Mes dažnai įsivaizduojame, kad aliejus masažo metu reikalingas tik tam, kad „suteptų“, kad ranka lengviau slystų per odą. Ar toks požiūris teisingas?
Iš tiesų pirmiausia aliejus patenka ant odos ir ją sutepa, pagerėja masažavimo judesių amplitudė, tampa lengviau ir maloniau masažuoti.
Vis dėlto aliejus gali ne tik sutepti, – jis skverbiasi giliai į odą, bioaktyviosios medžiagos, esančios augaliniame aliejuje (jei jis kokybiškas, nerafinuotas, šviežias), ramina uždegiminius procesus, „suderina“ odos mikroflorą, gali skatinti apsivalymo ar regeneracijos procesus. Tokie aktyvūs yra kokosų, sviestmedžių, puiklapių, avokadų, ricinos ir kiti augaliniai aliejai.
Labai prasminga sumaišyti keletą augalinių aliejų ir gauti pačią geriausią konsistenciją ir vientisumą. Tai gali būti universalus vaikų odai skirtas mišinys arba specifiškai sausai ar riebiai odai skirti mišiniai.
Į visai kitą aktyvumo lygį masažinis aliejus yra kilstelimas, praturtinus jį eteriniais aliejais. Pastarųjų molekulės yra skvarbios ir lengvai patenka į giliuosius odos sluoksnius, kraujagysles, bendrą kūno kraujotakos sistemą (kartu ir į smegenis, plaučius) ir galų gale yra iškvepiamos. Taip taip – masažuojant levandų aliejumi, nedidelis lakiųjų molekulių kiekis atsiras iškvepiamame ore. Reikia pabrėžti, kad jokio pavojaus čia įžvelgti nereikia, – eteriniai aliejai yra mums įprastos medžiagos (mes nuolat jų gauname su maistu, įkvepiamu oru ir t.t.), mūsų organizmai (taip pat ir vaikų) juos moka perdirbti, naudoti ir šalinti, be to, kiekis, pasiekiantis mus masažo metu, yra labai nedidelis.
Masažinis aliejus, pridėjus eterinių aliejų, tampa visai kitokio galingumo: juo galima mažinti sąnarių ir giliai esančių raumenų skausmus, suaktyvinti ar nuraminti neramų žarnyną, pagerinti kraujotaką, pakeisti nuotaiką…
Ar yra kažkoks universalus masažo aliejus, tinkamas visiems atvejams, – ir žemam raumenų tonusui, ir aukštam, ir pilvuko diegliams?
Masažo aliejaus poveikis labai priklauso nuo masažo tipo, masažuojamos srities, masažuotojo, pagaliau – nuo jo rankų šilumos… Aktyviai trinant padus ar švelniai masažuojant nugarą palei stuburą, galima ir tuo pačiu aliejumi pasiekti skirtingų efektų. Tačiau rekomenduočiau neieškoti universalaus aliejaus, reikėtų turėti keletą bazinių medžiagų ir tada bus ką sumaišyti, esant įvairioms situacijoms. Ir, aišku, labai svarbu kaupti žinias apie raminamąsias arba tonizuojamąsias masažo technikas.
Kokie eteriniai aliejai padėtų kūdikį nuraminti prieš miegą?
Kūdikiui nuraminti rinkitės masažą šiltomis rankoms, šiltu aliejumi, šiltoje patalpoje ir labai švelniai. Kūdikiams pakaks labai švelnaus kvapo – ypač nedidelio eterinio aliejaus kiekio. Nusiraminti padės didramunių (romaniškųjų ramunių), bergamočių (be bergapteno), nardų eteriniai aliejai. Jų reikia labai nedaug – 2–3 lašų (vieno iš jų arba mišinio) į pusę stiklinės masažinio aliejaus. Prisiminkime, kad masažo metu lakios eterinių aliejų molekulės pasklinda ir ore, tad plaučius bei smegenis jos pasieks ir su kraujo srove, ir su aplinkos oru.
Kokie aliejai žvalina, jei raumenų tonusas žemas, vaikutis suglebęs?
Suglebusiam, neaktyviam vaikučiui galima padėti aktyvesniais, tam skirtais masažo judesiais (visais atvejais vaikas turi norėti būti masažuojamas ir džiaugtis šiuo procesu). Masažuokite vėsiame kambaryje, vėsiomis rankomis. Į masažo aliejų lašinkite po lašą spindulinių eukaliptų ir pušų eterinių aliejų (į pusę stiklinės bazinio aliejaus), įjunkite muziką, pakvieskite kartu žaisti augintinius, brolius ir seses – taip sukursite mažyliui visapusiškai stimuliuojančią aplinką.
Kuo masažuoti, jei kankina diegliai?
Jei kankina pilvuko diegliai, užkietėja viduriai, kankina nemiga, padės jau minėtų romaniškųjų ramunių, pankolių arba krapų eteriniai aliejai (šių augalų arbatos irgi naudojamos šiems tikslams). Ir vėl – rinkitės labai nedidelį eterinio aliejaus kiekį. O geriausia – pasinaudokite profesionalų sumaišytu produktu, kurio kelis lašus užlašinę ant šilto delno ar šildančios pagalvėlės (druskos, vyšnių kauliukų ar pan.), glauskite, glostykite ir raminkite pilvuką.
„Mamos žurnalas“