Šeštoji ekologijos pamoka. Sveikas švarinimasis

ekologija

Nuotrauka www.easyfoto.lt

Daugiausiai klausimų sulaukiame nebe apie maistą, o apie tai, kaip kasdien tvarkytis namuose?

Vonioje, virtuvėje, miegamajame, vaikų kambaryje… Tad šioje pamokoje pasidalinsime patirtimi, kaip namuose patiems pasigaminti nekenkiančių sveikatai švaros ir higienos priemonių. Patirtimi dalinasi pirmojo Lietuvoje ekologiško vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ vadovė Ingrida Lauciuvienė

Gyvenimo būdą šiandien mums kuria… reklama. Ką valgyti, kaip rengtis, kuo valyti namus, kur leisti laisvalaikį… Nebereikia nieko galvoti. O jeigu pagalvoji, žiūrėk, jau esi balta varna. Kad nebūtų taip sunku irtis prieš srovę, apsisuki ir imi plaukti pasroviui. Dar prieš metus visi rėkė, kad ekologija – rinkodaros sukurta prekė. Dabar visi sako, kad dar ir be galo brangi prekė. Kam sukti galvą, jeigu galima paprasčiau – nuėjai ir nusipirkai tai, ką perka visi. O visi perka tai, ką siūlo reklama. Rodos, kad ji už visus viską sugalvoja. Todėl šios mūsų „Augueco Dūzginėlio“ ekologijos pamokėlės gal daugeliui kelia juoką, gal susierzinimą, gal net pyktį. Kam to reikia? Buvo be galo patogu gyventi – kaip visi. Tad kodėl reikėtų dabar pradėti gyventi kitaip? Kam atrasti naują gyvenimo būdą?

Vis dėlto mums tai pasirodė prasminga, vertinga, įdomu ir naudinga. Ir jau galime iš savo patirties pasakyti, kad susikurti natūralią ir netoksišką gyvenamąją aplinką nėra sunku. Tik priėmus šį žaidimą reikia stengtis žaisti pagal taisykles. Na ir dar vadovautis tuo, ką sako mūsų jausmai ir širdis.

Namai be sintetinio rožių kvapo

Daugeliui namų švara asocijuojasi su įprastu cheminių valiklių kvapu – citrinų, kalnų, levandų, rožių. Ir keisčiausia, kad jau retai susimąstome, ar tikrai rožės ar levandos kvepia būtent taip, kaip mūsų valymo priemonės. Ir jeigu to sintetinio kvapo neužuodžiame, atrodo, kad namai blogai išvalyti. Vis dėlto, pradėkime skaityti etiketes. Ir susimąstykime, už ką mokame pinigus ir kuo valome namus. Patikimų firmų ekologiniai valikliai nėra pigūs. Taip, tai tiesa. Tačiau, jei jų neįperkame, galime pasirinkti alternatyvias valymo priemones, kurias nesunkiai pasigaminsime patys.

Valymo priemonės. Pirmoji mūsų taisyklė – jei nuolat naudosi labai stiprias valymo priemones, tuomet visad turėsi išlikti labai švarus – be bakterijų. Todėl mes renkamės gamintas mūsų pačių valymo priemones arba pasitelkiame eterinius aliejus.  Pastaruosius perkame tik iš patikimų pardavėjų. Kitaip galima pasidaryti daugiau žalos nei naudos.

Mineralinės valymo priemonės. Kepimo, skalbimo soda, boraksas, kreida, molis, trepelis – tai mineralai, kuriuos galima naudoti valymui. Jie gali virsti puikiais toksiškų tirpiklių ir cheminių kvapų dezodorantų pakaitalais. Skalbimo soda nuskuta vašką nuo grindų, kepimo soda sugeria kvapus. Įdėjus kepimo sodos į šaldytuvą, dings visi kvapai. Įpylus jos į vandenį, plaunant bus neutralizuojami cheminiai kvapai. Boraksas gali būti naudojamas kaip skalbimo efektyvumo stipriklis.

Augalinės medžiagos. Aromaterapija skirta ne tik ligoms gydyti ir profilaktikai. Eteriniai aliejai – puikūs natūralūs valymo priemonių priedai. Visi lakūs eteriniai aliejai turi antibakterinių savybių. O štai obuolių actas – dar paprastesnė augalinė medžiaga, kuri gali būti panaudota tūkstančiui namų ūkio darbų atlikti. Baltas distiliuotas actas nepaliks ant medžio ar audinių dėmių.

Gyvulinės kilmės valymo medžiagos. Bičių vaškas, bevandenis lanolinas, medus – irgi pravers buityje. Štai lanolinas, gaunamas iš avies vilnos, yra puiki priemonė, apsauganti batus nuo peršlapimo. Pienas – šalina rašalo dėmes. Bičių vaškas tirpsta vandenyje ir naudojamas tepalams kietinti, tai puikus emulsiklis.

MŪSŲ IŠBANDYTI RECEPTAI

Grindų ploviklis. Mūsų draugai iš „Kvapų namų“ grindims plauti rekomendavo eterinių aliejų mišinį, kurį išbandėme virusų siautėjimo metu ir labai pamėgome. Į vandenį reikia įlašinti kelis lašus arbatmedžių, citrinžolių, eukaliptų, čiobrelių, greipfrutų, levandų eterinių aliejų. Kambario oras bus gaivus, o bakterijos ir ant grindų, ir ore – išnaikintos.

Mišinio sudėtis: 1/8 puodelio skysto muilo, ½ puodelio distiliuoto baltojo acto arba citrinos sulčių, ½ stipraus kvapo žolelių arbatos (labiausiai tinka mėtų, nes turi antibakterinių savybių), 4 l šilto vandens.

Medinėms grindims valyti labai tiks dar įlašinti alyvuogių aliejaus.

Langų ploviklis. ¼ puodelio distiliuoto baltojo acto, ½ arbatinio šaukštelio skysto muilo, 2 puodeliai vandens.

Kremas odai valyti. 120 g aliejaus, 42 g kokoso aliejaus ar kakavos sviesto, 14 g bičių vaško, 120 g distiliuoto vandens. Aliejus ir vašką reikia ištirpinti, kol sustiprės. Tada supilti vandenį ir išplakti, kol pasidarys kremas.

Priemonės indaplovėms. Indaplovių skalavimo reagentus irgi galima pamiršti. Vietoj jų puikiausiai tiks actas. Balta plėvelė ant taurių atsiranda dėl kieto vandens. Pamerkus stiklinius indus į vandenį su actu, plėvelė visiškai išnyksta.

Švaros priemonės gali kenkti

Pastaruoju metu jau ir Lietuvą pasiekia mokslininkų publikacijos apie dezinfekavimo priemonių keliamą grėsmę sveikatai ir aplinkai. Štai triklozanas yra sintetinis plataus spektro antimikrobinis cheminis reagentas. Triklozano gali būti antibakteriniuose muiluose, dezodoruose, dantų pastose, kosmetikoje, plastike, audiniuose ir daugybėje kitų produktų. Todėl net perkant elementarią kempinę buičiai verta paskaityti etiketę – ir kempinėje gali būti triklozano. Jei jau produktas naikina visus kvapus ir mikrobus, jame greičiausiai bus kenksmingo cheminio preparato.

Svarbiausia ne aklai mestis į daugeliui naują ekologijos bangą, bet išmokti sąmoningai pasirinkti ir atsirinkti. Jei dar nėra pakankamai mokslinių tyrimų, tarkime, dėl mikrobangų krosnelės žalos (nors mes ją jau išvežėme elektronikos prietaisų surinkėjams, nedrįsome net priešui dovanoti), klausykime savo širdies balso.

Elektromagnetinis laukas – ne žaidimų vieta

Jei renkamės sveikesnį maistą, natūralias valymo priemones, galime žingsniuoti dar toliau – galvoti apie namų vandenį, orą, elektromagnetinį lauką. Virtuvėje jis bene didžiausias, juk čia šitiek prietaisų.

Aukščiausia elektromagnetinių laukų koncentracija yra tiesiai prieš veikiančią indaplovę. Viryklė ir šaldytuvas taip pat skleidžia stiprius laukus. Todėl bent jau žaisti vaikams ar ruošti pamokas sudarykime sąlygas ne virtuvėje, o jų kambaryje, kurį, beje, rengdami irgi turime būti itin sąmoningi. Apie grėsmę sveikatai keliančius baldus, grindis, kilimus jau rašėme pirmojoje mūsų ekologijos pamokėlėje dar rugsėjo mėnesio žurnalo numeryje. Po vasaros remonto, kuriam rinkomės tik natūralias, nekenksmingas medžiagas, džiaugiamės jau pusę metų.

Mažiau vartoti, gyventi natūralesnėje aplinkoje, sveikiau valgyti – misija įmanoma.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

 

 

 

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


4 − = nulis

Kitos temos: