Oda nėštumo metu – trapi tvirtovė. 4 pagrindinės problemos ir jų sprendimai

Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė

Nėštumo metu į hormonų persitvarkymą sureaguoja bene visi moters organai. O kas nutinka didžiausiam mūsų organui – odai? Ar šie pokyčiai laikini, ir po gimdymo oda vėl taps tokia, kaip buvusi? Ar reikia pakeisti odos priežiūros įpročius, naudoti kitokias priemones? Ar visoms atsiras strijų, pigmentinių dėmių? Šiuos klausimus pateikėme odos gydytojai Ingai Kisielienei.

Loterija ar neišvengiamybė?

Oda pradeda keistis nuo pirmosios nėštumo dienos. Didžiausi pakitimai prasideda maždaug nuo 12 savaitės, kai placenta pati ima gaminti hormonus. Odos gydytojai išskiria 4 pagrindines odos problemas nėštumo metu: pigmentacija, strijos, odos sausumas ir spuogai (aknė).

Kad oda keičiasi, dažna besilaukianti moteris pajunta jau pirmuoju nėštumo trimestru. Vienos sako, kad oda šiaušiasi, atrodo kaip nesava, kitos skundžiasi, kad veidas ir galvos oda per daug „riebaluojasi“, tapo tarsi vandeninga. Tačiau bus ir tokių moterų, kurios sakys – oda nepasikeitė, nieko blogo nejaučiu. Nuo ko tai priklauso? Dermatovenerologė Inga Kisielienė sako: „Odos būklė nėštumo metu priklauso nuo įvairių niuansų, pavyzdžiui, koks moters odos tipas? Jeigu oda sausa, tai reikia numatyti, kad nėštumo metu ji gali tapti dar sausesnė. Svarbus ir genetinis polinkis, todėl moterims patariame išsikalbėti su mamomis, močiutėmis, tetomis, kaip buvo joms? Tikrai bus moterų, kurios džiaugsis sveika, švytinčia oda, tačiau bus ir tokių, kurios patirs visas 4 odos problemas. Pavyzdžiui, viso kūno oda gali tapti sausesnė, o veido oda – kur kas riebesnė, dėl to atsiras spuogų“.

Pagrindinės odos problemos pasiskirsto taip::

Pirmąjį trimestrą atsiranda odos sausumas.

Antrąjį trimestrą išryškėja pigmentacija ir aknė.

Trečiąjį trimestrą pasimato strijų, ryškėja pigmentinės dėmės.

Žinodama šį „kalendorių“, moteris gali numatyti kelis žingsnius į priekį, problemos neužleisti.

Besilaukiančiai moteriai gali kilti klausimas: jeigu visas kūnas po gimdymo per keletą mėnesių atsistato, oda, matyt, irgi atsigaus, – tad gal nieko ir nedaryti, tiesiog šį etapą išbūti? Dalis tiesos čia yra – atsistačius hormonams, paprastai išnyksta aknė, dauguma pigmentinių dėmių išblunka, praeina odos sausumas. Tačiau strijos, deja, lieka, polinkis į pigmentaciją (ir kai kurios pigmentinės dėmės) – irgi gali likti. Be to, jausti sausos odos tempimą, vargti dėl spuogų, kad ir laikinai, keletą mėnesių – tai didelis diskomfortas besilaukiančiai moteriai.

Apžvelgsime pagrindines odos problemas nėštumo metu ir pasidalinsime patarimais.

PIRMA PROBLEMA. PIGMENTACIJA

Fotografė Živilė Trimakaitė, www.atspalviai.lt

Tai paslaptingiausia odos transformacija, todėl moterys jos labiausiai išsigąsta. Deja, pokyčiai užprogramuoti beveik visoms nėštukėms. Jau pirmoje nėštumo pusėje moterys pamato patamsėjusią liniją, nuo bambos einančią žemyn (ji lotyniškai vadinama linea nigra), patamsėjusias spenelių areoles, tamsesnę pažastų ir kirkšnių odą. Manoma, kad taip nutinka 75 proc. besilaukiančių moterų.

Kūno pigmentacija moterų taip stipriai nejaudina, tačiau kai pigmentinių dėmių atsiranda ant veido, – darosi neramu. Veido pigmentacija dar vadinama nėštumo kauke (lotyniškai chloasma gravidarum). Gydytojai dar vartoja melazmos ar chloazmos pavadinimus. Tai įvairios formos, pavienės arba susiliejančios pigmentinės dėmės ant veido, ypač kaktos, skruostų srityse, kartais ir ant kitų saulei atvirų vietų, pavyzdžiui, kaklo, dekoltė, pečių. Jos gali pradėti matytis jau pirmuoju nėštumo trimestru, tačiau dažniausiai išryškėja 5–6 nėštumo mėnesį.

Kodėl oda pigmentuojasi būtent nėštumo metu? Taip yra dėl to, kad laukiantis pagausėja odai spalvą suteikiančio pigmento melanino, o tai lemia hormoniniai pokyčiai. Kuo tamsesnis odos fototipas, tuo pigmentacija bus ryškesnė. Reikšmės turi ir genetinis polinkis, saulės įtaka. Hiperpigmentacija nesibaigia po gimdymo, kaip mostelėjus burtų lazdele. Daugumai moterų dėmės išlieka pusmetį ar net metus. Bloga žinia ta, kad melazma turi atmintį, – įsisiūbavusi nėštumo metu, ji vėliau bus linkusi atsikartoti, ypač pavasarį, ir ši problema gali lydėti net keliolika metų.

Problemos sprendimas:

Budresnės būkite tos, kurios iki gimdymo pastebėjote odos pigmentaciją, – jums atsirasdavo strazdanų, pigmentinių dėmių ar patamsėdavo randų oda.

Saugokite odą nuo tiesioginių saulės spindulių.

Kruopščiai rinkitės kosmetikos priemones veidui, saulėtomis dienoms (net jeigu tai žiema) tepkite veidą filtrus nuo ultravioletinių saulės spindulių turinčiu kremu.

Naudokite kremus, kurie šviesina pigmentines dėmes. Dėl kremo galite pasitarti su gydytoju, nes ne visi tiks besilaukiančioms moterims. Tačiau tikrai yra puikių, saugių priemonių su kosmetinėmis rūgštimis, parduodamų vaistinėse, kurios šviesina pigmentines dėmes.

Mes siūlome:

Pigmentines dėmes šalinantis serumas TRIO WHITE XP®

Šis pigmentines dėmes šalinantis, nuo mėlynosios šviesos apsaugantis serumas yra papildytas veikliosiomis medžiagomis „Reductol 4P+“ ir „White XP“, kurios riboja pigmentacijos procesą. Veiklioji medžiaga „Evenpro“ šviesina pigmentines dėmes, lygina odos atspalvį, oda tampa šviesesnė. Efektyvumas, mažinant pigmentines dėmes, pastebimas naudojant priemonę 28 dienas, oda tampa šviesesnė, įgauna tolygų atspalvį.

Ryte ir (arba) vakare tepkite švarią, sausą odą prieš įprastai naudojamas odos priežiūros priemones.

Talpa – 30 ml

 

Naktinis pigmentines dėmes šalinantis kremas TRIO WHITE XP®

Aktyviai veikia pigmentacijos sutrikimus naktį, intensyvaus metabolizmo metu. Kremo sudėtyje – didelė depigmentuojančių veikliųjų medžiagų koncentracija.

Švelnus šveitiklis skatina epidermio atsinaujinimą, taip šalindamas melanino turinčias ląsteles: pigmentinės dėmės tampa mažiau pastebimos, atkuriamas odos vientisumas.

„Reductol 4P+ “ ir „White XP“ tiesiogiai veikia melanocitus, slopina pigmentacijos procesą.

Augalinės kilmės šlamučių ekstraktas skatina ląstelių apsaugą ir saugo nuo naujų pigmentinių dėmių atsiradimo.

„α-ABT“ slopina fermentą, atsakingą už melanino gamybą.

Tolygiai tepkite veidą, kaklą, rankas ir kitas sritis, kuriose yra pigmentinių dėmių.

Talpa – 30 ml

Pigmentines dėmes mažinantis kremas TRIO WHITE® XP SPF 50+

Dėl trijų UV filtrų, ši priemonė užtikrina itin stiprią apsaugą nuo UVA/UVB spindulių. Veikliosios medžiagos „Reductol 4P+“, „K-protect“ ir „Evenpro“ slopina pigmentacijos procesą ir apsaugo nuo naujų pigmentinių dėmių susidarymo. Priemonė šviesina, lygina odos atspalvį.

