Kuo skiriasi emolientai? Valstybinė lietuvių kalbos komisija siūlo emolientus vadinti odos minkštikliais arba minkštinamaisiais kremais, tačiau žodis puikiai prigijo, nors dar prieš 10 metų skambėjo miglotai. Ilgai buvo neaišku, ar tai vaistai, ar kosmetikos priemonė. Spausdiname gydytojos alergologės atsakymus į dažniausiai pateikiamus klausimus apie emolientų naudojimą.
Konsultuoja vaikų alergologė prof. Odilija Rudzevičienė, Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinika.
Jei vaiko oda sausa, atopinė, skiriami emolientai, kurie vadinami odos duona kasdienine. Kokios tai priemonės? Kuo skiriasi emolientai?
Žodis emolientas, išvertus iš anglų kalbos, reiškia minkštiklis. Iš tikrųjų emolientai odą drėkina ir maitina, jie yra raudona linija gydant atopinį dermatitą – kitaip tariant, – esmių esmė. Kodėl? Sergant atopiniu dermatitu, sumažėja odos barjerinė funkcija, oda netenka vandens ir sausėja. Todėl ją reikia nuolat drėkinti.
Emolientų yra įvairių – tai gali būti losjonai, kremai ir tepalai. Jie skiriasi pagal tai, kiek juose yra riebalinės medžiagos. Jau pagal pavadinimus aišku, kad losjonai bus „lengviausi“, jų konsistencija skysčiausia, juose mažiausiai riebalų, daugiau vandens. Kremai – riebesni, „sunkesni“ emolientai, juose riebalų koncentracija bus 20–50 proc. O tepalų sudėtyje daugiausia riebalų, net 90–96 proc.
Jeigu vaikas serga atopiniu dermatitu ar egzema, galima turėti kelių tipų emolientų ir juos naudoti pakaitomis, priklausomai nuo odos būklės ir situacijos.
Pavyzdžiui, losjonai labiau tinkami, kai nėra stipraus odos sausumo. Kremai naudojami dažniausiai, nes gerai drėkina ir susigeria, nesukelia lipnumo pojūčio. Tepalai yra labai riebūs, neleidžia drėgmei išgaruoti, tačiau ilgiau užtrunka, kol susigeria, jaučiamas lipnumas, tepa drabužius, todėl rekomenduojami nakčiai arba kai oda labiau pažeista.
Losjonai ir neriebūs kremai daugiau naudojami, kai oras šiltas, o riebesni kremai ir tepalai – kai šalta. Kad apsaugotumėte vaiko veido odą nuo vėjo ar nuožvarbų, naudokite itin riebius tepalus, kuriuose nėra vandens.
Mamos klausia – ar atopiškai odai drėkinti tinka natūralūs aliejai, sviestmedžio sviestas?
Žinoma, gali tikti ir jie, tačiau visada saugiau kliautis specialiai atopiškai odai pritaikytomis priemonėmis, jau vien dėl to, kad jos yra ištirtos. Be to, jose yra sudėtinių dalių, skatinančių normalią epidermio funkciją.
Kiek emoliento ir kaip dažnai tepti?
Emolientų kiekiai, kuriuos reikia sunaudoti sergant atopiniu dermatitu, priklauso nuo odos ploto, pažeidimo lygio, tepimo dažnumo, bet vidutiniškai skaičiuojama, kad kūdikiui ir mažam vaikui reikia apie 250 g emoliento per savaitę, o vyresniam vaikui ar paaugliui – 400–500 g.
Odą tepti reikia nuo 2 iki 4–6 kartų per dieną ir net dažniau, priklausomai nuo odos būklės.
Ar būtina odą tepti emolientu, jei odos būklė pagerėjo?
Tepti odą kremu emolientu patariama kasdien, net jeigu odos būklė pagerėja. Įrodyta, kad nuolatinis tepimas emolientais atitolina atopinio dermatito paūmėjimus ir juos palengvina. Tad nenustebkite iš gydytojo gavę patarimą vis tiek tepti odą bent 1–2 kartus per dieną, nors ji atrodo visiškai sveika. Pasirodo duomenų, kad emolientai naudingi net ir esant visiškai sveikai odai, nes stiprina odos barjerinę funkciją ir yra tarsi prevencinė priemonė nuo odos ligų.
Ar reikia emolientą keisti? Kuo skiriasi emolientai?
Emolientai niekaip negali pakenkti ir prie jų oda nepripras. Labai retai (tokių atvejų būna iki 5 proc.) jautri alergiško vaiko oda gali įsijautrinti ilgai naudojant vieną ir tą pačią emoliento rūšį. Jei odą pradeda perštėti, ji po patepimo emolientu rausta, galima pabandyti kitą rūšį. Jeigu atrodo, kad emolientas neturi jokio efekto, irgi išbandykite kitą arba pasitarkite su gydytoju alergologu.
Kai kurie emolientai gali dirginti odą dėl į juos dedamų kvapų, stabilizatorių, konservantų, todėl patariama rinktis bekvapius.
Priminsime pagrindines emolientų naudojimo taisykles:
Atraskite labiausiai tinkamą emolientą, tai gali užtrukti, todėl nepirkite iškart didžiulės pakuotės, jei įmanoma, – išbandykite mėginuką, patepkite nedidelį odos plotą, stebėkite poveikį. Venkite emolientų, turinčių kvapiųjų medžiagų.
Emoliento tepkite gausiai. Kaip minėjau, vaikui gali prireikti ir 500 g pakuotės per savaitę, vadinasi – apie 80 g per dieną.
Visada su savimi turėkite mažos talpos buteliuką su emolientu rankinėje, pavyzdžiui, kad galėtumėte patepti vaiko rankutes, kai jis nusipraus.
Po maudymo odą emolientu ištepti reikia per 3 minutes, odai dar nespėjus nudžiūti. Laiku panaudotas emolientas padeda sulaikyti drėgmę.
Emolientus ant odos tepkite švelniai, glostydami žemyn, plaukelių augimo kryptimi. Netrinkite su emolientu odos itin energingai, palaukite, kol jis įsigers į odą.
Išmokykite vaiką išsitepti emolientu patį (bent tas vietas, kur pasiekia), susikurkite ritualų, kad odos tepimas būtų maloni procedūra, o ne kančia.
Prieš maudynes jūroje ar baseine patepkite vaiko odą riebiu emolientu.
Sergantieji atopiniu dermatitu emolientus turėtų naudoti nuolatos, net jei tam tikrais periodais oda atrodo visiškai sveika.
Įrodyta, kad pakankamai tepant emolientais kur kas rečiau prireikia gydymo antiuždegiminiais kremais.