Galbūt ne visiems teko girdėti, kad nuo virusų galima apsisaugoti ir natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, kvapais.
Ar gali eteriniai aliejai saugoti rudenį nuo ligų?
Aromaterapija mus apsaugo nuo įvairių aplinkos teršalų.
Eteriniai aliejai pasižymi itin plačiu veikimo spektru, ir jūs tikrai neapsiriksite, jei, norėdami švarios aplinkos, ant „Aromastone“ ar tiesiog ant šilto paviršiaus, vatos ar servetėlės užlašinsite keletą savo mėgstamų eterinių aliejų.
Mano patys mylimiausi vaikiški eteriniai aliejai – mandarinų, juozažolių, viržinių miltenių (rozalinų), šluotinių sėklučių (manukos), didramunių. Mandarinų eterinio aliejaus galima pagarinti kambaryje, juozažolių ar viržinių mirtenių vienu kitu lašiuku galima vakarais patepti pėdutes, krūtinę ar pamasažuoti išilgai stuburo, šluotinių sėklučių aliejumi smagu paskalauti gerklę, o didramunių – pamasažuoti pilvuką, jei suskausta.
Vaikas yra itin jautrus aplinkinio pasaulio dirgikliams, todėl reikia gerbti jo pojūčius ir, prieš pradedant naudoti bet kurį eterinį aliejų, pirmiausia reikia jam duoti pauostyti, supažindinti su nauju kvapu. Vaikų erdvėse labai svarbu vengti aštrių, intensyvių, dirginančių, pernelyg komplikuotų kvapų.
Kaip namų kvapas gali veikti savijautą? Tarkime, ar yra stimuliuojančių, suteikiančių energijos? Ar yra raminančių kvapų?
Ramina ir atpalaiduoja aldehidų turintys eteriniai aliejai – itin lietuvių mėgstami citrinakvapiai: japoninių laurenių, kvapiųjų citrinmirčių, verbenų, gelsvųjų sėklučių, cinamosmų; ir, žinoma, daug esterių turintys, maloniai žaluma arba vaisiais kvepiantys įvairių citrusų lapų aliejai, prabangusis apelsinų žiedų aliejus (nerolis), arabinių jazminaičių absoliutas, tauriųjų didramunių eterinis aliejus.
Lengvai energizuoja, proto veiklą ir susikaupimą skatina citrinų, bazilikų, rozmarinų eteriniai aliejai.
Pipirmėčių, laurų eteriniai aliejai tiesiogiai skirti mokymuisi ir žinių įsiminimui. Ne veltui Apolonas – graikų dievas, įkūnijantis proto šviesą, – su laurų vainiku.
Pipirmėčių eterinis aliejus gerina smegenų kraujotaką, todėl tiesiogiai žvalina bei padeda įsisavinti žinias, tačiau jis nelabai tinka vaikams iki 7 metų.
Skatina kraujotaką, šildo visi prieskonių eteriniai aliejai: kardamonų, kalendrų, muskatų, pipirų, imbierų. Jų intensyvumas yra skirtingas, todėl rinktis reikėtų pagal poreikį. Vakare, prieš užmiegant nereikėtų kvėpinti jais patalpų, kuriose gyvena vaikai ir jautrūs žmonės.
Ar tinka namų kvapai migdymo ir miegojimo ritualui?
Yra atlikta daug tyrimų apie raminančius, atpalaiduojančius, padedančius nusiraminti, užmigti augalus ir iš jų gaunamus eterinius aliejus. Šiomis savybėmis ypač garsėja melisa, apynys, nardas, valerijonas, bergamotė, levanda. Apie melisos naudojimą vaikams tyrimai yra gana kontraversiški – taip ir nėra aišku iki galo, galima ją naudoti vaikams, ar ne. Todėl labiau linkstama nenaudoti. Tačiau suaugusiesiems melisa yra puiki „miego žolelė“.
Vaikams puikiai tinka bergamočių arba bergamočių ir tauriųjų didramunių arba bergamočių ir levandų eterinių aliejų mišinio lašas prie pagalvės.
„Mamos žurnalas“