Su šio straipsnio pašnekove Rūta suvedė žodžių žaismas. Mes kartą per metus išleidžiame žurnalą „Nėštukė“, o gydytoja akušerė-ginekologė Rūta Liutkevičienė turi interneto svetainę bei instagramo ir feisbuko paskyras Nestukes.lt
Gydytojai – nuomonės formuotojai
Gydytoja atstovauja naujajai medikų kartai, kuri puikiai gaudosi technologijose, yra aktyvi socialiniuose tinkluose, – tai tarsi gydytojai-nuomonės formuotojai, kurie turi tūkstančius sekėjų, o informaciją apie problemas pateikia inovatyviai. Užsienyje tokie gydytojai-infuenceriai labai populiarūs. Pas mus jų kelias dar tik prasideda.
Akušerė-ginekologė Rūta Liutkevičienė gydytoja dirba 5 metus, ji yra ir 13 metų Barboros bei 7 metų Veronikos mama.
Gydytoja, papasakokite, kaip atsirado paskyra „Nėštukės“?
Prieš 10 metų, kai dar buvau antro kurso gydytoja-rezidentė, Vilniaus gimdymo namuose pradėjau skaityti paskaitų ciklą „Gimties stebuklas“. Tai trijų paskaitų ciklas būsimiems tėveliams, kuriame kalbame apie nėščiosios sveikatą, gyvenseną, higieną, mitybą. Paskaitose apžvelgiama viskas, ką turi žinoti besiruošianti lauktis ar besilaukianti moteris, ir, be abejo, ją palaikantis žmogus, kitas šeimos narys. Nebūtinai vyras. Į paskaitas ateidavo ir moterys su mamomis, kartais atsivesdavo ir kitus vaikus. Susirinkdavo net iki 100–110 klausytojų. Paskaitas filmuodavau, kad galėtų pamatyti tie, kurie negalėjo atvykti. Filmuotą medžiagą reikėjo kažkur paskelbti, tad prieš 6 metus įkūriau puslapį www.nestukes.lt, kur pradėjau kelti besilaukiančioms šeimoms svarbią informaciją.
Sukūrusi puslapį pamačiau, kiek daug yra moterų, kurios nori informacijos, bet tiesiog negali atvykti į paskaitas, – dėl sveikatos, oro ar kad vyras negali pavėžėti. O kur dar užsienyje gyvenančios nėštukės. Filmuotos paskaitos ypač pasiteisino karantino laikotarpiu. Juk paskaitą galima žiūrėti neribotą skaičių kartų, o jei iškyla klausimų, galima iškart skambinti nurodytu mano telefonu. Taip neišeinant iš namų galima gauti visą informaciją. Kai paskaitos vykdavo gyvai, per jas būdavo sudedamoji dalis – ekskursija po gimdymo namus. Kai viskas persikėlė į nuotolinį bendravimą, nufilmavau ir ekskursiją. Tai moterims labai svarbu.
Vesdama paskaitas ir priiminėdama gimdymus pastebėjau, kad atvyksta gana nemažai moterų, turinčių klausos sutrikimų. Gimė mintis paskaitas pritaikyti ir joms – paskaitas išversti į gestų kalbą. Kreipiausi į Kurčiųjų asociaciją, kad skirtų vertėją, ir koks sutapimas – man skyrė moterį, kuri kaip tik pati laukėsi ir lankė „Gimties stebuklo“ paskaitas. Įsivaizduokite, kaip simboliška – visas paskaitas išvertė paskutinius nėštumo mėnesius besilaukianti vertėja. Žiūrint įrašą apima labai geras jausmas. Net norėdamas tokių dalykų nesurežisuosi.
Į puslapį Nestukes.lt sukėliau įrašus iš projekto „Nėštukių solo latino“. Kurį laiką organizavau nėščiųjų šokius. Moksliškai įrodyta, kad fizinis aktyvumas nėštumo metu labai svarbus, pavyzdžiui, tai puikus būdas mažinti nėščiųjų diabeto riziką. Greitėja medžiagų apykaita, gerėja bendra savijauta.
Jūsų paskyros labai aktyvios – kiek laiko iš jūsų atima ši veikla?
Konsultuoju socialiniuose tinkluose kiekvieną dieną. Ir savaitgaliais, ir naktimis. Juk moteris parašo, kada jai norisi. Daug moterų skambina, net iš užsienio. Pradėjau nuo puslapio www.nestukes.lt, tada atsirado feisbuko paskyra, o neseniai sukūriau paskyrą instagrame. Norėjau instagramo paskyroje praplėsti temas, nes galiu patarti moterims ne tik apie nėštumą ir gimdymą, bet ir apskritai apie ginekologinę sveikatą iki nėštumo ir po nėštumo. O tokių paprastų ginekologinių klausimų – begalės. Pavyzdžiui, kaip teisingai skaičiuoti mėnesinių ciklą, kaip suprasti, ar makšties išskyros normalios.
Ginekologijoje nuolat yra naujovių. Aš diplomą gavau prieš 5 metus, ir per tą laiką metodikos jau atnaujintos. O kiek vis atsiranda inovatyvių, šiuolaikiškų dalykų – lazerio procedūros, hialurono užpildai, skirti lytinių lūpų putninimui, makšties jauninimui, randų naikinimas, makšties sausumo gydymas. Anksčiau tai atrodė mistika, o dabar visiška norma.
Kokie dažniausi nėštukių klausimai?
Yra du pagrindiniai klausimai, kuriuos išgirsdavau visų paskaitų metu, juos dažniausiai pateikia ir socialiniuose tinkluose: apie gimdymo nuskausminimą ir mokamas pogimdymines palatas. Trečias pagal populiarumą klausimas – kokių daiktų pasiimti vykstant į stacionarą. Prisidėjo ir ketvirta aktuali tema – ar įleidžiate vyrus?
Beje, socialiniai tinklai moteris išlaisvina. Per paskaitas ne visos išdrįsta viešai paklausti, būna, kad ranka taip ir nepakyla. Mieliau moterys prieidavo po paskaitų ir klausdavo kažko asmeniškai, kad kiti negirdėtų. O socialiniuose tinkluose moterys daug drąsesnės.
Dabar labai aktualus natūralumas, moterims tai svarbu. Per paskaitas daug kalbu apie cezario pjūvį, jo indikacijas. Mano tikslas moterį nuteikti gimdymui, kad nebijotų. Nusiteikimas labai padeda pagimdyti. Pastebėjau, kad moters nusiteikimui gimdyti koją kišą tiek informacijos perteklius, tiek jos trūkumas. O daugiausiai bėdos pridaro forumai. Mano nuomone, tai didelė blogybė, nes pagimdo baimes, chaosą galvoje. Stengiuosi moterims palinkėti – jei norite skaityti, tai juk yra begalė mokslu pagrįstos literatūros. Net metodikos dabar viešai prieinamos. Lankykite gydytojų parengtus kursus, klausykite jų paskaitų.
Koks įrašas sulaukė daugiausiai peržiūrų?
Kaip pasiruošti vizitui pas ginekologą. Atrodo, o kas čia intriguojančio? Vis dėlto pastebiu, kad tai moterims jautri tema. Joms vis dar nepatogu eiti pas ginekologą, nors savaime aišku, kad ginekologo niekuo nenustebinsi.
Mano maldelė moterims – kartą per metus turite profilaktiškai pasirodyti ginekologui, o eidamos – atitinkamai pasiruošti. Tarkime, negalima registruotis vizitui per mėnesines. Geriausia po mėnesinių, o ne prieš jas. Nes po mėnesinių tiksliausias echoskopinis tyrimas. Arba, jeigu ateinate spręsti problemos, tai kurį laiką turite nevartoti vaginalinių vaistų, nes jie suklaidina tyrimą. Geriausia išvakarėse neturėti lytinių santykių. Jeigu pas ginekologę eina nėštukė, ji turėtų prieš ultragarsinį tyrimą nenaudoti pilvo kremų ir aliejų, nes keičiasi tyrimo skvarba. Aliejaus rekomenduojama nenaudoti net savaitę. Tai paprasti dalykai, bet patikėkite, jų daugybė moterų nežino.
Kaip kolegos reaguoja į jūsų veiklą socialiniuose tinkluose?
Kartų skirtumas jaučiamas. Vyresnioji gydytojų karta nebuvo pripratusi prie tokio atvirumo su pacientais, nes tam net nebuvo galimybių. Jie į tai žiūri atsargiai. Manau, ir kartais jaučiu, kad vis dar yra skeptiškumo. Kita vertus, atviro bendravimo nauda akivaizdi. Kai stengiesi palaikyti ryšį su žmogumi, juk jis sugrįžta. Per gimdymus esu padariusi galybę nuotraukų, kurios puošia mano socialinių paskyrų sienas. Žinoma, su moterų sutikimu. Toks jautrumas, atvirumas žmonėms labai patinka. Kai yra atgarsis, tai ir kolegos mano idėjas labiau palaiko.
Instagramas yra ta vieta, kur galiu reikštis mažiau stebima vyresnių kolegų. Ne veltui sakoma, kad feisbukas yra vyresnių žmonių platforma, o instagramas – jaunimo. Jaučiu auditorijų skirtumą.
Neišėjau jokių specialių mokymų ir viską dariau (ir darau) taip, kaip jaučiu, o ne žiūrėdama, kaip daro kiti. Dėl patirties trūkumo esu ir nudegusi. Bet nedarysi – neišmoksi. Dabar jau žinau, kad bet ką keliant į socialinę erdvę turi būti atsargus, atsakingas. Keldama bet kokią nuotrauką parašau, kad tai darau su tėvų sutikimu. Juk vieni džiūgauja, galėdami pasidalinti, o kiti mato privatumo pažeidimą.
Man atrodo, tendencija, kai puslapius kuria savo srities specialistai, labai šauni. Vis daugiau gydytojų keliasi į socialines erdves, ir man malonu, kad pati sulaukiu vis daugiau sekėjų iš kolegų. Stebėdama užsienio kolegų puslapius, matau, kad jie tikrai yra laisvesni. Mes, keldami informaciją, jaudinamės, ką pagalvos kolegos, o gal nemoksliškai surašiau tekstą, gal nuotrauka neatitinka mano oraus statuso? Užsienyje į tai nekreipiama dėmesio – gydytojai kelia daug nuotraukų iš asmeninio gyvenimo. Mano šeima, beje, nenori viešinti, štai, iš dukros neseniai išgirdau – nenoriu, nedėk manęs.
Ar galite palyginti savo auditoriją dabar ir prieš 10 metų?
Pokytis akivaizdus – pavyzdžiui, per 10 metų kur kas padaugėjo lankančių mano mokymus vyrų. Žinoma, dėl karantino paskaitos sustabdytos, bet kai jos vykdavo gyvai, pastebėjau tendenciją, kad registracijos laišką ar žinutę rašo ne moterys, o vyrai.
Kaip per 10 metų pasikeitė nėštukės? Tapo įnoringesnės, reiklesnės gydytojams. Nori daugiau asmeninio dėmesio. Individualaus priėjimo. Ir ne tik nėštukės – visi pacientai tapo reiklesni. Juk pripratome prie gero gyvenimo, o gerai gyvena visi. Žmonės susvetimėję, nes aktyvus gyvenimas socialinėse erdvėse nuslopino gyvą bendravimą. Todėl gyvas bendravimas tarp paciento ir gydytojo tapo vertybė, siekiamybė. Gydytojas gali sulaukti pastabos, kad pritrūko ne kompetencijos, o šypsenos.
Ačiū už pokalbį.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“