
Šio straipsnio žinutė – kad mamos, augindamos kūdikius, nepamirštų savęs. Pavasarį vis daugiau mamų su vežimukais išsiruošia į lauką ir maigo išmaniuosius telefonus sugrubusiomis rankomis.
10 gerų patarimų mamos ir vaiko odai
- Atminkite, ne šaltis labiausiai kenkia odai, o drėgmė, vėjas ir žvarba. Pavasarį vežiodamos vaiką lauke suprasite, ką reiškia žodžiai „nugairintas vėjo“, – nors lauke pliusinė temperatūra, bet grįžus iš lauko veidas dega. Todėl visą pavasarį savo ir vaiko odos priežiūrai skirkite ypatingą dėmesį.
- Išsiruošdamos į lauką savo odą apsaugokite ne mažiau, negu vaiko. Mamos, stumdančios vežimukus, apsaugotos mažiau, negu vaikas, kurį nuo vėjo slepia vežimo stogelis ar specialus dangalas. Ypač svarbu pasirūpinti rankų apsauga – mūvėti sezoną atitinkančiomis pirštinėmis, naudoti odos apsaugai skirtą kremą, kuriuo rankas reikia ištepti prieš einant į lauką. Mamos klausia – kam tepti, juk būsiu su pirštinėmis? Nesvarbu, kad rankos bus su pirštinėmis. Apsauginė tepalo plėvelė neleis odai sudirgti. Dažniausiai mamų rankų oda yra išsausėjusi, todėl itin pažeidžiama, nes retai kuri moteris namuose buities darbus atlieka su apsauginėmis pirštinėmis, oda kenčia ir plonėja nuo indų plovimo, vonių ir klozetų valymo, nuo dažno rankų plovimo.
- Jeigu auginate vaikutį, kurio oda sausa ar jis serga atopiniu dermatitu, galite pastebėti, kad odos būklė pavasarį pablogėja. Taip yra dėl to, kad oda ilgus mėnesius silpo dėl vidinių ir išorinių priežasčių: buvo uždengta, negavo saulės, nekvėpavo, kentė orų permainas, be to, per žiemą kiek nusilpta bendrasis imunitetas, pradeda trūkti vitaminų ir mineralų, o tai irgi turi įtakos odai. Natūralu, kad uždegiminės odos būklės pavasarį paūmėja, tačiau nereikia pamiršti ir sveikos odos – ji išsausėja, todėl parausta, pradeda pleiskanoti, niežėti, norisi kasytis, taip sukeliamas dar didesnis pažeidimas. Tad jeigu kitais metų laikais sveikos savo ir vaiko odos nelepinote odą tausojančiais ir atkuriamaisiais kremais, pavasarį būtinai tai darykite.
- Kaip suprasti, kad odai pritrūko priežiūros? Oda pradeda šiauštis, pleiskanoti, rausti, niežėti, atsiranda tempimo pojūtis. Klaidingai manoma, kad jei oda riebi, tai ji negali išsausėti. Šiaušiasi ir pleiskanoja visų tipų oda – sausa, riebi, mišri, normali. Odos išsausėjimą lemia įvairūs veiksniai, ypač permainingi orai ir besikeičiantys metų laikai. Pirmiausia pamatome, kad šiaušiasi veido oda. Natūralu – ji mažiausiai apsaugota nuo temperatūrų pokyčio. Antra kritinė zona – rankos. Tačiau ir kūno oda parodo, kad jai šildymo sezonas atsibodo: pleiskanojančių salelių, paraudimų atsiranda ant šlaunų, blauzdų, išorinių rankų paviršių, kartais išsausėja nugaros oda, ypač apatinė jos dalis ir sėdmenys. Sausėja ir skilinėja padų oda, kulnai.
- Eidami į lauką, būtinai patepkite atviras odos vietas apsauginiu kremu. Klaidingai manoma, kad toks kremas reikalingas tik tada, kai lauke minusinė temperatūra, – kaip minėjome, odai dar labiau kenkia drėgmė ir vėjas.
Išsiruošdami į lauką savo odą apsaugokite ne mažiau, negu vaiko - Sausą odą reikėtų įsivaizduoti kaip alkaną – jai reikia duoti valgyti, tada nurimsta. Emolientai – tai sausos odos maistas. Pagal juose esantį lipidų kiekį pritaikykite labiausiai tinkamą savo odai. Jei oda beveik sveika ir tuo kartu išsausėjusi, tiks mažiau riebūs losjonai, pieneliai. O jei sausumas varginantis, – reikės kremų ar net tepalų, nes jie efektyviausiai pamaitins ir pagelbės.
- Mamos daro klaidą, išspausdamos tik žirniuko dydžio kremo gabaliuką ir juo truputį patepdamos. Tinkamai odos priežiūros priemonė naudojama tada, kai per savaitę išnaudojamas 100 g kremo indelis. Neprobleminė oda turėtų būti tepama bent 1–2 kartus per dieną ir po kiekvienų maudynių, o probleminė – ir iki 6 kartų. Reikėtų dažniau patepti labiausiai išsausėjusias, suragėjusias vietas: alkūnes, keliukus, padukus.
- Nepirkite priemonių, jei nėra informacijos apie jų sudedamąsias dalis, instrukcijos, kaip saugiai naudoti. Jei ši informacija netelpa ant gaminio, ji turi būti pridėta atskirai. Pikite ES pagamintas higienos priemones ir kosmetiką – čia keliami griežtesni reikalavimai sudedamosioms dalims. Pavyzdžiui, ES draudžiama kosmetikoje naudoti apie 1000 medžiagų, o JAV – tik kelios dešimtys.
- „Natūrali“ kosmetika nebūtinai reiškia saugi ar iš tikrųjų natūrali. Gaminiuose, kurie reklamuojami kaip „natūralūs“ ar „organinės kilmės“, yra tik keletas natūralių komponentų, o visa kita – sintetinės medžiagos. O jei tokioje kosmetikoje yra daug natūralių komponentų, niekada negali žinoti, kuris gali sudirginti odą.
- Domėkitės odos priežiūros priemonių naujovėmis. Medikai sausos odos priežiūrai rekomenduoja naujos kartos kremus, kurie neturi hormonų, tačiau yra ne mažiau veiksmingi. Patepus tokį kremą, ant odos, išskiria uždegimą slopinantis molekulinis deguonis. Kremas skirtas sausos ir uždegiminės odos priežiūrai bei atkūrimui. Jis nenualina ir „neišplonina“ odos, prie jo nepriprantama, galima tepti neribotą laiką, kol odos problema dingsta. Kreme esantys lipidai maitina odą ir atkuria jos elastingumą (elastinga oda mažiau pažeidžiama), o molekulinis deguonis mažina uždegimą (raudonis, pleiskanojimas ir niežulys išnyksta) ir atkuria odos ląsteles. Naudojant tokią priemonę, odos uždegimas nuslopsta ir nebesivysto toliau.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“