Sveikam suaugusiam žmogui masažas – prabanga ir malonumas. Kūdikiui – gyvybiškai reikalingas, kaip maistas ar oras.
Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos instruktorė bei atstovė Lietuvoje Inga Ciesiūnė
Kaip atradome kūdikių masažą
Pirmą kartą apie kūdikių masažą sužinojau 2009 metais, kai gimė pirmasis mano sūnus, o man teko susidurti su įvairiais motinystės iššūkiais. Simoną kamavo pilvuko diegliai, jis buvo įsitempęs, sunkiai užmigdavo ir miegodavo labai trumpai. Kūdikių masažo pamokėlės buvo pirmoji tik mudviejų kelionė iš namų, kai jam buvo beveik 3 mėnesiai.
Pirmiausia man tai buvo smagus pabuvimas su kitomis mamomis, o labai greitai pamačiau ir masažo poveikį mažyliui. Jis tapo ramesnis, mažiau įsitempęs, pavargęs užmigdavo, o ne kankindavosi, bandydamas kovoti su miegeliu. Masažas pakeitė mūsų kasdienybę, pagerino tarpusavio supratimą, o svarbiausia – jo ramus miegelis leido man iš tikrųjų mėgautis motinyste.
Po dvejų metų gimus antrajam sūnui Kasparui, nieko nelaukusi ėmiau jį masažuoti nuo pirmųjų gyvenimo dienų – tai buvo tiesiog smagus mudviejų laikas. Savo pirmagimį taip pat galėjau įtraukti į šią malonią veiklą. Jis jausdavosi labai svarbus – didysis brolis, galintis masažuoti broliui kojytes. Man buvo smagu, kad radau būdą, kaip įtraukti Simoną į kuo daugiau darbelių su mažuoju, kad vienturtėlio nukarūnavimas būtų kuo lengvesnis jam.
Kūdikių masažo nauda ir privalumais įsitikinau pati, mačiau, kaip tai veikia mano mažylius. Kai po 8 metų gyvenimo svetur nusprendėme grįžti į Lietuvą, o aš ieškojau širdžiai mielos veiklos, nutariau kūdikių masažo pamokėlės „parvežti“ mamytėms Lietuvoje. Įgytas Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos sertifikatas suteikia galimybę mokyti mamytes pačioms masažuoti savo vaikučius. Beveik metus užsiėmiau tiktai sklaida – naujam dalykui išplisti reikia nemažai laiko. Gimdymo namuose iki šiol rengiu trumpus pristatymus apie tai, kas yra masažo pamokėlės. Dažnai tai suprantama kaip masažas, kurį darau aš. Bet masažas daromas mamytės rankomis – daug geriau. Vaikelis nepatiria streso bandydamas priprasti prie svetimų rankų.
Praėjo daugiau nei metai nuo pirmųjų užsiėmimų, apie pamokėles sužino vis daugiau mamų. Smagu stebėti mamų reakciją, kai jos supranta, kad masažas patinka jų vaikučiams. Dar mamoms patinka tai, kad užsiėmimuose ne tik masažuojame. Pokalbiai prie arbatos ir skanėstų – ne ką mažiau svarbu.
Kūdikiai masažuojami visais laikais
Kūdikiai buvo masažuojami visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje, tam, kad išvengtų ligų, tačiau masažas buvo nedovanotinai pamirštas vakarų kultūrose ypač pokario metais. Apie kūdikių masažą „priminė“ amerikietė Vimala McClure. 1970 metais ji, būdama studentė, dirbo Indijoje, skurdžiausiose vietovėse. Ten moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo tiesiog jų kasdienės rutinos dalis. Teigiami prisilietimai suteikė tiems kūdikiams galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems.
Pati tapusi mama, Vimala McClure galėjo asmeniškai įvertinti masažo naudą. Prisiminusi Indijoje naudotus masažo judesius, prijungusi šiek tiek švediško masažo judesių, refleksologijos bei jogos, ji sudarė masažo judesių rinkinį. Praktikuodama tai su savo kūdikiu, ji galėjo stebėti, kaip mažylis atsipalaiduoja ir fiziškai stiprėja.
Moteris pradėjo dalintis savo patirtimi su kitais tėvais, vaikų priežiūros specialistais ir 1981 metais su grupele jau apmokytų instruktorių įkūrė Tarptautinę kūdikių masažo asociaciją (TKMA). Nuo tada
TKMA idėjos greitai plito, ir šiuo metu daugiau nei 30 pasaulio šalių dirba šios asociacijos instruktorių. Įkūrėjos vizija – kūdikių masažą paversti niekuo neišsiskiriančia mažųjų auginimo tradicija, kurią tėvai taikytų nuolat.
Mamos rankos daro stebuklus
Kūdikių masažas – tai NĖRA gydymas ir NĖRA kūdikių terapija. Kūdikių masažas apima žmonių tarpusavio ryšio skatinimą nuo pat gyvenimo pradžios, unikalaus bendravimo tarp mamos ar tėčio ir kūdikio svarbą.
Filosofai ir mokslininkai (D. Winnicot, J. Bowly ir kiti) pripažino, jog, būdami kūdikiai, mes pasąmonėje užfiksuojame pirmąsias savo patirtis ir jausmus. Ši ankstyvoji atmintis tampa pagrindu to, kaip mes elgiamės užaugę. Naujagimiui būdinga sudėtinga prieraišumo sistema. Pašalinti nerimą ir suteikti saugumo jausmą gali tik pats artimiausias žmogus – mama. Taigi kūdikis nuolat ieško būdų išlaikyti mamą šalia savęs.
Smagiai ir kokybiškai leisdamos laiką su mažyliais, mamos augina jų pasitikėjimą savimi, mama ir aplinka. Per akių kontaktą, kvapą, balsą, prisilietimą, sūpavimą ir tiesiog glaudimą kuriame saugaus prieraišumo jausmą, kuris gali motiną ir vaiką išlaikyti artimus ne tik kūdikystėje, vaikystėje, bet ir kur kas ilgiau. Juk ne vienam iš mūsų taip gera ir saugu grįžti pas mamą net tada, kai jau patys esame tėvai…
Ankstyva teigiama patirtis padeda pagrindus laimingam gyvenimui.
Kūdikio rutinoje reikia surasti laiką, kai mažylis būna nusiteikęs geriausiai. Kai pilvelis pilnas, o užpakaliukas sausas – laikas mėgautis kokybišku laiku su mamyte. Atsižvelgiant į kūdikių elgesio stadijas, tinkamiausias yra ramiai budrus laikas, tada kūdikis labiausiai atviras bendravimui, imliausias ir pasiruošęs švelniems prisilietimams. Masažuojamas kūdikis gauna taip reikalingą nedalomą dėmesį, prašydami leidimo masažuoti rodome pagarbą mažam žmogučiui. Mamos rankos gali padaryti stebuklus – ne tik nuraminti pilvuko diegliukus, pagerinti raumenų tonusą ar atpalaiduoti įsitempusius raumenukus, kartais užtenka tiesiog priglausti – juk taip gera šalia mamos.
Masažo judesiai gali būti stimuliuojantys arba atpalaiduojantys, priklausomai nuo kūdikio poreikių ir išsivystymo.
Kūdikio masažas veikia mažylį keturiais skirtingais būdais:
1. Sąveika:
Artimo ryšio kūrimas
Verbalinis ir neverbalinis bendravimas
Kokybiškas laikas
Nedalomas dėmesys
Švelniausias prisilietimas
Meilė
Tolerancija
Masažo metu mama skiria mažyliui nedalomą dėmesį, ko dažnai nepavyksta padaryti net žindant. Masažuojant dvi akys ir dvi rankos skiriamos tik kūdikiui, pakanka vos kelių ar keliolikos minučių per dieną, kad mažylio prieraišumo poreikis būtų patenkintas.
2. Palengvinimas:
Vidurių užkietėjimui
Dantukų dygimo skausmams
Jautrumui prisilietimams
Augimo skausmams
Pilvuko diegliams
Paprastai verkiančio kūdikio negalima masažuoti, nes masažas turi būti smagus mamos ir vaiko laikas, kuriuo mėgaujasi abu. O štai esant pilvuko diegliams galima išmokti masažo judesių, kuriuos galima atlikti ir verkiančiam mažyliui.