Ryte tolygiai paskirstykite kremą ant veido odos. Būdamos saulėje, pakartotinai tepkite kas 2 val. ir kiekvieną kartą išsimaudžiusios.

Talpa – 40 ml

ANTRA PROBLEMA. STRIJOS

Strijos atsiranda dėl dvejopo poveikio odai – pirmasis, kaip jau žinoma, hormonai, antrasis – fizinis odos tempimas dėl augančio pilvuko, didėjančių apimčių. Mechaniškai sakant, strijos yra odos sluoksnio dermos įplyšimai, kurie matomi plika akimi dėl išplonėjusios odos. Strijoms atsirasti  tik svarbu ne priaugtas svoris, bet ir genetinis polinkis. Užtat gydytojai siūlo apie strijas pasikalbėti su giminės moterimis. Jeigu problema ryški, vadinasi, jau nuo pirmų nėštumo savaičių reikėtų imtis priemonių, kad apsaugotumėte odą. Visiškai proceso sustabdyti gal ir nepavyks, tačiau sumažinti galima.

Problemos sprendimas:

Visomis pastangomis didinkite odos elastingumą. O tai labai paprasta – įtrindami į odą strijų prevencijai skirtus aliejus ar kremus, mes odą masažuojame, patempinėjame, ji tampa elastingesnė.

Kitokios procedūros bus skirtos jau atsiradusioms strijoms gydyti. Reikia atminti, kad strijos yra odos randai, todėl visiškai joms išnaikinti kremų nepakaks. Tačiau kur kas sumažinti matomumą pavyks.

Jeigu per nėštumą atsirado strijų, neskubėkite jų naikinti iškart pagimdžiusi, jeigu netrukus planuojate kitą nėštumą. Racionaliausia imtis strijų naikinimo procedūrų, kai nėštumų nebeplanuojate.

Mes siūlome:

Didelės koncentracijos priemonė nuo strijų STRIVADIANE®

Tai pirmoji tokio tipo priemonė, tinkama net ir pačiai jautriausiai odai nėštumo metu. Sudėtyje yra stabilizuoto vitamino C, hialurono rūgšties ir krapų ekstrakto, kurie stiprina ir atkuria fibroblastus giliuosiuose odos sluoksniuose, taip gerindami odos atsparumą, stangrumą, elastingumą, tvirtumą ir skatindami ląstelių atsinaujinimą. Greitai pastebimi rezultatai. Po 1 mėnesio naudojimo priemonė pastebimai sutraukia, šviesina ir mažina strijų gylį, lygina, drėkina ir gerina odos tekstūrą.

Švelniai masažuodamos sukamaisiais judesiais įtrinkite ant pažeistų odos vietų du kartus per dieną.

Talpa  125 ml

TREČIA PROBLEMA. SPUOGAI

Pirmojo trimestro pabaigoje ir antrojo pradžioje dėl hormonų pokyčių suaktyvėja riebalinių liaukų veikla. Ši problema pastebima nuo 26 iki 34 savaitės. Jeigu moteris brendimo metu vargo dėl aknės, jeigu jos veido oda linkusi spuoguotis, pavyzdžiui, moterį išberdavo prieš mėnesines, labai tikėtina, kad ir nėštumo metu ji turės spuogų. Jų atsiranda tradicinėse jaunatvinių spuogų vietose: beria kaktą, nosį, smakrą ir skruostus, apatinį žandikaulį, dekolte zoną.

Problemos sprendimas:

Elkitės su spuogais pagal gerai žinomus standartus: nespaudykite ir nekrapštinėkite, naudokite riebiai ar mišriai odai skirtus prausiklius ir drėkinamuosius kremus. Spuogelius tepkite antiseptiniais, sausinamaisiais kremais ar geliais, skirtais spuogų gydymui.

Pasitarkite dėl odos priežiūros su gydytoju, gaukite rekomendacijas, kokias priemones naudoti. Besilaukiančios moterys baugščiai naudoja kosmetines priemones, nes mano, kad viskas per odą persiduoda vaisiui. Jos teisios, – negalima ant kūno, o ypač ant veido tepti bet ko. Yra saugios, tinkamos besilaukiančioms kosmetikos, aknės atveju – su AHA rūgštimis, kuri neturi jokio poveikio vaisiui.

Odos gydytojas, jei odos būklė sunki, gali skirti tepamų antibiotikų turinčių priemonių, tačiau jas pritaikys būtent jums, jos bus saugios.

Besilaukiant tinka ne visi salicilio rūgšties turintys preparatai (tokie skiriami jaunatvinei aknei gydyti), todėl čia irgi reikės odos gydytojo patarimų, kokius preparatus rinktis.

Mes siūlome:

Prausiamasis gelis ACTIPUR®

Ši bemuilė priemonė yra specialiai sukurta probleminei, į spuogus linkusiai odai nuplauti. Varnalėšų, šalavijų, nasturtės ekstraktai, decilogliukozidas, glicerolis, vitaminas E saugo ir gydo odą.

Užtepkite priemonės ant drėgnos veido odos ir pamasažuokite švelniais sukamaisiais judesiais. Nuskalaukite vandeniu.

Talpa – 100 ml

Veido kremas jautriai, į spuogus linkusiai odai ACTIPUR®

Originali, naujausių technologijų pagalba sukurta sistema leidžia prasiskverbti į viršutinius odos sluoksnius. Ši priemonė padeda valyti spuogų pažeistą odą ir atkurti jai įprastą pusiausvyrą – homeostatinį balansą. Kremas padeda reguliuoti padidėjusį riebalų išskyrimą.

Tepkite ryte arba vakare ant švarios odos.

Talpa – 30 ml

KETVIRTA PROBLEMA. ODOS SAUSUMAS

Nėštumo metu gali atsirasti odos paradoksas – veido oda bus riebi, varginama aknės, o kūno oda bus sausa. Labiau oda sausės toms, kurių ir šiaip buvo sausa, o tokia yra net pusės lietuvių moterų oda. Jeigu moteris turėjo atopinį dermatitą, polinkis į sausą odą nėštumo metu bus dar didesnis. Odos gydytojai žino, kad nėštumas yra dermatitų sugrįžimo metas – liga gali būti seniai užmiršta, o nėštumo metu sugrįžta.

Problemos sprendimas:

Pasirinkite tokią kūno odos priežiūros priemonę, kuri ir drėkintų, ir maitintų. Sausai odai skirtų priemonių yra daug, jos įvairios, todėl dažnai daromos klaidos pasirenkant. Tarkime, pasirenkama labai drėkinanti priemonė, bet ji savyje neturi lipidų (riebalų). Arba atvirkščiai – oda tepama labai sodria, riebia maitinančia  priemone, kuri nedrėkina. Priemonė gali būti brangi, gerų gamintojų, tačiau efekto nebus. Svarbiausia rasti subalansuotą priemonę.

Pamačiusios dėl odos sausumo atsiradusius pažeidimus, pleiskanotas, šerpetojančias odos vietas, nesikrimskite, yra saugių, nėščiosioms pritaikytų, gydomųjų kremų.

Svarbiausias patarimas – nesidrovėkite pasitarti su gydytoju, o priemones įsigykite vaistinėse.

Mes siūlome:

Prausiamasis aliejus XERODIANE® AP+ jautriai, sausai ir atopiškai odai

Dėl itin švelnios, bemuilės prausiamosios bazės šis aliejus tinkamas kasdieniam naudojimui. Dėl trejopo (agurklių, valgomųjų plukenetijų ir nakvišų) lipidų poveikio oda pamaitinama nepakeičiamosiomis riebalų rūgštimis, sumažėja jautrumas bei diskomforto jausmas. Malonios konsistencijos švelnaus kvapo aliejus lengvai putoja ir švelniai valo odą.

Duše sudrėkintą odą švelniai išmuilinkite prausiamuoju aliejumi ir nuplaukite vandeniu.

Talpa – 400 ml

Oda kaip kūdikėlio

O pabaigai pagalvokite – hormonų sukeltų odos problemų nėštumo metu tik kelios, užtat kiek privalumų. Dėl hormonų sublizga akys, veido oda išsilygina ir tampa panaši į kūdikio, skruostus papuošia švelnus raudonis, o lūpos tampa putnesnės. Tai nuostabus gyvenimo etapas, kai moterys žydi. Mėgaukitės juo.

Visas rekomenduotas priemones tasite www.noreva.lt

Mielai atsakysime į jūsų klausimus ir Noreva Lietuva“ feisbuko paskyroje!

„Nėštukė“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , , ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − keturi =

Kitos temos: