Aromaterapinė namų vaistinėlė

Olgos Posaškovos nuotr.

Olgos Posaškovos nuotr.

Ar įsivaizduojate, kad namų vaistinėlėje galėtų būti ne paracetamolis, aspirinas, smekta ir kiti įprasti vaistai, o vien aromatiniai aliejai – visiems negalavimų atvejams?

Privačiame ir ekologiniame darželyje „Dūzginėlis“ dirbanti  auklėtoja Irma Vyšniauskienė aromaterapijos mokėsi „Kvapų namų“ stovyklose, o vėliau – seminaruose Londone.

Ji pataria, kaip patiems susikurti aleternatyvią, aromaterapinę vaistinėlę.  

Kas yra aromaterapija? Aromaterapijoje pagrindinė veiklioji medžiaga – eteriniai aliejai, kurie gaunami iš juos kaupiančių aromatinių augalų. Kadangi tai koncentruoti ir labai veiksmingi augalų ekstraktai, jų paprastai nenaudojame grynų, o skiedžiame su augaliniu baziniu aliejumi (įlašiname kelis lašus). Pastarieji irgi veiksmingi – ypač mūsų odai.

Kokius negalavimus ji gydo? Aromaterapiją galime pasitelkti tiek psichologiniams, tiek fiziologiniams negalavimams gydyti: nerimui, įtampai, stresui, nuovargiui, imuninei sistemai, kvėpavimo ar virškinimo takams tonizuoti, odos būklei gerinti ir kt.

Kasdieniams atvejams reikia turėti pagrindinių žinių, vadovautis atsargumu ir intuicija, o iškilus neaiškumams, visada konsultuotis su patyrusiu aromaterapeutu bei pasitarti su gydytoju.

Populiariausi aromaterapijos naudojimo būdai:

Aromaterapinis masažas (suaugusiesiems – 2 proc., vaikams – 0,5–1 proc. eterinių aliejų baziniame augaliniame).

Balzamai, kremai, losjonai, įtrynimai (tokios pat koncentracijos).

Garinimas (aromatinės lempos, garintuvai, aromatiniai akmenys ar tiesiog drėgna servetėlė ant radiatoriaus; 5–20 lašų pagal eterinio aliejaus intensyvumą).

Inhaliacijos (dubenį su karštu (ne verdančiu) vandeniu ir 1–5 lašais eterinio aliejaus užsidengti rankšluosčiu ir kelias minutes kvėpuoti kvapniais garais).

Vonios, vonelės (relaksacinės, pėdų, intymios higienos;apytikriai 1–6 lašai eterinio aliejaus į šaukštą druskos, medaus ar pieno).

Kompresai (karšti arba šalti; 3–10 proc. eterinio aliejaus į dubenį su vandeniu, merkti rankšluostį ar audeklą ir dėti ant negaluojančios vietos).

Kaip valymo, dezinfekavimo priemonė (į kibirą su vandeniu namams valyti, į turimas valymo priemones).

Purškikliai namams (iki 20–30 lašų į purškiklį).

Kosmetika (pakanka iki 1 proc. eterinio aliejaus).

Namų vaistinėlė:

žolė

Olgos Posaškovos nuotr.

Kiekvienoje aromaterapinėje namų vaistinėlėje, kuri tiktų visai šeimai, turėtų būti: tikrųjų levandų, germaniškų ar romaniškų ramunėlių, slėninių eukaliptų, arbatmedžių, rozalinų, apelsinų, bergamočių, pušų, linalolio čiobrelių, pipirmėčių, citrinų eterinių aliejų, hidrolato ir bazinio aliejaus eteriniams praskiesti.

Eteriniai aliejai, kurie tinka visiems šeimos nariams:

Stiprina imuninę sistemą: tikrųjų levandų, mairūnų, linalolio čiobrelių, citrinų, arbatmedžių, rozalinų, pušų, juodųjų eglių, smilkalinių bosvelijų eteriniai aliejai.

Skalauti gerklę (pirmoji zona, sauganti nuo infekcijos): arbatmedžių, viržinių mirtenių, penkiagyslių mirtenių, citrinų eteriniai aliejai.

Ramina, mažina dienos įtampą, atpalaiduoja: tikrųjų levandų, rožių, jazminų, kvapiųjų kanangų, apelsinų, mandarinų, bergamočių, melisų, ramunėlių, imbierinių citrinžolių, pelargonijų eteriniai aliejai.

Antivirusiniai aliejai kvėpavimo takams: visų rūšių eukaliptų, pušų, juodųjų eglių, arbatmedžių, penkiagyslių mirtenių, viržinių mirtenių, ravensarų, tikrųjų levandų, citrinų, imbierinių citrinžolių eteriniai aliejai.

Slogai, užsikimšusiai nosiai: spindulinių, rutulinių, slėninių eukaliptų, mairūnų eteriniai aliejai

Perštinčiai gerklei: linalolio čiobrelių, arbatmedžių, viržinių mirtenių, citrinų eteriniai aliejai.

Pakilusiai temperatūrai: tikrųjų levandų, romaniškų ir germaniškų ramunėlių, spindulinių, slėninių ar rutulinių eukaliptų eteriniai aliejai.

Vidurių užkietėjimui: apelsinų, pipirmėčių, imbierų eteriniai aliejai.

Gerina virškinimą: citrinų, apelsinų, bergamočių, kardamonų, pipirmėčių, romaniškų ramunėlių eteriniai aliejai.

Suaugusiesiems ryte vietoje kavos – žvalina, tonizuoja: rozmarinų, kvapiųjų šalavijų eteriniai aliejai.

Nubrozdinimams, lengviems susižeidimams: hidrolatai sužeidimams nuplauti ir tikrųjų levandų, italinių šlamučių, arbatmedžių, kraujažolių, ramunėlių, smulkiųjų mirtenių eteriniai aliejai bei puiklapių aliejus patepti.

Vabzdžių įkandimams: tikrųjų levandų, arbatmedžių, pipirmėčių, puiklapių eteriniai aliejai.

Galvos skausmui mažinti: pipirmėčių, tikrųjų levandų, romaniškų ramunėlių eteriniai aliejai.

Saldžiam miegui: tikrųjų levandų, ramunėlių, imbierinių citrinžolių, rožių, bergamočių, mandarinų eteriniai aliejai.

Gerai nuotaikai kasdienai: visų citrusų, imbierinių citrinžolių, tikrųjų levandų, rožių, pelargonijų ir kt. eteriniai aliejai.

 

šeima

Ingridos šeima

„Augueko“ namų įkūrėjų Ingridos ir Lino Laucių šeimoje, kurioje auga 19 m. Jonas, 16 m. Viltė ir 3 m. Pijus Mikalojus, namų vaistinėlė yra aromaterapinė jau ne pirmus metus. 

Ingrida Lauciuvienė: „Mūsų namų vaistinėlėje vaistų nebelikę jau kelerius metus. Keitėsi šeimos gyvenimo būdas, mityba, režimas, kurie savaime turėjo įtakos ir visos šeimos sveikatai. Kol augo didieji, tradiciškai buvo gavę vaistų nuo temperatūros, nuo uždegimų, bakterinių ligų, net traumų, o mažasis Pijus Mikalojus – dar visiškai nieko.

Mes naudojame:

Nuo temperatūros(naudoja visi, net kai mažajam temperatūra pakyla iki 40 laipsnių): triname kokoso aliejumi lygiomis dalimis sumaišytu su levandų ir romaniškų ramunėlių eteriniais aliejais.

Nuoskaudančios gerklės: pastiles su čiobrelių eteriniu aliejumi, galima lašinti ant medaus arba cukraus.

Kvėpavimo takams:„Augueko“ namų dirbtuvių balzamąsu sezamo aliejumi, bičių vašku, eukaliptų, viržinių mirtenių, pušų, kiparisų, čiobrelių, citrinų eteriniais aliejais.

Virusams siaučiant: po kelis lašus „Kvapų namų“ sukurtos „Vaikų mikrobų mušyklės“ eterinius aliejus, taip pat eukaliptų, pušų, čiobrelių eterinius aliejus.

Miegui: kelis lašai ant pagalvės bergamočių eterinių aliejų.

Nuo kosulio: gariname spindulinių eukaliptų eterinį aliejų.

Vyras išbandė ir jam padėjo aromaterapeutės Laimės Kiškūnės receptas, kai buvo diagnozuota šlapimo takų bakterinė infekcija: po stiklinę vandens su 20 dalių arbatmedžio eterinio aliejaus ir 1 dalimi dašių eterinio aliejaus.

Aromaterapinė namų vaistinėlė mūsų šeimoje reikalinga ne tik ligų profilaktikai, bet ir gaminantis buities valymo priemones, skalbiklius, muilus, vonios ir prausimosi procedūroms.“

Atsargumas – svarbu:

Naudojimas į vidų: tai gali patarti tik specialius mokslus baigęs aromaterapeutas.

Nenaudoti grynų: daugumos eterinių aliejų geriau nenaudoti grynų, o skiesti su baziniais augaliniais aliejais. Ypač stiprių, odą galinčių sudirginti eterinių aliejų, pvz., cinamonų, gvazdikėlių, čiobrelių.

Kokybė: tik aukščiausios kokybės eteriniai aliejai suteiks aprašomą terapinį poveikį ir nepadarys žalos.

Lotyniškas vardas: pasitikrinti eterinio aliejaus pavadinimą, ypač kai yra net kelios vieno aliejaus rūšys.

Vonioje eterinį aliejų ištirpinti druskoje, piene, ar meduje. Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje.

Nėščiosioms patartina vengti kamparo, vaistinių juozažolių, šalavijų, anyžių, bazilikų, anyžių, varpinių levandų, muskatų, pankolių, rozmarinų, tikrųjų mirtų eterinių aliejų.

AROMATERAPIJA VAIKAMS: nuo gimimo iki 3 mėn. eterinių aliejų naudoti nebūtina, užtenka, jei lašelį naudoja mama ar 1–3 lašai garinami namuose. Nuo 3 mėn., esant poreikiui (pvz., masažavimui, odos būklei gerinti, kvėpavimo takams), visiškai užtenka švelnios eterinio aliejaus koncentracijos – 0,5 proc., o vyresniems vaikams – 0,5–1  proc.

Senyvo amžiaus žmonėms ar kitiems, kurių oda jautri: tokios pat koncentracijos kaip ir vaikams.

Alergijos rizika: kad būtume užtikrinti, prieš naudodami eterinį aliejų, būtina atlikti eterinio aliejaus testą – pabandyti ant alkūnės.

Aromaterapijoje visada mažiau yra daugiau!

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni + = 12

Kitos temos: