„Manau, svarbiau yra ne nusipirkti ekologišką sertifikatą turinčią prekę, o pagalvoti, kaip galima išsiversti be jos. Jeigu žaliosios mamos yra tos, kurios bando išsiversti naudodamos mažiau nereikalingų daiktų, tada – taip, aš priklausau „žaliųjų mamų judėjimui“, – sako šiaulietė Laura Akamavičienė, auginanti sūnelį Rojų.
Pasakoja Laura:
Sveikas gyvenimas prasidėjo nuo sauskelnių
Noras gyventi sveikiau niekada nebuvo man svetimas, tačiau, kol neturėjau vaikelio, nebuvo tokios stiprios paskatos tai daryti. Nėštumo metu pradėjau domėtis sveikesniu maistu ir kosmetikos priemonėmis, vėliau vis dažniau aplankydavo mintys apie būsimo kūdikio kraitelį – drabužėlius, sauskelnes. Atrodė, jog nusipirkti medžiagines sauskelnes reikia nemažai pinigų, tad tai liko tik mintyse, o pradžiai pasirūpinome vienkartinėmis sauskelnėmis.
Galbūt ir būtume jas naudoję ilgai, tačiau mažylio odelė greitai sureagavo – atsirado didelių iššutimų, nors sauskelnes ir keitėme dažnai ir, atrodo, naudojom taip, kaip reikia. Kuo toliau, tuo darėsi blogiau – neapsiėjome be gydytojo apžiūros ir skirto gydomojo tepalo. Buvo labai skaudu matyti žaizdas ant vaiko odelės ir girdėti verkimą kaskart pasišlapinus. Tada ir prisiminiau daugkartines sauskelnes.
Iš pradžių nupirkau kelias išbandyti, kad galėtume išsirinkti, kurios labiau patinka, kurios patogesnės naudoti, ir panašiai. Pradėjusi domėtis pasiūla ir skaityti kitų mamų pastabas, įsigijau prefold vystyklų, kurie kur kas pigesni už sauskelnes, bet nė kiek neprastesni, patogiai susisega tam skirtu segtuku. Medžiaginių sauskelnių galima nusipirkti ir iš jas siuvančių mamų – kokybė neprastesnė nei pirktų parduotuvėje, o ir pinigėlių galima sutaupyti.
Jei kam atrodo, kad naudoti medžiagines sauskelnes – vargas, jie labai klysta. Dabar yra didelis sauskelnių bei vystyklų pasirinkimas, naudojamos sauskelnes prilaikančios kelnytės, kurios ne tik prilaiko pačias sauskelnes ar vystyklą, bet ir sulaiko drėgmę, tad viršutiniai drabužėliai lieka sausi. Be to, prilaikančias vilnones kelnytes galima nusimegzti pačioms – ir taupiau, ir smagiau, kai vaikelis dėvi mamos rankų darbo kelnytes. O kur dar spalvų pasirinkimas. Tiesa, nagingesnės mamos ir sauskelnes gali pasisiūti pačios, bet tai iš pradžių man atrodė per sudėtinga.
Mano ėjimas sveikesnio gyvenimo link tęsėsi toliau. Ieškodama informacijos apie sauskelnes, tarsi savaime perskaičiau daug įvairių straipsnių apie sveikesnį gyvenimo būdą, sekiau mamų diskusijas apie ekologiškus produktus internete, akį patraukė diskusijos apie pačių pasigamintus žaislus ar kosmetikos priemones, apie vartojimo mažinimą ir atsakingesnį požiūrį į mus supančią aplinką. Žmonės pradeda suprasti, kad už lengvą ir patogų gyvenimą dažnai sumokame sveikata, dvasine bei fizine gerove.
Maisto produktų etiketes atidžiau pradėjau skaityti jau nėštumo metu. Dabar yra tikrai nemažai sveikų, ekologiškų maisto produktų, deja, daugelį žmonių atbaido jų kaina ir nepatogumas, norint juos įsigyti. Kai nėra galimybės (o dažnai būna, kad tiesiog finansai neleidžia pirkti brangesnį produktą, ypač šiais nelengvais laikais…) nusipirkti ekologiško produkto, perku įprastinį, bet atidžiau skaitau sudėtį ir renkuosi tą, kuriame nėra kenksmingų maisto priedų (konservantų, antioksidantų, dažiklių, skonio ir aromato stipriklių ir pan.). Dabar informacija lengvai pasiekiama, galima daug ką sužinoti interneto platybėse, aptarti tai su kitais besidominčiais žmonėmis.
Stengiamės vartoti mažiau druskos, patiekalus gardinam įvairiomis žolelėmis (bazilikais, petražolėm, krapais ir pan.). Neseniai ir mažasis mūsų šeimos narys pradėjo valgyti patiekalus nuo bendro stalo, tad nori nenori tenka rinktis sveikesnį maistą, naudoti mažiau prieskonių, daugiau virti, troškinti nei kepti. Atidžiai skaitau maisto produktų etiketes, ieškau tokių, kuriuose mažiau maisto priedų.
Kitokie apsipirkimai
Gaila, kad produktai iš ūkininkų dar nėra taip lengvai pasiekiami, tad vis dar gana dažnai apsipirkinėjame prekybos centruose, bet duoną, daržoves, vaisius perkame turgeliuose, mėsą stengiamės įsigyti iš ūkininkų, tam tikrus produktus perkame iš sveikų produktų parduotuvių. Laimė, kai ką dar gauname iš senelių užauginto sodo.
Esu atradusi ir pamėgusi naujų produktų. Pirmiausia ieškojau sveikesnės kavos (turbūt negalėjau atsispirti pagundai pasimėgauti skanios kavos puodeliu ) ir atradau puikaus skonio miežių kavą, kurioje nėra kofeino, tad galiu mėgautis ja ir maitindama mažylį (iki šiol maitinu sūnelį ir kol kas neketinu baigti, nebent mažasis žmogutis nuspręstų kitaip. Beje, mamos pienas – turbūt kone ekologiškiausias maistas mūsų mažiesiems). Labai patinka daržovių sultinys be konservantų, dažiklių, sintetinių kvapų, kurį naudojame sriuboms, troškiniams, padažams. Nebaisu, kad tokiais prieskoniais pagardinto maisto paragaus ir mažylis.
Jogurtą, lydytą sūrelį gaminame namie – ir pigiau (o tai tikrai aktualu bent jau mūsų šeimai), ir daug sveikiau. Gundausi ir naminės duonos kepimu. Tiesa, smagu, kad ir prekybos centruose jau galima įsigyti ekologiškų pieno produktų – jogurtų, pieno, sūrio, ekologiškos duonos.
Nors ir anksčiau beveik visada gaminome namie, dabar stengiamės rinktis grynesnį maistą, atsisakėme pusfabrikačių, tačiau, prisipažinsiu, dešrelių kartais yra ir mūsų namuose.
Mūsų mažasis žmogutis šiek tiek pakoregavo šeimos valgiaraštį – dažnai su sūneliu valgome grūdų košes, daugiau daržovių bei vaisių nei anksčiau.
Sūnui maistą gaminu pati, labai retai perkam kūdikių ir mažų vaikų maistelį – ilgesnei kelionei ir pan. Namie lengva pagaminti ir vaisių tyrelių, neseniai atradom tikrą skanumyną – džiovintų abrikosų, razinų ir obuolių tyrelę, kurią pagaminti trunka neilgai – tik šiek tiek pavirti ir susmulkinti, o ir priedų jokių nereikia, mat tyrelė ir taip saldoka, tad puikiai tinka pagardinti grūdų košėms ar natūraliam jogurtui.
Buitinė chemija ir kosmetika
Supratau, jog iš tiesų tiek mums, suaugusiesiems, tiek kūdikiams nereikia begalės priemonių, nuo kurių dabar parduotuvėse lūžta lentynos. Pavyzdžiui, sausai odai puikiai tinka paprastas alyvuogių aliejus, o jeigu norisi ir malonaus kvapo, galima įlašinti lašelį ar kelis levandų ar kitokio eterinio aliejaus – ir štai jums puikus aliejus kūnui, tinkantis tiek mamai, tiek vaikui. Kokosų aliejus gali tapti pagalbininku ne tik sausai odai, bet ir plaukams.
Besilaukdama vaikelio buvau pripirkusi įvairių priemonių jam – prausiklį, aliejuką kūnui, šampūną, pudrą užpakaliukui ir pan., tačiau beveik nieko taip ir nepanaudojome. Greitai šitie daiktai iškeliavo iš mūsų namų. Ilgai mažylį maudėme tiesiog paprastame vandenyje, kartais į jį įpildavome ramunėlių ar medetkų nuoviro. Vėliau įsigijome ekologišką prausiklį kūneliui ir plaukams bei ekologišką aliejuką kūnui ir tas pačias priemones naudojam iki šiol, o mažylis nebe toks jau ir mažas – metukų ir keturių mėnesių. Taigi net jei ir gąsdina ekologiškų priemonių kaina, jas naudojant saikingai, užtenka ilgam. Protingiausia, manau, būtų apskritai mažinti naudojamų kosmetikos priemonių kiekį ir pamąstyti, ar tikrai tiek daug priemonių mums reikia (atskirų kremų rankoms, kojoms, kūnui ir pan.).
Buityje puikūs pagalbininkai yra soda bei actas, ne visada reikia begalės valiklių, šveitiklių ir pan. Tiesa, mes ne visada naudojame šias namines priemones, bet įprastinius valiklius pakeitėm į ekologiškus, o kad nebaugintų šiek tiek aukštesnė ekologiškų priemonių kaina, atsisakiau, mano galva, nereikalingų valiklių – dabar dažniausiai naudojamas universalus valiklis. Įprastą buitinę chemiją man buvo svarbu pakeisti į ekologišką dėl mažojo namų gyventojo, kuris viską tyrinėja liesdamas, o po to kišdamas rankytes į burną. Tiesa, vyresnės kartos artimuosius sunkiau įkalbėti rinktis sveikesnius produktus labiausiai dėl kainų skirtumo ir patogumo įsigyti – juk didžiuosiuose prekybos centruose viskas po ranka.
Gimus mažyliui, jo drabužėlius bei patalynę skalbiau atskirai nuo mūsiškių su mažyliams skirtais skalbimo milteliais, tačiau vėliau nusprendžiau išbandyti eko rutulius (beje, apie juos rašėte ir „Mamos žurnale“), kurie neteršia aplinkos, yra ekonomiški, naikina bakterijas, nesukelia alergijos, o tai labai svarbu jautriai mažylių odelei. Tad dabar visus skalbinius skalbiame kartu, susitaupo ir laiko, ir skalbimo sąnaudų.
Daiktai gali tarnauti ilgiau
Stengiamės neišmesti senų, nereikalingų daiktų. Drabužėlius dažnai atiduodame tiems, kam jų reikia. Iš jų galima pagaminti ir kažką naudingo sau ar vaikui – pavyzdžiui, dabar siuvu mažyliui knygutę iš įvairių namie rastų medžiagų, sagų, karoliukų, kad mažos rankytės turėtų ką veikti važiuojant automobiliu, o tai tikrai nėra mėgstamiausias sūnelio užsiėmimas. Arba nebenešiojamą drabužį galima persiūti į medžiaginį pirkinių krepšelį! Ir drabužio neišmesit, ir plastikinių pirkinių krepšelių nebereikės.
Patys irgi nevengiame dėvėtų drabužių parduotuvių. Manau, būtų tikrai neprotinga mažyliui pirkti vien naujus brangius drabužius kasdienai, kai juos jis dėvi vos mėnesį ar kelis, o ir išsipurvina dažnai, tad dėvėti nebrangūs rūbeliai tikrai praverčia. Sūnelį irgi pagal galimybes rengiame ekologiškos vilnos drabužėliais, kurie mažyliams labai tinkami – vilna ne tik puikiai šildo, ji padeda organizmui palaikyti optimalią temperatūrą, leidžia odai kvėpuoti, gerai sugeria drėgmę, padeda odai susidoroti su nešvarumais.
Kartais noras gyventi sąmoningiau įgyvendinamas tarsi savaime. Mažylis auga, pagalvojome, jog reikėtų kokio nors mažo stalelio ir kėdutės.
Pasidairius parduotuvėse, medinių baldelių kainos ir pasirinkimas nedžiugino, tačiau vyras netikėtai atrado nebenaudojamų medžiagų iš senų baldų, tikiuosi, greitai turėsime tėčio pagamintus baldelius.
Pastangos gyventi ekologiškiau dažnai nieko nekainuoja – rūšiuojame atliekas, stengiamės taupyti elektrą bei vandenį (tai ne tik kad nieko nekainuoja, bet dar ir sutaupyt padeda), atsisakyti vienkartinių gaminių, mažinti vartojimą, būti sąmoningesni, jaustis atsakingesni ne tik už save, bet ir už mus supančią aplinką, Žemę.
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“
Visiškai sutinku su straipsnio autore, manau, kad nereikia apsikrauti nereikalingais, kenksmingais daiktais bei produktais. Bet tuo pačiu nemanau, kad reikia pamišti dėl ekologijos per daug. Tiesiog reikia stengtis kurti saugią, švarią bei ekologišką aplinką.