Kol kelių mėnesių kūdikis guli ir tarškina žaisliukus, apgalvokite, kaip pertvarkysite namus, kai jis pradės ropoti ir vaikščioti.
VIRTUVĖ
Šaldytuvas
Lengvai atidaromas šaldytuvas kelia pavojų. Mažylis gali jį nesunkiai atidaryti ir prisivalgyti maisto ar atsigerti gėrimų, netinkamų jo amžiui. Jei šaldytuvas didelis, vaikas net gali į jį įlįsti. Kitas pavojus – šaldymo kamera, dažniausiai esanti šaldytuvo apačioje. Ilgai laikydamas ją atidaręs, mažylis gali sušalti, ar prisilietęs prie šaldomojo paviršiaus nušalti pirštukus. Ir pats šaldytuvas, ir šaldymo kamera turėtų būti apsaugoti specialiais atsidaryti neleidžiančiais dirželiais.
Skalbimo mašina
Vaikus visada labai vilioja skalbimo mašinos langelis. Koks malonumas jį atidaryti ir uždaryti. Be to, nepaprastai įdomu stebėti viduje besisukančius skalbinius. Atidarinėdamas ir uždarinėdamas skalbimo mašinos dureles mažylis gali prisiverti pirštus, todėl neveikiančią skalbimo mašiną patartina laikyti uždarytą. Skalbiant aukštos temperatūros vandenyje įkaista ir skalbimo mašinos langelis, todėl tuo metu nereikėtų leisti vaikui liesti skalbimo mašinos.
Indaplovė
Paprastai indaplovių mechanizmas būna vaikams neprieinamas. Saugotis reikėtų tik galimo vandens nuotėkio. Vanduo gali nutekėti susidėvėjus tarpinėms, kurias reikia laikas nuo laiko patikrinti ir susidėvėjusias pakeisti naujomis.
Viryklė
Viryklė turi būti labai stabili, kad, vaikui atsirėmus ar ją užkliudžius, nesusiūbuotų ir nuo jos nenuvirstų puodai. Jei namie vaikas, puodus ir keptuves reikėtų statyti ant tolimesnių, ne prie krašto esančių, degiklių, puodų ir viryklių rankenos turėtų būti pasuktos į viryklės vidurį. Degiklius naudinga aptverti aptvarėliu, neleidžiančiu mažyliui pasiekti puodų ir keptuvių. Puodai ypač lengvai nučiuožia nuo lygaus elektrinių viryklių paviršiaus.
Orkaitė
Naudojantis orkaite jos stiklas labai įkaista. Vaikas, palietęs orkaitės langelio stiklą, gali nusideginti pirštus. Jei yra galimybė, orkaitę geriau įtaisyti aukštai, kur vaikas nepasiektų. Jei to padaryti neįmanoma, nereikėtų prileisti mažylio artyn prie veikiančios orkaitės. Naudinga įrengti vartelius ties durimis į virtuvę. Tuomet ką nors kepdami orkaitėje, vartelius uždarytumėte.
Stalas
Jei namie yra mažų vaikų, nederėtų virtuvės stalo dengti staltiese. Mažylis gali patraukti už staltiesės krašto ir užsiversti dūžtančių indų ar, dar blogiau, indų su karštu maistu. Ant stalo turėtų būti kaip galima mažiau indų, kad vaikas, sėdėdamas savo kėdutėje ar bet kuriam iš tėvų ant kelių, nesugebėtų jų prisitraukti. Stiklinius, porcelianinius, fajansinius ir keramikinius indus patartina pakeisti nedūžtančiais plastikiniais. Indus su karštu maistu, kavinukus, arbatinukus galima statyti tik stalo viduryje ar tolimesniame kampe, kur nepasiekia vaiko ranka. Metaliniai peiliai, šakutės, stikliniai indai taip pat turi būti nepasiekiami.
Elektriniai prietaisai
Gruzdintuvė, elektrinis virdulys, virtuvinis kombainas, vaikų maisto šildytuvas ir kiti elektriniai prietaisai turi būti laikomi vaikui neprieinamoje vietoje. Jei prietaisas nenaudojamas, laidas turi būti ištrauktas iš lizdo. Smulkius elektrinius prietaisus reikėtų sudėti į saugiai uždaromus stalčius ar spinteles.
Kėdutė
Perkant kūdikiui kėdutę būtina atkreipti dėmesį, ar ji stabili, ar jos pagrindas pakankamai platus, tvirtas.
