Skirtingai nei suaugusiesiems, vaikams kosmetikos priemones turėtume naudoti ne dėl grožio, o dėl sveikatos. Bet tėvai ima vaikams taikyti savo įpročius manydami, kad kuo daugiau priemonių panaudosi, tuo bus geriau.
Tačiau kūdikiui raukšlės negresia, odelė puikiai maitinasi ir drėkinasi pati, o kvepėti skaniausia pieneliu.
Tad kūdikiui kūno priežiūros priemonių reikia minimaliai: prausiklio, aliejuko masažui ir kremuko sudirgusioms vietoms patepti.
Natūralus ar nenatūralus produktas?
Kūdikiams reikėtų rinktis ekologišką arba natūralią kosmetiką. Kodėl?
Nes ji pagaminta iš maksimaliai natūralių medžiagų, joje nėra naftos, chemijos produktų, genetiškai modifikuotų organizmų, šiurkščių prausiklių, cheminių emulsiklių, parabenų, glikolių, dietanolaminų, trietanolaminų, dirbtinių kvapiklių, dažiklių ir visų kitų legalių dirgintojų. Išvardintos sudėtinės dalys yra leidžiamos ir įprastos neekologiškoje kosmetikoje. Jos leidžia produktus pagaminti pigiai ir skirti didžiulius pinigus jų reklamai, todėl šie produktai taip lengvai „pakliūna“ po ranka. Mes žinome jų pavadinimus ir perkame net nesusimąstydami.
Tai gali būti labai žinomas gamintojas, kurio pavadinimas tiesiog asocijuojasi su kūdikių kosmetika (pvz., aliejus kūdikiams), gali būti ir naujas, gerai išsireklamuotas kaip ekologiškas arba natūralus toks nebūdamas. Todėl būtinai perskaitykite ženklinimą ir produkto sudėtį, ar produktas yra natūralus (ekologiškas), ar jame tiesiog yra viena kita natūrali (ekologiška) sudėtinė dalis.
Aliejus kūdikiams
Natūralus aliejus kūdikiams niekuo nesiskiria nuo natūralaus aliejaus maistui ar kosmetikai. Nėra tiek svarbu, iš ko jis išspaustas, svarbu, kad būtų ne iš naftos (ne mineralinis) ir nerafinuotas, o spaustas mechaniškai, kitaip – šaltai spaustas.
Beje, dažnai specialiai kosmetikai skirtas aliejus kainuoja du ar net tris kartus daugiau nei analogiškas maistinis, tačiau jie skiriasi tik buteliuku ir reklamos kiekiu.
Kūdikiams patariama naudoti nerafinuotą saulėgrąžų, migdolų, alyvuogių aliejų arba jų mišinius. Tačiau tinka ir kiti: abrikosų kauliukų, graikinių ar lazdyno riešutų, sezamų. Netiks tik garstyčių, nes labai aštrus. Reikia žinoti, kad alyvuogių ir kokosų aliejus šiek tiek vėsina. Nėra reikalo, kad aliejus kūdikiams smarkiai kvepėtų, tačiau vienas kitas lašas ramunėlių, mandarinų ar lavandų eterinio aliejaus nepakenks.
Kūdikių odos priežiūrai tinka ir valytas sviestas (ghi) – jį vaikams itin rekomenduoja ajurveda. Žinoma, šiuo atveju svarbu, iš kokio pieno tas sviestas padarytas. Pasigaminti pačiam jį nesunku, tačiau norint gauti švarų, be cheminių priedų ghi, reikia ekologiško sviesto.
Šampūnai ir prausikliai
Šampūnai ir prausikliai yra tos priemonės, kurių sudėtį reikia ypač atidžiai perskaityti, nes į juos dažnai dedami stiprūs ir dirginantys prausikliai SLS/SLE arba panašiai besivadinantys sulfatai. Suaugusieji neretai juos naudoja, net ir žinodami, kad tai nėra sveika. Mat negali atsispirti jų putojimo efektui: užpylus tokio šampūno, atsiranda daug putų ir lengva plauti. Su natūraliais šampūnais plaunant storesnius plaukus gali tekti šiek tiek padirbėti, patrinti, išplauti ir vėl patrinti. Reikia turėti kantrybės, kol mūsų organizmas išsivalo nuo metų metais naudotų cheminių preparatų ir leidžiasi gražiai išplaunamas švelnesnėmis priemonėmis. Bet kūdikiams juk to putojimo nereikia. Kartais tėvai mano, kad muilas visada natūralus, o skystas prausiklis greičiausia bus prigrūstas chemijos. Taip nėra.
Tepaliukai nuo iššutimo
Tepaliukai iššutusiam užpakaliukui ar kitoms nukentėjusioms kūno vietoms gelbėti būna labai įvairios sudėties. Vieni jų tik minkština ir maitina odą, kiti turi gydomųjų augalų (medetkų, raudonųjų dobilų) ekstraktų, cinko oksido. Į gydomuosiuos tepalus kartais taip pat dedama hormonų, todėl jokiu būdu nereikėtų tepti vaiko tiesiog „geru tepaliuku“, kuris kam nors iš pažįstamų padėjo, nepasidomėjus jo sudėtimi. Esant rimtoms odos problemoms, kosmetika gali ir nepadėti – nepriklausomai nuo to, ar ji ekologiška, ar ne.
Ekologiška arba natūrali kosmetika irgi negarantuoja, kad vaikas nebus jai alergiškas. Renkant kūno priežiūros priemones alergiškam vaikui, reikia itin kruopščiai žiūrėti sudėtį, kad pavyktų atsekti, kokia konkrečiai sudėtinė dalis alergizuoja. Reikia nepatingėti, kaip būna parašyta ant pakuotės, išbandyti produktą ant mažo odos ploto.
Kaip atskirti, kad ekologiška, kas ne?
Kaip atskirti ekologišką ir natūralią kosmetiką nuo cheminės? Jei ant gaminio yra bet kuris iš ekologiškos bei natūralios kosmetikos ženklų – BDIH, „Soil Association“, „EcoCert“, „Cosmebio“, „Bioforum“, ICEA, „NaTrue“, „Cosmos“, USDA ir kt. – ir žodelių natur, bio, eco, galime būti tikri, kad šis gaminys yra sertifikuotas kaip natūralus. Sertifikuotas – tai reiškia, kad nepriklausoma institucija patvirtino gamintojo teiginius apie to gaminio įmanomą natūralią sudėtį bei apdirbimo procesus (visi standartai leidžia nedidelį kiekį cheminių medžiagų – konservantų). Tiesa, kiek natūralių sudėtinių dalių reikalaujama ir kokios jos laikomos natūraliomis, priklauso nuo konkretaus standarto.
Sunkiau atskirti natūralią kosmetiką nuo ekologiškos. Ir natūrali, ir ekologiška kosmetika pagamintos naudojant smarkiai apribotą cheminių medžiagų ar chemizuotų procesų sąrašą. Abi nebando produktų su gyvūnais, renkasi aplinką tausojančią pakuotę, greitai suyrančias aplinkai draugiškas medžiagas. Ekologiškai kosmetikai reikalaujamas tam tikras, kiekvienos sertifikavimo institucijos individualiai nustatomas, ekologiškų sudėtinių dalių kiekis, natūraliai kosmetikai toks apskritai nereikalaujamas arba jis yra labai mažas.
Tad išsiruošę pirkti kremuko, šampūno ar aliejaus kūdikiui, pasiimkime didinamąjį stiklą ir skirkime laiko etiketėms šifruoti.
Konsultavo ekologinės gyvensenos tyrinėtoja Goda Azguridienė
„Mamos žurnalas“