
Tėvai pastebi, kad mažųjų šeimos narių oda žiemą reikalauja daugiau priežiūros. Nieko nuostabaus, nes ir mes, suaugusieji, jaučiame, kad šildymo sezono metu oda tampa sausesnė, todėl ir jautresnė.
Kas vyksta su oda
Mažiausi šeimos nariai itin jautriai reaguoja į temperatūrų pokyčius. Žiemą išėjus iš šiltos patalpos vaiką pasitinka šalto oro banga, ir atvirkščiai. Tokios sąlygos – didelis stresas odelei: ji ima sausėti, šerpetoti, gali atsirasti alerginių bėrimų, o tai jau uždegimo odoje pradžia.
Žiemos metu uždegiminių odos vietų gali atsirasti net ir drabužiais pridengtose kūno vietose (ypač turint sausą odą), kadangi šaltame ore oda gamina mažiau drėgmės ir tampa sausesnė. Todėl žiemą svarbu ne tik pasirūpinti tinkama vaikučio apranga, bet ir jo odelės priežiūra bei laikytis kai kurių taisyklių.
Bendrieji patarimai, naudingi ne tik mažyliams, bet ir visai šeimai
Vienas iš nepastebimų, tačiau svarbių veiksnių, galinčių lemti odos sveikatą, – kambario oras. Stebėkite drėgmės lygį namuose. Esant itin sausam orui, oda reaguoja neigiamai. Jei vaiko kambarys itin sausas, tai yra papildomas dirgiklis, kuris žiemos metu skatina uždegiminio proceso pradžią: odos sausėjimą, šerpetojimą, paraudimus ir net niežėjimą. Kambarius reikia gerai vėdinti, nes vėdinimas bene geriausiai atkuria oro drėgmę.
Prauskite vaikučius vidutinės temperatūros vandeniu. Dažniausia klaida, kurią daro tėvai žiemos metu, – karštos vonios. Karštesnis nei įprasta vanduo žiemos metu ne padeda vaikui sušilti, o pirmiausia sausina jo odą.
Naudokite švelnius, specialiai kūdikiams pritaikytus prausiklius. Atkreipkite dėmesį į visos naudojamos kosmetikos sudėtį, venkite kvapių ar turinčių alkoholio produktų.
Po maudynių būtinai naudokite odos maitinimui ir drėgmės atstatymui skirtus emolientus/kremus. Vaiką išmaudžius, odą reikia švelniai nusausinti ir masažuojamais judesiais ištepti kremu, kuris ne tik padės išsausėjusiai odai atgauti elastingumą, bet ir mažins joje atsiradusius uždegimo požymius: paraudimą, pleiskanojimą, paburkimą ir visada lydintį niežulį.
Saugokite kūdikio veiduką, kurio odelė žiemą lieka labiausiai pažeidžiama oro temperatūros skirtumų, žvarbos ar kitų neigiamų išorės poveikių ir stresų. Todėl, likus 15–20 minučių prieš išeinant į lauką, patepkite vaiko skruostus, nosį bei kaktą riebiu tepalu, sudarančiu apsauginę plėvelę ant odos. Nepamirškite ir vaiko rankų odos, patepkite plaštakas tuo pačiu riebiu apsauginiu kremu, nepaisant to, kad vaikas bus su pirštinėmis. Bet jei grįžus namo kūdikio skruostai paraudę ar net liepsnoja visas veidelis: tai pirmas prasidėjusio uždegimo požymis, kurį vis dėlto sukėlė neigiami išorės poveikiai. Tokiu atveju nedelskite ir panaudokite uždegimą odoje malšinantį kremą
Per pandemiją ne tik mūsų, suaugusiųjų, bet ir vaikų rankų oda nualinta dažno plovimo ir dezinfekcinio skysčio, todėl yra dar jautresnė ir labiau linkusi į uždegimus. Kai vaiko kūno odai naudojate kremą, juo taip pat dosniai patepkite ir plaštakas, taip padarykite ir prieš miegą.
Nepamirškite vaiko lūpų – mažyliams, taip pat kaip ir suaugusiesiems, žiemos metu gali suskeldėti lūpos. O jos juk visada drėgnos: arba dėl nuolat bėgančių seilių, arba dėl varvančios nosytės. Plona lūpų oda nėra atspari šaltam orui bei žiemos vėjui. Geriausia kūdikio lūpas reguliariai tepti apsauginiu lūpų balzamu – jis apsaugos lūpas nuo aplinkos poveikio ir jas suminkštins.
Prieš eidami į lauką, gerai pamaitinkite vaiką, o ir patys neikite alkani. Visiems lauke šilčiau, jei išeidami iš namų gerai pavalgo.
Ar rūpintis oda, jeigu ji neprobleminė?
Šaltuoju periodu ypatingą dėmesį reikia skirti odai, kuri yra sausa, jautri, plona ar alergiška. Kartais oda būna „rami“, o tėvai galvoja, kad ja pasirūpins, kai atsiras pirmieji uždegimo požymiai. Tai klaida, nes jautri oda gali greitai tapti uždegimine. Todėl nepamirškite kasdien prižiūrėti odą kremais ir emolientais.
Pastebėjus pirmus odos uždegimo požymius – paraudimą, pleiskanojimą, niežulį, – rekomenduojama pažeistas vietas patepti kremu, kurio sudėtyje yra lipidų ir molekulinio deguonies. Ši priemonė ne tik pamaitina pažeistą odelę, bet ir numalšina nemalonius, uždegimo sukeltus, pojūčius. Todėl vaiko nebekamuos odos raudonis, pleiskanojimas, niežulys ir kiti uždegimą lydintys reiškiniai.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai