
Prieš penkerius metus kaip edukacinis projektas „Augueko namuose“ buvo pradėtas „ekologinis remontas“. Toks, koks galėtų būti pavyzdys kiekvienai šeimai, tvarkantis būstą, įsirenginėjant namus ar ruošiant vaikų kambarį.
Imtis tokio iššūkio norėjo darželio šeimininkas Linas Laucius, kuris ne vienerius metus dirbo statybų versle ir tikrai gali atsakingai parinkti ne tik natūralias medžiagas, bet ir statybų meistrams išaiškinti visus technologinius procesus. Jis ir buvo šio ekologinio remonto darbų vadovas, jis rinko medžiagas ir mokė meistrus dirbti kitaip. O informacijos apie tikrai yra gausu spaudoje ir interneto erdvėje, tik reikia labai akylai atsirinkti.
Miegamasis ir jo baldai
Langai. Mūsų darželyje langai buvo seni – tai yra mediniai. Ir tuo labai džiaugiamės. Juos tik turime vis paremontuoti. Jei būtume pasidavę bendrai patogumo ir naujumo bangai, būtume tikrai pakeitę juos plastiko langais. Tik tuomet būtume gavę papildomą bėdą – tektų galvoti apie vėdinimo sistemą. Kas to nepadaro, tiesiog savo namuose sukuria nekvėpuojančią erdvę. Patalpas mes irgi vėdiname natūraliausiu būdu – tiesiog atidarome langus, orlaides ir padarome skersvėjus. Nepamirškime, jei įstatome plastiko langus ir paskui nuolat šaltuoju metų laiku laikome pravirus langus, tai jau nebus ekologija – tuomet galvojame tik apie save ir švaistome šilumos resursus.
Sienos. Darydami remontą, darželio sienas nusprendėme dažytimolio dažais. Tokiais, po kurių nebėra bėdos dėl išvėdinimo, su kuriais darbuotis gali net ir patys vaikai. Vaikai tai daro mielai, o štai statybų meistrai labai nenoriai. Juos teko įkalbėti išbandyti būtent tokius dažus ir šiek tiek keisti jiems įprastą dažymo technologiją. Tiems, kurie pirmenybę teikia tapetams, reikės ilgiau paieškoti.
Vinilo tapetai yra kenksmingi mūsų sveikatai. O dar reikės ir klijų, kurie vėlgi turės savo cheminių medžiagų kokteilio dozę.
Grindys. Darželyje po remonto pasirinkome natūralią sizalio kiliminę dangą – yra šalių, kuriose vienuoliai ją mėgsta vienuolynuose ne tik dėl to, kad ji draugiška ir aplinkai, ir žmogaus sveikatai, bet ir dėl to, kad per ją malonu vaikščioti basomis – masažuojami pėdų taškai. Pasitvirtino tai ir mūsų draželyje, ne tik vaikai įprato lakstyti nusiavę, bet ir visi atėjusieji savaime nusiauna batus.
Čiužiniai. Palaikydami mintį, kad reikia remti savus lietuviškus verslus ir gamintojus, mažinti visas prekių logistikos grandines, pasirinkome lietuviškus grikių čiužinius ir grikių pagalves, grupėse vaikai ir sėdi, ir žaidžia ant grikių pufų.
Lovos. Kai susipažinome su pavojingomis medžiagomis, kurios naudojamos baldams gaminti, nusprendėme, kad vaikai turėtų miegoti chemiškai neapdorotose – nelakuotose, nedažytose – medinėse lovytėse. Ar visiems teko girdėti, kad baldai paprastai padengiami degumą mažinančiomis medžiagomis, kurios plačiai naudojamos daugiau nei 40 metų? Šiomis medžiagomis yra dengiami ne tik baldai, bet ir statybinės medžiagos, elektroninė įranga ar drabužiai. Degumą mažinančios medžiagos keliomis sekundėmis uždelsia įsiliepsnojimo trukmę, tačiau nėra surišamos su dengiamu paviršiumi, todėl lengvai patenka į aplinką, kur tampa teršalais. Užsienio mokslininkai nustatė, kad nėščios moterys, kurių organizme buvo daugiau degumą mažinančių medžiagų, dažniau pagimdydavo prieš laiką
Baldus rinkomės iš medžio, daugelį gaminomės patys. Visų PVC plokščių atsisakėme. Pasirinkimas tikrų natūralių baldų jau labai kuklus. Net ir akiai maloniai atrodantys mediniai baldai nebūtinai tokie yra. Pardavėjų reikėtų klausti kelis kartus, ar tikrai nėra klijuoto medžio.
Rinkomės niekuo nedengtus medinius baldus, o toliau apdorodavome patys. Impregnuodavome linų sėmenų aliejumi, kai norėjome spalvos, virėme sidabražolę, ąžuolo žievę.
Patalynė. Dar atidžiau šiais laikais reikia rinktis patalynę – ne tik natūralių audinių, bet ir pasidomėti, kaip pluoštas buvo augintas. Nekaltoji medvilnė gali būti visiškai neekologiška ir apdorota kenksmingomis priemonėmis.

Virtuvė ir valgomasis
Indai. Padarykime reviziją virtuvėje: kokiuose induose gaminame, iš kokių indų valgome? Pamatysime, kad joje tikrai viską yra užkariavęs patogusis naudoti plastikas ir teflonu dengti indai. O vaikų gertuvės, buteliukai tikrai dėl saugumo yra plastikiniai. Dabar jau galima pasirinkti bent plastiko tarą, kurioje mažiau kenksmingų priedų. Nors bent jau vandenį vaikus pratinkime gerti vis dėlto ne iš plastiko indų.
Buitinė technika. Kokiame virdulyje kasdien verdame vandenį? Geriausia rinktis neplastikinį virdulį. Plastikinį virdulį, jei visai netinka metaliniai ar stikliniai, reiktų rinktis pagamintą Europos Sąjungoje ir gamintojo paženklintą užrašu „phthalates free“, „BPA free“, bus mažiausiai nepageidaujamų priedų, ypač jei ir plastikas pagamintas ES (maža tikimybė yra). Dažniausiai virduliams gaminti naudojami plastikai: polietilenas (LDPE), polipropilenas (PP) ir polistirenas (PS), nes šie plastikai atitinka atsparumo karščiui, nedegumo reikalavimus. Pažangesni gamintojai žymi instrukcijoje, iš kokio plastiko pagamintas virdulys, tačiau šiuo metu nėra bendro reikalavimo pateikti, iš ko virdulys pagamintas, nes virduliai surenkami kaip elektronikos atliekos, o ne maisto pakuotė. Iš daugumos dabar naudojamų plastikų išsiskiria endokrininę sistemą mėgdžiojančių cheminių medžiagų (net jei tai ir ne plačiai aptarinėjami ftalatai ar BPA). O įvairios medžiagos skiriasi būtent veikiant karščiui ir subraižius.
Vonios kambarys
Buitinė chemija. Mes atsisakėme pirktų muilų, valiklių, buitinės chemijos priemonių. Darželyje muilą verdame kartu su vaikais. Procese yra dalių, kurias turi atsakingai padaryti suaugęs žmogus. Taip turime natūralų kokoso ar palmių aliejaus muilą, kuriame, skirtingai nei pirktame, tebėra glicerino. Kai jo nėra, paskui ir sausėja oda, tada reikia virtinės kitų priemonių. Jau nekalbant apie antibakterinius muilus. Taip pat ir valymo priemones gaminamės patys – su actu, garstyčiomis, soda ar eteriniais aliejais.
Jokių baliklių. Mokslininkai teigia, kad jie nustatė ryšį tarp baliklio naudojimo namų priežiūrai ir mokyklinio amžiaus vaikų infekcinių ligų, ypač kvėpavimo takų, dažnumo. Baliklio naudojimas yra efektyvi priemonė mikrobams naikinti, tačiau cheminės medžiagos gali įjautrinti vaikų organizmus, ir jie dažniau gali „pasigauti“ gripą, tonzilitą ar kitas infekcines ligas.
Buvo nustatyta, kad baliklio naudojimas namų švarai didina riziką susirgti gripu 20 proc. o tonzilitu – 35 proc.
Gyvenamasis kambarys
Grindys. Gyvenamojo kambario zonoje natūralių grindų pasirinkimas nėra toks jau menkas. Medinės grindys irgi ne visada bus geriausias pasirinkimas, jei jas lakuosime ir medį apdorosime. Tuo labiau presuotos plokštės ar klijuoto medžio grindys – tuomet teks jau tikrinti, kokiais klijais jos buvo klijuotos. Mes radome dar vieną alternatyvą, tinkamą darželiui – natūralaus pluošto linoleumą. Jis ir šiltas, ir praktiškas, ir natūralus. Ant jo žaidimų zonose tiesėme vilnos kilimus. Būtinai perskaitykite gamintojo etiketę. Kaip buvo apdorota vilna? Kuo dažyta?
Užuolaidos. Užuolaidas pasirinkti irgi buvo iššūkis. Turbūt nė nesusimąstome užuolaidų parduotuvėse, kuriose nuo pasiūlos akys raibsta, kad didžioji medžiagų dalis yra sintetinės. Daug audinių apdoroti, kad būtų atsparūs ugniai. Mes darželyje rinkomės lino užuolaidas. Tik ieškojome nedažyto.
„Mamos žurnalas“
Jei nenaudojate jokių cheminių priemonių, su kuo valote klozetą, vonios spinteles ?
Mes irgi stengėmės savo namus įsirengti kuo ekologiškiau, kadangi mano vyras serga astma. Tai prioritetas mums buvo ne baldai, o grindys ir kuo ekologiškesnės. Tai pirkome ekologišką laminatą iš http://www.naturfloor.lt/ ir išties esame labai patenkinti, kadangi radome ne tik sveikas, bet ir stilingas grindis mūsų namams 🙂