3. Pagalba:
Esant miego sutrikimams
Normalizuoja raumenų tonusą
Gerina lankstumą
Moko gebėjimo nusiraminti vieniems
Mažina streso lygį
Didina mokėjimą atsipalaiduoti
Smagus pozityvus laikas
4. Stimuliacija:
Virškinimo sistemos
Hormoninės sistemos
Kvėpavimo bei imuninės sistemos
Kalbos vystymasis
Raumenų vystymasis
Proto ir kūno suvokimas
Masažo privalumai tėvams
Masažas naudą teikia ne tik mažyliui, bet ir mamai. Geriau suprasite savo kūdikį, labiau pasitikėsite savimi kaip mama, atrasite, kuo išskirtinis jūsų vaikas.
Kiti masažo privalumai:
Ankstyvas tėčių įsitraukimas
Streso hormono mažinimas
Atsipalaidavimas
Geresnis miegas
Laktacijos stimuliacija
Pogimdyminės depresijos mažėjimas
Socialinis aspektas
Normalu, jei po vaikelio gimimo nesijaučiate pakylėta. Atėjusios į pamokėles galite sutikti mamų, kurias kamuoja panašios bėdos. Kūdikio masažo nauda pogimdymine depresija sergančioms mamoms įrodyta tyrimais, nes masažuojant savo kūdikį moters kūne išsiskiria meilės hormono oksitocino, kuris gali pagerinti mamos savijautą ir nuotaiką. Kai po masažo pamokos vaikiukai užmiega, ateina mamų laikas.
Dalinimasis patirtimi gali būti labai geras vaistas.
Apie užsiėmimus
Kaip išmokti? Kūdikių masažo gali išmokti kiekviena mama ir tėtis, pakanka palankyti pamokėles (su kūdikiu!) ar pasimokyti internetu. Tarptautinė kūdikių masažo asociacija rekomenduoja, kad užsiėmimuose tik mama arba tėtis masažuotų kūdikį, nes kūdikių masažas yra labai intymi artimo ryšio patirtis.
Nuo kada masažuoti? Tinkamiausias amžius pradėti lankyti užsiėmimus – kai kūdikiui 6–8 savaitės, kol jie dar nepradėję šliaužti.
Ar kūdikis verks? Dažnai mamos nerimauja, kad mažyliai užsiėmimuose verks, bus neramūs. Nieko tokio, nes verksmas – kūdikių bendravimo būdas. Užsiėmimams „vadovauja“ mažyliai, todėl mamoms primename, kad pirmiausia jos turi atsižvelgti į kūdikių poreikius, gali maitinti, sūpuoti ir myluoti, jei to reikia.
Ar būtinai masažuoti gulintį? Visiškai normalu, jei per pamokėles kūdikis nenorės gulėti, o spurdės, judės, dairysis. Daugumą masažo judesių galima pritaikyti sėdinčiam mažyliui. Svarbu suprasti, kad jeigu Jūs tam tikru metu dalyvaujate užsiėmimuose, dar nereiškia, kad ir kūdikis tuo pačiu metu bus nusiteikęs masažui.
Kiek užsėmimų reikia? Paprastai mamos viso kūno masažo judesius išmoksta per penkis susitikimus (viena pamokėlė per savaitę). Vienos kūdikių masažo pamokėlės trukmė 1–1,5 val.
Ar galima išmokti masažuoti internetu? Deja, ne…
Ar vaikas turi būti sveikas? Būtinai, nes tai grupiniai užsiėmimai, juk nenorime užkrėsti sveikų vaikučių.
Ar galima masažuoti po skiepų? Galima, jei mažylis gerai jaučiasi. Tai turi spręsti mama.
Ar gali ateiti ir tėtis, močiutė, sesutė? Taip, žinoma. Jei turite dvynukus, pageidautina atsivesti tėtį ar kitą kūdikiui artimą žmogų.
Daugiau informacijos:
www.kudikiu-masazas.lt
www.facebook.com/kudikiu.masazas
„Mamos žurnalas“