Naujas požiūris į inhaliacijas

dsc_6243

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Vienas iš seniausių metodų peršalimo ligoms gydyti yra inhaliacijos – kvėpavimas garais. Inhaliacijas galima pavadinti modernia klasika, nes atsiradus šiuolaikiniams inhaliatoriams nebereikia vaikų „šutinti“ virš puodo. 

Kaip gydo inhaliacijos

Kvėpavimas garais skystina skreplius, palengvėja atsikosėjimas, todėl inhaliacijos tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu ir kitomis kvėpavimo takų ligomis.

Inhaliacijos tinka ir kvėpavimo takų profilaktikai. Žinoma, nereikia sveikam vaikui liepti kvėpuoti karštais garais, bet nusivesti į garų pirtį verta. Nuo seno buvo žinoma, kad sergant kvėpavimo takų ligomis labai padeda drėgna pirtis. Išdžiūvusi kvėpavimo takų gleivinė lengviau pažeidžiama. Drėgna, neišdžiūvusi gleivinė yra atsparesnė (gleivėse yra medžiagų, kurios naikina mikrobus ir saugo nuo uždegimų). Jeigu butas pernelyg šildomas, naudingos profilaktinės inhaliacijos ir oro drėkinimas.

Kaip atlikti inhaliacijas

Dar prieš 10 metų tėvai buvo mokomi atlikti namudines inhaliacijas, kurioms naudojamas arbatinukas ar dubuo su karštu vandeniu. Šaltojo sezono metu nudegimų skyriuje nuolatos būdavo gydoma dešimtys vaikų, kurie nudegė inhaliuodami. Karšti garai patekdavo ne tik į nosį ar gerklę, bet nuplikydavo odą ir akis. Nors tėvai buvo mokomi saugos taisyklių (tvirtai laikyti vaiką, kartu pasilenkti virš garų ir pan.), nudegimų karštais garais pavojus būdavo didžiulis. Tik ligoninėse ir sanatorijose vaikai galėdavo inhaliuoti stacionariais inhaliatoriais, kurie yra saugūs.

Dabar joks šeimos gydytojas nepatars kūdikio laikyti virš verdančio puodo. Yra šiuolaikinių buitinių elektrinių inhaliatorių, kurie visiškai saugūs, ilgaamžiai, ir vaikai jais mielai naudojasi. Prie inhaliatorių pridedami specialūs antgaliai, skirti vaikams (jie mažesni už suaugusiųjų). Kai kurie būna uždedami ant veido kaip kaukės (tokie labiau tinka kūdikiams ir vaikams iki 3 metų.), kiti – apžiojami burnoje (tinkami vyresniems vaikučiams).

Technologijos vis modernėja, todėl galima įsigyti ir inhaliatorių su integruotu nosies gleivių siurbtuku.

Toks prietaisas labai palengvins sloguojančio kūdikio savijautą. Juk kūdikiai ir vaikai iki 2–3 metų patys negali išsipūsti nosytės, todėl užsikimšus nosiai pradeda kvėpuoti pro burną. Į jų plaučius patenka šaltas nefiltruotas oras, kyla nepatogumų miegant ar valgant. Užsikimšusi nosis ir viršutinių kvėpavimo takų ligos gali sukelti ir apatinių kvėpavimo takų ligas.

Ką lašinti ar berti į inhaliacijų vandenį

Inhaliacijoms dažniausiai naudojamas 0,9 proc. druskos tirpalas, kurio galima įsigyti vaistinėse. Mamos vietoje jo naudoja sūrų mineralinį vandenį. Galima druskos tirpalą pasidaryti ir patiems: į inhaliacijoms skirtą vandenį įberti druskos su jodu (2 litruose vandens ištirpinkite vieną nubrauktą šaukštą).

Ką geriau inhaliuoti būtent Jūsų vaikui, patars tiek šeimos gydytojas, tiek vaistininkas. Vaistinėse galite įsigyti jau paruošto skysčio inhaliacijoms.

Anksčiau buvo rekomenduojama inhaliacijoms naudoti eterinį aliejų. Tačiau dabar to atsisakyta – eteriniai aliejai gali sukelti bronchų spazmus ir pasunkinti vaiko savijautą. Eukaliptų, arbatmedžių, čiobrelių ir kiti eteriniai aliejai gali sukelti alergiją.

Taip pat atsargiai siūloma elgtis ir su vaistažolėmis, nes vaikas gali būti alergiškas čiobreliams ar kitoms vaistažolėms.

Kiek trunka inhaliacijos

Geriausia, kai vaiko inhaliacija trunka 10–15 min., suaugusiesiems siūloma kvėpuoti bent 15–20 minučių. Inhaliacijos gali būti kartojamos 3–4 kartus per dieną. Atliekant inhaliacijas, galima daryti trumpas pertraukėles, per tą laiką pakvėpuoti oru ir išsišnypšti nosį.

Pakvėpavusiam garais vaikui duokite atsigerti šiltos arbatos. Paprašykite, kad vaikas gertų neskubėdamas, mažais gurkšneliais, palaikydamas arbatą burnoje. Dar geriau pasiūlyti gerti per šiaudelį.

Ne visi vaikai mėgsta inhaliacijas, todėl pasistenkite susieti tai su malonia veikla. Pirmą kartą išbandykite inhaliatorių tada, kai vaikas yra gerai nusiteikęs, sveikas. Sergantis vaikas gali būti blogos nuotaikos ir nenorėti gydytis dar neišbandytu būdu. O jeigu kartą bus patyręs, jog inhaliuoti visai smagu, tai nebijos ir mielai pakvėpuos.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 2 =

Kitos temos: