Konsultuoja ekologinės gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.
Ką močiutės žinojo geriau
Kai buvo sukurti higieniniai paketai ir įklotai, moterys lengviau atsikvėpė.
Paketai nebrangūs, panaudoji, išmeti, ir nebesuki galvos. Deja, nepraėjo nė keliasdešimt metų, ir atsirado nauji terminai, pavyzdžiui, „įklotų vulvitas“ ar „tamponų vaginitas“. Ginekologai patardavo – grįžkite prie medvilnės skudurėlių, savos gamybos vatos paketėlių. Tai irgi kraštutinumas. Išeitis – higieninės priemonės iš 100 proc. medvilnės.
Liga lygioje vietoje
Šiais laikais daugybė moterų kenčia nuo vaginos sudirginimų: paraudimo, deginimo, skausmo ir kt. Tai – civilizacijos ligos, kurias sukelia besaikis moteriškos higienos priemonių, kurių sudėtyje yra plastiko, viskozės, celiuliozės, kvapų, superabsorbentų ir kitų naftos chemijos produktų, naudojimas. Jeigu moteris naudoja įklotus kasdien, šios sudedamosios medžiagos gali sukurti šiltą ir drėgną mikroklimatą, kuris yra idealus sudirgimus sukeliančioms bakterijoms ir grybeliams daugintis.
Ne viskas medvilnė, kas baltumu šviečia
Moteriškos higienos produktai iš 100 proc. natūralios medvilnės yra gerokai pranašesni nei masinės gamybos. Medvilniniai paketai mažiausiai alergizuoja, nes yra:
be kvapiklių,
be superabsorbentų polimerų,
be baliklių chlorino ir dioksino,
be medienos masės (gaunamos iš medžių).
Dauguma moterų pasakys, kad naudoja natūralius paketus ir įklotus, nes ant pakuotės parašyta, kad jie natūralūs, be to, jie minkšti, švelnūs. Europos vartotojų tyrimas parodė, kad dauguma moterų tiki, jog jų naudojamos higienos priemonės yra pagamintos iš 100 proc. medvilnės, vien dėl to, kad jos baltos! Bet taip nėra – masinės gamybos įklotuose pilna sintetikos, o baltą spalvą suteikia balinimo procesas, kuris pats savaime yra kenksmingas. Kas gamina įklotus ar paketus iš medvilnės, tai būtinai parašo ant pakuotės.Dauguma šiandien rinkoje parduodamų higienos įklotų ir tamponų pagaminti su plastiku, naftos chemijos produktais, superabsorbentais, polimerais, viskoze ir chemiškai apdorota celiulioze, sintetiniais kvapais.
Galima pamanyti, kad tamponai tai jau tikrai medvilniniai. Nieko panašaus – mums įprasti masinės gamybos tamponai yra pagaminti iš tos pačios naftos. Į tamponus (ir į kai kuriuos įklotus) dedama modernios sintetinės medžiagos superabsorbentų, kuri ir „užrakina“ išskyras. Tačiau bakterijos neužsirakina. Jei higieniniai įklotai bei tamponai keičiami rečiau, drėgnoje šiltoje terpėje bakterijos kuo puikiausiai dauginasi ir gali paplisti aukštyn tiek į makštį, tiek į šlapimo takus ir sukelti infekcijas. Superabsorbentai didina TŠS – toksinio šoko sindromo – riziką. Tamponų atveju labai svarbu, kad neatsisluoksniuotų atskiri plaušeliai, nes jie prilimpa prie gleivinės ir tampa mikrobų kaupyklomis.
Lietuvos rinkoje situacija skiriasi nuo ES ir JAV. Ten natūralios higienos priemonės užima bent jau šiokią tokią rinkos dalį. Lietuvoje tai – visiška naujiena. Yra tik kelios kompanijos, kurios siūlo iš natūralių medžiagų pagamintas moteriškos
higienos priemones (daugkartines ir vienkartines).
Kaip padėti gamtai?
Naudodamos medvilnines higienos priemones moterys pateisina du tikslus – saugo savo sveikatą ir gamtą. Įprasti paketai gaminami iš sintetinių medžiagų, geresni – su medienos mase. Tačiau pastarųjų gamybai kertami miškai, o pluoštui suskaidyti naudojama stipri chemija. Medvilniniai paketai gaminami iš medvilnės, kuri kasmet išauga iš naujo. Medvilniniai paketai 90-100 proc. savaime suyra panaudoti, jiems nereikia kelis šimtmečius dūlėti šiukšlynuose. Šiandien plačiai naudojamos moteriškos higienos priemonės (bei vaikiškos sauskelnės) apie 90 proc. yra pagamintos iš plastiko. Jas gaminant naudojama nafta. Naftos išgavimo ir gamybos proceso metu išsiskiria dujos, kurios ardo ozoną, o žmogui yra toksiškos. Kaip žinoma, plastikas, palaidotas žemėje arba vandenyje, nesuyra. Štai ir atsakymas, kaip galime prisidėti prie gamtosaugos.
Medvilninių higienos priemonių privalumai:
Kvėpuoja – leidžia orui laisvai tekėti per pluoštą.
Sudaro optimalų drėgnumą, palyginus su aplinka, sumažina odos sausėjimą.
Nepakeičia makšties gleivinės natūralios rūgštinės terpės, nes medvilnė fiziologiškai suderinama su makšties pH.
Padeda išvengti sudirgimų, alergijų ir infekcijų rizikos.
Švelnios odai, o apsauga nuo pratekėjimo – didelė.
Panaudotos savaime suyra.
„Mamos žurnalas“