Vaiko kambaryje svarbiausia – neužgriozdinta erdvė

juste_zibudiene_

Architektė Justė Žibūdienė

Kartais vaikų kambarys pradedamas įrenginėti, dar jų nė neturint, tik planuojant. Panašiai buvo ir mūsų šeimoje. Laukdami pirmagimės, projektavome ne vaiko, o vaikų kambarį. Svajojome, kad kada nors auginsime keletą vaikų. Ši svajonė netruko išsipildyti – dabar šeimoje auga Rusnė, Bėja ir Ainė.

Konsultuoja architektė Justė Žibūdienė.

Kokį kambarį skirti vaikui?

Šeimos, auginančios vieną vaiką, jam dažniausiai skiria mažiausio ploto kambarį. Jei planuoja turėti ar augina daugiau vaikų, – tada kiek didesnį. Bet gyvenimas paskui padaro savų korekcijų – tėvams tenka kraustytis į mažesnį, vaikams užleisti didesnį kambarį. Tai kas, kad vaikas mažas. Tačiau jo žaidimų erdvė turi būti gana didelė, kambaryje turi pakakti vietos žaisti ant žemės, išsidėlioti žaislus, judėti. Plotas – vienas svarbiausių kriterijų, parenkant vaikui kambarį. Kuo jis didesnis, tuo geriau.

Vaiko kambario dekoracijos

Įrengiant vaiko erdvę, nebūtina naudoti daug vaikiškų elementų. Užtenka kelių žaismingesnių detalių, juk vaikai turi labai daug inventoriaus, kurio niekas neįvertina interjere. Tai žaislai, sporto ar mokymo priemonės. Jie pagrindinis akcentas ir rodiklis, kad tai ne suaugusiojo kambarys.

Vaikiškus elementus siūlau rinktis pirmiausia pateikus sau klausimą: kuriam laikui įrenginėjame vaiko kambarį? Jei metams ar dvejiems, tada viena, o jei penkeriems ar dešimčiai, – visai kas kita. Augančiam vaikui Disnėjaus herojai ar meškiukai ilgainiui pasidarys nebeįdomūs.

Po kelerių metų galima pakeisti tik kai kurias detales. Spinta, lova ar lentynos gali tikti ilgiau, o kilimėlius ar užuolaidas nesudėtinga pakeisti pritaikant prie augančio vaiko skonio.

Kokia lova geriausia

Lova vaikui augant šiek tiek keičiasi. Iki trejų metų vaikas paprastai miega kūdikio lovelėje, vėliau – standartinio dydžio ar šiek tiek mažesnėje lovoje. Jei šeimoje du vaikai, tai gali būti lova su ištraukiamu stalčiumi. Nuo 4 iki 10 metų vaikai labai nori dviaukštės  lovos. Paauglystėje ateina etapas, kai norisi sofos lovos ar minkštos lovos, kad galima būtų patogiai išsidrėbti su draugais. Taigi augdamas vaikas praeina tris lovos etapus. Kartais tėvai investuoja į pirmą ir trečią etapą, prašokdami darželinuko-pradinuko svajonių lovą (tą dviaukštę ar su baldakimu).

Išskirtinis kampelis  

Net ir turėdami atskirą kambarį, vaikai svajoja apie „kambarį kambaryje“ – apie kažkokį kampelį, kuris būtų mažas ir izoliuotas. Tai gali būti užuolaidėlėmis atitvertas pirmasis lovos aukštas, širma ar lentynomis atskirta kambario erdvė.

Atskirą kampelį galima padaryti ir naudojant poroloninius pufus ar minkštas kaladėles. Mes savo dukroms, kol jos visos dalinosi vienu kambariu, skyrėme nišą sieninėje spintoje. Ten įrengėme atskirą apšvietimą, ant grindų padėjome nedidelį čiužinuką, kad būtų patogu sėdėti, mergaitės užsidarydavo spintos duris ir žaisdavo. Kartais, kai ateidavo draugų, ten sutilpdavo net šešiese. Dabar, kai mergaitės turi atskirus kambarius, nišoje sudėjome lentynas, ir spinta atlieka tikrąją savo paskirtį.

Tokie „urveliai“ kambaryje labai reikalingi, jei kambarį dalinasi keli vaikai. Tada panorėjęs privatumo vaikas gali žaisti ar skaityti niekieno netrukdomas savo kamputyje.

Mergaitės labai mėgsta prailgintas palanges, ant kurių galima sėdėti ir žaisti. Tai būna jauki ir šviesi kambario dalis.

Kaip padaryti ne per ryškų?

Rekomenduoju vaikų kambaryje laikytis saiko. Juk žaislai yra visų flomasterio spalvų, ir dar ne pačių gražiausių, tad jei nuogąstaujate, kad vaiko kambarys bus mažai vaikiškas, – nebijokite.

Spalvinę gamą parinkite pagal vaiko charakterį. Jei vaikas hiperaktyvus, geriau parinkti ramesnes spalvas, vengti labai ryškių sienų ar užuolaidų. Reikia neprovokuoti savybių, kurias reikėtų slopinti.

Jeigu vaikas kaip tik yra melancholiškas, galbūt jam kaip tik geriau ryškesnės spalvos.

Atviros lentynos – taip ar ne?

Aš – už atviras lentynas, juk vaikų kambarys ne muziejus. Kai kurios lentynos gali būti su durelėmis, pavyzdžiui, kur sudėti drabužiai ar knygos, taip jie mažiau dulkės. Bet žaislai ir priemonės, kurių reikia vaiko kūrybai, turėtų būti lengvai pasiekiami, čia lentynos puikiausiai tinka.

Jei renkatės atviras lentynas, kambario sienos ir baldai gali būti ramesnių spalvų, net balti. Kambaryje bus mažiau chaoso.

Ypatingieji baldai ir įrenginiai 

Vaikams patinka viskas, ant ko galima užlipti, įlipti, kaboti. Todėl daug džiaugsmo teiks gimnastikos sienelė su kopetėlėmis, skersinis, hamakas vidury kambario. Ypač, jei vaikas sportiškas ir judrus. Muzikuojančiam vaikui vertėtų sukurti kampelį, kuriame jis grotų, klausytų muzikos, kur stovėtų jo instrumentai.

Vaikams visai nereikia didelių baldų komplektų, kurie užima daug vietos ir sunku perstumti iš vienos vietos į kitą. Neveltui vaikų kambariui dažniausiai renkamasi modulinės baldų sistemos, pufai, sėdmaišiai – tokius baldus lengva modeliuoti erdvėje.

Į vaikų kambarį tikrai nereikia tempti baldų, kurie liko nuo svetainės ar kitų kambarių. Geriausia kambario centrą palikti tuščią, kad atsigulę ant grindų (idealu – ant minkšto kilimo) vaikai galėtų konstruoti lego, dėlioti dėliones ar žaisti kitus žaidimus.

Parengė Ginta Liaugminienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

3 komentarai kategorijoje “Vaiko kambaryje svarbiausia – neužgriozdinta erdvė”

 1. Austėja
  2017/01/29 at 18:16 #

  Man asmeniškai vaiko kambaryje gražu didelio formato plakatai.Ypač patinka su raidėmis – jie gali būti ir kaip interjero detalė, ir kaip edukacinė priemonė. Gal žinote, kur tokių galima įsigyti?

 2. 2017/05/17 at 10:28 #

  Mes savo vaikui įrengėme tokį visai paprastą, modernų kambarį. Pastatėme laipiojimo sienelę, kurią nesunkiai galima išmontuoti, bei išskirtinius, ryškių spalvų, minkštus baldus, kad kambarys atgytų.

 3. 2017/09/18 at 13:36 #

  Iš tiesų, vaiko kambariui reikia skirti labai daug dėmesio, nes įrenginėjant kambarį, reikia suvokti, kad vaikas augs ir jo norai ir skonis taip pat kis. Mano nuomone, svarbiausia tėveliams dėmesį atkreipti į lovos pakeitimus, nes vaikui augant, jo poreikiai lovai taip pat keičiasi. Manau, kad baldai vaiko kambaryje turėtų atitikti standartus, būti pastelinių spalvų, kokybiški ir tinkantys įvairaus amžiaus vaikams. Visa kita su laiku galima patobulinti, pakeisti ir pan. Svarbiausia išnaudoti vaiko potencialą, sukurti jam saugią aplinką, kurioje jis jausis ramiai, saugiai.

Palikite atsiliepimą


+ 6 = vienuolika

Kitos temos: