsauginiu sluoksniu ir neleidžia jam nudegti. Apsauginėmis priemonėmis reikia tepti tik tiesinamas ir garbanojamas plauko vietas.
Nepaklusnių plaukų priežiūra
Šaltuoju metų laiku plaukai pradeda elektrintis, tampa nepaklusnūs. Jų nepaklusnumą išprovokuoja megztos kepurės, vilnoniai drabužiai ir nepalankus oras. Tokiu atveju plaukus reikia drėkinti švelnios sudėties pieneliu arba plaukų aliejumi. Tinkamai sudrėkinti ir pamaitinti plaukai ne taip elektrinsis ir bus paklusnesni. Renkantis pienelį ar aliejų plaukams, reikia atsižvelgti į vaiko plaukų tipą, jeigu jie greitai riebaluojasi, – drėkinti ir maitinti galima tik galiukus.
Besiveliančius plaukus rekomenduojama šukuoti specialiomis šukomis plastikiniais arba anglies pluošto šereliais, ant jų galima užlašinti nedidelį kiekį švelnaus plaukų pienelio ir iššukuoti.
Renkantis šepetį plaukams, reikia atkreipti dėmesį į šepečių tipą ir paskirtį. Pavyzdžiui, ploniems plaukams labiausiai tinka medinės šukos retais šereliais arba labai minkšti šepečiai, ilgiems ir tankiems – šukos natūraliais šereliais.
Nepaklusniems ir besiveliantiems plaukams šukuoti sukurti specialūs šepečiai be koto, jie būna įvairių spalvų, vaikams labai patinka. Tokių šepečių šereliai pagaminti taip, kad švelniai šukuotų plaukus, jų neveltų ir nepeštų, todėl vaikas nejaučia nepatogumo. Įsigyti galima ne tik įprasto, bet ir kelioninio dydžio šepečius, kuriuos galima įsidėti į kuprinę ar krepšį. Tai bene praktiškiausias ir patikimiausias šepečių tipas tiek šaltuoju, tiek ir šiltuoju metų laiku.
Kaip tinkamai rišti plaukus?
Mergaičių mamoms kyla klausimas, ar įvairūs segtukai, gumytės, standus pynimas nekenkia plaukams. Deja, tiesa tokia – plaukų rišimas siauromis ir standžiomis gumytėmis plaukus žaloja. Suveržus kasą tokia gumyte, plaukai ties ta vieta stipriai spaudžiami, todėl lūžinėja ir šiaušiasi. Jei plaukai nėra ilgi, geriausia nešioti palaidus. Ilgus plaukus vis dėlto geriau rišti, nes jie labiau veliasi, nuolatos liečiasi su drabužiais ir todėl pradeda šakotis ir elektrintis. Norint apsaugoti vaiko plauką, rekomenduojama naudoti į telefono laidą panašias tamprias gumytes. Jos ypatingos tuo, kad pinant kasą plaukai pasiskirsto per visą ilgį ir yra spaudžiami skirtingai, tad mažiau traumuojami.
Jeigu nesate tikros, kokios plaukų priežiūros priemonės geriausiai tinka Jūsų vaiko plaukams ir galvos odai, visuomet galite atlikti galvos odos ir plaukų tyrimą diagnostine kamera. Tai visai paprasta, greitai atliekama procedūra. Diagnostinė kamera lyg per mikroskopą priartina galvos odą: kompiuterio ekrane puikiai matyti plauko storis, kiek iš vieno svogūnėlio išauga plaukų, ar užsikimšę folikulai. Po šios procedūros tampa paprasčiau parinkti plaukų priežiūros priemones ir prižiūrėti tiek vaiko, tiek mamos plaukus.
„Mamos žurnalas“