Montuodami kėdutę griežtai laikykitės gamintojo nurodymų. Pasodinus į kėdutę kūdikį, jį prisekite saugos diržais, kad mažylis negalėtų stotis ar su kėdute apvirsti.
Virtuvės įrankiai
Visi aštrūs ir smailūs virtuvėje naudojami daiktai (peiliai, šakutės, žirklės), pakliuvę vaikui į rankas, gali jį sužeisti, todėl turi būti laikomi mažyliui neprieinamoje vietoje, pavyzdžiui, užblokuotame stalčiuje.
Plovikliai
Spintelės, kuriose laikomi visi plovimui ir valymui naudojami skysčiai, milteliai, pastos, turi būti užrakintos rakteliu arba uždarytos specialiais dirželiais, kad mažylis negalėtų atidaryti ir iš smalsumo paragauti chemikalų. Plovimui naudojamas šluostes ir kempinėles taip pat reikėtų laikyti vaikui neprieinamoje vietoje, nes jose po valymo lieka chemikalų.
SVETAINĖ
Televizorius
Televizoriaus ir vaizdo grotuvo nestatykite ant staliuko su rateliais arba ant spintelės siauru pagrindu. Jei jie nebus pakankamai stabilūs, mažylis galės užsiversti juos ant savęs. Jeigu įrenginėjate kambarį prieš kūdikiui gimstant, geriausia apie vietą televizoriui pagalvoti iš anksto.
Saugiausia televizorių pritaisyti aukštai ant sienos ant specialių laikiklių, arba įtaisyti uždaromą spintoje. Jei tai neįmanoma, televizorių reikėtų pastatyti ant stabilaus baldo plačiu pagrindu. Kai televizoriui veikia, mažylio nepalikite prie jo vieno. Spalvotas ekranas magiškai traukia mažuosius. O tai pavojinga. Spaudydamas mygtukus ir klavišus, mažylis gali sugadinti televizorių. Smūgiuodamas į ekraną, vaikas gali sukelti televizoriaus sprogimą. Be to, buvimas arti ekrano kenksmingas mažyliui dėl galimos radiacijos. Vaikas niekada neturėtų priartėti prie veikiančio televizoriaus arčiau kaip per 1,8 metro.
Stalas
Stalas ir kiti neaukšti baldai gali būti pavojingi mažyliui, nes jie viename aukštyje su vaiko galva. Greitai judėdamas jis gali susižeisti galvą į baldo kampą. Todėl patartina aštrius baldų kampus apsaugoti specialiais guminiais ,,amortizatoriais”, sušvelninančiais smūgį. Stiklinius stalus ir serviravimo stalelius reikėtų padengti lipnia permatoma plėvele, kad vaikui atsitrenkus taip greitai nesudužtų, o jei sudužo, nesužeistų vaiko šukėmis.
Vazos
Kol vaikas mažas, visos stiklinės, krištolinės, keramikinės vazos, dūžtantys ir turintys smulkių detalių suvenyrai, turėtų būti laikinai sudėti jam nepasiekiamoje vietoje. Vaikas neturėtų pasiekti ir naudojamų peleninių – jis gali tuoj ,,prisiragauti” nuorūkų ar cigarečių pelenų.
Knygos
Lentynos ir baldų sekcijos, kuriose laikomos knygos, turėtų būtų tvirtos ir ypatingai stabilios. Spalvotos knygų nugarėlės vilioja vaikus, todėl nereikėtų knygų laikyti už stiklinių durelių. Jei knygos laikomos už stiklo, vertėtų stiklus laikinai išimti, o knygas ypatingai tankiai sudėti, kad mažylis negalėtų ištraukti.
Pagalvokite ir apie tai, kaip kambaryje stovi baldai, kad vaikas pasilypėjęs ant žemesnio baldo, nesugalvotų lipti knygų lentynomis kaip kopėčiomis aukštyn.
Stalčiai
Kad vaikas neištrauktų stalčiaus ir neužsiverstų ant savęs, pasirūpinkite specialia stalčių apsauga – plastikinėmis plokštelėmis, kurios, pritvirtintos stalčiaus gilumoje, neleidžia jam išvažiuoti iki galo ir iškristi. Apatiniuose stalčiuose negalima laikyti vaikui pavojingų daiktų – geriausia ten sudėti daiktus, su kuriais vaikas galėtų pažaisti be jokio pavojaus.
Stalinės lempos ir toršerai
Tiek stalinės lempos, tiek toršerai vaikui patempus už laido gali ant jo užgriūti. Iš kambario, kuriame ropinėja ar bėgioja vaikas, toršerus reikėtų išnešti, arba užkišti juos į tokį kampą, kur vaikas neprieina.
Stalines lempas reikėtų užkelti ant aukštesnių baldų, toli nuo baldo krašto, kad vaikas negalėtų pasiekti.
Patikrinkite, ar lempos laidas nekabo vaikui prieinamoje vietoje.
Augalai
Vazonai su vaikui pavojingais augalais turėtų būti pakabinti aukštai ant sienos, užkelti ant spintos arba išnešti į kambarį, kur vaikas neįleidžiamas. Labai nuodingi augalai yra hortenzija, rododendras, azalija, oleandras. Pavojingi ir difenbachija, filodendras, puansetija (dar vadinama Kalėdų žvaigžde), spatifilis, klivija, amarilis, aglonema, smidras, karpažolė, krotonas, gebenė, ciklamenas, dygialapis bugienis.
Vaikui reikia uždrausti žaisti su žeme – ją kapstydamas ir kišdamas rankas į burną, vaikas gali užsikrėsti nepageidaujamais organizmo ,,svečiais”.
Kilimai
Mažyliui pradėjus vaikščioti, nedideli slidinėjantys kilimėliai gali būti pavojingi. Jei nenorite atsisakyti kilimėlių, reikėtų juos pritvirtinti prie grindų specialia lipnia juostele ar lipniu tinkleliu, kad neslystų.
Darbo vieta
Kompiuterio nereikėtų statyti ant stalo su rateliais, o tik ant tvirtai stovinčio stalo, toli nuo krašto, kad vaikas negalėtų jo pasiekti. Jei kompiuteriu nesinaudojate, jis turėtų būti išjungtas, klaviatūra – uždengta. Nestatykite segtuvų su dokumentais į aukštus stelažus ar baldus ant ratelių. Segtuvai paprastai nemažai sveria, ir, pastūmus stelažą, gali užgriūti ant vaiko. Atsargiai su kėdėmis ant ratukų! Vaikams tai – patrauklus žaidimo objektas, ant kurio bandydamas užlipti, mažylis gali nugriūti ir užsigauti. Kėdės ratelius reikėtų užblokuoti, arba kėdę pastatyti vaikui neprieinamoje vietoje.
Elektra
Visus elektros laidus reikėtų užkišti už baldų, kad kūdikis negalėtų pasiekti. Jis gali juos susikišti į burną arba patraukęs už laido užsiversti sunkų daiktą. Visus elektros lizdus apsaugokite specialiais kištukais arba užstatykite juos sunkiais baldais.
VONIOS KAMBARYS
Čiaupai
Vaikus labai traukia pasukinėti vandens čiaupus. Atsukęs čiaupą, vaikas gali apsiplikyti labai karštu vandeniu. Jei namuose vanduo šildomas autonomiškai, reikėtų taip nustatyti vandens šildymą, kad iš šilto vandens čiuapo bėgantis vanduo būtų ne karštesnis nei 45°C.
Vonios dugnas slidus, todėl kyla pavojus paslysti ir panirti po vandeniu. Todėl, vaiką maudant, į vonios dugną reikėtų įkloti specialų poroloninį įklotą arba patiesti specialų nuo slydimo apsaugantį kilimėlį.
Elektros prietaisai
Visi elektriniai prietaisai (plaukų džiovintuvas, plaukų žnyplės, elektriniai skustuvai, depiliatoriai) gali tapti vaikui mirtinai pavojingi. Vanduo – puikus elektros laidininkas. Todėl pavojinga naudotis elektriniais prietaisais, liečiantis prie šlapio paviršiaus. Dėl šios priežasties joks elektros prietaisas negali būti laikomas vonios kambaryje, vaikui prieinamoje vietoje.
Unitazas
Unitazas visada turėtų būti uždarytas, nes vaiką traukia pažiūrėti, kas yra jo viduje ir paeksperimentuoti su jo turiniu. Kol vaikas mažas, unitazui valyti geriau nenaudoti labai stiprių cheminių medžiagų ir itin agresyvių valiklių.
Tualetiniai reikmenys
Manikiūrinės žirklutės, skustuvai ir kosmetikos priemonės neabejotinai trauks vaiką pažaisti (o kosmetikos priemonės – ir jų paragauti.) Todėl šiuos daiktus geriausia laikyti tvarkingai uždarytus kosmetiniame krepšelyje, užkeltame ant aukštos lentynėlės, arba užrakintus spintelėje.
„Mamos žurnalas“