
Grožio pramonė ne tik rūpinasi, kad ilgiau išliktume jaunos, bet ir lavina mūsų intelektą (iš kur stereotipas, kad gražuolės nėra protingos?)
Juk norint „pataikyti“ kremą savo odos tipui, reikia bent jau chemijos pradžiamokslio. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie dažną kosmetikos sudedamąją dalį – rūgštis.
Nauja – gerai pamiršta sena
Visais laikais moterys ieškojo būdų ir eksperimentavo, kaip išlaikyti odą sveiką ir gražią. Daug liaudiškų atradimų vėliau tapo kosmetikos pramonės dalimi. Tad ir rūgštys kosmetikoje nėra jokia sensacija.
Kleopatra grožio procedūroms naudodavo rūgštų asilės pieną, siekdama švelnios, sveikos ir sudrėkintos odos. Ji tikriausiai net nenutuokė, kad toks asilės pieno poveikis atsiranda dėl pieno rūgščių.
Senovėje lietuvaitės veidą prausdavo išrūgomis, plaukus skalavo acto tirpalu, žinojo, kad strazdanas blukina raugintų kopūstų sultys, citrinos ar net varškė, o jaunatvinius spuogus trindavo perpjautu neprinoksiu obuoliu.
Visi šie produktai turi rūgščių, kurios vėliau atkeliavo į veido ar kūno kremus, pienelius, kaukes ir losjonus. Kituose kraštuose gyvenančios moterys atrado savo gamtinėje aplinkoje esančias rūgštis – pavyzdžiui, greipfrutų.
Tik šiuolaikinėje kosmetikos pramonėje nieko nedaroma iš nuojautos – rūgštys buvo ilgai tyrinėtos, klasifikuotos, atrastas kiekvienos poveikis. Kremai su rūgštimis yra saugūs ir patikimi, skirtingai nei namuose pasigamintas acto pavilgas, kuris gali odą paprasčiausiai nudeginti.
Bendras rūgščių poveikis
Vienos sudedamosios kosmetikos priemonių dalys maitina, kitos drėkina, trečios valo, ketvirtos balina ar naikina spuogus, o rūgštys daro… viską.
Ant kremų indelių galite rasti suprantamus žodžių junginius (citrinų rūgštis, migdolų rūgštis), o galite rasti tik raidžių kombinaciją. Kadangi geras veido kremas šiais laikais yra nemaža investicija, ne pro šalį prieš perkant pasidomėti, ką tos raidės reiškia.
RŪGŠČIŲ ABC
Alfa hidroksidinės rūgštys (lietuviškai AHR, tarptautinis žymėjimas AHA)
Pagrindinė šių rūgščių paskirtis – negyvų odos ląstelių šalinimas. AHR suardo negyvųjų ląstelių sluoksnį, jis pasišalina nuo odos. Tai padeda atskleisti giliau esančią skaisčią, sveiką odą. Daugybė tyrimų patvirtino, kad AHR rūgštys padidina odos dermos storį ir kolageno tankumą bei pagerina elastinių skaidulų struktūrą.

AHR rūgštys tirpsta vandenyje, jų aptinkama daugelyje įprastų maisto produktų ir augalų, tačiau daugumoje odos priežiūros produktų yra naudojama sintetinė rūgščių forma, nes jos lengviau stabilizuojamos ir yra veiksmingesnės.
AHR rūgščių tipai, dažniausiai aptinkami veido priežiūros produktuose:
Glikolio rūgštis – tai natūraliai cukranendrėse randama rūgštis, kuri normalizuoja ląstelių atsinaujinimą, gerina odos tekstūrą, išvalo ir sutraukia odos poras, kovoja su spuogais ir mažina liekamuosius randus, naikina odos sausumą ir šiurkštumą, suvienodina odos spalvą, lygina raukšles, normalizuoja odos pigmentaciją. Gilesniuose sluoksniuose glikolio rūgštis padeda gamintis kolagenui ir odos palaikomajai matricai (tarpląstelinei medžiagai), todėl oda atrodo putlesnė, stangresnė ir jaunesnė.
Citrinų rūgštis – natūraliai gaminasi citrusiniuose vaisiuose, yra veiksmingas antioksidantas, kuris saugo nuo laisvųjų radikalų, skatina odos atsinaujinimą.
Migdolų rūgštis – idealiai tinkanti riebiai ir į aknę linkusiai odai. Padeda sumažinti riebumą ir optimizuoja riebios odos sugeriamąsias savybes. Be to, migdolų rūgštis išsiskiria natūraliomis valomosiomis ypatybėmis, todėl puikiai tinka į aknę linkusiai odai, tačiau nedirgina ir nesausina odos, kaip kai kurie aknę gydantys vaistai.
Pieno rūgštis – gaunama iš pieno produktų. Pieno rūgštis, kurios koncentracija siekia 2 proc., drėkins veido odą, o koncentracija nuo 5 iki 10 proc. naudojama cheminiam odos šveitimui.
Obuolių rūgštis – gaunama iš neprinokusių obuolių. Tai gana švelni rūgštis, dažnai naudojama nedidelėmis koncentracijomis tonikuose, odos valikliuose, kad šiek tiek paskaistintų odą. Pastaruoju metu ji įgauna vis daugiau populiarumo šiuolaikinėse kosmetikos priemonėse.
Beta hidroksidinės rūgštys (lietuviškai BHR, tarptautinis žymėjimas BHA)
Šios rūgštys yra sudėtingesnės nei AHR. BHR yra tirpios riebaluose, tad gali suskaidyti riebalus, prasiskverbti į giluminius odos sluoksnius (apie 4 mm). BHR tipo rūgštys valo užsikimšusias veido poras, mažina riebalų išsiskyrimą, skatina naujų odos ląstelių atsinaujinimą. BHR rūgštys pasižymi antibakterinėmis ir antiuždegiminėmis savybėmis. Šio tipo rūgštys bus naudingos toms, kurios turi riebią ir į aknę linkusią veido odą.
BHR rūgščių tipai, dažniausiai aptinkami veido priežiūros produktuose:
Salicilio rūgštis – gali būti išgaunama iš baltojo gluosnio arba gaunama sintetiniu būdu.
Citrinų rūgštis (gali būti AHR ir BHR, priklausomai nuo formuluotės).
Polihidroksidinės rūgštys – turinčios keleriopą poveikį (lietuviškai PHR, tarptautinis žymėjimas PHA)
Šios rūgštys savo savybėmis tarsi apjungia AHR ir BHR rūgštis. PHR tinka ir jautriausiai, dirgliai, raustančiai odai.

