
Psichologai mano, kad tik 10 metų vaiką galima palikti namuose vieną. Tokio amžiaus vaikas jau moka gerai atrakinti ir užrakinti duris, paskambinti telefonu, paprašyti kaimynų pagalbos.
Tačiau iš tokių pamąstymų nusišaipys daug tėvų.
Esame įpratę jau 7-9 metų vaiką nors trumpam palikti namie vieną. Kad ir pusvalandžiui, kol nubėgsime iki parduotuvės. Sutikite, tos valandos, kai vaikas namie vienas, išspaudžia tėvams ne vieną šalto prakaito lašą. Pakalbėkime, kaip mažajam šeimininkui suteikti kuo daugiau saugumo.
Treniruotė „Vienas namuose“
Jau nuo 5-6 metų galite pratinti vaiką trumpam pabūti vieną. Tokia treniruotė turėtų trukti vos kelias minutes. Tiek laiko užteks išnešti šiukšles ar parnešti iš pašto dėžutės laiškų. Net jei vaiką paliksite vienai minutei, jis turi žinoti pačias svarbiausias saugumo taisykles:
Neatidaryk durų svetimam.
Nežaisk su vandeniu, elektros prietaisais, peiliais, degtukais.
Nelįsk prie viryklės.
Neik ieškoti mamos.
Neatidarinėk langų ir balkono.
Žaisdami žaidimą „Vienas namuose“ atsiminkite pagrindinę taisyklę: nepalikite vaiko namuose vieno, jei jis bijo.
Kaskart „treniruokite“ vaiką pabūti vieną vis ilgiau. Tegul pasėdi, kol sumokėsite mokesčius ar apsipirksite. Tačiau įrodyta, kad darželinukui ir net pradinukui viena valanda jau kritiškai ilgas laikas.
Po valandos jis pradės nuobodžiauti ir ieškoti nuotykių (arba Jūsų). Nuobodulys gali pridaryti bėdos ir palikus daug vyresnį vaiką. Todėl prieš išeidami kartu su vaiku aptarkite, ką jis likęs vienas veiks.
Pasakoja 8 metų Luko mama:
„Lukas mokosi antroje pamainoje. Mudu su vyru ryte išeiname į darbą, o Lukas lieka vienas. Rytas skirtas pamokų ruošai. Tačiau kaskart vakarais aptinkame, jog sūnus prieš pamokas veikęs kažką keisto.
Kartą ant kilimo radau pritaškyta vaško. Pasirodo, Lukas emaliuotame puodelyje išlydė žvakę, nes norėjo turėti karšto vaško spaudams (filme matė, kad taip laiškus antspaudavo muškietininkai). Kitą kartą jis aštriu pieštuku išbandė televizoriaus ekraną. Norėjo pažiūrėti, ar liks žymės. Liko. Sykį pastebėjau aprūkusią virtuvinio stalo apačią. Lukas prisipažino, kad palindęs po stalu su žiebtuvėliu bandė „piešti“ paveikslą iš dūmų. Dabar visi namiškiai kas 20 minučių iš darbo skambiname namo ir tikriname Luką“.
Svarbi užduotis prieš paliekant vaiką namuose vieną – išmokyti elgtis su durimis (ypač jei jis pats pareina iš mokyklos ar kiemo ir turi duris atsirakinti). Daugybę kartų prašykite užrakinti ir atrakinti spynas. Aptarkite visus galimus nesėkmės variantus.
Vaikas turi žinoti, ką darytų, jei:
pamestų raktą;
durys užsitrenktų;
nepavyktų atrakinti;
rakinant laiptinėje sukiotųsi įtartinas asmuo.
Labai svarbios smulkmenos

Jei vaiką namie paliekate vieną:
Pasirūpinkite, kad buto durys būtų tvirtos ir su patikimomis spynomis. Nepasikliaukite užtrenkiamomis spynomis, nes vaikui išėjus į laiptinę, durys gali užsitrenkti. Per tvirtas duris nepraeina garsas, tad vaikas neišsigąs laiptinėje kalbančių žmonių, bildesio.
Duryse būtinai turi būti akutė. Patikrinkite, ar vaikas pro ją gerai mato: išeikite į laiptinę, o vaikas tegul jus stebi pro akutę. Kad gerai matytųsi, pasirūpinkite laiptinės apšvietimu. Kadangi vaikai akutės paprastai nepasiekia, prie durų laikykite mažą suolelį.
Įmontuokite į duris grandinėlę, tačiau neleiskite vaikui ja pasikliauti. Likusio namuose vaiko pareiga – neįsileisti į namus jokio svetimo žmogaus. Net jei tai – iš matymo pažįstamas kaimynas.
Jei vaikas grįžo į namus ir pastebėjo, kad durys praviros, tegul neina į butą, o kreipiasi pagalbos į kaimynus.
Neleiskite vaikui telefonu nepažįstamiems žmonėms pasakoti, kad tėvų nėra namie, kur jie išėjo, kada grįš. Patogu įsigyti telefono aparatą, fiksuojantį skambinusių numerius ar su autoatsakikliu.
Dideliu šriftu vaikui surašykite visus svarbiausius telefono numerius. Šiame sąraše turi būti Jūsų darboviečių telefonų numeriai, Jūsų mobiliųjų telefonų numeriai, budinčių tarnybų numeriai ir bent keli šeimos draugų telefonų numeriai. Jiems vaikas paskambins, jei Jūsų neras. Patogiausia įsigyti skaitmeninį telefono aparatą ir įvesti svarbiausius numerius. Tada vaikui nereikės rinkti viso numerio, užteks paspausti tik vieną skaičių -kodą.
Jei name yra liftas, įspėkite vaiką nelipti į jį su žmogumi, kuris jam nepatinka. Geriausia palaukti kito lifto ir kilti vienam.
Susibičiuliaukite bent su viena laiptinės kaimyne, geriausia – pensininke. Vaikas tuomet turės kur kreiptis pagalbos, jei išsigąs.
Vaikas jausis saugiau, jei turės šunį.
„Mamos žurnalas“