Gliukonolaktonas – iš kukurūzų cukraus gaunama rūgštis, kuri veiksmingai lėtina odos senėjimą, stiprina odos barjerinę funkciją, padeda išlaikyti drėgmę odoje, stangrina odą ir padeda išsaugoti jaunatvišką odos elastingumą.
Laktobioninė rūgštis – bioninė rūgštis, gaunama iš pieno cukraus. Stiprus antioksidantas, kuris saugo odą nuo fotosenėjimo (priešlaikinio odos senėjimo dėl saulės spindulių), šviesina pigmentines dėmes, drėkiną odą.
Kitos rūgštys
Hialurono rūgštis (lietuviškai HR, tarptautinis žymėjimas HA) – veikia kaip drėgna kempinė, naikinanti odos paviršiaus sausumą, padedanti sulaikyti drėgmę odoje.
Retinolio (vitamino A) rūgštis – dar vadinama jaunystės eliksyru, efektyviai lėtina odos senėjimą, skatina odos atsinaujinimą, tolygų pigmento pasiskirstymą, stangrina, putlina, tankina odą. Veiksmingai kovoja su sunkiai gydomais spuogais.
Patarimai norinčioms išbandyti kosmetiką su rūgštimis
Jeigu dar nesate išbandžiusi kosmetikos su rūgštimis, odos gydytojai tai daryti rekomenduoja būtent rudenį. Kodėl? Po vasaros kaitrios saulės odą reikia intensyviau palepinti ir atkurti odos pusiausvyrą.
Jeigu niekada nenaudojote rūgščių savo odos priežiūroje, patartina pradėti odą pratinti nuo PHR tipo rūgščių.
Rūgštis galima naudoti: po vieną, pakaitomis ar visas iš karto. AHR rūgštis rinkitės, jei norite paskaistinti veidą, pašviesinti pigmentines dėmes, raudonas dėmeles po žaizdelių ar sumažinti smulkių raukšlelių tinklą. BHR rūgštis rinkitės, jei kankina užsikimšusios poros, balti ar juodi inkštirai, spuogeliai, įaugantys plaukeliai.
Visais atvejais naudodamos kosmetiką su rūgštimis ryte nepamirškite UV apsaugos, tai gali būti dieninis kremas su SPF arba kreminė pudra su SPF (mažiausiai SPF20). Naudojant stipresnes rūgštis oda tampa kur kas jautresnė saulės spinduliams, tad lengviau nudegti, greičiau gali atsirasti strazdanų ar pigmentinių dėmių.
Jei odos valymui naudojate aliejų, prieš naudojant AHR produktus rekomenduojama nuvalyti kiek įmanoma daugiau aliejaus nuo odos, nes jis stabdo AHR rūgščių veikimą. Jei naudojate BHR rūgštis, aliejus jų poveikio nestabdys.

Kasdienė rytinė odos priežiūros rutina, jei norite naudoti „rūgštinius“ produktus, turėtų atrodyti taip:
- Odos valymas arba prausimas
- Odos nusausinimas
- Tonikas – odos pusiausvyros atkūrimas
- Serumas su rūgštimis arba drėkinamasis serumas
- Drėkinamasis kremas arba kremas su rūgštimis
- Apsauga nuo saulės
Vakare naudokite nakčiai skirtas priemones. Nepamirškite akių kontūro, šios srities oda yra daug gležnesnė ir plonesnė, todėl reikalauja švelnesnių priemonių.
Vieną–du kartus per savaitę rekomenduojame palepinti odą papildomomis priemonėmis – odos šveitikliu ir kaukėmis pagal individualius odos poreikius.
Kosmetikos pramonė stebina
Kosmetikos kūrėjai ir gydytojai dermatologai nuolatos tobulėja kurdami kosmetiką su rūgštimis. Įrodyta, kad rūgštys ne tik padeda gydyti odos ligas, bet ir skatina per anksti pradėjusios senti ar pažeistos odos atsinaujinimą. Tad jei norite ilgiau likti jaunos, išbandykite odos priežiūros priemones, papildytas rūgštimis, retinoliu, antioksidantais, vitaminais, augalų ekstraktais.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai